MBPIS GCH Doonabrig N McCartney Xclusive
Whippet
(Click on breed to view standings)

Call Name: Fiona - (Female)
Owner: Douglas McIntyre & Jenny McCartney
Breeder: Douglas McIntyre & Jenny McCartney
Conformation Handler: Douglas McIntyre
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 2 2 2 1
Group Ranking: 25 19 15 11 8
All Breed Ranking: 169 147 101 62 63

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 4 0 2 0   0 0 0 0 0   335
Win Record - 2019
Show Date
Moncton Kennel Club May 04 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   John Hodgkinson 11
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
Fredericton Kennel Club April 13 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Berri Beare 137
  Group 1st   Berri Beare 12
  Best Of Breed   Andrew Beare 0
  Best Of Breed   Berri Beare 0

Show Date
Halifax Kennel Club February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Barbara Arndt 19
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Saturday Group 1st   Judith Byrne 20
  Group 3rd   Peter Machen 12
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Friday Reserve Best In Show   Judith Byrne 136
  Group 1st   William Byrne 19
  Best Of Breed   William Byrne 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 2 1
Group Ranking: 11 11 11 14 14
All Breed Ranking: 80 82 82 102 119

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 3 18 23 26 7   0 0 0 0 0   1230
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Lee Steeves 34
  Best Of Breed   Lee Steeves 8 (1-1-3-4)
Friday Select Bitch   Wendy Maisey N/A
Thursday Best Of Breed   Geraldine Taylor 7 (1-3-2-2)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Donna Conod 28
  Best Of Breed   Donna Conod 3 (0-1-1-2)
  Select Bitch   Pierrette McLean N/A
Saturday Best Of Breed   Ole Nielsen 3 (1-0-0-3)
  Best Of Breed   Judith Taylor 2 (1-0-0-2)

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   John Rowton N/A
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 5 (1-0-0-5)

Show Date
Moncton Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Darle Heck 10
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Saturday Group 1st   Roberta Parish 13
  Best Of Breed   Roberta Parish 0
Friday Group 3rd   Sean Shields 8
  Best Of Breed   Sean Shields 0

Show Date
All Hound Club Of Quebec November 03 to November 03, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Juvenile Sweepstakes   Christopher Shields N/A

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Ben Wasylyshen 4 (1-1-0-3)
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 3 (0-1-0-3)
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 6 (0-4-1-2)
Friday Group 3rd   Gordon Hayburn 36
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 5 (2-3-0-1)

Show Date
Island Dog Club October 27 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joe Lobb 4
  Group 3rd   Janet Lobb 7
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Cobequid Dog Club October 06 to October 07, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Colette Muldoon 105
  Group 1st   Colette Muldoon 5
  Best Of Breed   Colette Muldoon 0
Saturday Best In Show   Jack Ireland 145
  Group 1st   Jack Ireland 5
  Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandra Lex 8
  Group 2nd   Sandy Alexander 9
  Best Of Breed   Sandra Lex 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-1-0-1)
Saturday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 7
  Group 2nd   Thomas Alexander 9
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-1-0-1)
Friday Group 3rd   Lucie Paradis 5
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
  Group 1st   Cec Ringstrom 7
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0

Show Date
Pictou County Kennel Club September 08 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Lopaschuk 5
  Group 3rd   Michael Gelinas 2
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Group 3rd   Sandy Gelinas 2
  Group 2nd   Erin Brown 4
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   Erin Brown 0

Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Sunday Group 2nd   Bruce Owen 48
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
Saturday Group 4th   Harto Stockmari 22
  Best Of Breed   Harto Stockmari 0
Friday Group 3rd   Elaine Whitney 22
  Group 4th   Robert Whitney 17
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 6
  Group 3rd   Francois Bernier 5
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Francois Bernier 0

Show Date
Conception Bay Kennel Club August 11 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Pamela Bruce 61 *
  Reserve Best In Show   Deirdre McKinnon 41 (1-0-0-1)
  Group 1st   Deirdre McKinnon 8
  Group 1st   Pamela Bruce 9
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (1-0-0-1)
Saturday Reserve Best In Show   Avery Gaudin 42 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (1-0-0-1)
  Group 1st   Doug Gaudin 9
  Group 1st   Avery Gaudin 9
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (1-0-0-1)

Show Date
Societe Canine de Quebec August 03 to August 05, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Michael Hill N/A
  Group 2nd   Michael Hill 16
  BPIG   Michael Hill N/A
  Best Of Breed   Michael Hill 1 (0-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
Saturday Best Puppy In Show   Valerie Gervais N/A
  Group 1st   Valerie Gervais 19
  BPIG   Valerie Gervais N/A
  Best Of Breed   Valerie Gervais 1 (0-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Valerie Gervais N/A
Friday Best Puppy In Show   Lee Steeves N/A
  Group 1st   Lee Steeves 16
  BPIG   Lee Steeves N/A
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
Saturday Best Puppy In Show   Carol Graham N/A
  Group 3rd   Carol Graham 8
  BPIG   Carol Graham N/A
  Group 4th   James Reynolds 7
  BPIG   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Puppy In Breed   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A

Show Date
Abegweit Kennel Club July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Donna Conod 5
  BPIG   Donna Conod N/A
  Group 3rd   Grant Townsend 7
  BPIG   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 14 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Avery Gaudin N/A
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 10
  BPIG   Jacqueline Rusby N/A
  Group 2nd   Avery Gaudin 7
  BPIG   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Best Puppy In Show   Jacqueline Rusby N/A
  Best Puppy In Show   Doug Gaudin N/A
  Group 2nd   Virginia Lyne 11
  BPIG   Virginia Lyne N/A
  Group 2nd   Doug Gaudin 11
  BPIG   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Doris Willis 56 *
  Best Puppy In Show   Federico Fernandez N/A
  Best Puppy In Show   Doris Willis N/A
  Group 1st   Doris Willis 3
  BPIG   Doris Willis N/A
  Group 1st   Federico Fernandez 3
  BPIG   Federico Fernandez N/A
  Best Of Breed   Doris Willis 0
  Best Puppy In Breed   Doris Willis N/A
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
  Best Puppy In Breed   Federico Fernandez N/A
Saturday Group 1st   Kathrine Grant 3
  BPIG   Kathrine Grant N/A
  Group 2nd   William Gunn 3
  BPIG   William Gunn N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Puppy In Breed   William Gunn N/A

Show Date
Evangeline Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bill Walkey 10
  BPIG   Bill Walkey N/A
  Group 3rd   Michelle Scott 8
  BPIG   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Best Puppy In Breed   Bill Walkey N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
Saturday Group 3rd   Roger Hartinger 16
  BPIG   Roger Hartinger N/A
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A

Show Date
Oromocto Kennel Club June 09 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rita Walker 12
  BPIG   Rita Walker N/A
  Group 3rd   Michelle Scott 10
  BPIG   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
Saturday Best Puppy In Show   Kristen Francis N/A
  Group 3rd   Kristen Francis 8
  BPIG   Kristen Francis N/A
  Group 3rd   Michael Hill 8
  BPIG   Michael Hill N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A

Show Date
South Shore Kennel Club June 02 to June 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Linda Kraft 6
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 8
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
Saturday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 6
  BPIG   Michael Woods (Dr) N/A
  Group 2nd   Joe Lobb 7
  BPIG   Joe Lobb N/A
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Tantramar Kennel Club May 19 to May 20, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Stephen Dainard N/A
  Group 2nd   Stephen Dainard 8
  BPIG   Stephen Dainard N/A
  Group 2nd   Lucie Paradis 8
  BPIG   Lucie Paradis N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
  Best Puppy In Breed   Lucie Paradis N/A
Saturday Best Puppy In Show   Doug Gaudin N/A
  Group 2nd   Avery Gaudin 8
  BPIG   Avery Gaudin N/A
  Group 1st   Doug Gaudin 9
  BPIG   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 12 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 7
  Group 2nd   Richard Paquette 6
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
Saturday Best Puppy In Show   Pamela Bruce N/A
  Best Puppy In Show   Terry Carter N/A
  Group 2nd   Terry Carter 9
  BPIG   Terry Carter N/A
  Group 1st   Pamela Bruce 11
  BPIG   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Puppy In Breed   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A

Show Date
Fredericton Kennel Club April 07 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathrine Grant 12
  BPIG   Kathrine Grant N/A
  Group 4th   Robert Rowbotham 6
  BPIG   Robert Rowbotham N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
  Winners Bitch   Robert Rowbotham N/A
Saturday Group 3rd   Vickie Umpleby 11
  BPIG   Vickie Umpleby N/A
  Group 3rd   Rick Fehler 11
  BPIG   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Anna Hewson 14
  BPIG   Anna Hewson N/A
  Group 3rd   Len Harfield 14
  BPIG   Len Harfield N/A
  Best Of Breed   Anna Hewson 1 (0-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Anna Hewson N/A
  Best Of Breed   Len Harfield 1 (0-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Len Harfield N/A
Saturday Best Puppy In Show   Irene Latchford N/A
  Group 3rd   Gordon Hayburn 18
  BPIG   Gordon Hayburn N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Gordon Hayburn N/A
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 1 (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Gordon Hayburn N/A
  Winners Bitch   Gordon Hayburn (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Johan Becerra-Hernandez N/A
Friday Group 2nd   Lee Steeves 19
  BPIG   Lee Steeves N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Lee Steeves N/A
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A
  Winners Bitch   Lee Steeves (0-1-0-1)

Show Date
Cobequid Dog Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Karl Erik Johansson N/A
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
  Best Puppy In Breed   Karl Erik Johansson N/A
  Winners Bitch   Karl Erik Johansson N/A
Saturday BPIG   Barbara Heal N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Barbara Heal N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
  Winners Bitch   Barbara Heal N/A

Show Date
Halifax Kennel Club February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Olga Gagne 12
  BPIG   Olga Gagne N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   David Gilmour 0
  Best Puppy In Breed   David Gilmour N/A
  Winners Bitch   David Gilmour N/A
Saturday Best Puppy In Show   Lee Steeves N/A
  Group 1st   Lee Steeves 15
  BPIG   Lee Steeves N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Lee Steeves N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Doug Windsor N/A
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A
  Winners Bitch   Lee Steeves N/A
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  Winners Bitch   Doug Windsor N/A
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Winners Bitch   Wendy Schira N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By