Lower Mainland Dog Fanciers Of BC
Friday, September 15, 2017



Related Results

Conformation

Thursday, September 14
Thursday, September 14 (Ltd Breed Show for Group 7)
Friday, September 15
Friday, September 15 (Ltd Breed Show for Groups 5 & 6)
Saturday, September 16
Saturday, September 16 (Ltd Breed Show for Groups 1 & 3)
Sunday, September 17
Sunday, September 17 (Ltd Breed Show for Groups 2 & 4)



Results courtesy of:


-- Wayne Davidson --
BC Dog Show Services Ltd
www.bcdogshowservicesltd.ca


Best In Show
Judge: Osamu Toyokawa
Poodle (Standard)  
GCh Crystalton Chikoda Mystery
Points: 216 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Osamu Toyokawa
Yorkshire Terrier  Ch Pastoral Rising Star
Best Puppy In Show
Judge: Osamu Toyokawa
Whippet   Summit Stripe It Rich
Best Baby Puppy In Show
Judge: Osamu Toyokawa
Papillon   Rushines Gericho Cassius
Best Veteran In Show
Judge: Osamu Toyokawa
Pointer  
Ch Edgehill's Poetic Justice
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Osamu Toyokawa
Welsh Terrier  
Ch Darwyn's Sorcerer's Apprentice








Group 1 - Pedro Delerue Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Parador Sinnadar
  Pointer (German Short-Haired)   34
Group 2nd   
GCh Redfox Spring Scout
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   33
Group 3rd   
Ch Queen's Don't Call This A Comeback
  Retriever (Chesapeake Bay)   29
Group 4th   Ch Verdoro's Fernandina   Retriever (Golden)   28
BPIG   
Fyreglo's Tuffguys Don't Dance
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Newsong's Go Go Dancer   Spaniel (American Cocker)   0
Best Veteran In Group   
Ch Edgehill's Poetic Justice
  Pointer   0
Best BBE In Group   
GCh Nowwithem Double Dot Ammo
  Pointer   0
Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 3 pts
GCh LK Wallaby



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 0 pts
GCh Nowwithem Double Dot Ammo



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 0 pts
GCh Parador Sinnadar



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 0 pts
Ch Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 0 pts
GCh Radford Autumn's Eve



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 12 pts
GCh Verdoro's Fernandina



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 3 pts
Whitevelvet Blue Skies



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 3 pts
GCh Redfox Spring Scout



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 0 pts
Newsongs On The Air



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ryallcourt In A Spin



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 2 pts
GCh RoseWins Iconic Rnway V Target







Group 2 - Tomasz Borkowski (Dr) Top Dog
Points
Group 1st    Ina's Fashion Bold   Greyhound   26
Group 2nd    Summit Stripe It Rich   Whippet   24
Group 3rd    Beaubri's Cosmic Force   Basenji   18
Group 4th   
GCh Barkerville Nelson
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   14
BPIG    Summit Stripe It Rich   Whippet   N/A
Best BBE In Group   
GCh Barkerville Nelson
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   0
Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Scented Criminal Case



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
Beaubri's Cosmic Force



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Barkerville Nelson



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Carrig's Matsutake Signed Here



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ina's Fashion Bold



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Sterling O'Quinn Of Misty River



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 5 pts
Ch Regalcrown Blk Swan Of Course



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 5 pts
Summit Stripe It Rich







Group 3 - Osamu Toyokawa Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Willowcreek's Midnight In Paris
  Doberman Pinscher   35
Group 2nd   
Ch Skansen's Last Man Standing
  Schnauzer (Giant)   31
Group 3rd   
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty
  Boxer   27
Group 4th   
Ch BernerGold's Chasin' The Dream
  Bernese Mountain Dog   24
BPIG    Aerdenhout's I'm With The Band   Schnauzer (Giant)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Kroos Family's Black Hole Sun
  Newfoundland   0
Best Veteran In Group   
GCh Ashmoors Channel Into Bayside
  Newfoundland   0
Best BBE In Group   Ch Little Mtn's Big Ben   Leonberger   0
Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 3 pts
GCh BernerGold's Chasin' The Dream



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 2 pts
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 3 pts
Ch Willowcreek's Midnight In Paris



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 3 pts
Ch Snowy Mountain's Kuda



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 1 pts
GCh Little Mtn's Big Ben



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
Mirabella's The Viking King Before BBM



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 2 pts
GCh Ashmoors Channel Into Bayside



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tanaki's Happily Ever After



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 4 pts
GCh BigLuv's Let It Ride



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 3 pts
Ch Skansen's Last Man Standing



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
GCh Steinhaus Joie De Vie



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 3 pts
GCh Reigning I Got This







Group 4 - Osamu Toyokawa Top Dog
Points
Group 1st    Sayo's Lupita   Fox Terrier (Smooth)   20
Group 2nd   
Ch Darwyn's Sorcerer's Apprentice
  Welsh Terrier   18
Group 3rd   
Ch Takala Trails Darcy
  Irish Terrier   17
Group 4th   
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil
  Scottish Terrier   16
BPIG   
McKinley Scots Wondrous Love Angel
  Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Iz's Red Moon Rising
  Cairn Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Grayfriar's Max
  Cairn Terrier   0
Best BBE In Group   
Ch Darwyn's Sorcerer's Apprentice
  Welsh Terrier   0
Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 1 pts
GCh Michl R Redneck Reflection



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
GCh Grayfriar's Max



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 1 pts
Ch Sayo's Lupita



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
Ch Takala Trails Darcy



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 1 pts
GCh TCh Black Bandits Qiss Me Kwik



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 1 pts
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 2 pts
Envoy Express IV Steady Eddie



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 2 pts
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
Massie's Ona



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
Ch Darwyn's Sorcerer's Apprentice



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 2 pts
GCh Highrollers Ralph







Group 5 - Tomasz Borkowski (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   Ch Pastoral Rising Star   Yorkshire Terrier   42
Group 2nd   
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks
  Papillon   38
Group 3rd   
GCh Caillets Sweepin Up My Dreams
  Pug   36
Group 4th    Windmist Watch Me Shine   Pomeranian   32
BPIG   Ch Flinters Delyteful Goin T Town   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rushines Gericho Cassius   Papillon   0
Best BBE In Group   
Ch Wynneira's Sweet Little Lady
  American Eskimo Dog (Toy)   0
Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lakewood's Once Upon A Moon



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
GCh Wynneira's Sweet Little Lady



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 7 pts
GCh Blue Moon Cavaliers Ocean Sunshine Of Oswin



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Hi-C Radiant Star's I Am Sierra



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
GCh Coton Field Grand Prix



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
Ch Amor Sol Y Sombra



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 8 pts
Touche's Calling Card



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
Ch Windmist Watch Me Shine



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
GCh Caillets Sweepin Up My Dreams



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
GCh Pastoral Rising Star







Group 6 - Pedro Delerue Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   36
Group 2nd   
GCh Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   34
Group 3rd   
Newsong's Mask The Fire
  Shih Tzu   28
Group 4th   
Rickees Green Machine
  Keeshond   24
BPIG   
Newsong's Mask The Fire
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Unabelle's Hot Java   French Bulldog   0
Best BBE In Group   
GCh Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   0
Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 5 pts
Ch Encores Not Just A Pretty Face



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 5 pts
GCh Waylin's Song Of The South



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 2 pts
GCh Babylon's Nebuchadnezzar



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 0 pts
GCh Estate's Rockette



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 7 pts
Fernridge's Lady Killer II



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 1 pts
GCh Rickees Green Machine



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 0 pts
Kumi Kian Sophie At Furchila



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 2 pts
Ch Lyric's Cheap Thrills



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 1 pts
GCh Crystalton Chikoda Mystery



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 3 pts
Newsong's Mask The Fire



Judge: Pedro Delerue

Best Of Breed: 0 pts
GCh Playpoint Tiptop





Group 7 - Osamu Toyokawa Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kiji Kiss Me I'm Blue
  Australian Shepherd   17
Group 2nd   
GCh Bottom Shaker Zhivko Of Stoneyroyde
  Old English Sheepdog   15
Group 3rd   
Ch Kelkary's Ragtyme Tango
  Bearded Collie   12
Group 4th   
GCh Bigsky's Kayene Pepper Marleesha
  German Shepherd Dog   10
BPIG    Cincerlee Avoca Winter Sonnet   Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Pineridgice Eyvindur
  Iceland Sheepdog   0
Best BBE In Group    Aktiv's All You Need Is Love   Bouvier des Flandres   0
Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 1 pts
GCh Kiji Kiss Me I'm Blue



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 1 pts
GCh Kelkary's Ragtyme Tango



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 1 pts
Ch Aristes Kalkulated Khaos



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 1 pts
GCh Bigsky's Kayene Pepper Marleesha



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pineridgice Eyvindur



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 2 pts
GCh Bottom Shaker Zhivko Of Stoneyroyde



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 4 pts
GCh Tresta Uptown Charm



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aurigan Mantle The Highlander



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By