Champion Bianca's Let's Dance
Pointer (German Short-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Fern - (Female)
Owner: Susan Huppie
Breeder: Mary Ellen Whyte
Conformation Handler: Cindy Kowalchuk-Corrigal, Trudy Taphorn
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 9 14 18 14 N/A
Group Ranking: 142 163 241 162 N/A
All Breed Ranking: 674 775 1318 872 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 3   0 0 0 0 0   68
Win Record - 2024
Show Date
Prairie Canine Academy June 21 to June 23, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 3rd   Shawn Nichols 8
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Group 4th   Wayne Thompson 6
  Group 3rd   Tony Vandendool 6

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Cindy Lane 2 (1-0-0-2)
Sunday Best Of Breed   Judith Taylor 2 (1-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Pierrette McLean 2 (1-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Delvina Beaulac 2 (1-0-0-2)

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 24 to May 26, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Wendy Anderson 1 (1-0-0-1)
  Best Of Opposite Sex   William Byrne N/A
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 1 (1-0-0-1)

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brian Meyer 2 (1-1-0-1)
  Group 4th   Brian Meyer 16
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 2 (1-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Gloria Kerr 2 (1-1-0-1)
  Group 4th   Gloria Kerr 15

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Spagnolo 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Shawn Bennett 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Ana Beatriz Knoll 1 (0-0-0-2)

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 45 44 44 45 50
Group Ranking: 516 509 485 564 599
All Breed Ranking: 2736 2686 2562 3007 3180

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   18
Win Record - 2023
Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Michael Hill N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
Saturday Select Bitch   Monica McCaffrey N/A
  Best Puppy In Breed   Monica McCaffrey N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Robert Dawson N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Dawson N/A
  BPIG   Robert Dawson N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Edna Gonzalez-Rubio N/A
  Best Of Winners   Edna Gonzalez-Rubio (1-3-1-3)
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 7 (1-3-1-3)
  Winners Bitch   Edna Gonzalez-Rubio (1-3-1-3)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Edna Gonzalez-Rubio N/A
Friday Reserve Winners Bitch   Gael Morison N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Gael Morison N/A

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-1-0-1)
  Winners Bitch   Janet Lobb (0-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Janet Lobb N/A
  Winners Bitch   David Gilmour (0-2-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   David Gilmour N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-2-0-0)
  Winners Bitch   Vickie Umpleby (0-2-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Vickie Umpleby N/A
  Reserve Winners Bitch   Tempest Deptuch N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Tempest Deptuch N/A
Friday Best Puppy In Breed   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-2-0-0)
  Winners Bitch   Carol Graham (0-2-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Carol Graham N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 2 (0-3-0-0)
  Winners Bitch   Richard Paquette (0-3-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Richard Paquette N/A
  BPIG   Richard Paquette N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Maria Del Rocio Nadal N/A
  2nd Junior Puppy Bitch Class   Maria Del Rocio Nadal N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Francois Bernier N/A
  2nd Junior Puppy Bitch Class   Francois Bernier N/A
Friday Reserve Winners Bitch   Yvonne Savard N/A
  2nd Junior Puppy Bitch Class   Yvonne Savard N/A
Thursday Best Puppy In Breed   William Alexander N/A
  Best Of Winners   William Alexander (1-3-3-0)
  Best Of Breed   William Alexander 6 (1-3-3-0)
  Winners Bitch   William Alexander (1-3-3-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   William Alexander N/A
  BPIG   William Alexander N/A

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday 2nd 4-6 Month Bitch Class   Aramis (Joy) Lim Jr N/A

Show Date
Westwind Sporting Dog Club August 04 to August 05, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 4-6 Month Bitch Class   Marjorie Martorella N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By