Sault Ste Marie Kennel Club
Saturday, May 18, 2019 - Show #2



Related Results

Conformation

Saturday, May 18 (Show #1)
Saturday, May 18 (Show #2)
Sunday, May 19 (Show #3)
Sunday, May 19 (Show #4)
Monday, May 20 (Show #5)
Monday, May 20 (Show #6)

Obedience

Saturday, May 18 (Obedience Trial 1)
Saturday, May 18 (Obedience Trial 2)
Sunday, May 19 (Obedience Trial 3)
Sunday, May 19 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, May 18 (Rally Trial 1)
Saturday, May 18 (Rally Trial 2)
Sunday, May 19 (Rally Trial 3)
Sunday, May 19 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
RaylexNorthernbreezModaChablis
"Vinny"
Owner: Lorys Fraccaro
www.modagermanshepheds.com


Best In Show
Judge: Olga Gagne
Siberian Husky  
GCh Snowmist's Desert Chill
Points: 148 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Olga Gagne
Dachshund (Miniature Wire-Haired)  
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW
Points: 129
Best Puppy In Show
Judge: Olga Gagne
Doberman Pinscher  
Ch Delta Liberator Commandicate
Best Baby Puppy In Show
Judge: Olga Gagne
Collie (Rough)   Ona's Just The Beginning
Best Owner Handled In Show
Judge: Olga Gagne
Shih Tzu  
Ch Souyen's Brass In Pocket








Group 1 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st    High Stakes Zora Of Monarch L 'Rent   Pointer   24
Group 2nd   
Ch Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star
  Pointer (German Wire-Haired)   23
Group 3rd   
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker
  Retriever (Labrador)   22
Group 4th   
Ch Baileymist Rhymes N Reasons
  Retriever (Golden)   21
BPIG   
Reidwood Ahead By A Century
  Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Starlings Somethintotalk About
  Retriever (Golden)   0
Best Owner Handled In Group    Leaping Dog's Total Eclipse   Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
Leaping Dog's Total Eclipse



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
High Stakes Zora Of Monarch L 'Rent



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 5 pts
GCh Baileymist Rhymes N Reasons



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Saranac's Aim At A High Mark



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Reidwood Ahead By A Century



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Rollinckin' Reflection Of Roclyn



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Ch Wynridge's She's Ridin Shotgun



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Willimar's Someone To Look At



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
Trojh's Patent Pending







Group 2 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   18
Group 2nd   
Ch Ronaldo Queen's Hermelin
  Basset Hound   17
Group 3rd   
Ch Windkist Such A Sweet Thing
  Beagle   16
Group 4th   Ch Elgwood's Mountain Magic   Norwegian Elkhound   15
BPIG   
Envy Me I Have A Dream
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sovereign Excel Fine Porceline
  Whippet   0
Best Owner Handled In Group   
Zenkosi Cinnamon Joy
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Envy Me I Have A Dream



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ronaldo Queen's Hermelin



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GCh Windkist Such A Sweet Thing



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chazlyn's Sir Percival Red Knight SL



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Lakilanni Kenya Resist



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts
Ch Elgwood's Mountain Magic



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts
Ch Zenkosi Cinnamon Joy



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 6 pts
Excel's Barefoot In The Park At Woods Run







Group 3 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   18
Group 2nd    Storm Sky 4Ever Etched In Time At Stormkloud   Alaskan Malamute   17
Group 3rd   
Ch Delta Liberator Commandicate
  Doberman Pinscher   14
Group 4th    Vanderbilt's Power Broker   Samoyed   11
BPIG   
Ch Delta Liberator Commandicate
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts
Storm Sky 4Ever Etched In Time At Stormkloud



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Windfall's Appleton Of My Eye



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Ch Denshaw N Tybrushe Bodacious



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bramstoke Halocrest Bronx Boy



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts
Ch Delta Liberator Commandicate



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts
GCh La Stonehenge Fly By Knight



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts
Ch Darbydale's This Is How We Roll



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Marshview Great Ballz Of Fire



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Vanderbilt's Power Broker



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
GCh Snowmist's Desert Chill







Group 4 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   10
Group 2nd   
GCh Glahms Sargent Pepper
  Dandie Dinmont Terrier   6
Group 3rd    Shadowfax Christmas Knight   Australian Terrier   5
Group 4th    Rexroth Jelly Tot   Norfolk Terrier   4
BPIG    Rexroth Jelly Tot   Norfolk Terrier   N/A
Best Owner Handled In Group    Shadowfax Christmas Knight   Australian Terrier   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Shadowfax Christmas Knight



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ispy Deal Or No Deal



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts
Syryn Perfect Storm



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GCh Glahms Sargent Pepper



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rexroth Jelly Tot



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxbend Celebrity Status



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline







Group 5 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pocopayasos U Got Served
  Havanese   21
Group 2nd    Fantasia Cocoa Chanel Of Eaglesdare   Pug   18
Group 3rd   
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   16
Group 4th   
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily
  Papillon   15
BPIG   
Voici Ur Gonna Hear Me Roar At Ojibway
  Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Color By L'Oreal   Papillon   0
Best Owner Handled In Group   
Voici Ur Gonna Hear Me Roar At Ojibway
  Italian Greyhound   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Cobb's Bertha Blue Bonnet



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts
GCh Pocopayasos U Got Served



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Voici Ur Gonna Hear Me Roar At Ojibway



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 9 pts
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts
Amity's Believe It



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Fantasia Cocoa Chanel Of Eaglesdare



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln







Group 6 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   25
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   23
Group 3rd   
Umbra's Stray Bullet
  Poodle (Miniature)   21
Group 4th   
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again
  Keeshond   17
BPIG    Foxmoor Petit Cherie Nonchalant   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Souyen's Corner Pocket
  Shih Tzu   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Symarun's Pied Piper



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts
GCh Seulement Tissage Mes Reves



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
GCh Umbra's Stray Bullet



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 6 pts
K-Lar's Great Expectations Of Bijou



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Tobishi's Lovin' An Outlaw



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Souyen's Brass In Pocket



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ahkama Losar Khampa





Group 7 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st    Quiche's Phoenix Rising   Bouvier des Flandres   26
Group 2nd    JND's Street Legal   Australian Shepherd   24
Group 3rd   
RaylexNorthernbreezModaChablis
  German Shepherd Dog   17
Group 4th   
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan
  Border Collie   15
BPIG    Ennismoor This Girl Is On Fire   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ona's Just The Beginning   Collie (Rough)   0
Best Owner Handled In Group   Ch Redpine's Stormin Blue Streak   Shetland Sheepdog   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 6 pts
JND's Street Legal



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch De La Pagaille Srgt. Pepper



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Quiche's Phoenix Rising



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Avaloncoddlecreek Adreamisawishyourheartmakes



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Prairiepine 24K At Brackenbrae



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch RaylexNorthernbreezModaChablis



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Kyon's Bold Nordic Prince



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts
Ch Redpine's Stormin Blue Streak



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch KamValley Secrets To Success



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By