Prince George Kennel Club
Saturday, July 22, 2023 - Show-4



Related Results

Conformation

Friday, July 21 (Show-1)
Friday, July 21 (Show-2)
Saturday, July 22 (Show-3)
Saturday, July 22 (Show-4)
Sunday, July 23 (Show-5)
Sunday, July 23 (Show-6)

Obedience

Saturday, July 22 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 22 (Obedience Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Patricia Lanctot
French Bulldog  
GChG TR Special Edition At Berlane
Points: 117 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Patricia Lanctot
Kerry Blue Terrier  
GChB Blueve's First Edition
Points: 109
Best Puppy In Show
Judge: Patricia Lanctot
Boxer  
Ch Wyndridge N Breka's Social Butterfly
Best Veteran In Show
Judge: Patricia Lanctot
Poodle (Standard)  
GCh Tees Me Canadian Playboy
Best Owner Handled In Show
Judge: Patricia Lanctot
French Bulldog  
GChS TR Special Edition At Berlane
Best Brace In Show
Judge: Patricia Lanctot
Bernese Mountain Dog  Doubledutch's Amilyn & Bernese Mountain Dog  Doubledutch's Leia








Group 1 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nadina's Just Stickn To My Story
  Retriever (Golden)   28
Group 2nd   
GCh Target's Surrounded By Your Embrace
  Weimaraner   15
Group 3rd   
GChB Danrich's Crash Tested To Compass
  Retriever (Labrador)   12
Group 4th    Shilla Line Tsar   Vizsla (Smooth)   10
BPIG    Westbrook's Don't Wanna Miss A Thing   Retriever (Golden)   N/A
Best Veteran In Group   Ch Osogold's Boyz Of The Highlands   Retriever (Golden)   0
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Dyffryn's Hunden

Best Of Opposite Sex
Dyffryn's Iara

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Dyffryn's Iara

Best Puppy In Breed
Dyffryn's Junebug


Winners Dog: (1-2-1-0)
Dyffryn's Infinite

12-18 Month Dog Class
1st Dyffryn's Infinite


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Dyffryn's Iara

Reserve Winners Bitch
Dyffryn's Junebug

Senior Puppy Bitch Class
1st Dyffryn's Junebug

12-18 Month Bitch Class
1st Dyffryn's Iara


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 12 pts (3-2-5-3)
GChB Nadina's Just Stickn To My Story

Best Of Opposite Sex
Ch Nadina's Joyful Story

Best Of Winners: (3-2-5-3)
Colorbook's Perfect Fit At Goldspirit

Best Puppy In Breed
Westbrook's Don't Wanna Miss A Thing

Select Dog
GCh Fyreglo's Wild At Heart

Select Bitch
Ch Verdoro's Double Bluff


Winners Bitch: (3-2-5-3)
Westbrook's Don't Wanna Miss A Thing

Reserve Winners Bitch
Nadina's Hot Pursuit

Junior Puppy Bitch Class
1st Westbrook's Don't Wanna Miss A Thing

Canadian Bred Bitch Class
1st Nadina's Hot Pursuit


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Danrich's Crash Tested To Compass

Select Dog
Ch Tchesinkut's Willy Wonka At Foxtail




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Caniscaeli This Land Is Your Land At Tegart




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Kenerin I Kissed A Girl

Best Of Opposite Sex
TrisamsEdge Edna's Quest To Be Incredible



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shilla Line Tsar

Best Of Opposite Sex
Shilla Line Ruthenia

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shilla Line Tsar

Best Puppy In Breed
Shilla Line Tsar


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shilla Line Tsar

Junior Puppy Dog Class
1st Shilla Line Tsar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shilla Line Ruthenia

Open Bitch Class
1st Shilla Line Ruthenia


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GChB Target's Surrounded By Your Embrace

Best Of Opposite Sex
Target's Forged In Fire

Best Puppy In Breed
Target's Forged In Fire


Winners Dog: (2-0-0-1)
Target's Forged In Fire

Reserve Winners Dog
Target's Reign Of Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Target's Forged In Fire

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Target's Reign Of Fire



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 2 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Soletrader Thunderball
  Petit Basset Griffon Vendeen   19
Group 2nd   
GCh Viverville Fire Show
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   18
Group 3rd    Icatcher A Hell Of A View   Whippet   12
Group 4th    Telford's Grand Slam   Beagle   9
BPIG    Phenomenal Femme Fatal   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Teckelwood Rae's Casper ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Telford's Grand Slam


Winners Dog: (1-0-0-0)
Telford's Grand Slam

Open Dog Class
1st Telford's Grand Slam



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ripple Creek's Dancing Diamond At Fuimus



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Taugo's She Talks To Raynbo's



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Beringia's Melba

Reserve Winners Bitch
Elance Wishful Thinking

12-18 Month Bitch Class
1st Beringia's Melba
2nd Elance Wishful Thinking


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChB Viverville Fire Show

Best Of Opposite Sex
Phenomenal Femme Fatal

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Phenomenal Femme Fatal

Best Puppy In Breed
Phenomenal Femme Fatal


Winners Dog: (2-3-1-0)
RHK BNB Winnies Frosted Morgan

Reserve Winners Dog
BNB RHK Casper's Dashing Dante

Junior Puppy Dog Class
1st RHK BNB Winnies Frosted Morgan

Canadian Bred Dog Class
1st BNB RHK Casper's Dashing Dante

Veteran Male
GChB Teckelwood Rae's Casper ML


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Phenomenal Femme Fatal

Reserve Winners Bitch
Braewick's Sequin Frosted Bella At BNB

Senior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Catch Me Runnin To Westdach

Canadian Bred Bitch Class
1st Braewick's Sequin Frosted Bella At BNB

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Phenomenal Femme Fatal


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Soletrader Thunderball




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Anubis' Theorsis At Tafita




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Elyia N Aegis The Goblin King

Best Of Opposite Sex
GCh Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Great Laia Desert Queen Of Course

Best Puppy In Breed
Crossed Pines Pablo Creek Jude Of Courage


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Icatcher A Hell Of A View

Best Of Opposite Sex
Icatcher Put A Spell On You

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Icatcher A Hell Of A View

Best Puppy In Breed
Almawhip What Happens At Tafita


Winners Dog: (2-1-0-0)
Icatcher A Hell Of A View

Reserve Winners Dog
Almawhip What Happens At Tafita

Junior Puppy Dog Class
1st Almawhip What Happens At Tafita

Open Dog Class
1st Icatcher A Hell Of A View


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 3 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wyndridge N Breka's Social Butterfly
  Boxer   14
Group 2nd   
GCh Lexington Excelsior Empire States Ava At Katywinds
  Mastiff   11
Group 3rd   
Ch Blitzen's White Haze
  Samoyed   8
Group 4th   Ch Creo's Hidden Tresure   Bernese Mountain Dog   7
BPIG   
Ch Wyndridge N Breka's Social Butterfly
  Boxer   N/A
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Creo's Hidden Tresure

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Amilyn



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Doubledutch's Amilyn

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Leia

12-18 Month Bitch Class
1st Doubledutch's Amilyn

Open Bitch Class
1st Doubledutch's Leia


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Wyndridge N Breka's Social Butterfly

Best Of Opposite Sex
Ch Hive N Breka's Taking Over

Best Puppy In Breed
GCh Wyndridge N Breka's Social Butterfly




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sundogs Xceceptional Zeke


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sundogs Xceceptional Zeke

12-18 Month Dog Class
1st Sundogs Xceceptional Zeke



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch DanemarkNGlacier 4 Daytonas CourtneyForce




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Lexington Excelsior Empire States Ava At Katywinds

Best Of Opposite Sex
Cabezon's The Menace

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Cabezon's The Menace

Best Puppy In Breed
Cabezon's The Menace


Winners Dog: (1-1-0-1)
Cabezon's The Menace

Senior Puppy Dog Class
1st Cabezon's The Menace


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bendegeit's Peridots N Pearls

Open Bitch Class
1st Bendegeit's Peridots N Pearls


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains

Best Puppy In Breed
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Blitzen's White Haze




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Innovations Git R Done

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Echoes Of Joy



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lindsayleigh's Echoes Of Joy

Open Bitch Class
1st Lindsayleigh's Echoes Of Joy


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 4 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   8
Group 2nd   
Ch Chargers Gazella How To Flame Your Dragon
  American Staffordshire Terrier   6
Group 3rd    Ovio's Northern Skye   Scottish Terrier   4
Group 4th   
GChB Brickfield Crusher
  Bull Terrier   3
BPIG    Ovio's Northern Skye   Scottish Terrier   N/A
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Chargers Gazella How To Flame Your Dragon

Select Bitch
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChB Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
GChB Delicious Abernethy

Select Dog
GCh Rozehaven's Eastern Haar

Select Bitch
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Blueve's First Edition

Best Puppy In Breed
Blueve's Harmony Of The Spheres



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Blueve's Harmony Of The Spheres

Senior Puppy Bitch Class
1st Blueve's Harmony Of The Spheres


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ovio's Northern Skye

Best Puppy In Breed
Ovio's Northern Skye



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ovio's Northern Skye

Senior Puppy Bitch Class
1st Ovio's Northern Skye


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 5 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto
  Chihuahua (Short Coat)   24
Group 2nd   
GCh Havasmallpaw Fluffy Shadow
  Havanese   20
Group 3rd   Ch Annacott Tiarna Causing Chaos   Papillon   13
Group 4th   
Ch Hyclass Heaven Sent
  Pug   10
BPIG   
Ch Hyclass Heaven Sent
  Pug   N/A
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Cedar Creek At Your Beck And Call For Cantebury

Best Puppy In Breed
Ch Cedar Creek At Your Beck And Call For Cantebury




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Winsomechis Panteha

Select Bitch
Ch Sharinway's Created By Dior



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Taja Rolex On A Redneck

Best Puppy In Breed
Ch Taja Rolex On A Redneck

Select Dog
GChS Tanooki Suit Of Lore


Winners Dog: (1-0-2-0)
Taja Knox Your Sox Off

Junior Puppy Dog Class
1st Taja Knox Your Sox Off



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services

Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us

Best Of Opposite Sex
Mightymites See Me Shine

Best Puppy In Breed
Mightymites See Me Shine



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Annacott Tiarna Causing Chaos

Best Of Opposite Sex
Annacott Animato Impish One



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Annacott Animato Impish One

Reserve Winners Bitch
Annacott Animato Hannah Has Style

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Annacott Animato Impish One

Open Bitch Class
1st Annacott Animato Hannah Has Style


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Hyclass Heaven Sent

Best Puppy In Breed
Ch Hyclass Heaven Sent



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Northgate's All Jazzed Up!

Reserve Winners Bitch
Northgate's Raizin The Bar

Senior Puppy Bitch Class
1st Northgate's Raizin The Bar

Canadian Bred Bitch Class
1st Northgate's All Jazzed Up!


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 6 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChG TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   7
Group 2nd   
GCh Tees Me Canadian Playboy
  Poodle (Standard)   5
Group 3rd   
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace
  Shiba Inu   4
Group 4th   
GChB Milo's Here Comes Freddie
  Dalmatian   1
BPIG   
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace
  Shiba Inu   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Tees Me Canadian Playboy
  Poodle (Standard)   0
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Milo's Here Comes Freddie




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
Cloverlane's Slava Ukraini



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cloverlane's Slava Ukraini

12-18 Month Bitch Class
1st Cloverlane's Slava Ukraini


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Admiraal's Dancin' In The Dark

Best Puppy In Breed
Ch Admiraal's Dancin' In The Dark




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tees Me Canadian Playboy



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace

Best Puppy In Breed
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace

Select Bitch
Ch Langan's Brushwood Faline



Winners Bitch: (0-1-0-2)
D.C.Kin's Aki Kaze

Senior Puppy Bitch Class
1st D.C.Kin's Aki Kaze


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services


Group 7 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Starrdogs Grace And Grit
  German Shepherd Dog   11
Group 2nd   
Ch Turbar's Cha Cha Slide
  Australian Shepherd   8
Group 3rd   Ch Coventry Just For The Record   Welsh Corgi (Pembroke)   7
Group 4th    Attridge Christian Dior   Shetland Sheepdog   6
BPIG    Attridge Christian Dior   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Turbar's Cha Cha Slide




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Pas Grace Monte Vista De Teseko

Best Of Opposite Sex
Triton's Moonlit Galaxy Quest

Best Puppy In Breed
Ch Pas Grace Monte Vista De Teseko


Winners Dog: (1-0-0-1)
Triton's Moonlit Galaxy Quest

Junior Puppy Dog Class
1st Triton's Moonlit Galaxy Quest



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Takozo Queen Of Hearts



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Takozo Queen Of Hearts

Open Bitch Class
1st Takozo Queen Of Hearts


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Starrdogs Grace And Grit

Best Puppy In Breed
Llewella Von Den Quellen



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shalakaus Dark Skies At Cloverlane

Reserve Winners Bitch
Llewella Von Den Quellen

Senior Puppy Bitch Class
1st Llewella Von Den Quellen

12-18 Month Bitch Class
1st Shalakaus Dark Skies At Cloverlane


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Attridge Christian Dior

Best Of Opposite Sex
Ch Attridge Twice As Nice

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Attridge Christian Dior

Best Puppy In Breed
Attridge Christian Dior


Winners Dog: (1-2-0-1)
Attridge Christian Dior

Junior Puppy Dog Class
1st Attridge Christian Dior


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Foursure Dont Change A Thing

Reserve Winners Bitch
Foursure Change My Mind

12-18 Month Bitch Class
1st Foursure Dont Change A Thing
2nd Foursure Change My Mind


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Coventry Just For The Record




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By