MBBPIS Hufy’s He’s the one CGN
Spaniel (English Cocker)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Philou - (Male)
Owner: Karyna Cazelais
Breeder: Karyna Cazelais
Conformation Handler: Karyna Cazelais
Performance Handler: Karyna Cazelais
Website: https://pawsitif.ca/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 21 21 20 17 17
Group Ranking: 491 486 460 435 397
All Breed Ranking: 2560 2516 2393 2260 2053

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   21
Win Record - 2023
Show Date
Societe Canine de Thetford May 27 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sandra Lex N/A
  Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 3 (0-1-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A
  Group 4th   Grant Townsend 21

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 19 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Elaine Whitney N/A
Saturday Select Dog LTD Breed Show Joy Lynne Huntley N/A
  Select Dog   Kristen Francis N/A
Friday Select Dog   Robert Whitney N/A

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2022
Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Winners LTD Breed Show Pierrette McLean (1-3-2-1)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 12 12 12 8 8
Group Ranking: 190 185 171 152 103
All Breed Ranking: 922 904 844 738 478

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 1   0 0 0 0 0   47
Win Record - 2021
Show Date
Ontario Breeders Association July 19 to July 22, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Ted Fahlgren 19
  Best Of Breed   Veronica Mercer 0
  Winners Dog   Veronica Mercer (1-0-0-0)
  Best Of Winners   Ted Fahlgren (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Ted Fahlgren (1-1-0-0)
Wednesday Group 2nd   Corinne Walker 17
  Best Of Winners   Judy McVeigh (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Judy McVeigh (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Corinne Walker (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Corinne Walker 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Corinne Walker (1-1-0-0)
Tuesday Winners Dog   David Gilmour (1-1-0-0)
  Group 4th   David Gilmour 8
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Winners   Jocelyne Gagne (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (1-1-0-0)
  Best Of Winners   David Gilmour (1-1-0-0)
  Best Of Breed   David Gilmour 1 (1-1-0-0)
Monday Best Of Winners   Lucie Paradis (Dr) (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Lucie Paradis (Dr) (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Patricia Taylor N/A
  Winners Dog   Patricia Taylor (1-1-0-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 54 53 N/A N/A N/A
Group Ranking: 1096 1066 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 5472 5377 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   1
Win Record - 2019
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Desmond Murphy (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Desmond Murphy N/A
  Best Of Opposite Sex   Desmond Murphy N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Desmond Murphy N/A
Saturday Winners Dog   Esther Joseph (1-1-1-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Andrew Brown N/A
Friday Winners Dog   Nicholas De Bedout (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Winners   Nicholas De Bedout (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 1 (1-1-0-0)

Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Gloria Geringer (1-1-3-2)
Saturday Reserve Winners Dog   Ann Felske-Jackman N/A
Friday Reserve Winners Dog   Peter Machen N/A

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Sylvia Barkey N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Pamela Bruce N/A
Friday 1st 4-6 Month Dog Class   Avery Gaudin N/A

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Guy Jeavons N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Terry Carter N/A
  Best Baby Puppy In Show   Deirdre McKinnon N/A
  Best Baby Puppy In Group   Pamela Bruce N/A
  Best Baby Puppy In Group   Terry Carter N/A
Friday Best Baby Puppy In Show   Pamela Bruce N/A
  Best Baby Puppy In Group   Deirdre McKinnon N/A

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 13 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Show   Brian Taylor N/A
  Best Baby Puppy In Group   Brian Taylor N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By