Dartmouth Kennel Club
Sunday, May 12, 2024 - Show-3



Related Results

Conformation

Saturday, May 11 (Show-1)
Saturday, May 11 (Show-2)
Sunday, May 12 (Show-3)
Sunday, May 12 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Ben Wasylyshen
Spaniel (English Cocker)  Ch Bluestone N' MiJeans Perfect Fit
Points: 118 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ben Wasylyshen
Japanese Chin   Marbet Buttons And Beau
Points: 90
Best Puppy In Show
Judge: Ben Wasylyshen
Schipperke  
Delamer Summers Hot Centerfold
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ben Wasylyshen
Italian Greyhound  
Boccalupo Maplewood's Coco Chanel At Cassiopeia








Group 1 - Ben Wasylyshen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Bluestone N' MiJeans Perfect Fit   Spaniel (English Cocker)   27
Group 2nd   
GCh Alivia Flowers Klitsdvor
  Setter (Irish)   26
Group 3rd   
Remme's Joy To The World
  Spaniel (English Springer)   25
Group 4th    Mistcurl's Notorious Red   Retriever (Curly-Coated)   22
BPIG   
Ch Segre's Lighting Strikes @ Remme
  Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sevenstars Pheasant Danger At CBlues   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Black Watch Mayzee



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Black Watch Mayzee

Open Bitch Class
1st Black Watch Mayzee

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Legacyk N Belac Girl In The Mirror

Best Of Opposite Sex
Danger Ranger Vom Salty Dogs

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Legacyk N Belac Girl In The Mirror

Best Puppy In Breed
Legacyk N Belac Girl In The Mirror

Select Bitch
Ch Ava Of Meander River


Winners Dog: (1-3-0-1)
Danger Ranger Vom Salty Dogs

Open Dog Class
1st Danger Ranger Vom Salty Dogs

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mistcurl's Notorious Red

Best Of Opposite Sex
Mistcurl's Amethyst Beach Surfer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mistcurl's Notorious Red


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mistcurl's Notorious Red

Open Bitch Class
1st Mistcurl's Notorious Red

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Fleetwing's Singular Sensation

Select Bitch
Ch One Shining Fleetwing Star






Winners Bitch: (0-1-2-3)
Ambercreek Foxylane's Harley Quinn

Junior Puppy Bitch Class
1st Ambercreek Foxylane's Harley Quinn

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Madabout's Straight From The Butcher



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Autumncolours Mr Darcy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Autumncolours Mr Darcy

Open Dog Class
1st Autumncolours Mr Darcy


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Alivia Flowers Klitsdvor



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Seagirt's Fitbit For Glenmire

Best Of Opposite Sex
Glenmire's Ghillie Dhu

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Seagirt's Fitbit For Glenmire

Best Puppy In Breed
Glenmire's Ghillie Dhu


Winners Dog: (2-1-0-0)
Glenmire's Ghillie Dhu

Reserve Winners Dog
Wymeswold Auguste Escoffier

Senior Puppy Dog Class
1st Glenmire's Ghillie Dhu

Open Dog Class
1st Wymeswold Auguste Escoffier


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Seagirt's Fitbit For Glenmire

Open Bitch Class
1st Seagirt's Fitbit For Glenmire

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bluestone N' MiJeans Perfect Fit



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Remme's Joy To The World

Best Puppy In Breed
Segre's Lighting Strikes @ Remme



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Remme's Joy To The World

Reserve Winners Bitch
Segre's Lighting Strikes @ Remme

Senior Puppy Bitch Class
1st Segre's Lighting Strikes @ Remme

Canadian Bred Bitch Class
1st Remme Shines Bright Like A Diamond

Open Bitch Class
1st Remme's Joy To The World

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten

Open Dog Class
1st Kamand Upper Ten


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clussexx Xoxox



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clussexx Xoxox

Open Bitch Class
1st Clussexx Xoxox

4-6 Month Bitch Class
1st Long Lane More S'more





Group 2 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   21
Group 2nd   
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling
  Ibizan Hound   16
Group 3rd   
GChG Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   15
Group 4th   
GChS Chetcote Do You Wanna Dance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   14
BPIG    E R Dox Maybe She Was Born With It   Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    E R Dox Tantrums And Silver Tiaras   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Lemonladies Peter

Best Of Opposite Sex
Ch Shillington Sharper Image

Select Bitch
Ch Lemonladies Martinique



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GChS Chetcote Do You Wanna Dance

Best Of Opposite Sex
GChS Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Chetcote Spellbound

Best Puppy In Breed
GCh E R Dox J'en Ai Aucune Indy

Select Bitch
GCh E R Dox J'en Ai Aucune Indy


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Chetcote Spellbound

Reserve Winners Bitch
E R Dox Out Of Bounds

Senior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Spellbound

12-18 Month Bitch Class
1st E R Dox Fancy Reba

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st E R Dox Out Of Bounds

4-6 Month Bitch Class
1st E R Dox Tantrums And Silver Tiaras

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Chetcote A Study In Scarlet

Best Of Opposite Sex
Ashdown's Shaymelessly Rolling Through MS

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Chetcote Water Lily

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote A Study In Scarlet


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Chetcote Water Lily

12-18 Month Bitch Class
1st Chetcote Water Lily

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL

Best Of Opposite Sex
GCh E R Dox Merlin Green The Great

Best Of Winners: (1-1-2-1)
E R Dox Maybe She Was Born With It

Best Puppy In Breed
E R Dox Maybe She Was Born With It

Select Dog
Ch E R Dox Hope On The Rocks


Winners Dog: (1-1-2-1)
E R Dox Montgomery Black No's Chaos

Senior Puppy Dog Class
1st E R Dox Montgomery Black No's Chaos


Winners Bitch: (1-1-2-1)
E R Dox Maybe She Was Born With It

Senior Puppy Bitch Class
1st E R Dox Maybe She Was Born With It

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
The Realm's One Punch Knockout


Winners Dog: (1-0-0-0)
The Realm's One Punch Knockout

12-18 Month Dog Class
1st The Realm's One Punch Knockout






Group 3 - Ben Wasylyshen Top Dog
Points
Group 1st    Vanderbilt 'N Zamosky Lucky Devil   Samoyed   12
Group 2nd   
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   9
Group 3rd   
Ch Adria's Knight 'N Day At Elharlen
  Boxer   8
Group 4th   
GChB Regnancy A Touch Of Class
  Doberman Pinscher   7
BPIG    Vanderbilt 'N Zamosky Lucky Devil   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Soulstorm High Steaks Roller
  Doberman Pinscher   0
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Adria's Knight 'N Day At Elharlen



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Regnancy A Touch Of Class

Best Of Opposite Sex
GCh Heartwood's Blue Bomber

Best Puppy In Breed
Costello's Telling Lies On Regnancy


Winners Dog: (1-0-1-1)
Costello's Telling Lies On Regnancy

Junior Puppy Dog Class
1st Costello's Telling Lies On Regnancy

4-6 Month Dog Class
1st Soulstorm High Steaks Roller


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Everendeavor Kovu's Akutabuv


Winners Dog: (1-0-0-0)
Everendeavor Kovu's Akutabuv

Open Dog Class
1st Everendeavor Kovu's Akutabuv


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wanderweg's Under The Paper Moon

Best Puppy In Breed
Wanderweg's You Light Up My Life



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wanderweg's Under The Paper Moon

Reserve Winners Bitch
Wanderweg's You Light Up My Life

Senior Puppy Bitch Class
1st Wanderweg's You Light Up My Life

Open Bitch Class
1st Wanderweg's Under The Paper Moon

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Claircreek Arthur Filho D'Oceano



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ashemburg's Unbreakable



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Vanderbilt 'N Zamosky Lucky Devil

Best Puppy In Breed
Vanderbilt 'N Zamosky Lucky Devil






Group 4 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Renica's Hey! Listen to Beansidhe!
  Bull Terrier (Miniature)   3
Group 2nd   
GCh Versaterre's Zealous Road Hammer
  Border Terrier   2
Group 3rd    KinCara Joined At The Zip   Irish Terrier   0
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Varekai's Concealed Identity   Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Versaterre's Zealous Road Hammer

Select Dog
Ch Versaterre Classic Gary



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Renica's Hey! Listen to Beansidhe!



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
KinCara Joined At The Zip



Winners Bitch: (0-1-0-0)
KinCara Joined At The Zip

12-18 Month Bitch Class
1st KinCara Joined At The Zip




4-6 Month Dog Class
1st Varekai's Concealed Identity






Group 5 - Ben Wasylyshen Top Dog
Points
Group 1st    Marbet Buttons And Beau   Japanese Chin   18
Group 2nd   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   17
Group 3rd   
Ch Chriscendo Cardiac Arrest
  Pomeranian   11
Group 4th   
GCh Fwaggles Wonderstruck V Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   10
BPIG    Amistosa's Sweet Baby James   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Boccalupo Maplewood's Coco Chanel At Cassiopeia
  Italian Greyhound   0
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Runa Lolaks



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Runa Lolaks

Reserve Winners Bitch
Nova Lolaks

Open Bitch Class
1st Runa Lolaks
2nd Nova Lolaks

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
That Faces Lil Red Red

Best Of Opposite Sex
Ace of Spades

Best Of Winners: (1-1-0-1)
That Faces Lil Red Red

Best Puppy In Breed
That Faces Lil Red Red

Select Bitch
Ch Unity Cob De Sabres


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ace of Spades

Senior Puppy Dog Class
1st Ace of Spades


Winners Bitch: (1-1-0-1)
That Faces Lil Red Red

Canadian Bred Bitch Class
1st That Faces Lil Red Red

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Amistosa's Sweet Baby James

Best Puppy In Breed
Amistosa's Sweet Baby James


Winners Dog: (1-0-0-0)
Amistosa's Sweet Baby James

Senior Puppy Dog Class
1st Amistosa's Sweet Baby James


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Marbet Buttons And Beau


Winners Dog: (1-0-0-0)
Marbet Buttons And Beau

Open Dog Class
1st Marbet Buttons And Beau


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Annacott Animato Karma

Best Of Opposite Sex
Ch Southcreek's Pixel Perfect At Maribeso

Select Bitch
Ch Maribeso Not Today Satan


Winners Dog: (1-0-0-2)
Annacott Animato Karma

12-18 Month Dog Class
1st Annacott Animato Karma


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chriscendo Cardiac Arrest



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Claripugs Forest Ranger



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fwaggles Wonderstruck V Rustic Lane







Group 6 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
Delamer Summers Hot Centerfold
  Schipperke   13
Group 2nd   Ch Wenkje's Amy   Keeshond   11
Group 3rd   Ch Shente's It's All About Jazz   Shih Tzu   7
Group 4th   Ch Briley N Martrav Sweet Little Somethin   French Bulldog   6
BPIG   
Delamer Summers Hot Centerfold
  Schipperke   N/A
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Duoks Style Air That I Breathe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Duoks Style Air That I Breathe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Duoks Style Air That I Breathe

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lionheart Voila

Best Puppy In Breed
Lionheart Voila


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lionheart Voila

Junior Puppy Dog Class
1st Lionheart Voila


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Wenkje's Amy

Best Of Opposite Sex
Bijzondere's Rising Star

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Bijzondere's Rising Star

Best Puppy In Breed
Bijzondere's Rising Star


Winners Dog: (2-1-0-1)
Bijzondere's Rising Star

Reserve Winners Dog
Beaukees Spirit Of Performance

Junior Puppy Dog Class
1st Bijzondere's Rising Star

Canadian Bred Dog Class
1st Beaukees Spirit Of Performance


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Purrkees Crack The Code

Canadian Bred Bitch Class
1st Purrkees Crack The Code

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Arreau's Killer Queen

Best Puppy In Breed
Leeward's Nicheca Hallelujah



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Leeward's Nicheca Hallelujah

Senior Puppy Bitch Class
1st Leeward's Nicheca Hallelujah

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Delamer Summers Hot Centerfold

Best Puppy In Breed
Delamer Summers Hot Centerfold



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Delamer Summers Hot Centerfold

Reserve Winners Bitch
Sanhedrin's Joyeux Berry

12-18 Month Bitch Class
1st Sanhedrin's Joyeux Berry

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delamer Summers Hot Centerfold

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shente's It's All About Jazz





Group 7 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills
  German Shepherd Dog   18
Group 2nd   
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   12
Group 3rd   
GCh Joska Honour Roll
  Welsh Corgi (Pembroke)   8
Group 4th    Wyndenfog's Nova 7   Shetland Sheepdog   7
BPIG    Martinique Moscato   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
Northbay Xsell Final Call

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Empyrean's U Girl

Best Puppy In Breed
Northbay Xsell Final Call

Select Bitch
Ch Malka's Under The Sea


Winners Dog: (1-1-0-2)
Northbay Xsell Final Call

Junior Puppy Dog Class
1st Northbay Xsell Final Call


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Empyrean's U Girl

Open Bitch Class
1st Empyrean's U Girl

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
MalinGer's Mr. Fahrenheit


Winners Dog: (1-0-0-0)
MalinGer's Mr. Fahrenheit

12-18 Month Dog Class
1st MalinGer's Mr. Fahrenheit


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Asset's Here Comes The Sun

Best Of Opposite Sex
Asset's Til We Meet Again

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Asset's Here Comes The Sun


Winners Dog: (1-1-0-0)
Asset's Here Comes The Sun

12-18 Month Dog Class
1st Asset's Here Comes The Sun


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Asset's Til We Meet Again

Open Bitch Class
1st Asset's Til We Meet Again

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GChB Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills

Best Of Opposite Sex
Ch Luckystryke's Over The Mooin At Arisingstar

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Riverryan's Law & Order

Best Puppy In Breed
Riverryan's Law & Order

Select Bitch
Ch Luckystryke's Deja Vu


Winners Dog: (1-2-1-2)
Kylo Von Mowatt

Open Dog Class
1st Kylo Von Mowatt


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Riverryan's Law & Order

Reserve Winners Bitch
Helwinn's Country Music

Junior Puppy Bitch Class
1st Riverryan's Law & Order

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Helwinn's Country Music

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Feoras Everendeavor Soaring High

Best Puppy In Breed
Feoras Everendeavor Soaring High



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Feoras Everendeavor Soaring High

Junior Puppy Bitch Class
1st Feoras Everendeavor Soaring High

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Novacoast Nordicpearl Shining Light



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Novacoast Nordicpearl Shining Light

12-18 Month Bitch Class
1st Novacoast Nordicpearl Shining Light

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Wyndenfog's Nova 7

Best Of Opposite Sex
Martinique Moscato

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Wyndenfog's Nova 7

Best Puppy In Breed
Martinique Moscato


Winners Dog: (2-1-0-0)
Wyndenfog's Nova 7

Reserve Winners Dog
Wyndenfog's Life Is Like A River

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wyndenfog's Nova 7

Open Dog Class
1st Wyndenfog's Life Is Like A River


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Martinique Moscato

Senior Puppy Bitch Class
1st Martinique Moscato

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Joska Honour Roll



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By