Thunder Bay Kennel & Training Club
Friday, June 22, 2018 - Show # 1



Related Results

Conformation

Friday, June 22 (Show # 1)
Saturday, June 23 (Show # 2)
Saturday, June 23 (Show # 3)
Sunday, June 24 (Show #4)



Results courtesy of:


-- Shelley Gerig --
Keetukka's Diego Oakridgelane
Owner: Shelley Gerig
Breeders: Shelley Gerig, Brenda Elliott, Marian Day, JoAnn Brewer


Best In Show
Judge: Ole Nielsen
Great Dane  
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR
Points: 120 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ole Nielsen
Pomeranian  
GCh Sunterra Sudden Impact
Points: 109
Best Puppy In Show
Judge: Ole Nielsen
Retriever (Labrador)  
Keswick's Dragonfire
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ole Nielsen
Retriever (Golden)   Docmar H-E DBL Hockey Stix








Group 1 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion
  Spaniel (American Cocker)   26
Group 2nd   Ch Docmar's TMI   Retriever (Golden)   22
Group 3rd   
GCh Keswick's Storm Flag Flying
  Retriever (Labrador)   16
Group 4th    Labrys Opportunity To Shyne   Retriever (Flat-Coated)   11
BPIG   
Keswick's Dragonfire
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Docmar H-E DBL Hockey Stix   Retriever (Golden)   0
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Cedar Run Crossing The Border



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 6 pts
Ch Labrys Opportunity To Shyne



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 5 pts
Ch Docmar's TMI



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts
GCh Keswick's Storm Flag Flying



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Roaneden's Red Sky At Night



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Birchwood's Bayhaven Harbor Lights



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rolyart's Sound Of Thunder







Group 2 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   7
Group 2nd   
Ch Polo's London Fog
  Afghan Hound   6
Group 3rd   
Legend's Dark N Stormy
  Bloodhound   5
Group 4th    Windkist Such A Sweet Thing   Beagle   4
BPIG    Windkist Such A Sweet Thing   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Halfahund Smoke N Mirrors   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Polo's London Fog



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Windkist Such A Sweet Thing



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Legend's Dark N Stormy



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pamadron Clio



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Grandgables Wee Mr Nomistakin



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Hiddenwires Full Of Life SW



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Zenkosi Cinnamon Joy







Group 3 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR
  Great Dane   10
Group 2nd   GCh Nustar's Divine Comedy   Newfoundland   7
Group 3rd    Ripn T N Naja's After Shock   Boxer   5
Group 4th   
GCh Bearfactz Shibusa Eko
  Akita   4
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Tyohni's Lady Freya   Alaskan Malamute   0
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bearfactz Shibusa Eko



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Mytuk's Flirtn At Polarbreeze



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ripn T N Naja's After Shock



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Nustar's Divine Comedy



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Davik's Just Do It







Group 4 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bueollin's Xtra Special
  Staffordshire Bull Terrier   11
Group 2nd    Tuckercreek's Come Oolong Way   Russell Terrier   10
Group 3rd   
GCh Amberly Beale Street Blues
  Border Terrier   5
Group 4th   
Ch Magor New Moon Rising
  Bull Terrier   4
BPIG    Tuckercreek's Come Oolong Way   Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fireally Carries The Torch   Cairn Terrier   0
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Amberly Beale Street Blues



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Magor New Moon Rising



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Warkshire's Lady Glennis



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts
Tuckercreek's Come Oolong Way



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
Millenium All That Fast Jazz



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bueollin's Xtra Special







Group 5 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   17
Group 2nd   Ch Saranade Worth The Wait   Cavalier King Charles Spaniel   16
Group 3rd   
Ch RanMar's Simply A Twist of Fate
  Toy Fox Terrier   12
Group 4th    Lyntom's Zues   Pug   11
BPIG    Lyntom's Zues   Pug   N/A
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts
Ch Saranade Worth The Wait



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Sierrakruize Dart to the Heart



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts
GCh Cogie's Imperial Death Star



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Whitehouse's Young Troubadour



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Rokila Gone Rogue



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sunterra Sudden Impact



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Amity's Ms Sara Lee From Seaford



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Lyntom's Zues



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch RanMar's Simply A Twist of Fate







Group 6 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Shurans Sh-Boom Sh-Boom
  Lhasa Apso   10
Group 2nd   
Ch Sunojo N Wolfriver ZenZayShun
  Shiba Inu   9
Group 3rd   
GCh Katzenjammers Behold The Wrangler
  French Bulldog   8
Group 4th   
Ch PaisleyPella U Had Me At Hello
  Dalmatian   7
BPIG No Entry
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Symarun's Road Rocket



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Ch PaisleyPella U Had Me At Hello



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Katzenjammers Behold The Wrangler



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shurans Sh-Boom Sh-Boom



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Amity's Ralph Lauren



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sunojo N Wolfriver ZenZayShun



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rustinwood Driftwood Tzuvilla





Group 7 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mistique's Here Comes Nora
  German Shepherd Dog   33
Group 2nd    Mistycor Ya In Love With You Forever   Welsh Corgi (Pembroke)   28
Group 3rd   
GCh Dalgarnoch Nite At The Oscars
  Shetland Sheepdog   24
Group 4th   Ch Las Rocosa Ticket 2 Tucker Creek   Australian Shepherd   13
BPIG   
Kamvalley's I'm Tutu Cute
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Questbest's Hells Bells
  German Shepherd Dog   0
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 7 pts
Ch Las Rocosa Ticket 2 Tucker Creek



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Prairiepine Brackenbrae Whonor



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Prairiepine Afterhours Lady Million



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts
GCh Mistique's Here Comes Nora



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 10 pts
GCh Dalgarnoch Nite At The Oscars



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts
Mistycor Ya In Love With You Forever



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By