Lady Slipper Kennel Club
Saturday, June 17, 2023 - Show-1



Related Results

Conformation

Saturday, June 17 (Show-1)
Saturday, June 17 (Show-2)
Sunday, June 18 (Show-3)
Sunday, June 18 (Show-4)

Obedience

Saturday, June 17 (Obedience Trial-1)
Saturday, June 17 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Sunday, June 18 (Rally Trial-1)
Sunday, June 18 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: William Byrne
Saluki  
GCh Feinouk The Smiler
Points: 152 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: William Byrne
Bouvier des Flandres  
Ch Stonepillar's Legacy
Points: 128
Best Puppy In Show
Judge: William Byrne
Cavalier King Charles Spaniel  
Sushine Spitfire v RiverHaus
Best Baby Puppy In Show
Judge: William Byrne
Keeshond   Summerwind's Beam Me Up To Keesbrook
Best Altered In Show
Judge: William Byrne
Samoyed  GCh Vanderbilt's Causin' Trouble








Group 1 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Goldpaws Got Twenty Twenty Vision At Sunkozi
  Retriever (Golden)   42
Group 2nd   
Ch Madabout's Dancing In The Big Apple
  Retriever (Labrador)   25
Group 3rd   
Pageska's Arnie
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   20
Group 4th   
Ch Poole's Ide The One
  Spaniel (Irish Water)   19
BPIG   
Pageska's Arnie
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   N/A
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pageska's Arnie

Best Puppy In Breed
Pageska's Arnie


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pageska's Arnie

Junior Puppy Dog Class
1st Pageska's Arnie





Winners Bitch: (0-2-2-1)
Madabout's Ask The Doctor

Reserve Winners Bitch
Tchesinkut's I'll Be There For You At Blackwoods

Senior Puppy Bitch Class
1st Tchesinkut's I'll Be There For You At Blackwoods

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Madabout's Ask The Doctor

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GChS Roaneden's Thunderstruck

Best Of Opposite Sex
RCToller's Spice Of Life

Best Puppy In Breed
GCh Neverland RCToller's Fairest Of Them All

Select Bitch
Ch RCToller's Amazingly Beautiful



Winners Bitch: (0-3-1-2)
RCToller's Spice Of Life

Reserve Winners Bitch
Roaneden's Wing It

Junior Puppy Bitch Class
1st Roaneden's Wing It

Open Bitch Class
1st RCToller's Spice Of Life
2nd RCToller's Fire Fox

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Cornadore Branco With Annagh

Select Dog
Ch Cormac Mac Airt Of Clancuddy



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GChS Zion's Captain America

Best Of Opposite Sex
Ch Brimat's Sweet And Spicy

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Marsuvica's Captain Of Autumn

Best Puppy In Breed
Marsuvica's Captain Of Autumn


Winners Dog: (3-1-1-1)
Marsuvica's Captain Of Autumn

Reserve Winners Dog
Brimat's Portatorem

Junior Puppy Dog Class
1st Marsuvica's Captain Of Autumn

12-18 Month Dog Class
1st Brimat's Portatorem

Open Dog Class
1st Kingdoms Chase The Ace


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Nevaehlea's Uptown Girl @Brimat

Junior Puppy Bitch Class
1st Nevaehlea's Uptown Girl @Brimat

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Especially Classic Couture



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Poole's Ide The One

Best Of Opposite Sex
Chantico's That's Amore



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Chantico's That's Amore

Open Bitch Class
1st Chantico's That's Amore

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harbourpoint's Shining Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harbourpoint's Shining Star

12-18 Month Bitch Class
1st Harbourpoint's Shining Star

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dreamvizslas Game Changer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dreamvizslas Game Changer

Open Dog Class
1st Dreamvizslas Game Changer


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trax Taibhse


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trax Taibhse

Open Dog Class
1st Trax Taibhse






Group 2 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Feinouk The Smiler
  Saluki   23
Group 2nd   
Ch Comar's River Deep Mountain High
  Whippet   22
Group 3rd   
GCh Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling
  Ibizan Hound   18
Group 4th   
Ch Chetcote Sky Ryder At Moonbeam
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   17
BPIG   
Dragonsong's Reboot @ Bodeswell
  Whippet   N/A
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Lemonladies Peter

Best Of Opposite Sex
Shillington Swizzle Stick

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Shillington Stop The Press

Best Puppy In Breed
Shillington Stop The Press


Winners Dog: (1-1-1-0)
Shillington Stop The Press

Senior Puppy Dog Class
1st Shillington Stop The Press


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Shillington Swizzle Stick

Open Bitch Class
1st Shillington Swizzle Stick



Winners Dog: (2-2-4-2)
Chetcote Rupert Bear

Reserve Winners Dog
Chetcote's Broadway Baby

12-18 Month Dog Class
1st Chetcote's Broadway Baby

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chetcote Rupert Bear


Winners Bitch: (2-2-4-2)
E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Reserve Winners Bitch
Chetcote Ain't No Mountain High Enough

Junior Puppy Bitch Class
1st E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote Ain't No Mountain High Enough

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Chetcote's Island Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Pawprints Chetcote Enigma

Best Puppy In Breed
Chetcote's Island Girl



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Chetcote's Island Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote's Island Girl

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh E R Dox With Bells And Whistles

Best Of Opposite Sex
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL

Best Puppy In Breed
GCh E R Dox With Bells And Whistles



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Trumphill's Taking The High Road



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Feinouk The Smiler



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High

Best Of Opposite Sex
Ch Lohengrin II Of Gentle Mind At Inglenook

Best Puppy In Breed
Dragonsong's Reboot @ Bodeswell






Group 3 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   17
Group 2nd   
Ice Gangsta's Ball Of Fire For Chayo
  Alaskan Malamute   13
Group 3rd   Ch Karleo's In Tune With Pyradigm   Great Pyrenees   12
Group 4th   
GCh Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   11
BPIG   
Mallaig's Lady Winnifred Of Vegrenan
  Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group    Silverdream's Fortes Fortuna Juvat   Alaskan Malamute   0
Group 1st (Altered)   GCh Vanderbilt's Causin' Trouble   Samoyed   0
Group 2nd (Altered)   
Corleone Cool Comeback Yoshi
  Leonberger   0
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ice Gangsta's Ball Of Fire For Chayo


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
North Kingdom's Enchanted Tiger Spirit

Select Bitch
Ch Prairie Creek's Guardian Angel


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul

Canadian Bred Dog Class
1st Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Creek Danes A Rock In The Stream


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Karleo's In Tune With Pyradigm







Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Hurricane Rio Lago Di Fortuna


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Nikita's New Holiday Tradition

Best Of Opposite Sex
Ch Northernstar's Talk To Me Goose

Best Puppy In Breed
Ch Northernstar's Talk To Me Goose



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Astablak Simply The Best Mika

Best Of Opposite Sex
White Berch Eagle Feather

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Astablak Simply The Best Mika


Winners Dog: (1-1-0-0)
White Berch Eagle Feather

Bred By Exhibitor Dog Class
1st White Berch Eagle Feather


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Astablak Simply The Best Mika

Canadian Bred Bitch Class
1st Astablak Simply The Best Mika

4-6 Month Bitch Class
1st White Berch Second Chance Flying





Group 4 - Deirdre McKinnon Top Dog
Points
Group 1st   GChB Varekai Besala Mientras Vuela   Staffordshire Bull Terrier   4
Group 2nd   Ch Fairview Lady Abegweit   Dandie Dinmont Terrier   3
Group 3rd   
GCh Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy
  Cairn Terrier   1
Group 4th   
GCh Raintree Earendil I Can Handle Myself
  Manchester Terrier   0
BPIG         N/A
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Fairview Lady Abegweit

Best Of Opposite Sex
Glahms Fairview Echo Of The Island


Winners Dog: (1-0-0-1)
Glahms Fairview Echo Of The Island

Canadian Bred Dog Class
1st Glahms Fairview Echo Of The Island


Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Raintree Earendil I Can Handle Myself



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Varekai Besala Mientras Vuela







Group 5 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   16
Group 2nd   
Ch SweetPekes Pekeeasy Coast to Coast Cooper
  Pekingese   13
Group 3rd   
GCh Hartscontent East Coast Edition
  Cavalier King Charles Spaniel   12
Group 4th    Lacshen Nia:wen Ki Wahi   Chinese Crested Dog   8
BPIG   
Sushine Spitfire v RiverHaus
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Diamondsun's Lightning Strikes   Papillon   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Hartscontent East Coast Edition

Best Of Opposite Sex
Sushine Spitfire v RiverHaus

Best Puppy In Breed
Sushine Spitfire v RiverHaus

Select Dog
Ch Amitola Tyee Isha



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Sushine Spitfire v RiverHaus

Reserve Winners Bitch
Cherrywood Sunrise On The Bay

Junior Puppy Bitch Class
1st Sushine Spitfire v RiverHaus

Open Bitch Class
1st Cherrywood Sunrise On The Bay

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Best Of Opposite Sex
GChB Gardine Don't Stop Believing

Best Puppy In Breed
Lacshen Nia:wen Ki Wahi



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Junior Puppy Bitch Class
1st Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
GCh Cassiopeia Spring Into Action

Select Dog
GCh Cassiopeia I've Got A Little Spring In My Step



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Flashfires Thunder Rolls



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
Ch Diamondsun's Rebel

Best Of Opposite Sex
Diamondsun's Zepher


4-6 Month Dog Class
1st Diamondsun's Lightning Strikes


Winners Bitch: (0-5-1-0)
Diamondsun's Zepher

Reserve Winners Bitch
Kildrummy's Miss Katie Sweet Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Diamondsun's Zepher

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ruffcut's Amaing Gracie

Open Bitch Class
1st Kildrummy's Miss Katie Sweet Dream
2nd Diamondsun's Xcellent Choice
3rd Diamondsun's Rio

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch SweetPekes Pekeeasy Coast to Coast Cooper







Group 6 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   17
Group 2nd   
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   16
Group 3rd   
GCh Onsengeltje Secretly Chiming In
  Dalmatian   13
Group 4th    Briley N Martrav Sweet Little Somethin   French Bulldog   9
BPIG   
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Summerwind's Beam Me Up To Keesbrook   Keeshond   0
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan

Best Puppy In Breed
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Muldoon In The Arms Of Angels


4-6 Month Dog Class
1st Muldoon Coat Of Many Colors


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Briley N Martrav Sweet Little Somethin

Best Of Opposite Sex
Briley's Asphalt Cowboy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Briley N Martrav Sweet Little Somethin

Select Dog
Ch Bluemount Gold From The Sky


Winners Dog: (1-1-1-0)
Briley's Asphalt Cowboy

Open Dog Class
1st Briley's Asphalt Cowboy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Briley N Martrav Sweet Little Somethin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Briley N Martrav Sweet Little Somethin

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook

Best Of Opposite Sex
Fanfare's Simply Stellar

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Belcourt Winter Collection

Best Puppy In Breed
Ch Logos II



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Bloom Magic Hour Folie A Deux

Best Puppy In Breed
Maydele's Data Never Lies


Winners Dog: (2-0-1-0)
Bloom Magic Hour Folie A Deux

Reserve Winners Dog
Maydele's Data Never Lies

Junior Puppy Dog Class
1st Maydele's Data Never Lies

Canadian Bred Dog Class
1st Bloom Magic Hour Folie A Deux


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Majekin's Acadian Nor'Easter





Group 7 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonepillar's Legacy
  Bouvier des Flandres   27
Group 2nd   
GChB Runway Down To The River
  Australian Shepherd   26
Group 3rd   
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   19
Group 4th   
Ch Nicha Cha-Ho Le Mix Parfait
  Belgian Shepherd Dog   18
BPIG   
Vegrenan's Behold The Lady Francesca
  German Shepherd Dog   N/A
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 6 pts (0-1-4-2)
GChG Runway Down To The River

Best Of Opposite Sex
Amadore Fancy Like That

Select Dog
Ch Stone Hill's Paint Me

Select Bitch
Ch Amadore Ray Of Sun Shine



Winners Bitch: (0-1-4-2)
Amadore Fancy Like That

Open Bitch Class
1st Amadore Fancy Like That

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Nicha Cha-Ho Le Mix Parfait

Best Of Opposite Sex
Nicha Gaspard Sur Glace


Winners Dog: (1-0-0-1)
Nicha Gaspard Sur Glace

Open Dog Class
1st Nicha Gaspard Sur Glace


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Stonepillar's Legacy



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Cardross Black Velvet



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Vegrenan's Behold The Lady Francesca
Black Ice Von Kuste

Best Of Opposite Sex
Ch Warlock dei Precision

Best Puppy In Breed
Vegrenan's Behold The Lady Francesca



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Vegrenan's Behold The Lady Francesca

Reserve Winners Bitch
Moda N Hellwigg's Quiet Riot

Senior Puppy Bitch Class
1st Vegrenan's Behold The Lady Francesca

Canadian Bred Bitch Class
1st Moda N Hellwigg's Quiet Riot

4-6 Month Bitch Class
1st Black Ice Von Kuste

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Granite Heritage At Bridgeway

Best Of Opposite Sex
Ch Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Granite Heritage At Bridgeway

Best Puppy In Breed
Shelhaven Brimstone


Winners Dog: (2-4-1-0)
Shelhaven Brimstone

Reserve Winners Dog
Nicha's Grey Foggy Day

Senior Puppy Dog Class
1st Shelhaven Brimstone

Open Dog Class
1st Nicha's Grey Foggy Day

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Alkemi Daisy Bell LT

Select Bitch
Ch Vastgota Irish Clover ST



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Eastdawn's Milky Way To My Heart



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Eastdawn's Milky Way To My Heart

Reserve Winners Bitch
East Dawn's Quoth The Rehvin

12-18 Month Bitch Class
1st East Dawn's Quoth The Rehvin

Open Bitch Class
1st Eastdawn's Milky Way To My Heart

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By