Ch Nikita's Georgy Girl
Samoyed
(Click on breed to view standings)

Call Name: Georgy - (Female)
Owner: Louise Gaudreau
Breeder: Louise Gaudreau
Conformation Handler: Susan Coulson
Performance Handler: Susan Coulson
Website: https://www.nikitasam.com
https://www.nikitasam.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 14 15 12 10 N/A
Group Ranking: 171 247 182 115 N/A
All Breed Ranking: 1071 1580 1130 735 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 0 0   0 0 0 0 0   35
Win Record - 2024
Show Date
Lady Slipper Kennel Club June 15 to June 16, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Marilyn O'Neill N/A
  Best Puppy In Show   Linda St-Hilaire N/A
  Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Puppy In Breed   Tannis Postma N/A
  Best Of Breed   Tannis Postma 0
  BPIG   Marilyn O'Neill N/A
  Group 1st   Marilyn O'Neill 7
  BPIG   Tannis Postma N/A
  Group 2nd   Tannis Postma 6
Saturday Best Puppy In Show   Dianne Miller N/A
  Best Puppy In Show   Kristen Francis N/A
  Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Puppy In Breed   Dianne Miller N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Winners Bitch   Dianne Miller
  1st Senior Puppy Bitch Class   Dianne Miller N/A
  BPIG   Kristen Francis N/A
  Group 2nd   Kristen Francis 6
  BPIG   Dianne Miller N/A
  Group 1st   Dianne Miller 7

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Dominique Firetto (1-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Dominique Firetto N/A
Saturday Winners Bitch   Carmen Haller (1-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Carmen Haller N/A
Friday Winners Bitch   Stewart Dankner (1-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Stewart Dankner N/A

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Barbara Arndt N/A
  BPIG   Barbara Arndt N/A
  Winners Bitch   Barbara Arndt (0-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Barbara Arndt N/A
Sunday BPIG LTD Breed Show Irene Latchford N/A
  Best Puppy In Breed   Rosemary Shoreman N/A
  Winners Bitch   Rosemary Shoreman (0-2-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Rosemary Shoreman N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Irene Latchford N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Irene Latchford 1 (0-1-0-1)
  Winners Bitch LTD Breed Show Irene Latchford (0-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class LTD Breed Show Irene Latchford N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  Best Of Breed   Sandra Lex 3 (0-2-1-1)
  Winners Bitch   Sandra Lex (0-2-1-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Sandra Lex N/A
  BPIG   Sandra Lex N/A
Friday Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Winners Bitch   Richard Paquette (0-1-1-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Richard Paquette N/A
  BPIG   Richard Paquette N/A

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 03 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Shawn Nichols (1-1-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Shawn Nichols N/A
Saturday Winners Bitch   Peggy Beisel-McIlwaine (1-1-1-2)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Peggy Beisel-McIlwaine N/A
Friday Winners Bitch   Shawn Bennett (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Shawn Bennett N/A
  Best Of Winners   Shawn Bennett (1-1-1-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Shawn Bennett N/A
  BPIG   Shawn Bennett N/A

Show Date
Club Canin de l'Estrie March 29 to April 01, 2024
Day Position   Judge Points
Monday BPIG LTD Breed Show John Rowton N/A
  Best Puppy In Breed   Todd Foley N/A
  Best Of Opposite Sex   Todd Foley N/A
  Winners Bitch   Todd Foley (0-1-1-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Todd Foley N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show John Rowton N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show John Rowton N/A
  Winners Bitch LTD Breed Show John Rowton (0-2-1-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class LTD Breed Show John Rowton N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 5 (0-4-2-0)
  Winners Bitch   Terry Carter (0-4-2-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Terry Carter N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Donna Conod N/A
  2nd Junior Puppy Bitch Class   Donna Conod N/A
Friday Best Puppy In Breed   Dann Wilson N/A
  Reserve Winners Bitch   Dann Wilson N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Dann Wilson N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed LTD Breed Show Lynn White N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Lynn White N/A
  Winners Bitch LTD Breed Show Lynn White (0-1-2-0)
  Best Puppy In Breed   Chakkapan Chantarasmee N/A
  Best Of Opposite Sex   Chakkapan Chantarasmee N/A
  Winners Bitch   Chakkapan Chantarasmee (0-1-1-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Maribel Sy N/A
  Best Of Opposite Sex   Maribel Sy N/A
  Winners Bitch   Maribel Sy (0-1-2-0)
Friday Winners Bitch   Leyda Perez (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Leyda Perez N/A
  Best Puppy In Breed   Leyda Perez N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By