Moncton Kennel Club
Friday, May 26, 2023



Related Results

Obedience

Saturday, May 27 (Obedience Trial-1)
Saturday, May 27 (Obedience Trial-2)
Sunday, May 28 (Obedience Trial-3)
Sunday, May 28 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Saturday, May 27 (Rally Trial-1)
Saturday, May 27 (Rally Trial-2)
Sunday, May 28 (Rally Trial-3)
Sunday, May 28 (Rally Trial-4)

Related Specialties

Eastern Canada Dachshund Club - Saturday, May 27 - Conformation



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Linda Kraft
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GChB Roaneden's Thunderstruck
Points: 137 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Linda Kraft
Italian Greyhound  
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
Points: 106
Best Puppy In Show
Judge: Linda Kraft
Schnauzer (Miniature)  
Ellerker's Direct Flight
Best Veteran In Show
Judge: Linda Kraft
Dachshund (Miniature Long-Haired)  
GCh Rabows Rebellion ML
Best Altered In Show
Judge: Linda Kraft
  








Group 1 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Roaneden's Thunderstruck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   30
Group 2nd   
GChB Fyreglo's Beyond Our Wildest Dreams
  Retriever (Golden)   22
Group 3rd   
GChB Zion's Captain America
  Spaniel (American Cocker)   8
Group 4th    Twinpond's Bright Beginnings At HomeNHunt   Retriever (Labrador)   6
BPIG    Twinpond's Bright Beginnings At HomeNHunt   Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Duvalin Zircon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Duvalin Zircon

Open Dog Class
1st Duvalin Zircon


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Twinpond's Bright Beginnings At HomeNHunt

Best Puppy In Breed
Twinpond's Bright Beginnings At HomeNHunt


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GChS Roaneden's Thunderstruck

Best Of Opposite Sex
Ch RCToller's Amazingly Beautiful

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Dragonluck's A Walk Under The Wolfe Moon

Best Puppy In Breed
Roaneden's Wing It

Select Dog
GCh Roaneden's Blueprint For Victory

Select Bitch
GCh Neverland RCToller's Fairest Of Them All


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Roaneden's Wing It

Reserve Winners Bitch
RCToller's Spice Of Life

Junior Puppy Bitch Class
1st Roaneden's Wing It

Open Bitch Class
1st RCToller's Spice Of Life
2nd RCToller's Fire Fox

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Cornadore Branco With Annagh



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Zion's Captain America

Best Puppy In Breed
Marsuvica's Captain Of Autumn


Winners Dog: (1-0-1-0)
Marsuvica's Captain Of Autumn

Junior Puppy Dog Class
1st Marsuvica's Captain Of Autumn


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bluestone N' MiJeans Perfect Fit



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shore Gibson's Finest

Best Puppy In Breed
Shore Gibson's Finest


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shore Gibson's Finest

Senior Puppy Dog Class
1st Shore Gibson's Finest


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Poole's Ide The One

Best Of Opposite Sex
Chantico's That's Amore



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Chantico's That's Amore

Open Bitch Class
1st Chantico's That's Amore





Group 2 - Valerie Hansen Top Dog
Points
Group 1st   
Blomindon's Blessing Of The North Star At Sateda
  Rhodesian Ridgeback   40
Group 2nd   
GCh Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling
  Ibizan Hound   39
Group 3rd   
Lemonladies Martinique
  Beagle   38
Group 4th   Ch Danny Boy's Heaven Sent Michael   Dachshund (Standard Long-Haired)   35
BPIG   
Lemonladies Martinique
  Beagle   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Rabows Rebellion ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch High Noon's Caused A Scene

Best Puppy In Breed
High Noon's I'll Take You There



Winners Bitch: (0-1-0-1)
High Noon's I'll Take You There

Junior Puppy Bitch Class
1st High Noon's I'll Take You There

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Lemonladies Martinique

Best Of Opposite Sex
GCh Lemonladies Peter

Best Puppy In Breed
Lemonladies Martinique



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lemonladies Martinique

Reserve Winners Bitch
Fare's Gabby Aa Daba Do

Senior Puppy Bitch Class
1st Lemonladies Martinique

Open Bitch Class
1st Fare's Gabby Aa Daba Do

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bon-Ton's Midnight In Paris

Best Puppy In Breed
Bon-Ton's Midnight In Paris



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bon-Ton's Midnight In Paris

Senior Puppy Bitch Class
1st Bon-Ton's Midnight In Paris

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 14 pts (3-4-5-3)
GChB Chetcote Sky Ryder At Moonbeam

Best Of Opposite Sex
GChS Chetcote Do You Wanna Dance

Best Of Winners: (3-4-5-3)
Distingue' L'Homme Parfait

Select Dog
Ch Starlings Man About Town

Select Bitch
GCh Sweet Little Lady Madonna


Winners Dog: (3-4-5-3)
Distingue' L'Homme Parfait

Reserve Winners Dog
Chetcote Rupert Bear

12-18 Month Dog Class
1st Distingue' L'Homme Parfait

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chetcote Rupert Bear

Open Dog Class
1st Chetcote All Around The World


Winners Bitch: (3-4-5-3)
Chetcote Ain't No Mountain High Enough

Reserve Winners Bitch
E R Dox After All This Time Always Lily

12-18 Month Bitch Class
1st E R Dox After All This Time Always Lily

Canadian Bred Bitch Class
1st Chetcote Ain't No Mountain High Enough

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote She's Madonna
2nd Keen's Someone Like You

7 & Over Veteran Bitch Class
1st GChB Rabows Rebellion ML

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
GCh T-Rex Pageska De L'Abbaye Sainte Marie

Best Of Opposite Sex
Ch Cocktail Arya N Carmin MW

Best Puppy In Breed
GCh T-Rex Pageska De L'Abbaye Sainte Marie

Select Dog
GCh Zoldmali Simba


Winners Dog: (2-0-2-1)
Genson's Don't Call Me Charlie

Reserve Winners Dog
Rallee's Will I Am MW

12-18 Month Dog Class
1st Genson's Don't Call Me Charlie

Open Dog Class
1st Rallee's Will I Am MW


Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 8 pts (2-1-4-2)
Ch Danny Boy's Heaven Sent Michael

Best Of Opposite Sex
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL

Best Of Winners: (2-1-4-2)
Telkel Look At Me Now SL

Best Puppy In Breed
GCh E R Dox L L Ryder On The Storm

Select Dog
GCh E R Dox L L Ryder On The Storm

Select Bitch
GCh E R Dox With Bells And Whistles


Winners Dog: (2-1-4-2)
Lucky Pennys Singular Sensation Le Manigance SL

Reserve Winners Dog
E R Dox Hope On The Rocks

Junior Puppy Dog Class
1st Lucky Pennys Singular Sensation Le Manigance SL

Senior Puppy Dog Class
1st E R Dox Hope On The Rocks

7 & Over Veteran Dog Class
1st Ch Danny Boy's Heaven Sent Michael


Winners Bitch: (2-1-4-2)
Telkel Look At Me Now SL

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telkel Look At Me Now SL

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling



Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pinehurst Reddington At Pyroni

Best Of Opposite Sex
Pinehurst Desert Orchid For Pyroni

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pinehurst Reddington At Pyroni

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Lohengrin II Of Gentle Mind At Inglenook

Best Of Opposite Sex
GChS Comar's River Deep Mountain High







Group 3 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   15
Group 2nd   
GChB Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   14
Group 3rd   
GCh Daybreaker's Forget Me Not
  Newfoundland   9
Group 4th    Polarpack's Cloudy With A Chance Of Fluff   Samoyed   7
BPIG   
Mallaig's Lady Winnifred Of Vegrenan
  Bullmastiff   N/A
Group 1st (Altered)   
GCh ConnQuest Baby I'm A Star
  Doberman Pinscher   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot

Best Of Opposite Sex
Vegrenan's Guardian Of A Broken Heart

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Vegrenan's Guardian Of A Broken Heart

Best Puppy In Breed
Mallaig's Lady Winnifred Of Vegrenan


Winners Dog: (1-3-1-0)
Stonebrook's Sig Sauer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Stonebrook's Sig Sauer

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
ConnQuest Like It Or Not

Best Of Opposite Sex
Nevar Emperor's Ruler Of The Devil Starr V Sioul

Best Of Winners: (2-2-0-0)
ConnQuest Like It Or Not


Winners Bitch: (2-2-0-0)
ConnQuest Like It Or Not

Reserve Winners Bitch
Ignite's Catalina

12-18 Month Bitch Class
1st Ignite's Catalina

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st ConnQuest Like It Or Not

Sexually Altered Bitch Class
1st GCh ConnQuest Baby I'm A Star

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Daybreaker's Forget Me Not

Best Puppy In Breed
Daybreaker's Empress Of The Dark



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Daybreaker's Empress Of The Dark

Senior Puppy Bitch Class
1st Daybreaker's Empress Of The Dark

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ashemburg's Unbreakable

Best Puppy In Breed
Ashemburg's Unbreakable



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ashemburg's Unbreakable

Reserve Winners Bitch
Steinplatz North Star Winnie

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashemburg's Unbreakable

Canadian Bred Bitch Class
1st Steinplatz North Star Winnie

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Polarpack's Cloudy With A Chance Of Fluff

Best Puppy In Breed
Northernstar's Talk To Me Goose






Group 4 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
Ellerker's Direct Flight
  Schnauzer (Miniature)   6
Group 2nd   
Ch Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox
  Welsh Terrier   5
Group 3rd   GChB Varekai Besala Mientras Vuela   Staffordshire Bull Terrier   4
Group 4th   Ch Fairview Lady Abegweit   Dandie Dinmont Terrier   3
BPIG   
Ellerker's Direct Flight
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Fairview Lady Abegweit

Best Of Opposite Sex
Glahms Fairview Echo Of The Island


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Raintree Earendil I Can Handle Myself



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ellerker's Direct Flight

Best Puppy In Breed
Ellerker's Direct Flight



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ellerker's Direct Flight

Senior Puppy Bitch Class
1st Ellerker's Direct Flight

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Varekai Besala Mientras Vuela



7 & Over Veteran Bitch Class
1st GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox







Group 5 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   12
Group 2nd   
Ch SweetPekes Pekeeasy Coast to Coast Cooper
  Pekingese   9
Group 3rd   
Ch IslandGems Dreams Come True
  Toy Fox Terrier   8
Group 4th   
GChB Gardine Don't Stop Believing
  Chinese Crested Dog   7
BPIG    Sushines Gibson Fire At Jamieson   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
GCh Sushines Reign Of Fire

Best Of Opposite Sex
Mardigrais Brunswick Dancing In The Streets

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Mardigrais Brunswick Dancing In The Streets

Best Puppy In Breed
Sushines Gibson Fire At Jamieson


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Cherrywood Sunrise On The Bay

Open Bitch Class
1st Cherrywood Sunrise On The Bay

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Gardine Don't Stop Believing



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
GCh Cassiopeia Spring Into Action

Select Dog
GCh Kabecca Raindance Secret Keeper



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch SweetPekes Pekeeasy Coast to Coast Cooper



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch IslandGems Dreams Come True



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sassyville's Very Impressive

Best Puppy In Breed
Sassyville's Very Impressive



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sassyville's Very Impressive

Reserve Winners Bitch
Marsuvica's Bust My Bustle

Senior Puppy Bitch Class
1st Sassyville's Very Impressive

Canadian Bred Bitch Class
1st Marsuvica's Bust My Bustle





Group 6 - Valerie Hansen Top Dog
Points
Group 1st   
Savvy It Was Agatha All Along
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
GChS Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   10
Group 3rd   
Ch Belcourt Winter Collection
  Poodle (Miniature)   9
Group 4th   Ch Bluemount Gold From The Sky   French Bulldog   7
BPIG   
Onsengeltje's See My Lightning Steal Your Thunder
  Dalmatian   N/A
Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Grindstones Noble Steel Seamus

Best Puppy In Breed
Grindstones Noble Steel Seamus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Grindstones Noble Steel Seamus

Junior Puppy Dog Class
1st Grindstones Noble Steel Seamus


Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Muldoon In The Arms Of Angels



Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Hispot's Homerun

Best Of Opposite Sex
GChB Onsengeltje Secretly Chiming In

Best Puppy In Breed
Onsengeltje's See My Lightning Steal Your Thunder


Winners Dog: (2-0-0-1)
Hispot's Homerun

Reserve Winners Dog
Onsengeltje's See My Lightning Steal Your Thunder

Senior Puppy Dog Class
1st Onsengeltje's See My Lightning Steal Your Thunder

12-18 Month Dog Class
1st Hispot's Homerun


Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Bluemount Gold From The Sky

Best Of Opposite Sex
Ch Celtmacbhaid Nobody Does It Better

Best Puppy In Breed
Ch Celtmacbhaid Nobody Does It Better



Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beaukees Spirit Of Performance

Best Puppy In Breed
Beaukees Spirit Of Performance


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beaukees Spirit Of Performance

Junior Puppy Dog Class
1st Beaukees Spirit Of Performance


Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Belcourt Winter Collection

Best Of Opposite Sex
Glow Leeanns Wild Ocean



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Glow Leeanns Wild Ocean

Open Bitch Class
1st Glow Leeanns Wild Ocean

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Savvy It Was Agatha All Along

Best Of Opposite Sex
Savvy Solomon At Saltmarsh

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Savvy It Was Agatha All Along


Winners Dog: (1-1-0-0)
Savvy Solomon At Saltmarsh

Open Dog Class
1st Savvy Solomon At Saltmarsh


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Savvy It Was Agatha All Along

Open Bitch Class
1st Savvy It Was Agatha All Along



Group 7 - Valerie Hansen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   16
Group 2nd   Ch Sablehill's Californian Ripple   German Shepherd Dog   15
Group 3rd   Ch Salish' Ror To Riverside   Miniature American Shepherd   12
Group 4th   
Riverhund Kyon Wingardium Leviosa
  Norwegian Buhund   9
BPIG   
Riverhund Kyon Wingardium Leviosa
  Norwegian Buhund   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Call Me Samson Von Lousar
  German Shepherd Dog   0
Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder



Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Cowboy's Locked And Loaded

Best Of Opposite Sex
Brenton's Princess Of Darkness

Best Puppy In Breed
Malka's Soft Kitty



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Brenton's Princess Of Darkness

Reserve Winners Bitch
Malka's Soft Kitty

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's Soft Kitty

Open Bitch Class
1st Brenton's Princess Of Darkness

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Sablehill's Californian Ripple

Best Of Opposite Sex
Vegrenan's Behold The Lady Francesca

Best Puppy In Breed
Vegrenan's Behold The Lady Francesca


7 & Over Veteran Dog Class
1st Ch Call Me Samson Von Lousar


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Vegrenan's Behold The Lady Francesca

Reserve Winners Bitch
Moda N Hellwigg's Quiet Riot

Junior Puppy Bitch Class
1st Vegrenan's Behold The Lady Francesca

Senior Puppy Bitch Class
1st Moda N Hellwigg's Quiet Riot

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Salish' Ror To Riverside

Best Of Opposite Sex
Riversides Darling Delight

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Riverside Easy On The Eyes U R Dapper

Best Puppy In Breed
Riversides Darling Delight


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Riversides Darling Delight

Junior Puppy Bitch Class
1st Riversides Darling Delight

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Riverhund Kyon Wingardium Leviosa

Best Puppy In Breed
Riverhund Kyon Wingardium Leviosa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Riverhund Kyon Wingardium Leviosa

Senior Puppy Bitch Class
1st Riverhund Kyon Wingardium Leviosa

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
Ch Lyricisle Cover Me In Sunshine

Best Of Opposite Sex
Ch Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Nikkilen's Wee Lass

Best Puppy In Breed
Shelhaven Brimstone

Select Bitch
GCh Charmedones Cover Girl


Winners Dog: (1-1-1-3)
Shelhaven Brimstone

Junior Puppy Dog Class
1st Shelhaven Brimstone


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Nikkilen's Wee Lass

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nikkilen's Wee Lass

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By