Abegweit Kennel Club
Friday, July 20, 2018 - Show # 1



Related Results


Best In Show
Judge: Donna Conod
Pointer  
GCh Seasyde Believe In Me
Points: 142 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Donna Conod
Pekingese  
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
Points: 99
Best Puppy In Show
Judge: Donna Conod
Pointer (German Short-Haired)  
De Lombardie Kheps Breezycreek
Best Baby Puppy In Show
Judge: Donna Conod
Retriever (Golden)  
Jackson's Riznstar At Foxylane
Best Altered In Show
Judge: Donna Conod
Setter (Gordon)   Sassenach Oakisle Time Lord








Group 1 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Seasyde Believe In Me
  Pointer   42
Group 2nd   
GCh Nautilus Luck Of The Irish
  Retriever (Golden)   41
Group 3rd   
GCh Bluestones Got Her Groove Back
  Spaniel (English Cocker)   28
Group 4th   
De Lombardie Kheps Breezycreek
  Pointer (German Short-Haired)   24
BPIG   
De Lombardie Kheps Breezycreek
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Jackson's Riznstar At Foxylane
  Retriever (Golden)   0
Best Altered In Group    Sassenach Oakisle Time Lord   Setter (Gordon)   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde Believe In Me



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
De Lombardie Kheps Breezycreek

Best Of Opposite Sex
Breezycreeks All Fired Up

Best Of Winners: (1-2-0-1)
De Lombardie Kheps Breezycreek

Best Puppy In Breed
De Lombardie Kheps Breezycreek

Select Bitch
GCh Legacyk Stannyfield Prime Time


Winners Dog: (1-2-0-1)
Breezycreeks All Fired Up


Winners Bitch: (1-2-0-1)
De Lombardie Kheps Breezycreek

Reserve Winners Bitch
De Lombardie Nova Breezycreek

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 12 pts (4-6-3-0)
GCh Nautilus Luck Of The Irish

Best Of Opposite Sex
Foxylane Little Miss Sunshine

Best Of Winners: (4-6-3-0)
Foxylane Little Miss Sunshine

Best Puppy In Breed
Clitheroe's Bella Of Mermaid

Select Dog
GCh Ambertru's Skyfall


Winners Dog: (4-6-3-0)
Goodtime's For Watson At Ambercreek

Reserve Winners Dog
Starhill Kid Charlemagne


Winners Bitch: (4-6-3-0)
Foxylane Little Miss Sunshine

Reserve Winners Bitch
Clitheroe's Bella Of Mermaid

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Bernfield's Rhythm N' Blues

Best Of Opposite Sex
Onarock Matlin Figgy Duff

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Bernfield's Rhythm N' Blues

Best Puppy In Breed
Onarock Matlin Figgy Duff


Winners Dog: (2-2-0-0)
Bernfield's Rhythm N' Blues

Reserve Winners Dog
Madabout's Kiss In Motion


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Onarock Matlin Figgy Duff

Reserve Winners Bitch
Marsuvica Begins at Matlin

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Edenvalley Red Dory



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Plaisance Lord Kensley


Winners Dog: (1-0-0-0)
Plaisance Lord Kensley


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gordonstar Calibre de Cartier



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Dtael's Encore

Best Of Opposite Sex
Ashleysown Optical Illusions

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Dtael's Encore

Best Puppy In Breed
Dtael's Encore

Select Dog
Ch Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs


Winners Dog: (1-2-1-0)
Ashleysown Optical Illusions


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Dtael's Encore

Reserve Winners Bitch
Dtael's DD At Velcoff

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ruffwood's I've Got Spirit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ruffwood's I've Got Spirit


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Bluestones Got Her Groove Back

Best Of Opposite Sex
Bluestones Special Edition

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Bluestones Georgia On My Mind

Best Puppy In Breed
Bluestones Georgia On My Mind

Select Bitch
Ch Bluestone's Little Black Dress


Winners Dog: (1-1-0-2)
Bluestones Special Edition


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Bluestones Georgia On My Mind

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Remme's Sunset Sam



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Remme's Sunset Sam

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
GCh Luckpuddle's Zodiac Zinfadel

Best Of Opposite Sex
Chantico's Shelter From The Storm

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Chantico's Shelter From The Storm

Best Puppy In Breed
Poole's Ide That Touch of Mink


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Poole's Ide That Touch of Mink

Reserve Winners Bitch
Castlehill's Xpatriot At Farnadawly

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Red Run Revolution







Group 2 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star
  Norwegian Elkhound   11
Group 2nd   
GCh Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   9
Group 3rd   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   7
Group 4th   
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   5
BPIG   
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kiromols Morning Moon   Rhodesian Ridgeback   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness

Select Dog
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wasenshi's Locked'N Loaded



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Corkery's Cherry on Top

Best Puppy In Breed
Corkery's Cherry on Top



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Corkery's Cherry on Top

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trajam I Believe In Fare Ies



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trajam I Believe In Fare Ies

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rhill's The Force Awakens At Ashdown MS


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
GrandCru Latour II

Best Puppy In Breed
GrandCru Latour II


Winners Dog: (1-0-0-0)
GrandCru Latour II


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star

Best Puppy In Breed
Daggarwood N Kingdoms Addiction



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Daggarwood N Kingdoms Addiction

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Taking The High Road

Select Bitch
Ch Trumphill's Eyes Wide Open



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Puppy In Breed
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive







Group 3 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   4
Group 2nd   
Briley's Noble Endeavour
  Boxer   2
Group 3rd   
GCh Esmonds Git 'R Done
  Rottweiler   1
Group 4th   
Snowstar's Christmas Miracle
  Samoyed   0
BPIG   
Briley's Noble Endeavour
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Briley's Noble Endeavour

Best Puppy In Breed
Briley's Noble Endeavour


Winners Dog: (1-0-0-0)
Briley's Noble Endeavour


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Select Dog
GChEx Bramstoke's Walkin In Memphis



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Esmonds Git 'R Done



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snowstar's Christmas Miracle

Best Puppy In Breed
Snowstar's Christmas Miracle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snowstar's Christmas Miracle





Group 4 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st    Regalridge Stand On Guard   Airedale Terrier   10
Group 2nd   Ch Ganymede's Europa   Border Terrier   9
Group 3rd   
Ch Keepsake's Raise Your Glass
  Soft-Coated Wheaten Terrier   7
Group 4th   
GCh Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   5
BPIG   
Ch Keepsake's Raise Your Glass
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Regalridge Stand On Guard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Regalridge Stand On Guard


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Maybush Red Starry Knight

Best Of Opposite Sex
Ch Dunham Lake Winnie The Blue



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Ganymede's Europa

Select Bitch
Ch Moorbern's Highway to Love



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mersey Smooth Criminal



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh TriNor Rebel In The Making

Best Puppy In Breed
GCh TriNor Rebel In The Making



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bristol Abbey's Got My Shine On

Best Puppy In Breed
GCh Bristol Abbey's Got My Shine On



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Keepsake's Raise Your Glass

Best Of Opposite Sex
GCh Pinehome Merrimoor CameToDance

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake's Raise Your Glass







Group 5 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   23
Group 2nd   
GCh Fwaggles Sting Like A Bee
  Toy Manchester Terrier   20
Group 3rd   
Involo Come On Over
  Papillon   19
Group 4th   
Shanash's Rockstar In The Ring
  Yorkshire Terrier   13
BPIG   
Shanash's Rockstar In The Ring
  Yorkshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
IslandGems Dream Girl
  Toy Fox Terrier   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Maison Dusoleil Armand at Fields Edge

Best Of Opposite Sex
Whimsy Carnival Queen

Best Puppy In Breed
Mardigrais Sweet On Cherrywood



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Whimsy Carnival Queen

Reserve Winners Bitch
Mardigrais Sweet On Cherrywood

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful

Best Puppy In Breed
Meander Mynameiswilbywonderful


Winners Dog: (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Kabecca Grayson Nor'easter



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Maplewood's Dancin Queen

Reserve Winners Bitch
Folklore Infiniti Touchofsuper

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rockit's Simply Irresitable



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rockit's Simply Irresitable

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Involo Come On Over

Best Of Opposite Sex
Diamondsun's Karma

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Involo Come On Over

Best Puppy In Breed
Diamondsun's Karma

Select Dog
GCh Kildrummy's My Lucky Charm


Winners Dog: (3-2-1-0)
Involo Come On Over

Reserve Winners Dog
Starstruck Ride The Stars


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Diamondsun's Karma

Reserve Winners Bitch
Renaissance Riversedge To The Top

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town

Best Of Opposite Sex
Michaelmas La Divina

Best Puppy In Breed
Michaelmas Pekeeasy Angel Eyes



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Michaelmas La Divina

Reserve Winners Bitch
Michaelmas Pekeeasy Angel Eyes

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxworth Forever in Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Foxworth Forever in Blue Jeans


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxworth Forever in Blue Jeans


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Annadeans Manitoba Prairie


Winners Dog: (2-0-0-0)
Annadeans Manitoba Prairie

Reserve Winners Dog
Annadeans Thackery Jinx


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox All In Islandgems



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Sting Like A Bee



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shanash's Rockstar In The Ring

Best Puppy In Breed
Shanash's Rockstar In The Ring


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shanash's Rockstar In The Ring






Group 6 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   17
Group 2nd   
Ch Onsengeltje N Juju Ready Or Not
  Dalmatian   15
Group 3rd   
Opals Gimme A Break
  Shih Tzu   14
Group 4th   
Ch Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   11
BPIG   
Opals Gimme A Break
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cross B's Clara Kye   Chow Chow   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eastway's Michele Anastasia Ursula



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Onsengeltje N Juju Ready Or Not



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Temerity Lightning Bug

Best Of Opposite Sex
Ufourea Leaping For Love



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ufourea Leaping For Love

Reserve Winners Bitch
Dunroamin Luvs Cheap Thrills

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Rickees Show Me The Ring

Select Dog
Ch Keysmark's Spencer Tracy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rickees Show Me The Ring


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Of Opposite Sex
Napoli Andre De L'Eden

Best Puppy In Breed
Napoli Andre De L'Eden


Winners Dog: (1-0-0-1)
Napoli Andre De L'Eden


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Opals Gimme A Break

Best Puppy In Breed
Opals Gimme A Break

Select Bitch
GCh Loghavens Kindred Spirit



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Opals Gimme A Break

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Trekhond's Summer Wages



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa

Best Puppy In Breed
Sumanshu Black Diamond


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sumanshu Black Diamond




Group 7 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   Ch Immerzu High Fidelity   Puli   29
Group 2nd   
Ch Kelbren Amapola
  Shetland Sheepdog   27
Group 3rd    Celine V Dan Alhedy's Hoeve   German Shepherd Dog   14
Group 4th   
GCh ArbourWay's Foretelling The Spring
  Border Collie   13
BPIG   
Ch Kelbren Amapola
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kiawah's Take Your Time   Australian Shepherd   0
Best Altered In Group   
Pinewood's Blaize Of Glory
  Miniature American Shepherd   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
Ch Starwood Heir Apparent

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Puppy In Breed
Ch Starwood Heir Apparent

Select Dog
GCh Treestarr Oracle Chick Magnet

Select Bitch
Ch Amadore Raise Your Glass


Winners Dog: (1-0-2-2)
Starwoods No Great Mischief


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx ArbourWay's Foretelling The Spring



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Omega Buckhaven Red Rock

Best Of Opposite Sex
Cardross Parallel Line

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Omega Buckhaven Red Rock

Best Puppy In Breed
Midisle Golden Boy


Winners Dog: (2-2-0-0)
Omega Buckhaven Red Rock

Reserve Winners Dog
Midisle Golden Boy


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Cardross Parallel Line

Reserve Winners Bitch
Midisle's Freetown Kid

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Feoras Bank Heist

Best Of Opposite Sex
Feoras Hidden Grace

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Feoras Bank Heist

Best Puppy In Breed
Feoras Bank Heist


Winners Dog: (1-2-0-0)
Feoras Bank Heist


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Feoras Hidden Grace

Reserve Winners Bitch
Chantry's Who's That Lady

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Celine V Dan Alhedy's Hoeve



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Celine V Dan Alhedy's Hoeve





Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Immerzu High Fidelity

Select Dog
Ch Immerzu Ghostlight



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 12 pts (3-6-1-3)
Ch Kelbren Amapola

Best Of Opposite Sex
Ch Truespirit Nikkilen Major Sir

Best Of Winners: (3-6-1-3)
Laureate Everything Nice

Best Puppy In Breed
Ch Kelbren Amapola

Select Bitch
Ch Riviera's Flash Dance At Mariboy


Winners Dog: (3-6-1-3)
Regaloake's Jack'd Up At Midisle

Reserve Winners Dog
Akadia Martinique Pastry Chef


Winners Bitch: (3-6-1-3)
Laureate Everything Nice

Reserve Winners Bitch
Nikkilen Truespirit Divine One

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By