Kent Kennel Club
Saturday, May 25, 2024 - Show-4



Related Results

Conformation

Friday, May 24 (Show-1)
Friday, May 24 (Show-2)
Saturday, May 25 (Show-3)
Saturday, May 25 (Show-4)
Sunday, May 26 (Show-5)
Sunday, May 26 (Show-6)

Related Specialties

Toy Dog Club Of Lambton-Kent - Saturday, May 25 - Conformation



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS MBISS Can GChG/MBIS Mex GCh/Am Ch Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Vickie Umpleby
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GChG Roaneden's Shorelander
Points: 156 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Vickie Umpleby
Beagle  GChB FoxTail's Fate Of The Furious
Points: 124
Best Puppy In Show
Judge: Vickie Umpleby
Norwich Terrier  
Paradym Polka Dot Bikini
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Vickie Umpleby
Siberian Husky  Ch Unicornhill Arabian Knight








Group 1 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   31
Group 2nd   
Ch Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor
  Pointer   30
Group 3rd   Ch Madilane's Northern Flash   Spaniel (American Cocker)   29
Group 4th   Ch Breica's Baby Got Back   Weimaraner   26
BPIG    Windstar's Ooh It Makes Me Wonder   Spaniel (American Cocker)   N/A
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 10 pts (0-5-3-3)
Ch Shadowland's Say A Little Prayer

Best Of Opposite Sex
GChB Cedar Run 'N Roctanian Old Fashion CeCe

Best Puppy In Breed
Shadowland’s Nothing Personal

Select Dog
GChS Leasides Dax

Select Bitch
Ch Pointer Hill Willow Pointing To The North



Winners Bitch: (0-5-3-3)
Shadowland's Frozen In The Flames

Reserve Winners Bitch
Shadowland’s Nothing Personal

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadowland’s Nothing Personal

12-18 Month Bitch Class
1st Fernweh's I Can Do This All Day

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shadowland's Frozen In The Flames

Open Bitch Class
1st W&JS Steady Point Gsp Luna Belle
2nd Fernweh's Solid Plan


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 4 pts (0-0-3-2)
GCh Shor'line Ashleysown Somewhere On A Beach

Best Of Opposite Sex
Ch Cheer Bridge Better Have My Money

Select Dog
GChB Starlings Baileymist Muskokan

Select Bitch
Ch Storiline The Wind In The Willows




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Endeavor Just The One

Best Of Opposite Sex
Fargoridge Lucy In The Sky

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Fargoridge Bricks And Mortar

Best Puppy In Breed
Dark Water Sea La Vie


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Fargoridge Lucy In The Sky

Reserve Winners Bitch
Dark Water Sea La Vie

Senior Puppy Bitch Class
1st Dark Water Sea La Vie

Open Bitch Class
1st Fargoridge Lucy In The Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Madilane's Northern Flash

Best Of Opposite Sex
Windstar's Walkin' N Contraband

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Windstar's Ooh It Makes Me Wonder

Best Puppy In Breed
Windstar's Ooh It Makes Me Wonder


Winners Dog: (1-1-1-0)
Windstar's Ooh It Makes Me Wonder

Junior Puppy Dog Class
1st Windstar's Ooh It Makes Me Wonder


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Windstar's Walkin' N Contraband

Junior Puppy Bitch Class
1st Windstar's Walkin' N Contraband


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Windsor True North At Wincheshire

Best Of Opposite Sex
Sugar Creek Apple Of My Eye

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sugar Creek Riding On A Venture


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sugar Creek Apple Of My Eye

Open Bitch Class
1st Sugar Creek Apple Of My Eye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Oakglen's David Rose

Best Puppy In Breed
Oakglen's David Rose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Oakglen's David Rose

Junior Puppy Dog Class
1st Oakglen's David Rose



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Breica's Baby Got Back

Best Of Opposite Sex
Ch Breica's The Greatest Showman At Silvastorm




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   GChB FoxTail's Fate Of The Furious   Beagle   13
Group 2nd   
GChB Sidekick's Secret Weapon
  Grand Basset Griffon Vendeen   12
Group 3rd   
GCh Freespirits Fix Me A Double At Terrapin
  Saluki   10
Group 4th   
GChB Bushwacker Fortune Hunter
  Basenji   9
BPIG    Brighthope Walk Right Back MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Generations For Chakotay

Best Of Opposite Sex
Zenith Maltese Falcon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Generations For Chakotay


Winners Dog: (1-1-0-0)
Generations For Chakotay

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Generations For Chakotay


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Zenith Maltese Falcon

Open Bitch Class
1st Zenith Maltese Falcon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Bushwacker Fortune Hunter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB FoxTail's Fate Of The Furious




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Boru's Surrealism




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Majenkir Bookstor Straight From The Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brighthope Walk Right Back MW

Best Puppy In Breed
Brighthope Walk Right Back MW


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brighthope Walk Right Back MW

Junior Puppy Dog Class
1st Brighthope Walk Right Back MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh E R Dox L L Ryder On The Storm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Sidekick's Secret Weapon

Select Dog
Ch Sidekick's Amour The Groovy Kind




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Nirokii Da Vinci Code At Kopera


Winners Dog: (1-0-1-0)
Aariel's Omega Roar

Open Dog Class
1st Aariel's Omega Roar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Freespirits Fix Me A Double At Terrapin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cariad's Chuffed To Bits




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Enrique Gonzalez Razo Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   17
Group 2nd   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   16
Group 3rd   
Ch Kris's Kountry Deuces Wild
  Saint Bernard   15
Group 4th   Ch Unicornhill Arabian Knight   Siberian Husky   14
BPIG   Ch Unicornhill Arabian Knight   Siberian Husky   N/A
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Moonsnoe's Immortal Flame



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Moonsnoe's Immortal Flame

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Moonsnoe's Immortal Flame


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Nightflight Tag You're It!

Select Bitch
Ch L'Oil Rogue Empire V Ignite




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Jonnie Danes Eight Shades Of Grey

Best Of Opposite Sex
Dantrydanes Hakuna Matata

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Dantrydanes Hakuna Matata


Winners Dog: (2-1-1-0)
Dantrydanes Dark Norseman

Reserve Winners Dog
Dantrydanes Don't Talk Trash

12-18 Month Dog Class
1st Dantrydanes Don't Talk Trash

Open Dog Class
1st Dantrydanes Dark Norseman


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Dantrydanes Hakuna Matata

12-18 Month Bitch Class
1st Dantrydanes Hakuna Matata


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Cidwm's Fullmetal Silver Dragon

Best Of Opposite Sex
Emma Rocambole

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Emma Rocambole


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cidwm's Ichabod Crane

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cidwm's Ichabod Crane


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Emma Rocambole

Open Bitch Class
1st Emma Rocambole


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kris's Kountry Deuces Wild


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kris's Kountry Deuces Wild

Open Dog Class
1st Kris's Kountry Deuces Wild



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Unicornhill Arabian Knight

Best Puppy In Breed
Ch Unicornhill Arabian Knight




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
Paradym Polka Dot Bikini
  Norwich Terrier   15
Group 2nd   
GCh Skyedreamer Bairn Of Campbell
  Dandie Dinmont Terrier   14
Group 3rd   
GCh Chi Risica Non Rosica
  Staffordshire Bull Terrier   13
Group 4th   
Ch Accolade's Run For The Roses
  Airedale Terrier   12
BPIG   
Paradym Polka Dot Bikini
  Norwich Terrier   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Accolade's Run For The Roses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lochlomond's Myles The Traveller

Best Of Opposite Sex
Carickfergus Pepper Pot

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lochlomond's Myles The Traveller

Best Puppy In Breed
Lochlomond's Myles The Traveller


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lochlomond's Myles The Traveller

Senior Puppy Dog Class
1st Lochlomond's Myles The Traveller


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Carickfergus Pepper Pot

12-18 Month Bitch Class
1st Carickfergus Pepper Pot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Skyedreamer Bairn Of Campbell




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Foxheart's Till You Can't

Best Of Opposite Sex
Foxheart's Might As Well Be Me

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Foxheart's Till You Can't


Winners Dog: (1-1-0-0)
Foxheart's Might As Well Be Me

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Foxheart's Might As Well Be Me


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Foxheart's Till You Can't

Open Bitch Class
1st Foxheart's Till You Can't


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Mythwood Finn Mccool

Best Of Opposite Sex
Ch Gleann Quite A Doll

Best Puppy In Breed
Mythwood Finn Mccool


Winners Dog: (2-0-0-1)
Mythwood Finn Mccool

Reserve Winners Dog
Mythwood Beale Street Blues Boy

Canadian Bred Dog Class
1st Mythwood Finn Mccool
2nd Mythwood Beale Street Blues Boy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Paradym Polka Dot Bikini

Best Puppy In Breed
Ch Paradym Polka Dot Bikini




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rivendell's A Little Dab'll Do Ya



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Pinehome's Making Waves At Wheatnbrook

Best Of Opposite Sex
Ch Boreal SpecialK Kayleigh Grace



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chi Risica Non Rosica




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Casanova Od Guvernera




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Broughcastl Billabong
  Pug   36
Group 2nd   
GChS Diaquiris Dam Yankees
  Pekingese   31
Group 3rd   
Cornsilks High Five
  Papillon   26
Group 4th   
Ch Taja The White Wolf
  Chinese Crested Dog   24
BPIG   
Cornsilks High Five
  Papillon   N/A
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Bella Fleur Summer Heart Of Gold

Best Of Opposite Sex
Mardigrais Summer Midnight Dreams

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Ruler's Charlie Brown@ Dellerose

Best Puppy In Breed
Ruler's Charlie Brown@ Dellerose

Select Dog
Ch KBPride Warrior Etiquette A Gentleman On The Field


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Mardigrais Summer Midnight Dreams

Reserve Winners Bitch
Summer Morning Dancer

Junior Puppy Bitch Class
1st Summer Morning Dancer

12-18 Month Bitch Class
1st Mardigrais Summer Midnight Dreams


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Taja The White Wolf

Best Puppy In Breed
Ch Taja The White Wolf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's That Grl Is Mine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Casa Di Lauro Elizabeth The Queen

Best Of Opposite Sex
Wee Darlin's Apollo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Casa Di Lauro Elizabeth The Queen


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wee Darlin's Apollo

Canadian Bred Dog Class
1st Wee Darlin's Apollo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
Ch Alegria's Captain Jack At Old Havana And Amblers

Best Of Opposite Sex
Delsols Let The Games Begin

Best Puppy In Breed
Delsols Let The Games Begin

Select Bitch
Ch Seda's Sun-Kissed Shores For Cubano



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Njoy's If Looks Could Kill

Select Bitch
Ch Njoy's Pearls Of Wisdom




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Cornsilks High Five

Best Of Opposite Sex
Ch Cornsilks Dot Com

Best Puppy In Breed
Cornsilks High Five


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cornsilks High Five

Senior Puppy Dog Class
1st Cornsilks High Five



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChS Diaquiris Dam Yankees

Best Of Opposite Sex
Ch Loyalguard Elise Lotus Blossom

Best Puppy In Breed
Ch Loyalguard Elise Lotus Blossom

Select Dog
Ch Lion Dance Huilong



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Loyalguard Diaquiris Mustang Sally

Reserve Winners Bitch
Loyalguard Shooting Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Loyalguard Diaquiris Mustang Sally

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Loyalguard Shooting Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Sugarlamb's Stylish Cowboy

Select Dog
Ch Mountaincrest Midnight Cowboy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChB Broughcastl Billabong

Best Of Opposite Sex
Zelata Red Riding Hood Persidskyi Divor

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Zelata Red Riding Hood Persidskyi Divor

Best Puppy In Breed
Broughcastl Bouchet At Millpond


Winners Dog: (1-3-1-0)
Wincastle Babylon

Open Dog Class
1st Wincastle Babylon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Artemus Voila Violetta




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Valcopy Tayfield Fantazztic Find

Best Puppy In Breed
Chipworth's Epic Journey


Winners Dog: (1-0-1-0)
Chipworth's Epic Journey

Junior Puppy Dog Class
1st Chipworth's Epic Journey



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Camparis Apanachi




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Enrique Gonzalez Razo Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Piedmont Mazinblue La Conquista
  Poodle (Standard)   13
Group 2nd   
GCh Belle Creek's Born To Love Again
  Bichon Frise   9
Group 3rd   Ch Fu Yuan Quan She Handschar   Shiba Inu   8
Group 4th   
GCh Aislinn's Dirt Road Anthem
  Bulldog   4
BPIG   
MarKel's L'il Spitfire
  French Bulldog   N/A
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Belle Creek's Born To Love Again




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Aislinn's Dirt Road Anthem

Select Dog
Ch Aislinn's Some Beach Somewhere




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pinchou's Winter Nights




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
MarKel's L'il Spitfire

Best Puppy In Breed
MarKel's L'il Spitfire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
MarKel's L'il Spitfire

Junior Puppy Bitch Class
1st MarKel's L'il Spitfire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Superlative's Queen Isabella




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
GCh Piedmont Mazinblue La Conquista

Select Bitch
Ch River Run's The Story Begins At Ying



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Sereia's Escape From Reality

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sereia's Escape From Reality


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Fu Yuan Quan She Handschar

Best Of Opposite Sex
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Select Bitch
GChB Hibiscus Chisana Takaramono



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'

12-18 Month Bitch Class
1st Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   25
Group 2nd   
Ch Dom Corgi Chocolate Kiss
  Welsh Corgi (Cardigan)   24
Group 3rd   
Asset's N Arklys Rising From The Ashes
  Miniature American Shepherd   23
Group 4th    Outburst America's Best Top Gunyr   Border Collie   17
BPIG    Blue Moon Sheiling Come Stay With Me   Bearded Collie   N/A
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Vulcan's Ahead By A Century

Best Of Opposite Sex
Ch Audacity's Let The Games Begin

Select Dog
Ch Doublehearts Dealers Choice



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blue Moon Sheiling Come Stay With Me

Best Puppy In Breed
Blue Moon Sheiling Come Stay With Me



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blue Moon Sheiling Come Stay With Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Blue Moon Sheiling Come Stay With Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Outburst America's Best Top Gunyr

Select Dog
Ch Bellaclan Suns Out Guns Out



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Sylvan Argent Seafield Black Sails

Best Of Opposite Sex
Ch Sylvan Argent Windsong Trust Fall

Best Puppy In Breed
Ch Sylvan Argent Seafield Black Sails




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Deestraum's Queen Of Hearts



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Deestraum's Queen Of Hearts

Open Bitch Class
1st Deestraum's Queen Of Hearts


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Asset's N Arklys Rising From The Ashes

Best Of Opposite Sex
GCh Mtn Breeze Fighting For Honor

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Asset's N Arklys Rising From The Ashes

Best Puppy In Breed
Ch Maclands Adventure Seeker

Select Dog
Ch Maclands Adventure Seeker


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Blue Elk's Another Piece of the Pie

12-18 Month Bitch Class
1st Blue Elk's Another Piece of the Pie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 6 pts (1-3-0-3)
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Best Of Opposite Sex
Bellarose Punch Buggy

Best Of Winners: (1-3-0-3)
Bellarose Punch Buggy

Best Puppy In Breed
Ch Regaloake's Icandy

Select Bitch
Ch Regaloake's Icandy


Winners Dog: (1-3-0-3)
Bellarose Punch Buggy

Junior Puppy Dog Class
1st Bellarose Punch Buggy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dom Corgi Chocolate Kiss




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By