South Shore Kennel Club
Sunday, June 2, 2024 - Show-4



Related Results

Conformation

Saturday, June 01 (Show-1)
Saturday, June 01 (Show-2)
Sunday, June 02 (Show-3)
Sunday, June 02 (Show-4)

Obedience

Saturday, June 01 (Obedience Trial-1)
Sunday, June 02 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, June 01 (Rally Trial-1)
Sunday, June 02 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Italian Greyhound  
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
Points: 109 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Australian Shepherd  
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland
Points: 96
Best Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Pomeranian   Chriscendo Cinnamon Hearts
Best Veteran In Show
Judge: Robert Rowbotham
Rhodesian Ridgeback  
GChEx Trumphill's Taking The High Road








Group 1 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legacyk Freiheit Piano Man
  Pointer (German Short-Haired)   25
Group 2nd   
GChB Plaisance King Of Nightlife
  Setter (English)   24
Group 3rd   
Ch Quyens Ambertru's Yeti Cooler
  Retriever (Golden)   23
Group 4th   
GChS Nanjay's Altitude
  Spaniel (English Springer)   11
BPIG    Ambercreek Foxylane's Harley Quinn   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Legacyk Freiheit Piano Man



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mistcurl's Leanders Blackpearl



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Madabout's Straight From The Butcher

Best Of Opposite Sex
Everwood Startop Whispering Hope

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Doukare's Of Noble Descent

Select Dog
Ch Chablais In The Shade At Wildbrook


Winners Dog: (1-1-2-0)
Doukare's Of Noble Descent

Open Dog Class
1st Doukare's Of Noble Descent


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Everwood Startop Whispering Hope

12-18 Month Bitch Class
1st Everwood Startop Whispering Hope

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Plaisance King Of Nightlife



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Alivia Flowers Klitsdvor



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nevaehlea's Graceland



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wymeswold Auguste Escoffier



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Nanjay's Altitude


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten

Open Dog Class
1st Kamand Upper Ten


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Egerton's Atlantic Saltwater Joy







Group 2 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st    KingdomnDaggarwoods Bad Habits   Norwegian Elkhound   8
Group 2nd   
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling
  Ibizan Hound   7
Group 3rd   
GCh Ina's Fashion Graceful
  Greyhound   6
Group 4th   Ch Starlings Man About Town   Dachshund (Miniature Long-Haired)   5
BPIG No Entry
Best Veteran In Group   
GChEx Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chenna Chasing Dragons



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Starlings Man About Town

Best Of Opposite Sex
Starling's Reese's Pieces

Select Bitch
Ch Palakore's Doxieluv Amazn Grace



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Starling's Reese's Pieces

12-18 Month Bitch Class
1st Starling's Reese's Pieces

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Admindac's Holy Happening MSCP



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Admindac's Holy Happening MSCP

Open Bitch Class
1st Admindac's Holy Happening MSCP

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ina's Fashion Graceful



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch KingdomnDaggarwoods Bad Habits



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
The Realm's One Punch Knockout


Winners Dog: (1-0-0-0)
The Realm's One Punch Knockout

12-18 Month Dog Class
1st The Realm's One Punch Knockout


7 & Over Veteran Bitch Class
1st GChEx Trumphill's Taking The High Road





Group 3 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tiamat's Miracle On Ice
  Boxer   11
Group 2nd   
Chimini's Do The Happy Dance
  Siberian Husky   10
Group 3rd   
GChB Lueldar's Across The Pond To Spiritrun
  Alaskan Malamute   9
Group 4th   Ch Eirian's Cover Girl   Rottweiler   5
BPIG   
NovaMals Something To Buzz About
  Alaskan Malamute   N/A



Winners Bitch: (0-2-2-0)
NovaMals Something To Buzz About

Reserve Winners Bitch
Novamals Seneca Sunrise

Senior Puppy Bitch Class
1st Novamals Seneca Sunrise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st NovaMals Something To Buzz About

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tiamat's Miracle On Ice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tiamat's Miracle On Ice

Open Bitch Class
1st Tiamat's Miracle On Ice

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Claircreek Arthur Filho D'Oceano



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eirian's Cover Girl



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Mermaid's Sweet Child 'O Mine Sedona

Best Of Opposite Sex
Mermaid's Just Like The White Winged Dove

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Mermaid's Just Like The White Winged Dove

Best Puppy In Breed
Ch Mermaid's Sweet Child 'O Mine Sedona


Winners Dog: (2-1-1-0)
Mermaid’s Dushanbe Dream Catcher

Reserve Winners Dog
Snowshoe's Snowy River

Senior Puppy Dog Class
1st Mermaid’s Dushanbe Dream Catcher

Open Dog Class
1st Snowshoe's Snowy River

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chimini's Do The Happy Dance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chimini's Do The Happy Dance

Open Bitch Class
1st Chimini's Do The Happy Dance





Group 4 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   21
Group 2nd    Ellerker's Frederick Ruling In Peace   Schnauzer (Miniature)   20
Group 3rd   
GChB Ganymede's Aerwyna
  Border Terrier   19
Group 4th   GCh Fairview Lady Abegweit   Dandie Dinmont Terrier   7
BPIG    Fairview Golden Delicious   Dandie Dinmont Terrier   N/A
Best Veteran In Group    Thistlepatch's Star Chaser   Border Terrier   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 11 pts (3-3-3-3)
GChB Ganymede's Aerwyna

Best Of Opposite Sex
Ch Starkweather Shameless

Best Of Winners: (3-3-3-3)
Thistlepatch's Northern Reflection-Eh?

Best Puppy In Breed
Ch Mysidekick N Firefly's Serendipity

Select Dog
Ch Fireflys N Mysidekicks King Jas

Select Bitch
Ch Baytree Devonian Fern

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Wisterias Song Of A Siren

Select Bitch
Ch Renica's Hey! Listen to Beansidhe!



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Fairview Lady Abegweit

Best Puppy In Breed
Fairview Golden Delicious



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Fairview Golden Delicious

Senior Puppy Bitch Class
1st Fairview Golden Delicious

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
KinCara Joined At The Zip


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Caudlewood Repeat Offender



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Caudlewood Girls Wannahave Fun

Open Bitch Class
1st Caudlewood Girls Wannahave Fun

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ellerker's Frederick Ruling In Peace


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   12
Group 2nd   
GChB Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   9
Group 3rd    Chriscendo Cinnamon Hearts   Pomeranian   8
Group 4th    Rockit N Briley Lightning Strikes!   Miniature Pinscher   5
BPIG    Chriscendo Cinnamon Hearts   Pomeranian   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Unity Cob De Sabres

Best Puppy In Breed
Ch That Faces Lil Red Red

Select Bitch
Ch That Faces Lil Red Red



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Amistosa's Sweet Baby James

Best Puppy In Breed
Amistosa's Sweet Baby James


Winners Dog: (1-0-0-0)
Amistosa's Sweet Baby James

Senior Puppy Dog Class
1st Amistosa's Sweet Baby James


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
Ch Avimimus Mighty Mosquito At Meander

Select Dog
GCh Kabecca Raindance Secret Keeper



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rockit N Briley Lightning Strikes!

Best Puppy In Breed
Rockit N Briley Lightning Strikes!



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rockit N Briley Lightning Strikes!

Junior Puppy Bitch Class
1st Rockit N Briley Lightning Strikes!

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Southcreek's Pixel Perfect At Maribeso

Best Of Opposite Sex
Ch Annacott Animato Karma



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Chriscendo Cinnamon Hearts

Best Of Opposite Sex
Kristari's Dante's Inferno

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Hidden Perch Crescendo Of Excitement

Best Puppy In Breed
Ch Chriscendo Cinnamon Hearts


Winners Dog: (1-1-0-1)
Kristari's Dante's Inferno

Open Dog Class
1st Kristari's Dante's Inferno

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Fwaggles Haywire v Rustic Lane







Group 6 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Galavanting Over The Edge And Back
  Poodle (Standard)   9
Group 2nd   GCh Briley N Martrav Sweet Little Somethin   French Bulldog   7
Group 3rd   
GCh Bellissimo's Super Trooper
  Bichon Frise   5
Group 4th    Beaukees Spirit Of Performance   Keeshond   3
BPIG    Duoksstyle Life Of Riley   Bichon Frise   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Ufourea Leaping For Love
  German Pinscher   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Bellissimo's Super Trooper

Best Puppy In Breed
Duoksstyle Life Of Riley


Winners Dog: (1-0-1-0)
Duoksstyle Life Of Riley

Junior Puppy Dog Class
1st Duoksstyle Life Of Riley


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Briley N Martrav Sweet Little Somethin

Best Puppy In Breed
Briley N Martrav I Hope You Dance



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Briley N Martrav I Hope You Dance

Senior Puppy Bitch Class
1st Briley N Martrav I Hope You Dance

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch EastOzeans Set Your Love Adryft



7 & Over Veteran Bitch Class
1st GChB Ufourea Leaping For Love

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Beaukees Spirit Of Performance

Best Puppy In Breed
Bijzondere's Rising Star


Winners Dog: (2-0-0-0)
Beaukees Spirit Of Performance

Reserve Winners Dog
Bijzondere's Rising Star

Junior Puppy Dog Class
1st Bijzondere's Rising Star

Canadian Bred Dog Class
1st Beaukees Spirit Of Performance


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Galavanting Over The Edge And Back

Best Of Opposite Sex
Ch Arreau's Killer Queen



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sanhedrin's Joyeux Berry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sanhedrin's Joyeux Berry

12-18 Month Bitch Class
1st Sanhedrin's Joyeux Berry



Group 7 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   17
Group 2nd   
GChB Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills
  German Shepherd Dog   12
Group 3rd   
Ch Maplemyst Chasing Waves In Fundy
  Finnish Lapphund   6
Group 4th   
Novacoast Nordicpearl Shining Light
  Norwegian Buhund   5
BPIG    VeGrenan's Lady Cy-An Of Light And Destiny   German Shepherd Dog   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
GCh Troves Just Peachy

Select Dog
GCh Novacoast Danger Zone



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Saltspray's Its All A Conspiracy

Reserve Winners Bitch
Tresrullah's Whoa Black Betty

Canadian Bred Bitch Class
1st Saltspray's Its All A Conspiracy

Open Bitch Class
1st Tresrullah's Whoa Black Betty

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Maplemyst Chasing Waves In Fundy



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GChEx Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills

Best Of Opposite Sex
GChB Quymera's Awakening

Best Puppy In Breed
VeGrenan's Lady Cy-An Of Light And Destiny

Select Bitch
Ch Kandy Vom Troyan Schloss



Winners Bitch: (0-2-1-3)
VeGrenan's Lady Cy-An Of Light And Destiny

Reserve Winners Bitch
Helwinn's Country Music

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Helwinn's Country Music

Open Bitch Class
1st VeGrenan's Lady Cy-An Of Light And Destiny

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Feoras A Is For Apple

Best Puppy In Breed
Feoras A Is For Apple


Winners Dog: (1-0-0-0)
Feoras A Is For Apple

Junior Puppy Dog Class
1st Feoras A Is For Apple


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Novacoast Nordicpearl Shining Light



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Novacoast Nordicpearl Shining Light

12-18 Month Bitch Class
1st Novacoast Nordicpearl Shining Light

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Wyndenfog's Nova 7

Best Of Opposite Sex
GCh Charmedones Cover Girl


Winners Dog: (2-0-0-1)
Wyndenfog's Nova 7

Reserve Winners Dog
Wyndenfog's Life Is Like A River

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wyndenfog's Nova 7

Open Dog Class
1st Wyndenfog's Life Is Like A River


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
2nd Breakfast Ginger Snapped



Winners Bitch: (0-1-0-0)
2nd Breakfast Ginger Snapped

Open Bitch Class
1st 2nd Breakfast Ginger Snapped

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By