Monarch Kennel Club
Sunday, June 22, 2014



Related Results


Results courtesy of:

-- Pat Blenkey --
Ch. Liberator's Guilty Pleasure
"Pippa"
Breeder/Owner/Handler: Pat Blenkey & Brian Casey
www.wrathliberator.com



-- Shelley Ford --
Can GCH/AM/UKC CH Hellwigg's Let Freedom Reign CGN CD RN
Owner: Shelley Ford
Breeder: Wendry Haddrall
Presented by Norm Fargo


Best In Show
Judge: Robert Indeglia (Dr)
Schnauzer (Giant)  
Ch Lindsayleigh's Sherman
Points: 191 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Robert Indeglia (Dr)
Shetland Sheepdog  
Ch Cermel Hatfield Mirror Blue
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Indeglia (Dr)
Pug   MnSpaws Following The Dream
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Robert Indeglia (Dr)
Papillon  
Ch Josandre' PH Bronze Bobby








Group 1 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet   38
Group 2nd   
Ch KAS Black Pearl
  Spaniel (English Springer)   34
Group 3rd   
Ch RiverMist Broxden Make Mynah Double
  Spaniel (Brittany)   30
Group 4th   
GCh Oryxes Big Pond Cruiser
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   29
BPIG   
Ch Seasyde Holly Golightly
  Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Brighthope Flag For Freedom   Spaniel (Blue Picardy)   0
Best BBE In Group   
GChEx Legacyk Blue Sunday
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch IL Granaio Dei Malatesta Caterina



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch Seasyde Holly Golightly



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Legacyk Blue Sunday



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Brio's Firecracker Rap



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
GCh Butterblac's Keep Knocking



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 6 pts
GCh Maktawae My Kinda Party



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Oryxes Big Pond Cruiser



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Aislingcudo Is Eibhlin Mo Croi



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Brighthope Snow Drift



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
GChEx RiverMist Broxden Make Mynah Double



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Gallant Majestic's Scotch On The Rocks



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts
GCh KAS Black Pearl



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Lienroc Echo On My Mind







Group 2 - Robert Indeglia (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Xenos Condren
  Afghan Hound   14
Group 2nd   
Ch Pan Clan Pedro Cabral
  Basset Hound   13
Group 3rd   
Ch Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel
  Basenji   12
Group 4th   Ch Gwencalon's Lux Stellarum   Beagle   11
BPIG    Jetstream Forgetmenot Thriller   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Grandgables Wee Impressionist
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Best BBE In Group   Ch Redstone's Gypsy In The Palace   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Xenos Condren



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pan Clan Pedro Cabral



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Ch Gwencalon's Lux Stellarum



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Kalan's Macallan



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Dachsforth's The Love Bunny MS



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
GCh McCartney's Lyric







Group 3 - Robert Indeglia (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lindsayleigh's Sherman
  Schnauzer (Giant)   33
Group 2nd   
Ch Bayside's Quintessential Magic
  Newfoundland   32
Group 3rd   
Ch Charbr's Sunset Cruz
  Portuguese Water Dog   31
Group 4th   
GChEx Tiburon Aamira Azaria
  Doberman Pinscher   28
BPIG   
Ch De Lex Luthor Eternity
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Grandchest Over The Rainbow   Boxer   0
Best BBE In Group   
GCh Gatehouse K Hold Your Fire
  Doberman Pinscher   0
Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Canamarok's Time To Shine



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Ch Maitlands Queen



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 6 pts
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
GCh Knatchbull Sophie Of Bully Boy



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 10 pts
GChEx Tiburon Aamira Azaria



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Paquestone's Essence Navajo



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bayside's Quintessential Magic



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
GCh Charbr's Sunset Cruz



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lindsayleigh's Sherman







Group 4 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Darwyn Bruhil's Flying Circus
  Welsh Terrier   13
Group 2nd   
Glenroslin Jinty At Thistledhu
  Scottish Terrier   12
Group 3rd   
Ch Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   10
Group 4th    Aristocrat's Firewarrior Cross The Rubicon   Kerry Blue Terrier   7
BPIG No Entry
Best BBE In Group   
Ch Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts
GCh Foxheart's Rough And Ready



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aristocrat's Firewarrior Cross The Rubicon



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts
Cobony's Rev It Up



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Glenroslin Jinty At Thistledhu



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts
GCh Farquar Bryanna Róiselcie Áine



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch Darwyn Bruhil's Flying Circus







Group 5 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Coodeefoo Northern Star
  Pekingese   43
Group 2nd   
Ch Josandre' PH Bronze Bobby
  Papillon   42
Group 3rd   
Ch Dreamworks Lyntom Gingersnap
  Pug   37
Group 4th    Cavalaine Secret Dreamer   Cavalier King Charles Spaniel   32
BPIG   
Valanyan Derring-Do
  Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group    MnSpaws Following The Dream   Pug   0
Best BBE In Group   
Ch Josandre' PH Bronze Bobby
  Papillon   0
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Avantgarde Moon Song



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 15 pts
Cavalaine Secret Dreamer



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Cornsilks Easy Rider



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bloomsbury Big Bang



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
GCh Daretobebare Hold That Pose



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
GCh Maisi Guantanamo Mokry Bandita



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Two Oaks Marizpan



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 4 pts
GCh Josandre' PH Bronze Bobby



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Coodeefoo Northern Star



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
GCh Jenuwane Im Sexy And I Know It



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cavri Uncharted



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 4 pts
Ch Dreamworks Lyntom Gingersnap







Group 6 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Suspence
  Poodle (Standard)   11
Group 2nd   
GCh San Simon Bulls Zambo
  French Bulldog   8
Group 3rd    Wenrick's Simply Justified   Shih Tzu   4
Group 4th   
Ch Rickees Wild Card For Purrkees
  Keeshond   3
BPIG   
Foxmoor Petite Cherie Creme de la Creme
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fullofbulls Golly Miss Molly   Bulldog   0
Best BBE In Group   
Foxmoor Petite Cherie Creme de la Creme
  French Bulldog   0




Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Mi-Pao's Thor



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts
GCh San Simon Bulls Zambo



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts
GCh Rickees Wild Card For Purrkees



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts
GCh Crystalton Suspence



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Wenrick's Simply Justified





Group 7 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sengalas Frankly Classical
  Bearded Collie   33
Group 2nd   
Ch Cermel Hatfield Mirror Blue
  Shetland Sheepdog   32
Group 3rd    Bugaboo's Bop To The Top   Old English Sheepdog   19
Group 4th   Ch Kyon's Bold Norseman   Norwegian Buhund   18
BPIG   
Ch Cermel Hatfield Mirror Blue
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bradshaw Cermel Between Friends   Shetland Sheepdog   0
Best BBE In Group    Hoodwink Rekindle The Flame   Shetland Sheepdog   0
Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Agassiz's Blueberry Crush



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
GCh Legacy's My All American Boy



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sengalas Frankly Classical



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh HarvestHil The Inner Light



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Glasgowhill's Good To Go



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
GCh Fivestar 50Shades Of Bella



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kyon's Bold Norseman



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Bugaboo's Bop To The Top



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Szentmihalyi-Szabo Nemes



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 12 pts
GCh Cermel Hatfield Mirror Blue



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Danga's Xenia-D



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Esrohollow Radsprings Tuhmater



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Whitehaven's In The Nik Of Time



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By