Cape Breton Kennel Club
Sunday, July 10, 2022 - Show-4



Related Results

Conformation

Saturday, July 09 (Show-1)
Saturday, July 09 (Show-2)
Sunday, July 10 (Show-3)
Sunday, July 10 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Doris Willis
Afghan Hound  
GCh Obiwan Heart Of Darkness
Points: 136 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Doris Willis
Russell Terrier  
Ch D.B.F. Simply Posh
Points: 121
Best Puppy In Show
Judge: Doris Willis
Boxer  
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen








Group 1 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ambercroft's Fare Rising Tide At Skyline
  Retriever (Golden)   34
Group 2nd   
GChEx Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   24
Group 3rd    Cormac Mac Airt Of Clancuddy   Setter (Irish Red & White)   23
Group 4th   
Ch Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind
  Setter (Irish)   21
BPIG   
DuValin Quartz
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   N/A
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
DuValin Quartz

Best Puppy In Breed
DuValin Quartz


Winners Dog: (1-0-0-0)
DuValin Quartz

Senior Puppy Dog Class
1st DuValin Quartz


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Legacyk White As A Ghost V Cblues

Best Of Opposite Sex
Legacyk Dare To Dream V Cblues

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Legacyk White As A Ghost V Cblues

Best Puppy In Breed
Legacyk White As A Ghost V Cblues


Winners Dog: (1-1-0-0)
Legacyk White As A Ghost V Cblues

Senior Puppy Dog Class
1st Legacyk White As A Ghost V Cblues


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Legacyk Dare To Dream V Cblues

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Legacyk Dare To Dream V Cblues

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Mistcurl Sir Sully Of Rosemoor

Best Of Opposite Sex
Mistcurl's Leanders Blackpearl



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mistcurl's Leanders Blackpearl

Open Bitch Class
1st Mistcurl's Leanders Blackpearl

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Moorbern's He's All That

Best Of Opposite Sex
GCh Wildknight We Will Always Have Paris

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Stetson's Call Me Sailor On Broadway

Best Puppy In Breed
Stetson's Call Me Sailor On Broadway

Select Bitch
Ch Moorbern's October Sun


Winners Dog: (1-2-1-2)
Madabout's Dancing In The Big Apple

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Madabout's Dancing In The Big Apple

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Autumncolours Mr Darcy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Autumncolours Mr Darcy

Open Dog Class
1st Autumncolours Mr Darcy


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cormac Mac Airt Of Clancuddy

Best Of Opposite Sex
Annagh's Roisin

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cormac Mac Airt Of Clancuddy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cormac Mac Airt Of Clancuddy

Canadian Bred Dog Class
1st Cormac Mac Airt Of Clancuddy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Annagh's Roisin

Canadian Bred Bitch Class
1st Annagh's Roisin

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChB Marsuvica's Golden Boy

Best Of Opposite Sex
Dtael's Kinetic Kool

Best Puppy In Breed
Dtael's Kinetic Kool

Select Dog
GCh Scottfree Stage Door Johnny


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Clussexx Flying Ace



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kamand's Flying Solo At NevaehLea



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Long Lane Helmsman Sent From Heaven



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
BraemarsRose East Coast Connection


Winners Dog: (1-0-0-0)
BraemarsRose East Coast Connection

12-18 Month Dog Class
1st BraemarsRose East Coast Connection


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Doris Willis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   14
Group 2nd    Daggarwood N Kingdoms Norsk Saga   Norwegian Elkhound   13
Group 3rd   Ch Karonika's DevotedDoxie Dudley   Dachshund (Miniature Long-Haired)   10
Group 4th    Highnoon's Let's Talk Gertie   Basset Hound   8
BPIG    Daggarwood N Kingdoms Norsk Saga   Norwegian Elkhound   N/A
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Obiwan Heart Of Darkness



Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Highnoon's Let's Talk Gertie

Best Puppy In Breed
High Noons Sher I Wood


Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shillington Sharper Image

Best Puppy In Breed
Shillington Sharper Image



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shillington Sharper Image

Senior Puppy Bitch Class
1st Shillington Sharper Image

Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Karonika's DevotedDoxie Dudley

Best Puppy In Breed
Starlings Man About Town


Winners Dog: (1-0-1-0)
Starlings Man About Town

Junior Puppy Dog Class
1st Starlings Man About Town


Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Passport Are There Lines SS



Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Daggarwood N Kingdoms Norsk Saga

Best Of Opposite Sex
Daggarwood N Kingdom When Sparks Fly

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Daggarwood N Kingdoms Norsk Saga

Best Puppy In Breed
Daggarwood N Kingdoms Norsk Saga


Winners Dog: (1-2-0-0)
Daggarwood N Kingdom When Sparks Fly

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Daggarwood N Kingdom When Sparks Fly

Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kaskazini Hukalani @ Trumphill

Best Of Opposite Sex
Ch Voiture Noire Of Course



Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aisling's Christmas Dancer

Best Puppy In Breed
Aisling's Christmas Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aisling's Christmas Dancer

Junior Puppy Bitch Class
1st Aisling's Christmas Dancer





Group 3 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Regnancy A Touch Of Class
  Doberman Pinscher   13
Group 2nd   
Ch Daybreaker's Forget Me Not
  Newfoundland   10
Group 3rd    Karador's Legend In My Time   Great Dane   7
Group 4th   
Backcountry You're A Dreamer
  Bernese Mountain Dog   5
BPIG   
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   N/A
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Novamals Dreams Set Sail



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Backcountry You're A Dreamer



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bernova Tricks Are For Kids

12-18 Month Bitch Class
1st Bernova Tricks Are For Kids

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Adria N Ensigns Odessa At Elharlen

Best Puppy In Breed
GCh Adria N Ensigns Odessa At Elharlen



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pine Ridge's Chasing Dreams



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Regnancy A Touch Of Class

Best Of Opposite Sex
GCh Cassels Red Sky At Night

Best Puppy In Breed
GCh Cassels Red Sky At Night



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Regnancy Amulets And Talisman

Open Bitch Class
1st Regnancy Amulets And Talisman

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Karador's Legend In My Time

Best Of Opposite Sex
Creekdane's A Rock In The Stream

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Karador's Legend In My Time

Best Puppy In Breed
Creekdane's A Rock In The Stream


Winners Dog: (1-1-0-0)
Karador's Legend In My Time

Open Dog Class
1st Karador's Legend In My Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Creekdane's A Rock In The Stream

Junior Puppy Bitch Class
1st Creekdane's A Rock In The Stream

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Daybreaker's Forget Me Not

Best Puppy In Breed
Homeport Chartered Cruise



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Homeport Up She Rises At Heirloom

Reserve Winners Bitch
Homeport Chartered Cruise

Senior Puppy Bitch Class
1st Homeport Chartered Cruise

Open Bitch Class
1st Homeport Up She Rises At Heirloom

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonerose Rocket Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonerose Rocket Girl

Open Bitch Class
1st Stonerose Rocket Girl





Group 4 - Doris Willis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch D.B.F. Simply Posh
  Russell Terrier   10
Group 2nd   
GCh M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   8
Group 3rd   
Ch Ellerker's By The Light Of The Moon
  Schnauzer (Miniature)   7
Group 4th   
Ch Kincara Dressed Me In Argyle
  Irish Terrier   6
BPIG   
Ch Kincara Dressed Me In Argyle
  Irish Terrier   N/A
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
River Oak's Feelin' Foxy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
River Oak's Feelin' Foxy

Open Bitch Class
1st River Oak's Feelin' Foxy

Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Alinta Loch's For Your Eyes Only

Best Of Opposite Sex
Acebreeders Red Valentine To Alinta Loch

Best Puppy In Breed
Acebreeders Red Valentine To Alinta Loch


Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB M&M Lamz The World Is Not Enough



Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Versaterre Classic Gary


Winners Dog: (1-0-0-0)
Versaterre Classic Gary

Canadian Bred Dog Class
1st Versaterre Classic Gary


Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Kincara Dressed Me In Argyle

Best Of Opposite Sex
Kincara Lady Grace Annapolis

Best Puppy In Breed
Ch Kincara Dressed Me In Argyle



Winners Bitch: (1-0-0-0)
Kincara Lady Grace Annapolis

Junior Puppy Bitch Class
1st Kincara Lady Grace Annapolis

Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh D.B.F. Simply Posh

Best Puppy In Breed
Bristolabbey DBF Lucky Number At Kreuzritter


Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellerker's By The Light Of The Moon



Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox

Best Puppy In Breed
Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox






Group 5 - Doris Willis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fwaggles Wonderstruck V Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   15
Group 2nd    Somershire N JMax TickleMeElmo   Griffon (Brussels)   14
Group 3rd    Kinduhaven's Sassy Kildrummy Storm Surge   Papillon   13
Group 4th   
Loyalguard PekeEasy Walking Tall
  Pekingese   9
BPIG   
Loyalguard PekeEasy Walking Tall
  Pekingese   N/A
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Sigma Chi's Liberty Bell

Best Of Opposite Sex
Ch Amitola Tyee Isha



Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Gardine Don't Stop Believing

Best Of Opposite Sex
Gardine Aurora Borealis

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Wind Ain't Misbehavin

Best Puppy In Breed
Wind Ain't Misbehavin


Winners Dog: (1-1-1-0)
Wind Ain't Misbehavin

Junior Puppy Dog Class
1st Wind Ain't Misbehavin


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Gardine Aurora Borealis

Senior Puppy Bitch Class
1st Gardine Aurora Borealis

Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Somershire N JMax TickleMeElmo



Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Avimimus Mighty Mosquito At Meander

Best Puppy In Breed
Avimimus Mighty Mosquito At Meander


Winners Dog: (1-0-1-0)
Avimimus Mighty Mosquito At Meander

Senior Puppy Dog Class
1st Avimimus Mighty Mosquito At Meander


Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Encores A Touch Of Drama At Sheepin

Best Of Opposite Sex
GChB Rockit's Simply Irresitable



Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Loyalguard PekeEasy Walking Tall

Best Puppy In Breed
Loyalguard PekeEasy Walking Tall


Winners Dog: (1-0-0-0)
Loyalguard PekeEasy Walking Tall

Junior Puppy Dog Class
1st Loyalguard PekeEasy Walking Tall


Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fwaggles Wonderstruck V Rustic Lane







Group 6 - Doris Willis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Southcar's Stormwatcher At Bijzondere
  Keeshond   11
Group 2nd   
Majekin's Acadian Nor'Easter
  Schipperke   10
Group 3rd   
GCh Celtmacbhaid I Got You Babe
  French Bulldog   9
Group 4th   
GChB Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   6
BPIG    Jempaws Sweet Devotion Adorable Adele   Shih Tzu   N/A
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Muldoon In The Arms Of Angels



Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChB Celtmacbhaid I Got You Babe

Best Of Opposite Sex
Ch Celtmacbhaid We Will Rock You

Select Bitch
Ch Tuckerlake's Hocus Pocus At Dewkist



Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Eastozeans Set Your Love Adryft

Best Of Opposite Sex
Eastozeans Let Your Dreams Set Sail

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Eastozeans Set Your Love Adryft

Best Puppy In Breed
Eastozeans Set Your Love Adryft


Winners Dog: (1-2-0-0)
Eastozeans Set Your Love Adryft

Senior Puppy Dog Class
1st Eastozeans Set Your Love Adryft

Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Southcar's Stormwatcher At Bijzondere



Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch LeeAnns Frico Pico



Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majekin's Acadian Nor'Easter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majekin's Acadian Nor'Easter

Canadian Bred Dog Class
1st Majekin's Acadian Nor'Easter


Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Jempaw's Lasya's Legacy Lives On Layla Jean

Best Puppy In Breed
Jempaws Sweet Devotion Adorable Adele




Group 7 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills
  German Shepherd Dog   33
Group 2nd   
Cardross Black Velvet
  Collie (Smooth)   26
Group 3rd   
Ch Curig CuSithe Chardi Kala Vibe
  Welsh Corgi (Pembroke)   21
Group 4th   
Chantryile Legend
  Belgian Shepherd Dog   18
BPIG   
Chantryile Legend
  Belgian Shepherd Dog   N/A
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Saltspray's I Can Do This All Day

Best Of Opposite Sex
Ch Garrison's Goddess Of Light And Dark


Winners Dog: (1-0-1-1)
Garrison's God Of War And Mischief

Canadian Bred Dog Class
1st Garrison's God Of War And Mischief


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Chantryile Legend

Best Of Opposite Sex
Glimbi's Risky Roxanne V Gaia

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Chantryile Legend

Best Puppy In Breed
Chantryile Legend


Winners Dog: (2-2-0-0)
Chantryile Legend

Reserve Winners Dog
Groguard Flash Point

Junior Puppy Dog Class
1st Chantryile Legend

Open Dog Class
1st Groguard Flash Point


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Glimbi's Risky Roxanne V Gaia

Reserve Winners Bitch
Eternity's Venus

12-18 Month Bitch Class
1st Glimbi's Risky Roxanne V Gaia

Open Bitch Class
1st Eternity's Venus

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Whitecap Springs Back To Arbourway

Best Of Opposite Sex
Asset's Running On Empty

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Whitecap Springs Back To Arbourway


Winners Dog: (1-1-0-0)
Whitecap Springs Back To Arbourway

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Whitecap Springs Back To Arbourway


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Asset's Running On Empty

Open Bitch Class
1st Asset's Running On Empty

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
GCh Cardross Black Velvet

Best Of Opposite Sex
Cardross Second Chances

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Fonehill Coat Of Many Colors

Best Puppy In Breed
Fonehill Coat Of Many Colors


Winners Dog: (3-1-0-1)
Cardross Second Chances

Reserve Winners Dog
Cardross McTavish Nights

Senior Puppy Dog Class
1st Feoras & Medway's Heart Of A Lion

Canadian Bred Dog Class
1st Cardross McTavish Nights

Open Dog Class
1st Cardross Second Chances


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Fonehill Coat Of Many Colors

Junior Puppy Bitch Class
1st Fonehill Coat Of Many Colors

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maplemyst Chasing Waves In Fundy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maplemyst Chasing Waves In Fundy

12-18 Month Dog Class
1st Maplemyst Chasing Waves In Fundy


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills

Best Of Opposite Sex
GChS Riverryan Just Do It

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Sablehill's Californian Ripple

Best Puppy In Breed
Sablehill's Californian Ripple


Winners Dog: (2-2-2-1)
Sablehill's Californian Ripple

Reserve Winners Dog
Riverryan's Fiery Spirit

Junior Puppy Dog Class
1st Riverryan's Fiery Spirit

Senior Puppy Dog Class
1st Sablehill's Californian Ripple


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Nyx Von Mowatt

Reserve Winners Bitch
Ghalia Safaa Von Amalaberg

Senior Puppy Bitch Class
1st Ghalia Safaa Von Amalaberg

Open Bitch Class
1st Nyx Von Mowatt

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Windkist Moving Target

Best Of Opposite Sex
Immerzu Lucky Guess

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Windkist Moving Target


Winners Dog: (1-2-0-0)
Windkist Moving Target

Open Dog Class
1st Windkist Moving Target


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Immerzu Lucky Guess

Reserve Winners Bitch
Immerzu Mischief Managed

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Immerzu Lucky Guess
2nd Immerzu Mischief Managed

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Nikkilen Truespirit Snow Princess

Best Of Opposite Sex
Kelbren Carbon Copy

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Nikkilen Truespirit New Normal


Winners Dog: (1-3-0-1)
Kelbren Carbon Copy

Open Dog Class
1st Kelbren Carbon Copy


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Nikkilen Truespirit New Normal

Reserve Winners Bitch
Kelbren Island Time

Canadian Bred Bitch Class
1st Charmedones Cover Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kelbren Island Time

Open Bitch Class
1st Nikkilen Truespirit New Normal

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Curig CuSithe Chardi Kala Vibe

Best Of Opposite Sex
GCh Curig Catch A Falling Star

Select Bitch
Ch Quanda's Plenty Of Fun For Beacor & Larendale



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By