MBBPIS BPIS GCh. Bueollin's Xtra Special HNT
Staffordshire Bull Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Xtra - (Male)
Owner: Linda Robinson & Jade Unrau
Breeder: Linda Robinson
Conformation Handler: Jade Unrau
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 4 3 3 3
Group Ranking: 30 30 30 29 29
All Breed Ranking: 290 286 293 281 280

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 9 8 15 5   0 0 0 1 1   361
Win Record - 2018
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Dianne Miller 7
  Best Of Opposite Sex   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 2 (1-0-1-1)
Saturday Group 3rd   Margaret Moran McQuinn 6
  Best Of Opposite Sex   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 2 (1-0-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Doug Gaudin N/A
  Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ana Vazquez Lievano (Dr) 13
  Best Of Breed   Ana Vazquez Lievano (Dr) 1
Saturday Best Of Breed   Noe Aburto Velazquez 1
Friday Group 4th   Dawne Deeley 11
  Best Of Breed   Wendy Anderson 1
  Best Of Breed   Dawne Deeley 1

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Janet Lobb 11
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Group 1st   Patricia Lanctot 9
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Group 3rd   Phyllis Pancel 8
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Red River Terrier Association August 18 to August 18, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Connie Clark 16
  Best Of Breed   Connie Clark 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 16 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Saturday Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 16
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Friday Group 2nd   Thora Brown 15
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Thursday Best Of Breed   Stephen Andrews 0

Show Date
Lakehead Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Stephen Andrews 6
  Best Of Breed   Stephen Andrews 0
Saturday Group 4th   Heather Langfeld 3
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Friday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0

Show Date
Portage Kennel Club June 30 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Sunday Group 2nd   Kathrine Grant 7
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Saturday Group 1st   Sylvia Barkey 9
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joe Lobb 12
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Group 2nd   Richard Paquette 6
  Group 3rd   Wendy Anderson 9
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Friday Group 1st   Ole Nielsen 11
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Group 3rd   Mary White 9
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Friday Group 2nd   Elaine Whitney 9
  Group 3rd   Robert Whitney 8
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ron Mahon 7
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 0
Friday Group 2nd   Ainslie Mills 6
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Larry Kereluke 5
  Group 3rd   Judith Shurb 4
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Saturday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 5
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Group 3rd   Janet Lobb 6
  Group 3rd   Joe Lobb 7
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Gloria Geringer N/A
Saturday Group 2nd   Kathrine Grant 18
  Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (0-1-2-0)
Friday Select Dog   Nancy Popovich N/A
  Select Dog   Sylvia Barkey N/A

Show Date
Lakehead Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Judith Taylor 9
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Saturday Group 3rd   Cheryl Paterson 9
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Friday Group 3rd   Lee Anne Bateman 8
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 0
Saturday Group 2nd   Cec Ringstrom 11
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Friday Group 1st   Lynda Saranchuk 9
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Rowbotham 7
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Friday Group 1st   Patricia Taylor 12
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Pierrette McLean 16
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
Saturday Group 1st   Susan Quesnel 19
  Best Of Breed   Susan Quesnel 0

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 37 37 47 42 37
All Breed Ranking: 390 386 453 426 400

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 5 2 11   0 0 0 0 1   232
Win Record - 2017
Show Date
Wheat City Kennel Club November 09 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John Rowton 21
  Best Of Breed   John Rowton 2
Saturday Group 1st   Luiz Cabral Costa 26
  Best Of Breed   Luiz Cabral Costa 2

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Saturday Group 4th   Nancy Popovich 2
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Friday Group 2nd   Patricia Taylor 5
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
Red River Terrier Association August 19 to August 19, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 17 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ana Vazquez Lievano (Dr) 21
  Best Of Breed   Ana Vazquez Lievano (Dr) 0
Saturday Group 2nd   Denise Cornelssen 20
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
Thursday Group 4th   Judi Elford 13
  Best Of Breed   Judi Elford 0

Show Date
Lakehead Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Pierrette McLean 6
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Martin Doherty 9
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Saturday Group 4th   Brenton Wright 7
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Friday Best Of Breed   Philip Wendling 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Wayne Thompson 6
  Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 6
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 1st   Ron Mahon 9
  Group 4th   Bart Miller 6
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Bart Miller 0
Friday Group 4th   Judith Byrne 6
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   William Byrne 0

Show Date
Lakehead Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carmen Haller 0
Saturday Group 1st   Judy McVeigh 8
  Group 1st   Thomas Alexander 10
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 9
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Terry Carter 2
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
Friday Group 4th   Avery Gaudin 2
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Janet Lobb 11
  Best Of Breed   Janet Lobb 5
Friday Group 4th   Jack Ireland 13
  Best Of Breed   Jack Ireland 7

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 18 to February 20, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Philip Wendling 8
  Best Of Breed   Philip Wendling 1
  Best Of Breed   Dianne Ivey 1
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1
  Best Of Breed   Grant Townsend 1
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 34 32 27 24 21
All Breed Ranking: 349 345 323 300 269

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 6 7 5   0 0 0 0 1   267
Win Record - 2016
Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cecilia Martinez 0
Saturday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 0
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 1

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Branislav Rajic 64
  Best Of Breed   Branislav Rajic 9

Show Date
Portage Kennel Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Gunn 10
  Best Of Breed   William Gunn 0
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Group 1st   Joy Hodgkinson 15
  Group 4th   Starr White 5
  Best Of Breed   Starr White 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday Group 2nd   Sylvia Barkey 12
  Group 4th   Guy Jeavons 5
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Group 2nd   Olga Gagne 10
  Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Lanctot 6
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Group 3rd   Stephen Dainard 4
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Saskatchewan Terrier Association May 22 to May 22, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Larry Kereluke 9
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Sunday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Saturday Group 2nd   Kathrine Grant 15
  Group 1st   Karsten Kaemling 17
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donald Emslie 0
Saturday Best Of Breed   Tim Doxtater 0
Friday Group 2nd   Doug Windsor 7
  Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 4
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0

Show Date
Lakehead Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Group 2nd   Richard Paquette 10
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Friday Group 1st   James Frederiksen 12
  Best Of Breed   James Frederiksen 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 08 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Group 3rd   Nancy Popovich 6
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Shirley Limoges 14
  Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Friday Group 3rd   Margaret Moran McQuinn 11
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 13 to February 15, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Rick Fehler 10
  Group 2nd   Starr White 12
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Starr White 0
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Saturday Group 4th   Judy McVeigh 8
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 13 13 11 9 12
Group Ranking: 286 281 256 242 263
All Breed Ranking: 2861 2843 2678 2554 2732

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 1 2 3   0 0 0 0 0   14
Win Record - 2015
Show Date
Wheat City Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Russel Fletcher 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Gunn 0
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Friday Group 4th   Lee Steeves 4
  Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Lake N/A
  BPIG   Richard Lake N/A
  Best Of Breed   Richard Lake 0
Saturday Best Puppy In Show   Peter Machen N/A
  Group 3rd   Phyllis Pancel 1
  BPIG   Phyllis Pancel N/A
  Group 1st   Doug Windsor 4
  BPIG   Doug Windsor N/A
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
Friday Group 4th   Peter Machen N/A
  BPIG   Peter Machen N/A
  Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Lakehead Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michel Bouchard 3
  BPIG   Michel Bouchard N/A
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Saturday Group 2nd   Lee Anne Bateman 2
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Group 3rd   Leslie Rogers N/A
  Best Of Breed   Leslie Rogers 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Sharon Derrick N/A
  Best Baby Puppy In Group   Olga Gagne N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Olga Gagne N/A
  Best Baby Puppy In Group   Sharon Derrick N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Rita Walker N/A
  Best Baby Puppy In Group   Wendy Maisey N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 16 to January 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Patricia Lanctot N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By