Tyee Kennel Club [Winter Classic]
Sunday, December 3, 2023



Related Results


Best In Show
Judge: Jessi Limatainen
Deerhound (Scottish)  
GChG Necesse's Defendo Dominus
Points: 366 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jessi Limatainen
Setter (Irish)  
Ch Kulana Prime Time
Points: 333
Best Puppy In Show
Judge: Jessi Limatainen
Collie (Rough)  
Ch Aurealis Obsession
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jessi Limatainen
Papillon   Rosian's Zendays Demi
Best Veteran In Show
Judge: Jessi Limatainen
Schnauzer (Miniature)  
GChS Empire Dreamaker Hot Tip








Group 1 - Jessi Limatainen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kulana Prime Time
  Setter (Irish)   80
Group 2nd   
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold
  Retriever (Golden)   79
Group 3rd   
GChS Sherlock's Right On Q
  Spaniel (English Cocker)   62
Group 4th   
GCh Bartland's Fully Loaded
  Weimaraner   57
BPIG   Ch Windrose Reach For The Stars   Spaniel (American Cocker)   5
Best Baby Puppy In Group    Barrister Dragonstar Amaretto   Spaniel (English Cocker)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Baroque Eastwind's Cool Runnings
  Vizsla (Smooth)   0
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Crossiron's Fire From The Skye



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Lagottohill Zuccotto

Best Puppy In Breed
West Coast Cinder


Winners Dog: (1-0-1-0)
West Coast Cinder

Junior Puppy Dog Class
1st West Coast Cinder



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Hunterspride Timeless Beauty

Best Of Opposite Sex
GChB Suma's Mistero L'Uomo Mascherato

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Hunterspride Magic In The Valley

Best Puppy In Breed
Hunterspride Secrets In A Gold Town

Select Dog
GChB Malhaven Mastro Di Saltello


Winners Dog: (2-1-2-1)
Hunterspride Secrets In A Gold Town

Reserve Winners Dog
Middle Creek's V For Vendetta

Senior Puppy Dog Class
1st Hunterspride Secrets In A Gold Town

12-18 Month Dog Class
1st Middle Creek's V For Vendetta


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
Glainddu's Pajama Party

Best Puppy In Breed
Glainddu's Pajama Party



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Glainddu's Pajama Party

Senior Puppy Bitch Class
1st Glainddu's Pajama Party


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 16 pts (4-7-5-1)
GChG Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold

Best Of Opposite Sex
Ch Sunsprite's The Roaring Twenties

Best Of Winners: (4-7-5-1)
Kitsana's Snow Me The Way

Best Puppy In Breed
Kitsana's Snow Me The Way

Select Dog
GChS Allsgold Where The Wild Things Are


Winners Bitch: (4-7-5-1)
Allsgold Lucy Anderson

Reserve Winners Bitch
Myriosa's My Love, My Life

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunsprite's Sun That Hugs The Ocean

Senior Puppy Bitch Class
1st Allsgold Lucy Anderson

12-18 Month Bitch Class
1st Westbrook's The Name Of The Game

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hwnk's Golden Jubilee
2nd Coppermoon Love Bug

Open Bitch Class
1st Myriosa's My Love, My Life
2nd Gowrielea's Little Bit Of My Heart


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChS Danrich's Polly Pocket

Best Of Opposite Sex
GChB Blackpearl N Ynot Chief At Tanash

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Firebacks Coastal Tide

Best Puppy In Breed
Cedarbrae's Run Forrest Run

Select Dog
GCh Grandriver's Raising A Ruckus


Winners Dog: (1-2-2-1)
Cedarbrae's Run Forrest Run

Senior Puppy Dog Class
1st Cedarbrae's Run Forrest Run


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Firebacks Coastal Tide

Reserve Winners Bitch
Lilywings Wrens Song

12-18 Month Bitch Class
1st Firebacks Coastal Tide

Open Bitch Class
1st Lilywings Wrens Song


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 9 pts (2-3-2-3)
GChB Lealee's Jump For The Stars

Best Of Opposite Sex
GChB Readyfor Everyones Favorite Redhead

Best Of Winners: (2-3-2-3)
Tollerpride's Darkn' Dirty Screech

Best Puppy In Breed
Pikkinokka Avatar's Triple Jump

Select Bitch
GChB Nirvelli World Needs A Melody


Winners Dog: (2-3-2-3)
Lealee's Chasing Stars

Reserve Winners Dog
Topaws Better Believe It

12-18 Month Dog Class
1st Lealee's Chasing Stars

Open Dog Class
1st Topaws Better Believe It


Winners Bitch: (2-3-2-3)
Tollerpride's Darkn' Dirty Screech

Reserve Winners Bitch
Lealee's Fairy Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Pikkinokka Avatar's Triple Jump

12-18 Month Bitch Class
1st Lealee's Fairy Star

Open Bitch Class
1st Tollerpride's Darkn' Dirty Screech

Veteran Female
GCh Lealee Wecall Tollchester Over


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Reidwood More Than A Pretty Face

Best Puppy In Breed
Fieldgate's Daydream Believer



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Reidwood More Than A Pretty Face

Reserve Winners Bitch
Briarstone's Original Citrus

Junior Puppy Bitch Class
1st Fieldgate's Daydream Believer

12-18 Month Bitch Class
1st Reidwood More Than A Pretty Face

Open Bitch Class
1st Briarstone's Original Citrus


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Kulana Prime Time




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Kingdoms Royal Sweet Peach

Best Of Opposite Sex
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Vallance One Shot

Best Puppy In Breed
Ch Windrose Reach For The Stars

Select Dog
Ch Windrose Reach For The Stars


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Vallance One Shot

Reserve Winners Bitch
Vallance Lacey Expression

Canadian Bred Bitch Class
1st Vallance Lacey Expression

Open Bitch Class
1st Vallance One Shot


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
GChG Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Ch Stirling Morro Bay

Best Puppy In Breed
Cantabria Nocturne

Select Bitch
Ch Elcazador Hot Topic



Winners Bitch: (0-1-1-3)
Cantabria Nocturne

Junior Puppy Bitch Class
1st Cantabria Nocturne

4-6 Month Bitch Class
1st Barrister Dragonstar Amaretto
2nd Earendel's Under Cover Of The Night


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Waternymphs Bright Shiny Penny

Best Of Opposite Sex
GChB Keypoint's My What A Guy That Gaston

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Merry Thoughts Black Eyed Pea


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Merry Thoughts Black Eyed Pea

Open Bitch Class
1st Merry Thoughts Black Eyed Pea


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pannonia Cedrus

Best Of Opposite Sex
Firmstone's Aruna

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pannonia Cedrus

Best Puppy In Breed
Pannonia Cedrus


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pannonia Cedrus

Junior Puppy Dog Class
1st Pannonia Cedrus


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Firmstone's Aruna

Open Bitch Class
1st Firmstone's Aruna


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Bartland's Fully Loaded

Best Of Opposite Sex
GCh Bartland's Moonlight Sonata

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Brio's The Coast Is Clear

Best Puppy In Breed
Brio's The Coast Is Clear


Winners Dog: (2-2-1-1)
Brio's Big Wave Maker

Reserve Winners Dog
Brio's Next Kahuna

Junior Puppy Dog Class
1st Brio's Big Wave Maker
2nd Brio's Next Kahuna


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Brio's The Coast Is Clear

Reserve Winners Bitch
Target's Fire N Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Brio's The Coast Is Clear

Senior Puppy Bitch Class
1st Target's Fire N Ice


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 2 - Jessi Limatainen Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   32
Group 2nd   
Ch Polo's The Royal Advisor
  Afghan Hound   30
Group 3rd   
Kurzebeine MS Von Red Bull Power
  Dachshund (Miniature Smooth)   25
Group 4th   
GChB Nkosi Ongoing Success Odin
  Rhodesian Ridgeback   20
BPIG    Polo's Rio Diamonds   Afghan Hound   3
Best Baby Puppy In Group   
McCartney's Always Welcome At Westham
  Whippet   0
Best Veteran In Group   
GChB Nkosi Ongoing Success Odin
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Polo's The Royal Advisor

Best Of Opposite Sex
Polo's Rio Diamonds

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Polo's Rio Diamonds

Best Puppy In Breed
Polo's Rio Diamonds


Winners Dog: (2-2-1-0)
Suni's Irish Cream With Polo

Reserve Winners Dog
Polo's My New Design

Junior Puppy Dog Class
1st Suni's Irish Cream With Polo
2nd Polo's My New Design


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Polo's Rio Diamonds

Reserve Winners Bitch
Polo's These Diamonds Are Rio

Junior Puppy Bitch Class
1st Polo's Rio Diamonds
2nd Polo's These Diamonds Are Rio


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shecaras Basil

Best Puppy In Breed
Shecaras Basil


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shecaras Basil

Junior Puppy Dog Class
1st Shecaras Basil


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Lemonladies Queensland

Best Of Opposite Sex
Ch Meriadoc Wynfield Zen Garden

Select Bitch
Ch Breigayt's Fancy Like




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Otrada Solomiya



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Otrada Solomiya

Open Bitch Class
1st Otrada Solomiya


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Couture's Thain Of The Shire




Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chrislynn's Doesn't Give A Hoot SW




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Necesse's Defendo Dominus

Best Of Opposite Sex
GChB Hollyrood Aurelia Feralia




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Pikkinokka's Glory Days

Best Of Opposite Sex
Kinsols And It's Niko For The Win

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Kinsols And It's Niko For The Win


Winners Dog: (1-1-0-1)
Kinsols And It's Niko For The Win

12-18 Month Dog Class
1st Kinsols And It's Niko For The Win


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kinsols Kova The Sassy One

Open Bitch Class
1st Kinsols Kova The Sassy One


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vigeland's Iron Mountain


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vigeland's Iron Mountain

12-18 Month Dog Class
1st Vigeland's Iron Mountain



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch TruNorth's Hell And High Water Beth

Select Bitch
Ch Kan Trace Baila Morena




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChB Nkosi Ongoing Success Odin

Best Of Opposite Sex
Ch Coso N Zamaradi's Va Va Voom

Select Bitch
GChB Coso's Ama La Vita


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
Ch Hilerica Amor Vincit Omnia

Best Of Opposite Sex
GCh Jetstream Game On

Select Bitch
GCh Aberle's Violet Lite Bright



Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 3 - Linda Buckley Top Dog
Points
Group 1st   
Ch CR Prince Charming
  Leonberger   40
Group 2nd   
Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary
  Newfoundland   36
Group 3rd   Ch Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man   Great Dane   35
Group 4th   
GCh Outlander's Take Me Back In Time
  Akita   34
BPIG    Dormo's Gold Pressed Latinum   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gryphoenix Beaujolais Nouveau   Leonberger   0
Best Veteran In Group   GCh I Bean Blended At Justlyd   Portuguese Water Dog   0
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Outlander's Take Me Back In Time

Select Dog
GCh Outlander's I Can Hold My Own




Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Hive's The Queen Bee

Best Of Opposite Sex
Hive's Jalapeno Business

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Hive's Eye Candy

Best Puppy In Breed
Hive's Eye Candy


Winners Dog: (1-2-0-1)
Hive's Jalapeno Business

Junior Puppy Dog Class
1st Hive's Jalapeno Business


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Hive's Eye Candy

Reserve Winners Bitch
Mephisto's Devil In Disguise

Junior Puppy Bitch Class
1st Hive's Eye Candy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mephisto's Devil In Disguise


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ka-Tet Viva Las Vegas

Best Of Opposite Sex
Sant Kreal Rated R

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Ka-Tet Viva Las Vegas

Select Dog
Ch Redstone's Murder By Numbers V Aludra


Winners Dog: (2-2-1-0)
Ka-Tet Viva Las Vegas

Reserve Winners Dog
Rudy The Thunder Moose

Open Dog Class
1st Ka-Tet Viva Las Vegas
2nd Rudy The Thunder Moose

4-6 Month Dog Class
1st Holmrun's Last Of The Titans


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Sant Kreal Rated R

Reserve Winners Bitch
Brauchbar Chiseled To Perfection

12-18 Month Bitch Class
1st Brauchbar Chiseled To Perfection

Open Bitch Class
1st Sant Kreal Rated R


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChB CR Prince Charming

Best Of Opposite Sex
Ch Seelowen's Worth The Wait

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Judges Den Conquest Cheeko

Best Puppy In Breed
Judges Den Conquest Cheeko


Winners Dog: (1-1-1-1)
Judges Den Conquest Cheeko

Junior Puppy Dog Class
1st Judges Den Conquest Cheeko


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Seelowen's Xtraordinary Stardust

Canadian Bred Bitch Class
1st Seelowen's Xtraordinary Stardust

4-6 Month Bitch Class
1st Gryphoenix Beaujolais Nouveau


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Justlyd's Matter Of Fact



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Jessi Limatainen

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Zena Vom Schwarzerwald

Best Of Opposite Sex
Debeau's Thunder Wengel

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Zena Vom Schwarzerwald


Winners Dog: (1-3-0-0)
Debeau's Thunder Wengel

Canadian Bred Dog Class
1st Debeau's Thunder Wengel


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
Ch Sancha's Elevated Proof For Samoden

Best Of Opposite Sex
Dormo's Gold Pressed Latinum

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Dormo's Gold Pressed Latinum

Best Puppy In Breed
Dormo's Gold Pressed Latinum

Select Bitch
Ch Sancha's Excelsior Reginae Dominum


Winners Dog: (2-3-0-2)
Dormo's Gold Pressed Latinum

Reserve Winners Dog
Xuebi From Hillset

Junior Puppy Dog Class
1st Dormo's Gold Pressed Latinum

12-18 Month Dog Class
1st Xuebi From Hillset


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Sancha's Cloud Watcher

Reserve Winners Bitch
Dormo's First In Command

Junior Puppy Bitch Class
1st Dormo's First In Command

Open Bitch Class
1st Sancha's Cloud Watcher
2nd Sancha's Cafe Au Lait


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kiraly's Covina California



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kiraly's Covina California

Canadian Bred Bitch Class
1st Kiraly's Covina California


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 4 - Linda Buckley Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   48
Group 2nd   
GCh Slicey's Charlize The Rose of Trallee
  Lakeland Terrier   46
Group 3rd   
GChB Windacre In Fine Fettle
  West Highland White Terrier   45
Group 4th   
GCh Kian's Winterstorm O'Aberfeldy
  Cairn Terrier   35
BPIG    Ladyleigh Term Of Endearment   West Highland White Terrier   9
Best Baby Puppy In Group    Staffhaven's The Taoiseach   Staffordshire Bull Terrier   0
Best Veteran In Group   
GChS Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Versaterre Handsome Af

Best Puppy In Breed
Versaterre Handsome Af


Winners Dog: (1-0-0-0)
Versaterre Handsome Af

Senior Puppy Dog Class
1st Versaterre Handsome Af



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Delicious Abernethy




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs

Best Of Opposite Sex
GCh Chrysaliss Avenged Sevenfold

Best Puppy In Breed
GCh Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GCh Kian's Winterstorm O'Aberfeldy

Best Of Opposite Sex
Kian's Christmas Magic O'isle

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Kian's Christmas Magic O'isle

Best Puppy In Breed
Kian's Spring Rain O'Isle

Select Bitch
Ch Goldenears Anna-Beth


Winners Dog: (1-4-1-1)
Saucydog's Solo

12-18 Month Dog Class
1st Saucydog's Solo


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Kian's Christmas Magic O'isle

Reserve Winners Bitch
Goldenears Brave Enough To See It

Junior Puppy Bitch Class
1st Kian's Spring Rain O'Isle

12-18 Month Bitch Class
1st Iz's Zoe At Saucydogs

Open Bitch Class
1st Kian's Christmas Magic O'isle
2nd Goldenears Brave Enough To See It

4-6 Month Bitch Class
1st Toonees Seelie Court Fae


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Red Branch Arco Iris

Best Of Opposite Sex
Red Branch Serrano

Select Bitch
GCh Takala Trails Hazel


Winners Dog: (1-0-0-2)
Red Branch Serrano

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Red Branch Serrano



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kerion Bluecrush's Maverick


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kerion Bluecrush's Maverick

12-18 Month Dog Class
1st Kerion Bluecrush's Maverick



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Slicey's Charlize The Rose of Trallee




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In


Veteran Male
GCh Sea Of Flames



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Westham's Born This Way




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 7 pts (1-1-3-3)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Ch Dreamaker Leap Of Faith

Best Of Winners: (1-1-3-3)
Dreamaker's Flirtation

Best Puppy In Breed
Dreamaker's Flirtation

Select Dog
Ch Hutch's Rock My Dreams

Select Bitch
Ch Kinsey's Gargolas Guardian Of The Heartland


Winners Dog: (1-1-3-3)
Mimicker's Candy Man

12-18 Month Dog Class
1st Mimicker's Candy Man

Veteran Male
GChS Empire Dreamaker Hot Tip


Winners Bitch: (1-1-3-3)
Dreamaker's Flirtation

Senior Puppy Bitch Class
1st Dreamaker's Flirtation


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Select Bitch
GChB Trotters Shadee Lady




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lucas (Estonia)




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Larkhill's Music And Passion

Best Puppy In Breed
Bachram's Bright Warrior



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Larkhill's Music And Passion

Reserve Winners Bitch
Larkhill's Under A Violette Moon

Senior Puppy Bitch Class
1st Bachram's Bright Warrior

Canadian Bred Bitch Class
1st Larkhill's Under A Violette Moon

Open Bitch Class
1st Larkhill's Music And Passion


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 6 pts (1-5-0-1)
Ch Distaff Dazzling Display

Best Of Opposite Sex
MistyTrails Ying Yang At Takalas

Best Of Winners: (1-5-0-1)
MistyTrails Ying Yang At Takalas


Winners Dog: (1-5-0-1)
MistyTrails Ying Yang At Takalas

12-18 Month Dog Class
1st MistyTrails Ying Yang At Takalas

4-6 Month Dog Class
1st Staffhaven's The Taoiseach


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 9 pts (2-4-2-2)
GChB Windacre In Fine Fettle

Best Of Opposite Sex
Ch Seawest Not Just A Wingmann

Best Of Winners: (2-4-2-2)
Ladyleigh Term Of Endearment

Best Puppy In Breed
Ladyleigh Term Of Endearment

Select Dog
Ch Elvis Devil In Disguise


Winners Bitch: (2-4-2-2)
Ladyleigh Term Of Endearment

Reserve Winners Bitch
Brodwin Aka Electra

Senior Puppy Bitch Class
1st Ladyleigh Term Of Endearment
2nd Briarridge's Bramble Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Brodwin Aka Electra

Open Bitch Class
1st Cleghorns All Knight Drummer


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 5 - Laurent Heinesche Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sightnscent Dont Speak
  Miniature Pinscher   56
Group 2nd   
GChB Riesa N Passionpaps Locked And Loaded
  Papillon   54
Group 3rd    Toys Of Joy Helios The Olympic Heritage   Russkiy Toy   42
Group 4th   
GChS Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   36
BPIG    Toys Of Joy Helios The Olympic Heritage   Russkiy Toy   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rosian's Zendays Demi   Papillon   0
Best Veteran In Group   
GChS Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   0
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Rose Creek's Let The Wyntr'Sparks Fly

Best Of Opposite Sex
Windmist C-Aura's Dream

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Rose Creek's Let The Wyntr'Sparks Fly

Best Puppy In Breed
Rose Creek's Let The Wyntr'Sparks Fly


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Windmist C-Aura's Dream

Reserve Winners Bitch
Laura Light Beiwerdorf Brunnen

Senior Puppy Bitch Class
1st Windmist C-Aura's Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Laura Light Beiwerdorf Brunnen

4-6 Month Bitch Class
1st Xtreme Sealegends Harper's Goddess


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
Sheeba Pacific Rose At Apple Branch

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Sheeba Cover Boy At Apple Branch

Select Bitch
GChG Alderglen Siren Song


Winners Dog: (1-2-1-1)
Sheeba Cover Boy At Apple Branch

12-18 Month Dog Class
1st Sheeba Cover Boy At Apple Branch


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Sheeba Pacific Rose At Apple Branch

Reserve Winners Bitch
Milbu In Your Wildest Dreams

12-18 Month Bitch Class
1st Milbu In Your Wildest Dreams

Open Bitch Class
1st Sheeba Pacific Rose At Apple Branch


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Arkland N Crystaljems Queen Lil'bit

Best Of Opposite Sex
Vaila's Just As Sassy

Best Puppy In Breed
Vaila's Just As Sassy


Winners Dog: (1-1-0-2)
Vaila's Just As Sassy

Junior Puppy Dog Class
1st Vaila's Just As Sassy



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solarus Luna

Best Puppy In Breed
Solarus Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Solarus Luna

Senior Puppy Bitch Class
1st Solarus Luna


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 8 pts (0-5-0-4)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Puppy In Breed
MistyTrails Sum'r Elise

Select Bitch
Ch MistyTrails Coconut MooDonna


Winners Bitch: (0-5-0-4)
MistyTrails Sum'r Elise

Reserve Winners Bitch
Estacaliente Northern Lights 2nd

Junior Puppy Bitch Class
1st MistyTrails Sum'r Elise
2nd Pandabear Havadahl Lolipop

Senior Puppy Bitch Class
1st Specialty Brie's Laurel

Canadian Bred Bitch Class
1st Estacaliente Northern Lights 2nd

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Estacaliente Que Sera Sera


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
G-James Of Angela White

Best Of Opposite Sex
Ch Spoildrotten Sealegends Snow Princess


Winners Dog: (1-0-0-1)
G-James Of Angela White

Open Dog Class
1st G-James Of Angela White



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Sightnscent Dont Speak

Best Of Opposite Sex
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Sweet Pekes Gorgeous Grover

Select Dog
Ch Ven-Mar Araunah Versace


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sweet Pekes Gorgeous Grover

Open Dog Class
1st Sweet Pekes Gorgeous Grover



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Chriscendo Chasing Rainbows



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Lemoge's Sweet Sugar

Best Puppy In Breed
Lemoge's Sweet Sugar

Select Bitch
GCh Lemoge's Snow Angel



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Lemoge's Sweet Sugar

Senior Puppy Bitch Class
1st Lemoge's Sweet Sugar
2nd Lemoge's Black Velvet Rose

4-6 Month Bitch Class
1st Lemoges Midnight Star


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Hyclass Summer Love

Best Puppy In Breed
Apricot Kiss U R My Firefly



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Hyclass Summer Love

Reserve Winners Bitch
Apricot Kiss U R My Firefly

Junior Puppy Bitch Class
1st Apricot Kiss U R My Firefly

12-18 Month Bitch Class
1st Hyclass Summer Love


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Carmorosa's Regal Ryder

Best Of Opposite Sex
GChG Carmorosa's Pixie Dancer

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Carmorosa's Regal Ryder

Best Puppy In Breed
Enga's Black Onyx Tail


Winners Dog: (2-1-0-1)
Carmorosa's Regal Ryder

Reserve Winners Dog
Enga's Black Onyx Tail

Senior Puppy Dog Class
1st Enga's Black Onyx Tail

12-18 Month Dog Class
1st Carmorosa's Regal Ryder


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Carmorosa's Lady Sophie

12-18 Month Bitch Class
1st Carmorosa's Lady Sophie


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 6 - Laurent Heinesche Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   49
Group 2nd   
GCh Sunojo I Aim To Misbehave
  Shiba Inu   45
Group 3rd   
Ch Perdita's A Parlay At H'Gate
  Dalmatian   39
Group 4th   
Gyokuryuu Go Hajimari
  Japanese Akita   37
BPIG   
Gyokuryuu Go Hajimari
  Japanese Akita   6
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc

Best Of Opposite Sex
Wynneiras Made For Me'

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc


Winners Dog: (1-1-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc

Open Dog Class
1st Eisbar's Precious Pinot Blanc


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wynneiras Made For Me'

Open Bitch Class
1st Wynneiras Made For Me'


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Purejoy's Let's Get Serious

Best Of Opposite Sex
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors

Select Bitch
Purejoy's Single Rose Valentina



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Waylin's One Of Lifes Sweet Mysteries




Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion

Best Puppy In Breed
Dragonslayer Tai's Stand By Me


Winners Dog: (1-0-1-0)
Dragonslayer Tai's Stand By Me

Junior Puppy Dog Class
1st Dragonslayer Tai's Stand By Me



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Perdita's A Parlay At H'Gate

Select Bitch
Ch Winterspear At Highgate




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
Ch Bakuna's Encanto

Best Of Opposite Sex
Ch Frenchilicious Jem And The Hoograms

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Bountybull's U Can't Touch This

Best Puppy In Breed
Ch Bountybull's Ultra Glide Edition

Select Dog
Ch Bountybull's Ultra Glide Edition


Winners Dog: (2-1-2-1)
Bountybull's U Can't Touch This

Reserve Winners Dog
Domini Canis By Labralayne

Canadian Bred Dog Class
1st Domini Canis By Labralayne

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bountybull's U Can't Touch This


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Fernridge`s Regina Aurea Rosea

Canadian Bred Bitch Class
1st Fernridge`s Regina Aurea Rosea


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Of Opposite Sex
Fuyumi Hime Go Hajimari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Puppy In Breed
Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Junior Puppy Dog Class
1st Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

12-18 Month Bitch Class
1st Fuyumi Hime Go Hajimari


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Kandansk Black Top Breeze

Best Puppy In Breed
Kandansk Black Top Breeze



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kandansk Black Top Breeze

Junior Puppy Bitch Class
1st Kandansk Black Top Breeze


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
Tees Me OMG

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Delphinium's Island Adventurers

Best Puppy In Breed
Tees Me OMG

Select Dog
Ch Gardenpath Inspiration


Winners Dog: (1-1-2-0)
Delphinium's Island Adventurers

12-18 Month Dog Class
1st Delphinium's Island Adventurers


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Tees Me OMG

Junior Puppy Bitch Class
1st Tees Me OMG


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Ebbtide's Islandwest Of Sunrise

Best Of Opposite Sex
Island West's Rock N Danny Boy

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Island West's Rock N Danny Boy


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Sanhedrin's Cinder Berry

12-18 Month Bitch Class
1st Island West Kinsol Pfeffa Regime

Open Bitch Class
1st Sanhedrin's Cinder Berry


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GChB Sunojo I Aim To Misbehave

Best Of Opposite Sex
Sunojo's Muscle Bunny

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Sunojo's Bad Decisions

Best Puppy In Breed
Sunojo's Muscle Bunny

Select Dog
GChB Sunojo's Ohso Juji Go


Winners Dog: (1-3-2-0)
Sunojo's Bad Decisions

Open Dog Class
1st Sunojo's Bad Decisions


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Sunojo's Muscle Bunny

Reserve Winners Bitch
Sunojo's Fan O'War

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunojo's Muscle Bunny

Open Bitch Class
1st Sunojo's Fan O'War
2nd Sunojo's Giving You The Gears


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Sealegends Moonlight Magic

Best Of Opposite Sex
Sealegend's Angel's Trumpet



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 6 pts (1-2-4-0)
Trekhond's Jump For Joy

Best Of Opposite Sex
GChB Trekhond's King Of The Road

Best Of Winners: (1-2-4-0)
Trekhond's Jump For Joy

Select Dog
Ch Trekhond's Bennie And The Jets


Winners Dog: (1-2-4-0)
Trekhond's Dont Fence Me In

Open Dog Class
1st Trekhond's Dont Fence Me In


Winners Bitch: (1-2-4-0)
Trekhond's Jump For Joy

Reserve Winners Bitch
Shave's Island Gem At Trekhond

12-18 Month Bitch Class
1st Trekhond's Jump For Joy

Open Bitch Class
1st Shave's Island Gem At Trekhond


Class results courtesy of: Classic Show Services


Group 7 - Linda Buckley Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Lanvern's British Justice
  Bouvier des Flandres   55
Group 2nd   
GCh Conspirito's This Girl's On Fire
  Shetland Sheepdog   54
Group 3rd   
Kiji Weapon Ledge
  Australian Shepherd   41
Group 4th   
GCh Kelkary's Melt My Heart
  Bearded Collie   35
BPIG   
Ch Aurealis Obsession
  Collie (Rough)   12
Best Baby Puppy In Group    Renaissance Farms Dakota   Miniature American Shepherd   0
Best Veteran In Group   
GCh Kelkary's Melt My Heart
  Bearded Collie   0
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Kiji Weapon Ledge

Best Of Opposite Sex
MountainAsh Put A Spell On You

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Kiji Weapon Ledge

Select Dog
Ch Summerwind Cowboy Legend At Trekhond

Select Bitch
GCh MountainAsh Sugar And Spice


Winners Dog: (1-3-1-1)
Kiji Weapon Ledge

Open Dog Class
1st Kiji Weapon Ledge


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Kelkary's Melt My Heart

Best Of Opposite Sex
Kelkary Lagniappe Forged In Fire

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Kelkary Lagniappe Forged In Fire

Best Puppy In Breed
Kelkary Lagniappe Forged In Fire

Select Dog
Ch Runningmtn Perfect Storm At Kelkary


Winners Dog: (1-2-1-1)
Kelkary Lagniappe Forged In Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Kelkary Lagniappe Forged In Fire


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Balvenie's Drink It Neat

Reserve Winners Bitch
Kelkary FullMoon Remember My Name Fame

12-18 Month Bitch Class
1st Kelkary FullMoon Remember My Name Fame

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Balvenie's Drink It Neat

Veteran Female
GChB Kelkary's Melt My Heart


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
Ch Pas Grace Monte Vista Kenichi

Best Of Opposite Sex
Omniscient Armor Up

Best Puppy In Breed
Omniscient Armor Up

Select Dog
GChB Celticmoon's Quantum Leap

Select Bitch
Ch Hidalgo Stella Artois



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Omniscient Armor Up

Reserve Winners Bitch
Omniscient See You In Valhalla

Junior Puppy Bitch Class
1st Omniscient Armor Up
2nd Omniscient See You In Valhalla

Open Bitch Class
1st H' Storm Cat Of Ot Vitosha


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eclipse Boom Boom Pow




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nahrof Semper Supra

Best Puppy In Breed
GCh Nahrof Semper Supra




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Lanvern's British Justice




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Aurealis Obsession

Best Of Opposite Sex
Ch Prairiepine Tamaron's Genesis

Best Puppy In Breed
Ch Aurealis Obsession

Select Dog
Ch Caradilis N Celticmoon's Monarch Of Rose




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Snowventure Thunderstruck




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Windmill's Just Give Me A Reason

Best Of Opposite Sex
GChG Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Windmill's Just Give Me A Reason

Best Puppy In Breed
Windfall's International Love V Ross


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Best Of Opposite Sex
Stoneyroydes In The Heat Of The Night

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Stoneyroydes In The Heat Of The Night

Best Puppy In Breed
Stoneyroydes In The Heat Of The Night


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Stoneyroydes Right Up Your Alley

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoneyroydes Right Up Your Alley


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Linda Buckley

Best Of Breed: 12 pts (2-5-2-4)
GChB Conspirito's This Girl's On Fire

Best Of Opposite Sex
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Winners: (2-5-2-4)
Tresta Gin Fizz

Best Puppy In Breed
Ch Conspirito's Salt Water Taffy

Select Bitch
Ch Conspirito's Salt Water Taffy


Winners Dog: (2-5-2-4)
Gloryhill Against All Odds

Reserve Winners Dog
Avoca's Solar Eclipse

Junior Puppy Dog Class
1st Avoca's Solar Eclipse

Open Dog Class
1st Gloryhill Against All Odds


Class results courtesy of: Classic Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By