Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga
Sunday, August 22, 2021



Related Results

Conformation

Friday, August 20
Friday, August 20 (Ltd Breed Show - Group 1)
Saturday, August 21
Saturday, August 21 (Ltd Breed Show - Scent Hounds)
Sunday, August 22
Sunday, August 22 (Ltd Breed Show - Group 3)



Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can. G.Ch. Cammcastle's 007 Secret Agent Man
"JB"
Owners: Micheal & Dee Hooey and Suzan Guynn
Breeder: Suzan Guynn
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Fox Terrier (Wire)  
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
Points: 358 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Pekingese  
GCh Lionking Blaze Of Glory
Points: 338
Best Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Great Dane   Danaro Live Your Life Vee
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Old English Sheepdog   Chenard L'Unique Diva








Group 1 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Linwood Foreign Exchange
  Setter (English)   70
Group 2nd   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   65
Group 3rd   
GCh Legacyk Justice For All
  Pointer (German Short-Haired)   63
Group 4th   GCh Ambertru's I Sht You Nott   Retriever (Golden)   57
BPIG   
Ch Sagagold Sydney Dancing Queen
  Retriever (Golden)   N/A
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GCh Roidethule Sire Puz Boucledeau

Best Of Opposite Sex
Ch Roi De Thule Dame Rose Des Vents

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Frankia's Rosebud Dite Bahia

Best Puppy In Breed
Frankia's Rosebud Dite Bahia

Select Bitch
Ch Patronum Bleuzorange Olivia


Winners Dog: (2-3-1-2)
Roi De Thule Sire River Treebeard

Reserve Winners Dog
Barbochos Watson

Senior Puppy Dog Class
1st Barbochos Watson

12-18 Month Dog Class
1st Roi De Thule Sire River Treebeard

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
DuValin Gigonne

Best Puppy In Breed
DuValin Gigonne



Winners Bitch: (0-1-0-0)
DuValin Gigonne

Junior Puppy Bitch Class
1st DuValin Gigonne

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GCh Legacyk Justice For All

Best Of Opposite Sex
GCh Whisperfield Absolut N Perrier

Best Puppy In Breed
HHH Classic Sonata



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Fondcombe Rosie Chaumine

Reserve Winners Bitch
HHH Classic Sonata

Junior Puppy Bitch Class
1st HHH Classic Sonata

Open Bitch Class
1st Fondcombe Rosie Chaumine
2nd Queenie Oberon Haus
3rd Irda

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Duenorth Cosmic Encounter

Best Of Opposite Sex
Dowerky Our Sassy Rose Cider

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Duenorth Cosmic Encounter


Winners Dog: (1-2-0-0)
Duenorth Cosmic Encounter

12-18 Month Dog Class
1st Duenorth Cosmic Encounter


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dowerky Our Sassy Rose Cider

Reserve Winners Bitch
Duenorth Tag Your It

12-18 Month Bitch Class
1st Duenorth Tag Your It

Open Bitch Class
1st Dowerky Our Sassy Rose Cider

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GChEx Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
Ch Nycoma Way Due North To Ranbourne

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Monpaq's Cleopatra

Best Puppy In Breed
Ch Nycoma Way Due North To Ranbourne

Select Bitch
Ch Chablais Rosa Rose


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Monpaq's Cleopatra

Reserve Winners Bitch
Kriscoland's Winika

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Monpaq's Cleopatra
2nd Kriscoland's Winika

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pointdujour A Blooming Rose

Best Of Opposite Sex
Pointdujour Always Sunny Side Up

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pointdujour A Blooming Rose


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pointdujour Always Sunny Side Up

12-18 Month Dog Class
1st Pointdujour Always Sunny Side Up


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pointdujour A Blooming Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Pointdujour A Blooming Rose

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Linwood Foreign Exchange

Best Of Opposite Sex
Artizoe Keeley's Dazzled By The Night


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Avon Farm New Sweetness At Vermelho


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Brimat's This First Star Is Mine

Best Of Opposite Sex
Brimat's Never Without My Chocolate Baby

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Brimat's This First Star Is Mine

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Select Dog
Ch Prairiestorm Fired Up



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Nexus King In The North

Best Of Opposite Sex
Newday All Around The World



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Newday All Around The World

Reserve Winners Bitch
Casmir's Spirit In The Sky @ Newday

12-18 Month Bitch Class
1st Newday All Around The World

Open Bitch Class
1st Casmir's Spirit In The Sky @ Newday

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Haradwater Diamonds Are Forever

Best Of Opposite Sex
Ch Beauty Of Independance I Will Be



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Haradwater Diamonds Are Forever

Reserve Winners Bitch
Malysse Little Emerald

12-18 Month Bitch Class
1st Haradwater Diamonds Are Forever

Open Bitch Class
1st Malysse Little Emerald

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Society's My Name Is Bond


Winners Dog: (1-0-0-0)
Society's My Name Is Bond

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Society's My Name Is Bond


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Antares Dit Helios des Deux Rives

Best Puppy In Breed
Antares Dit Helios des Deux Rives


Winners Dog: (1-0-0-0)
Antares Dit Helios des Deux Rives

Senior Puppy Dog Class
1st Antares Dit Helios des Deux Rives


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ballyhoo's Winnie Wain Whistle de l'Alto


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Kihivas Wild Flower Power

Best Of Opposite Sex
Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Kihivas Wild Flower Power

Best Puppy In Breed
Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Select Bitch
Ch Akar's Atia JulII


Winners Dog: (1-2-0-1)
Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Junior Puppy Dog Class
1st Akar Smooth As Tennessee Whiskey


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Kihivas Wild Flower Power

Reserve Winners Bitch
Lekka The One And Unik

Open Bitch Class
1st Kihivas Wild Flower Power
2nd Lekka The One And Unik

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sarga Spuri Spicy Szilva

Best Of Opposite Sex
Sarga's Baron Von Nordstern

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sarga Spuri Spicy Szilva


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sarga's Baron Von Nordstern

Open Dog Class
1st Sarga's Baron Von Nordstern


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sarga Spuri Spicy Szilva

Reserve Winners Bitch
Diana Z. Cervenychvrsku

Open Bitch Class
1st Sarga Spuri Spicy Szilva
2nd Diana Z. Cervenychvrsku

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Faerie's Tragically Hip



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Faerie's Tragically Hip

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Faerie's Tragically Hip





Group 2 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Granvalero's Moonbeam Special SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   42
Group 2nd    Ridishia Lonestar Ranger   Rhodesian Ridgeback   37
Group 3rd   
Ch Freckashpeng Khellovin
  Borzoi   34
Group 4th   
Ch Kalkinny Glamour Of Laislinn
  Irish Wolfhound   30
BPIG   
Ch Freckashpeng Khellovin
  Borzoi   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lohengrin II Of Gentle Mind
  Whippet   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Deloubelle Ultimate Victory


Winners Dog: (1-0-0-0)
Deloubelle Ultimate Victory

12-18 Month Dog Class
1st Deloubelle Ultimate Victory


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
TraJam Muckross Moment Like This

Best Puppy In Breed
TraJam Muckross Moment Like This



Winners Bitch: (0-1-0-0)
TraJam Muckross Moment Like This

Senior Puppy Bitch Class
1st TraJam Muckross Moment Like This

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Freckashpeng Khellovin

Best Of Opposite Sex
Ch Freckashpeng Videniye

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Khellovin

Select Bitch
Ch Kishniga's Diamond Lopitkina


Winners Dog: (2-0-0-2)
Freckashpeng Khellovin

Reserve Winners Dog
Kinobi Fire And Rain

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng Khellovin

Open Dog Class
1st Kinobi Fire And Rain


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Palakore's Paperback Writer

Best Of Opposite Sex
Palakore's Tune From Yesterday

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Palakore's Tune From Yesterday

Select Dog
Ch Palakore's Danubleu Mochaccino


Winners Bitch: (1-1-1-1)
ER Dox Frankie Mae The Northernbelle

12-18 Month Bitch Class
1st ER Dox Frankie Mae The Northernbelle

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trakehndachs Glamour Girl For Sunrise-XO


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Granvalero's Moonbeam Special SL

Best Of Opposite Sex
Ch Telkel Guilty Pleasure SL

Best Puppy In Breed
Telkel I Belive I Can Fly SL

Select Dog
GCh Granvalero's Shining Like The Sun SL

Select Bitch
GCh Granvalero's Rising Sun SL



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Telkel I Belive I Can Fly SL

Junior Puppy Bitch Class
1st Telkel I Belive I Can Fly SL

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Ironwill's Ironman

Best Of Opposite Sex
Stonedach Gimme A Break

Best Puppy In Breed
Stonedach Gimme A Break



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Stonedach Gimme A Break

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonedach Gimme A Break

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Best Of Opposite Sex
Ch It's Rock 'n' Roll VomBranche

Best Puppy In Breed
Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Reserve Winners Bitch
Harvest Moon Vom Butzer Berg

Senior Puppy Bitch Class
1st Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ma Cherie D'Amour Vom Branche

Open Bitch Class
1st Harvest Moon Vom Butzer Berg

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dragorra's I Move The Stars For No One



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dragorra's I Move The Stars For No One

Reserve Winners Bitch
Admare's Audacious

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Admare's Audacious

Open Bitch Class
1st Dragorra's I Move The Stars For No One

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kalkinny Glamour Of Laislinn


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ridishia Lonestar Ranger

Select Dog
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi


Winners Dog: (1-0-2-0)
Ridishia Lonestar Ranger

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ridishia Lonestar Ranger


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
Feinouk The Smiler

Select Dog
GChB Deiconsorti Baghdad Acclaimed


Winners Dog: (3-0-1-0)
Feinouk The Smiler

Reserve Winners Dog
Feinouk Storm Rider

Open Dog Class
1st Feinouk The Smiler
2nd Feinouk Storm Rider
3rd Fresco Aliuzija


4-6 Month Bitch Class
1st Feinouk Belle Starr

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Jetstream Image In The Mist

Best Of Opposite Sex
Wroxton Dont They Know Who I Am

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Jetstream Image In The Mist

Best Puppy In Breed
Inglenook's Thank You For The Music


Winners Dog: (2-5-0-0)
Wroxton Dont They Know Who I Am

Reserve Winners Dog
Freckashpeng Cause For Applause

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng Cause For Applause

Open Dog Class
1st Wroxton Dont They Know Who I Am

4-6 Month Dog Class
1st Lohengrin II Of Gentle Mind


Winners Bitch: (2-5-0-0)
Jetstream Image In The Mist

Reserve Winners Bitch
Inglenook's Thank You For The Music

Canadian Bred Bitch Class
1st Vrymeer Falcon Lair

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jetstream Image In The Mist
2nd Inglenook's Thank You For The Music
3rd Freckashpeng Shantay You Stay

Open Bitch Class
1st Shetara's Picture Of Lily

4-6 Month Bitch Class
1st Jetstream La Peregrina





Group 3 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Snowmist's Hennessey
  Siberian Husky   72
Group 2nd   
Acostar's Hennessey Louis Vuitton
  Portuguese Water Dog   61
Group 3rd   
GCh Tybrushe's Cover Paige of Denshaw
  Boxer   57
Group 4th   Ch Belnois I Won't Let You Down   Bernese Mountain Dog   46
BPIG    Danaro Live Your Life Vee   Great Dane   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Sendosan Naxxramas

Select Dog
Ch Daomori's King Of The West


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sendosan Naxxramas

Open Dog Class
1st Sendosan Naxxramas


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Soul Of Angels Cindy

Best Of Opposite Sex
Silverdream's Electric Power

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Soul Of Angels Cindy

Best Puppy In Breed
Silverdream's Electric Power


Winners Dog: (1-3-0-0)
Silverdream's Electric Power

Junior Puppy Dog Class
1st Silverdream's Electric Power


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Soul Of Angels Cindy

Reserve Winners Bitch
Soul Of Angels Camry

Junior Puppy Bitch Class
1st Silverdream's Harley Quinn

Open Bitch Class
1st Soul Of Angels Cindy
2nd Soul Of Angels Camry

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Ch Belnois I Won't Let You Down

Best Of Opposite Sex
GCh Indygo Lesna Magia

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Alpenspirit Ever Upward

Best Puppy In Breed
Alpenspirit Ever Upward

Select Bitch
Ch Belnois She Got The Look


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Belnois Everybody Dance Now

Reserve Winners Bitch
Simcroix Magnifique Arwen

Senior Puppy Bitch Class
1st Belnois Everybody Dance Now
2nd Simcroix Magnifique Arwen

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Mystery Keeper Iz Teremka

Best Of Opposite Sex
Femme Fatale Iz Teremka

Select Dog
Ch Bespechnaya Energiya



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Femme Fatale Iz Teremka

Open Bitch Class
1st Femme Fatale Iz Teremka

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 10 pts (3-4-1-3)
GChB Tybrushe's Cover Paige of Denshaw

Best Of Opposite Sex
Chucky Little Bambi

Best Of Winners: (3-4-1-3)
Chucky Little Bambi

Best Puppy In Breed
Hitt N Duclocher's So Said The Who's Who

Select Dog
Ch Chieftain's Hit The Jackpot

Select Bitch
Ch Tybrushe's Down By The River


Winners Dog: (3-4-1-3)
Chucky Little Bambi

Reserve Winners Dog
Livin's Ring Of Fire

12-18 Month Dog Class
1st Livin's Ring Of Fire
2nd Lynbary's Prince Of Darkness

Open Dog Class
1st Chucky Little Bambi


Winners Bitch: (3-4-1-3)
Bits Of Ritz

Reserve Winners Bitch
Jinny

Junior Puppy Bitch Class
1st Hitt N Duclocher's So Said The Who's Who

12-18 Month Bitch Class
1st Lynbary's Goddess Of Storms

Open Bitch Class
1st Bits Of Ritz
2nd Jinny

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chuck DeVersailles



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 13 pts (6-7-0-1)
Ch Melrae's Chocolate Is So Good

Best Of Opposite Sex
Dobereich's All You Need Is Love

Best Of Winners: (6-7-0-1)
Jolydobes Princesse Aura

Best Puppy In Breed
Dubai's Shelbie


Winners Bitch: (6-7-0-1)
Jolydobes Princesse Aura

Reserve Winners Bitch
Fabert's Dirty Lil Secret

Junior Puppy Bitch Class
1st Dubai's Shelbie
2nd Soulstorm Not All Those Who Wander

Senior Puppy Bitch Class
1st Whitcam's Ruby Slippers

12-18 Month Bitch Class
1st Midnightsky's Atria
2nd Themiscyra Step Into Your Power

Open Bitch Class
1st Jolydobes Princesse Aura
2nd Fabert's Dirty Lil Secret

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Cupar's WW Wyatt At Safrandane

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Danaro Live Your Life Vee

Best Puppy In Breed
Danaro Live Your Life Vee


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Danaro Live Your Life Vee

Reserve Winners Bitch
Safrandane Back In The Days

Senior Puppy Bitch Class
1st Danaro Live Your Life Vee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Safrandane Back In The Days

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
Acostar's Hennessey Louis Vuitton

Best Of Opposite Sex
Ch Macduff's Mara

Select Dog
Ch Cutwater Where The Wind Takes Me

Select Bitch
Ch Amiavie Maya Orca du Lac Beau


Winners Dog: (1-0-1-2)
Acostar's Hennessey Louis Vuitton

12-18 Month Dog Class
1st Acostar's Hennessey Louis Vuitton


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 9 pts (2-7-0-1)
Ch Nikita's New Holiday Tradition

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Bearfaced Lie

Best Of Winners: (2-7-0-1)
Vanderbilt's Bearfaced Lie

Best Puppy In Breed
Ch Nikita's New Holiday Tradition


Winners Dog: (2-7-0-1)
Vanderbilt's Bearfaced Lie

Reserve Winners Dog
Snowpride Nauvik

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Bearfaced Lie

Open Dog Class
1st Snowpride Nauvik

4-6 Month Dog Class
1st Vanderbilt's Please Just A Sprinkle
2nd Fire On Fire Stand By Me

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 10 pts (3-6-2-0)
GCh Snowmist's Hennessey

Best Of Opposite Sex
Snowmist's Vivacious

Best Of Winners: (3-6-2-0)
Snowmist's Vivacious

Best Puppy In Breed
Snowmist's Vivacious

Select Dog
Ch Snowmist's Vendetta


Winners Dog: (3-6-2-0)
Everest Of Siberian Country

Reserve Winners Dog
Sherakan's I Want It All

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sherakan's I Want It All

Open Dog Class
1st Everest Of Siberian Country
2nd Trailroc Winter Dragonfire

4-6 Month Dog Class
1st Laskaroads Rafale Of Blueberry


Winners Bitch: (3-6-2-0)
Snowmist's Vivacious

Reserve Winners Bitch
Trinacria's Maid Of Honor

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Willow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowmist's Vivacious
2nd Laskaroad's Ladinia Baila
3rd Sherakan's Chillin' Like A Villain

Open Bitch Class
1st Trinacria's Maid Of Honor
2nd Trailroc Winter Myst

4-6 Month Bitch Class
1st Trinacria's Blueberry Kiss





Group 4 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   19
Group 2nd   
GCh Szulik's Mister Olaf
  Manchester Terrier   18
Group 3rd   
Ch L'End Show Must Be Winner
  Bedlington Terrier   17
Group 4th   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   16
BPIG    Luckyhill Mazee   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Deloka's Go Back Heidi   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Margeline Violette Sybil

Best Of Opposite Sex
Margeline Sire Balzac

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Margeline Violette Sybil


Winners Dog: (1-1-0-0)
Margeline Sire Balzac

Open Dog Class
1st Margeline Sire Balzac


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Margeline Violette Sybil

12-18 Month Bitch Class
1st Margeline Violette Sybil

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch L'End Show Must Be Winner



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Castle Guards Phoebe Sunshine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Castle Guards Phoebe Sunshine

Open Bitch Class
1st Castle Guards Phoebe Sunshine

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Clanlilly's All Things Considered



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Graffiti Pret Pas Pret J'Y Vais

Reserve Winners Bitch
Graffiti Be Bop A Lula

12-18 Month Bitch Class
1st Graffiti Pret Pas Pret J'Y Vais

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Graffiti Be Bop A Lula

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Adrian's The One And Only Leopold Shawndee

Best Puppy In Breed
Adrian's The One And Only Leopold Shawndee


Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Maiha It's Expensive To Be Mee

Best Puppy In Breed
Luckyhill Mazee



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Maiha It's Expensive To Be Mee

Reserve Winners Bitch
Maiha Outrageous

Junior Puppy Bitch Class
1st Luckyhill Mazee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maiha It's Expensive To Be Mee
2nd Deloka's Sing Of Hope

Open Bitch Class
1st Maiha Outrageous

4-6 Month Bitch Class
1st Deloka's Go Back Heidi

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Greentree Olympic Charm

Best Of Opposite Sex
Boreal Notorious Hennessey X.O.

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Keepsake Boreal Victorious

Best Puppy In Breed
Keepsake Boreal Victorious


Winners Dog: (1-2-1-0)
Keepsake Boreal Victorious

Junior Puppy Dog Class
1st Keepsake Boreal Victorious


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Boreal Notorious Hennessey X.O.

Reserve Winners Bitch
Boreal Victory Goddess Nikko

Junior Puppy Bitch Class
1st Boreal Victory Goddess Nikko

12-18 Month Bitch Class
1st Boreal Notorious Hennessey X.O.





Group 5 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   30
Group 2nd   
Ch Sallysvalley You Float My Boat
  Papillon   29
Group 3rd   
Ch Szulik's Lovely Pasha Britany
  Toy Manchester Terrier   28
Group 4th   
Ch Cogie's One With The Force
  Chihuahua (Short Coat)   26
BPIG    BCBG N MC Casper   Chihuahua (Short Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ruler's Thief Of Hearts   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
Ch Havadream Fight The Moonlight

Best Of Opposite Sex
Ch Karidana The One And Only Louis

Best Of Winners: (2-4-2-1)
DeMabini FleurDeLys Précieuse Praline de Bruxelles

Best Puppy In Breed
Halcyonia Hemingway At Night

Select Dog
Ch Obi Wan Kenobi De La Geode


Winners Bitch: (2-4-2-1)
DeMabini FleurDeLys Précieuse Praline de Bruxelles

Reserve Winners Bitch
Falconcrest Who's That Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Halcyonia Hemingway At Night

12-18 Month Bitch Class
1st Mabini The Last Song Ronnie UniQ

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Falconcrest Who's That Girl

Open Bitch Class
1st DeMabini FleurDeLys Précieuse Praline de Bruxelles

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh MC N BCBG Miss Piggy

Best Of Opposite Sex
Mar-El-To's Blaze Of Glory

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Lutindor Ohla Labella


Winners Dog: (1-2-0-1)
Mar-El-To's Blaze Of Glory

Open Dog Class
1st Mar-El-To's Blaze Of Glory


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Lutindor Ohla Labella

Reserve Winners Bitch
Neverland's Endless Bliss

Open Bitch Class
1st Lutindor Ohla Labella
2nd Neverland's Endless Bliss

4-6 Month Bitch Class
1st Neverland's Alohomora

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Cogie's One With The Force

Best Of Opposite Sex
Deloka's Those Angel Eyes Are Dynamite

Best Of Winners: (2-3-1-0)
BCBG N MC Casper

Best Puppy In Breed
BCBG N MC Casper


Winners Dog: (2-3-1-0)
BCBG N MC Casper

Reserve Winners Dog
Cogie's N Lutindor Ultimate Warrior

Junior Puppy Dog Class
1st Cogie's N Lutindor Ultimate Warrior

Senior Puppy Dog Class
1st BCBG N MC Casper


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Deloka's Those Angel Eyes Are Dynamite

Reserve Winners Bitch
Sins Shenzi Has The Last Laugh

Senior Puppy Bitch Class
1st Sins Shenzi Has The Last Laugh

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Deloka's Those Angel Eyes Are Dynamite

Open Bitch Class
1st Dulce's Rise Of The Phoenix

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Kyanite De Bijou De Coton

Best Puppy In Breed
Cotondeneige Elsa d'Arendelle



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Senior Puppy Bitch Class
1st Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Domlina's Willow Rising Star

Best Puppy In Breed
Paz Amor Collette Play By The Rules



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Domlina's Willow Rising Star

Reserve Winners Bitch
Pocopayasos Dirty Gerty

Junior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos Dirty Gerty

Senior Puppy Bitch Class
1st Paz Amor Collette Play By The Rules

12-18 Month Bitch Class
1st Domlina's Willow Rising Star

4-6 Month Bitch Class
1st Amyla's Eyes On The Prize
2nd Amyla's Golden Ticket

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sallysvalley You Float My Boat


4-6 Month Dog Class
1st Sallysvalley Kings Traits


Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory



4-6 Month Bitch Class
1st Romiche I Have A Dream

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Starpom Kvins



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Starpom Kvins

Open Bitch Class
1st Starpom Kvins

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Heroncrests It All Comes Around

Best Puppy In Breed
Bugaboo Double Dutch



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Heroncrests It All Comes Around

Reserve Winners Bitch
Bugaboo Double Dutch

Senior Puppy Bitch Class
1st Bugaboo Double Dutch

Open Bitch Class
1st Heroncrests It All Comes Around

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Szulik's Lovely Pasha Britany

Select Bitch
GCh Diventy's Fast And Furious







Group 6 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie
  French Bulldog   41
Group 2nd   
Ch Goodspice Maclain Call Of The Wild Alpenspirit
  Tibetan Spaniel   35
Group 3rd   Ch Siosalach's Playing The Odds   Chinese Shar-Pei   34
Group 4th   
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy
  Dalmatian   33
BPIG   
Jolibully Delenclos Walter
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Glow Whoopy The Black Star   Poodle (Miniature)   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jolibully Delenclos Walter

Best Puppy In Breed
Jolibully Delenclos Walter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jolibully Delenclos Walter

Senior Puppy Dog Class
1st Jolibully Delenclos Walter


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Siosalach's Playing The Odds



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kelin's Lucky Lassie



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy

Best Of Opposite Sex
GCh Shenandal's Take A Chance On Me

Select Bitch
Ch Hallmark's Shantay You Stay



Winners Bitch: (0-2-1-3)
Prestige's Danger Mouse

Reserve Winners Bitch
Element Joie De Vivre

Open Bitch Class
1st Prestige's Danger Mouse
2nd Element Joie De Vivre

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie

Best Of Opposite Sex
Karendon's A Whole Latte Love

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Karendon's A Whole Latte Love

Best Puppy In Breed
Karendon's A Whole Latte Love

Select Dog
Ch Karendon's I'm Irresistabull

Select Bitch
Ch Abellio Ballet Romantique


Winners Dog: (1-2-2-1)
Masino's One Hot Cookie

Senior Puppy Dog Class
1st Masino's One Hot Cookie


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Karendon's A Whole Latte Love

Reserve Winners Bitch
Karendon's Brise De Mer At Masino

12-18 Month Bitch Class
1st Karendon's Brise De Mer At Masino

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karendon's A Whole Latte Love

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aisaka Taiga De Shitan



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aisaka Taiga De Shitan

Open Bitch Class
1st Aisaka Taiga De Shitan

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Ace Passion Sweet Lola

Best Of Opposite Sex
Opus' Chi Mai

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Ace Passion Sweet Lola

Best Puppy In Breed
Opus' Chi Mai


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Ace Passion Sweet Lola

Reserve Winners Bitch
Ace Passion Kalua

12-18 Month Bitch Class
1st Glow Eydis Stellar Dazzle

Open Bitch Class
1st Ace Passion Sweet Lola
2nd Ace Passion Kalua

4-6 Month Bitch Class
1st Glow Whoopy The Black Star

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 8 pts (3-6-0-0)
Nicolas De Nicheca

Best Of Opposite Sex
Legacy Of Tudorose There Ain't No Shortcuts

Best Of Winners: (3-6-0-0)
Nicolas De Nicheca

Best Puppy In Breed
Boucledamour Opus Todo Esta Bien


Winners Bitch: (3-6-0-0)
Nicolas De Nicheca

Reserve Winners Bitch
Ruth Bader De Nicheca

Junior Puppy Bitch Class
1st Seransil Silvrdiamond Out Of The Blue At Opus
2nd Masha De Nicheca
3rd Boucledamour Aka Melia Flower In Paradise

Senior Puppy Bitch Class
1st Greco De Nicheca

12-18 Month Bitch Class
1st Ruth Bader De Nicheca

Open Bitch Class
1st Nicolas De Nicheca

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Hibiscus Kokuran At Tsukime

Best Of Opposite Sex
Dio D'Urajiro

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Hibiscus Kokuran At Tsukime

Best Puppy In Breed
Dio D'Urajiro


Winners Dog: (1-5-0-0)
Dio D'Urajiro

Senior Puppy Dog Class
1st Dio D'Urajiro

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Goodspice Maclain Call Of The Wild Alpenspirit


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
KhoQeemo Metog Tsering

Best Of Opposite Sex
Teemo du Domaine de Polana

Best Of Winners: (1-3-0-0)
KhoQeemo Metog Tsering

Best Puppy In Breed
MeTshag Wangmo Creme de la Creme


Winners Dog: (1-3-0-0)
Teemo du Domaine de Polana

Open Dog Class
1st Teemo du Domaine de Polana


Winners Bitch: (1-3-0-0)
KhoQeemo Metog Tsering

Reserve Winners Bitch
MeTshag Wangmo Creme de la Creme

Senior Puppy Bitch Class
1st MeTshag Wangmo Creme de la Creme

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st KhoQeemo Metog Tsering
2nd Metshag Vanna White



Group 7 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Boyero Triple Twist Salto
  Bouvier des Flandres   78
Group 2nd   
Ch Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   75
Group 3rd   
Ch Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   59
Group 4th   
Ch Tresaith's Wind Beneath My Wings
  Welsh Corgi (Pembroke)   58
BPIG    Serendipity Don't Jazz Me Rag   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Chenard L'Unique Diva   Old English Sheepdog   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Hold My Beer



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 13 pts (2-8-2-2)
Ch Morning Mist Limelite Jazz N Jive

Best Of Opposite Sex
GChS Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Winners: (2-8-2-2)
Relic's Pure Perfection

Best Puppy In Breed
Serendipity Don't Jazz Me Rag

Select Dog
GCh Northside Presidential

Select Bitch
GChS Vulcan's Bleue At Bayouland


Winners Dog: (2-8-2-2)
Relic's Pure Perfection

Reserve Winners Dog
Kylone's Written In The Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Kylone's Written In The Stars

Open Dog Class
1st Relic's Pure Perfection

4-6 Month Dog Class
1st Boomrang King In The North

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Dreamchaser La Vita A Bella

Select Bitch
GCh Dreamchaser Positively Pink



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Nishtha De La Vallee De Katahdin



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 12 pts (3-6-1-3)
Ch MNM's Double Take

Best Of Opposite Sex
Lemon V. Moned

Best Of Winners: (3-6-1-3)
Lemon V. Moned

Select Bitch
Ch De La Pagaille Honey Pie

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Instinct's Raising The Bar



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Instinct's Raising The Bar

Open Bitch Class
1st Instinct's Raising The Bar

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Boyero Triple Twist Salto

Best Of Opposite Sex
GCh Galheights Easy Rey On Makalu

Select Dog
GCh Galheights Eli Teemu Rudy



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Fameuse Finniloo Bella's Liberi

Best Of Opposite Sex
Ch Llewellyn Kairos de la Chaume du Bois Dieu



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Windsong Forestree Holly Holy

Best Of Opposite Sex
Shadow Du Montolympe

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Windsong Forestree Holly Holy

Select Bitch
Ch Brookdale Over The Sea To Skye


Winners Dog: (2-2-1-1)
Shadow Du Montolympe

Reserve Winners Dog
Colleycoeur Gatsby Le Magnifique

Canadian Bred Dog Class
1st Colleycoeur Gatsby Le Magnifique

Open Dog Class
1st Shadow Du Montolympe

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Overcome's Aby Lacomtesse

Best Puppy In Breed
Vanlousvir Scarlet



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Overcome's Aby Lacomtesse

Reserve Winners Bitch
Vanlousvir Scarlet

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanlousvir Scarlet

Open Bitch Class
1st Overcome's Aby Lacomtesse

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Alta Gerly Dream Of Cooper

Best Of Opposite Sex
Forestwood Confetti From The Clouds

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Alta Gerly Dream Of Cooper

Best Puppy In Breed
Forestwood Confetti From The Clouds

Select Dog
GCh Moonbaby's Wanted Man


Winners Dog: (2-2-1-0)
Alta Gerly Dream Of Cooper

Reserve Winners Dog
Milldamcreek Bringing Sexy Back

Junior Puppy Dog Class
1st Milldamcreek Bringing Sexy Back

Open Dog Class
1st Alta Gerly Dream Of Cooper

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bagatelle Set The Moon On Fire


4-6 Month Bitch Class
1st Chenard L'Unique Diva

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 15 pts (2-12-0-2)
Ch Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Nicha Le Roy Arthur

Best Of Winners: (2-12-0-2)
Shalligy's La Deesse Louna

Best Puppy In Breed
Laureate Lavania

Select Bitch
Ch Divine's Precious Gem


Winners Dog: (2-12-0-2)
Nicha Le Roy Arthur

Reserve Winners Dog
Amberlyn's Incredible Dream

12-18 Month Dog Class
1st Nicha Le Roy Arthur
2nd Amberlyn's Incredible Dream

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kendall Wavelet


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kendall Wavelet

Open Dog Class
1st Kendall Wavelet


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 10 pts (5-5-1-0)
Tresaith's Wind Beneath My Wings

Best Of Opposite Sex
Spock La Mignonne Fille En Feu

Best Of Winners: (5-5-1-0)
Tresaith's Wind Beneath My Wings

Best Puppy In Breed
Elisa Spice Up Your Life

Select Dog
Ch Triple H Mezzoo Knight Memories


Winners Bitch: (5-5-1-0)
Spock La Mignonne Fille En Feu

Reserve Winners Bitch
Elisa Spice Up Your Life

Junior Puppy Bitch Class
1st Elisa Spice Up Your Life

Senior Puppy Bitch Class
1st Rite-of-Spring For Jolifilo Du Chemin Des Korrigans

Canadian Bred Bitch Class
1st Mezzoo You Are My Secret Lady

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Spock La Mignonne Fille En Feu

Open Bitch Class
1st Carbo Stella Gemini

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By