Pictou County Kennel Club
Saturday, September 9, 2017 - Show # 1



Related Results


Best In Show
Judge: Joyce Love
Manchester Terrier  
Ch Mersey Smooth Criminal
Points: 129 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joyce Love
Bullmastiff  
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
Best Puppy In Show
Judge: Joyce Love
Shih Tzu  
Ch Loghavens Kindred Spirit
Best Baby Puppy In Show
Judge: Joyce Love
Boston Terrier  
Waylin's Without A Cause








Group 1 - Joan Beech Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Giroflee Go Johnny Go
  Spaniel (English Cocker)   29
Group 2nd   
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin
  Spaniel (American Cocker)   27
Group 3rd   
Ch Seasyde Believe In Me
  Pointer   25
Group 4th   
Ch Harbourpoints Lil Brown GIrl
  Vizsla (Smooth-Haired)   24
BPIG   Ch Erinhill's Good Grief Charlie Brown   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Madabout's Doctor Is In   Retriever (Labrador)   0
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde Believe In Me




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mistcurl's Jemseg

Best Puppy In Breed
Mistcurl's Jemseg



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mistcurl's Jemseg

Reserve Winners Bitch
Mistcurl's Canaan Ruby

Junior Puppy Bitch Class
1st Mistcurl's Jemseg
2nd Mistcurl's Canaan Ruby


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh MeliaGold Thank You My Friend

Best Of Opposite Sex
GCh Ambertru's Magical Quetip

Select Dog
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Backroad In The Loop

12-18 Month Bitch Class
1st Backroad In The Loop

3-6 Month Bitch Class
1st Backroad's Leap of Faith


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 14 pts (2-5-5-3)
GCh Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
GCh Kindspirit In The Beginning

Best Of Winners: (2-5-5-3)
Erinhill's Good Grief Charlie Brown

Best Puppy In Breed
Erinhill's Good Grief Charlie Brown

Select Dog
Ch Onarock's Brown Bomber

Select Bitch
GCh Madabout's Treble Maker


Winners Dog: (2-5-5-3)
Erinhill's Good Grief Charlie Brown

Reserve Winners Dog
Startops Just In Case

Senior Puppy Dog Class
1st Erinhill's Good Grief Charlie Brown

Open Dog Class
1st Startops Just In Case

3-6 Month Dog Class
1st Madabout's Doctor Is In


Winners Bitch: (2-5-5-3)
Madabout's Singing Swimmer

Reserve Winners Bitch
Kindspirit's Heartsong

Junior Puppy Bitch Class
1st Kindspirit's Heartsong
2nd Onarock's Flying Solo
3rd Wildbrook's Livewire

12-18 Month Bitch Class
1st Madabout's Singing Swimmer

Open Bitch Class
1st Everwood N Camlab Country Girl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin

Best Of Opposite Sex
Ch Marsuvica's Midnight Magic




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Giroflee Go Johnny Go

Best Of Opposite Sex
Ch Carnaby First Frost At Rhoswen




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ananiah Princess Fiona




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Harbourpoints Lil Brown GIrl

Best Puppy In Breed
Egerton's Amazing Gift Of Love



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   8
Group 2nd   
Ch Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   5
Group 3rd   
GCh TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   4
Group 4th   Ch DaggarwoodNKingdoms Win Chill   Norwegian Elkhound   3
BPIG   
Ch Jackwyre How You Get The Girl
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Trumphill Totalchaos At Lutalo   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kinobi Overachiever At Norjon




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Jackwyre How You Get The Girl

Best Puppy In Breed
GCh Jackwyre How You Get The Girl




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch DaggarwoodNKingdoms Win Chill




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Trumphill Totalchaos At Lutalo


3-6 Month Bitch Class
1st Trumphill's Taking The High Road


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Joan Beech Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   22
Group 2nd   Ch Briley Officer And A Gentleman   Boxer   18
Group 3rd   
Ch Tonquin Time At Britlinblue
  Great Dane   15
Group 4th   
GCh Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   13
BPIG   
Elharlen's Kindred Spirit
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Champagne Chimera Eleanor Rigby
  Schnauzer (Standard)   0
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bloemco's Elli Of The Valley



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Briley Officer And A Gentleman

Best Of Opposite Sex
Elharlen's Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Elharlen's Kindred Spirit

Select Dog
Ch Tiamat's High Voltage Overload



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Elharlen's Kindred Spirit

Junior Puppy Bitch Class
1st Elharlen's Kindred Spirit

3-6 Month Bitch Class
1st Briley's Do U Believe In Magic


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Best Of Opposite Sex
Allyrae Miss Eleanor Vegrenan

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Bullstock's Double XL

Select Dog
GCh Bramstoke's Walkin In Memphis


Winners Dog: (1-1-2-0)
Bullstock's Double XL

Open Dog Class
1st Bullstock's Double XL


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Allyrae Miss Eleanor Vegrenan

12-18 Month Bitch Class
1st Allyrae Miss Eleanor Vegrenan


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Elio Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
GCh Emilia Del Ecousse



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Evalina Del Ecousse

12-18 Month Bitch Class
1st Evalina Del Ecousse


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Liberator's Making Waves


Winners Dog: (1-0-0-0)
Liberator's Making Waves

12-18 Month Dog Class
1st Liberator's Making Waves



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Riverwest Bojangles

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwest Becca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Tonquin Time At Britlinblue

Best Puppy In Breed
TriLa's Workin The Strip



Winners Bitch: (0-1-0-1)
TriLa's Workin The Strip

Junior Puppy Bitch Class
1st TriLa's Workin The Strip


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Esmonds Git 'R Done




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Dushanbe's Showcase

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Dushanbe's Nixon Rocks

Best Puppy In Breed
Dushanbe's Scotia Games


Winners Dog: (2-1-1-0)
Dushanbe's Nixon Rocks

Reserve Winners Dog
Dushanbe's Scotia Games

Senior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's Scotia Games

12-18 Month Dog Class
1st Dushanbe's Nixon Rocks


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Dushanbe's Showcase

Canadian Bred Bitch Class
1st Dushanbe's Showcase


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Champagne Ginger Rogers




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   15
Group 2nd   Ch Bisou Bisou De La Pomme   West Highland White Terrier   14
Group 3rd   Ch Penaire Bryndale Carolina On My Mind   Airedale Terrier   11
Group 4th   
Moorbern Bernfields Heartnsol
  Border Terrier   10
BPIG   
Moorbern Bernfields Heartnsol
  Border Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Penaire Bryndale Carolina On My Mind




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Maybush Red G'Day Shayla

Best Puppy In Breed
Maybush Red Skye At Knight



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Maybush Red Skye At Knight

Junior Puppy Bitch Class
1st Maybush Red Skye At Knight


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Moorbern Bernfields Heartnsol

Best Puppy In Breed
Moorbern Bernfields Heartnsol

Select Dog
Ch Ganymede's Alchemist


Winners Dog: (1-0-1-0)
Moorbern Bernfields Heartnsol

Senior Puppy Dog Class
1st Moorbern Bernfields Heartnsol



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca

Best Of Opposite Sex
Bayhills Inawhirl At Beansidhe



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bayhills Inawhirl At Beansidhe

Open Bitch Class
1st Bayhills Inawhirl At Beansidhe


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf

Open Bitch Class
1st Skerryvore Voice Of The Wolf


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Best Puppy In Breed
Gleann Holy Hannah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Senior Puppy Bitch Class
1st Gleann Holy Hannah


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mersey Smooth Criminal




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Presbrooke Stand Back




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kalimar's Spirited Caper




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Bisou Bisou De La Pomme

Best Of Opposite Sex
GCh Whiteheather WYSIWYG

Select Dog
Ch Whiteheather's Perfect Alibi




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Joyce Love Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   20
Group 2nd   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   19
Group 3rd    Siljans Petite Fille Connection   Papillon   18
Group 4th    Kabecca Grayson Nor'easter   Italian Greyhound   14
BPIG   
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle
  Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shanash Leader of the Pack   Yorkshire Terrier   0
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Forseti Karma Killer



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tropicoco's Lady

Best Puppy In Breed
Tropicoco's Lady



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tropicoco's Lady

Reserve Winners Bitch
Joyaseda's Dreams Do Come True

Senior Puppy Bitch Class
1st Tropicoco's Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Joyaseda's Dreams Do Come True


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Mightymites Dragon Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Cheristar's Amelia Forgot Her Bikini!

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Pinsha Empereur Franz


Winners Dog: (1-2-1-1)
Pinsha Empereur Franz

Open Dog Class
1st Pinsha Empereur Franz


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Pinsha Imperatrice Sissi

Reserve Winners Bitch
Applea Victoria's Secret Kiss

12-18 Month Bitch Class
1st Pinsha Imperatrice Sissi

Open Bitch Class
1st Applea Victoria's Secret Kiss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Siljans Petite Fille Connection

Best Puppy In Breed
Minegold Fantasy's Fantazia



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chriscendo Cheap Thrills

Best Puppy In Breed
Ch Chriscendo Cheap Thrills




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Best Puppy In Breed
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Eugenio Di Savoia Galibar's Monchichi

Best Of Opposite Sex
Ch Marsuvica's Life's A Treasure

Select Bitch
Ch Paradiselee to Marsuvica Dixie


3-6 Month Dog Class
1st Shanash Leader of the Pack



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Loghavens Kindred Spirit
  Shih Tzu   6
Group 2nd   
GCh Keesridge Reflection O' Heaven
  Keeshond   5
Group 3rd   
Ch Akanami's High Bar Kohei
  Shiba Inu   1
Group 4th   Ch Cocoabeach's Hot Pursuit   Dalmatian   0
BPIG   
Ch Loghavens Kindred Spirit
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry




3-6 Month Bitch Class
1st Waylin's Without A Cause


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cocoabeach's Hot Pursuit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Keesridge Reflection O' Heaven

Best Of Opposite Sex
Keysmark's Spencer Tracy

Best Puppy In Breed
GCh Keesridge Reflection O' Heaven

Select Bitch
GCh Bijzondere Wilhelmina of James


Winners Dog: (1-0-1-2)
Keysmark's Spencer Tracy

Canadian Bred Dog Class
1st Keysmark's Spencer Tracy


3-6 Month Bitch Class
1st Keesridge Serenity Of The Sea


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Akanami's High Bar Kohei




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loghavens Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
GCh Loghavens Kindred Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Joyce Love Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cardross Red Dirt Road
  Collie (Smooth)   23
Group 2nd   
Ch Stonepillar's Navy at Quiche
  Bouvier des Flandres   20
Group 3rd   
Ch Sablehill's Red Rose
  German Shepherd Dog   18
Group 4th   
Ch Vastgota Autumn Blessing ST
  Swedish Vallhund   14
BPIG   
Ch Truespirit Nikkilen Jasmine
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Martinique Silver Emerald
  Shetland Sheepdog   0



3-6 Month Dog Class
1st Agassiz's Cold Water Cowboy



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Casselcreek For The Love Of It




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Stonepillar's Navy at Quiche

Best Puppy In Breed
Stonepillar's Breakaway



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Stonepillar's Breakaway

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonepillar's Breakaway


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Feoras Sin With A Grin


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Cardross Red Dirt Road

Best Of Opposite Sex
Cardross What You Want

Best Puppy In Breed
Cardross What You Want



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Cardross What You Want

Reserve Winners Bitch
Travler's Book Of Shadows

Junior Puppy Bitch Class
1st Cardross What You Want

12-18 Month Bitch Class
1st Travler's Book Of Shadows


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Sablehill's Red Rose

Select Bitch
GCh Harmonia's Rise and Shine


Winners Bitch: (0-2-0-2)
Wild Wind Red Angel

Reserve Winners Bitch
Heidrun Von Troyan Schloss

12-18 Month Bitch Class
1st Heidrun Von Troyan Schloss

Open Bitch Class
1st Wild Wind Red Angel

3-6 Month Bitch Class
1st Wild Winds Miracle


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Immerzu High Fidelity


Winners Dog: (2-0-1-0)
Immerzu Ghostlight

Reserve Winners Dog
Invictus Immerzu Joker's Wild

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Immerzu Ghostlight
2nd Invictus Immerzu Joker's Wild



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Truespirit Nikkilen Jasmine

Best Puppy In Breed
GCh Truespirit Nikkilen Jasmine


3-6 Month Dog Class
1st Martinique Silver Emerald


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Iona Laffy Taffy

Reserve Winners Bitch
Nikkilen's Truespirit Royalty

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen's Truespirit Royalty

12-18 Month Bitch Class
1st Iona Laffy Taffy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 7 pts (3-1-1-3)
GCh Vastgota Autumn Blessing ST

Best Of Opposite Sex
Dunmalas Ivan

Best Of Winners: (3-1-1-3)
Dunmalas Ivan

Best Puppy In Breed
Feldberg Snow Toes BT

Select Dog
Ch Feldberg Canadaday Firewrks LT

Select Bitch
GCh Larska's Red Velvet


Winners Dog: (3-1-1-3)
Dunmalas Ivan

Reserve Winners Dog
Wassbolingens Chuck-Berry

Junior Puppy Dog Class
1st Feldberg Snow Toes BT

Open Dog Class
1st Dunmalas Ivan
2nd Wassbolingens Chuck-Berry


Winners Bitch: (3-1-1-3)
Vastgota Bravo Amelia ST

Open Bitch Class
1st Vastgota Bravo Amelia ST


Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By