Cornwall District Kennel Club
Saturday, August 30, 2014



Related Results


Results courtesy of:

-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Ch Armata's Wllsland Patriot Missile V Hoffman
"Bogie"
Owners: Joe Panaro, Linda Thompson, Laura Wells, Renice Zimmerman
Breeders: Phil Hoffman, Laura Wells, Renice Zimmerman


Best In Show
Judge: James Reynolds
German Shepherd Dog  
GCh Signature's Harry Nile V Kridler
Points: 251 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: James Reynolds
French Bulldog  
Ch Foxmoor Petite Cherie Creme de la Creme
Best Baby Puppy In Show
Judge: James Reynolds
Pomeranian   Keepsake Not At Liberty To Say








Group 1 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Frost Oak N Quantrels Git R Done
  Weimaraner   52
Group 2nd   
GCh Yakityak's Reindeer Games
  Pointer   35
Group 3rd   
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet   30
Group 4th   
Ch Hiddencreek's Lion Of Judah
  Spaniel (Brittany)   29
BPIG   
Tsunami N Gilni's Sound Of Music
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sunkozi Shiver Me Timbers
  Retriever (Golden)   0
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Yakityak's Reindeer Games



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 7 pts
Ch Amberview Singular Sensation



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts
GCh Chablais Casablanca



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 5 pts
GCh RedShadow's Gotta Lov A Badboy



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kieran Of Carannagh



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Tsunami N Gilni's Sound Of Music



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hiddencreek's Lion Of Judah



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts
Ocoee Away We Go



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 8 pts
GChEx Akar Viktor's Sweet Dreams



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 16 pts
GCh Frost Oak N Quantrels Git R Done







Group 2 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Quiet Creek's Double or Nothing for Heather
  Bloodhound   48
Group 2nd    Carlin Scoutout Meet Beau Black   Coonhound (Black & Tan)   46
Group 3rd   GCh Winterbourne's Mijkelh Amanyara   Afghan Hound   45
Group 4th   
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel
  Basenji   40
BPIG    Carlin Scoutout Meet Beau Black   Coonhound (Black & Tan)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mountinridge's Etosha Too   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts
GCh Winterbourne's Mijkelh Amanyara



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel



Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bassetarium Grande Edition



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Ch Deerview's Pink Pixie



Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 1 pts
GCh Quiet Creek's Double or Nothing for Heather



Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 5 pts
Vondi Darkside Of The Brinson Moon



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Carlin Scoutout Meet Beau Black



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
GCh Dufailloux Blue Sky SS



Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 2 pts
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick



Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts
GChEx HareHill Goes All In



Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 3 pts
Ch Baileysong Sugar N Spice



Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 4 pts
GCh Mountinridge's Ulusaba



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sirhan Kharima Windstorm



Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 9 pts
GCh Vrymeer Leather Messiah







Group 3 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's Remember Me
  Newfoundland   39
Group 2nd    A. Feiner Eros   Leonberger   38
Group 3rd   
GCh Danetastixs Step'n Out In Styl
  Great Dane   37
Group 4th   
Ch Liberator's Triple Crown
  Doberman Pinscher   34
BPIG   
Ch Liberator's Triple Crown
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Crystal Gun   Samoyed   0
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
GCh Nashems Oh The Places You'll Go



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh BarentsNight Fabulous Daisy



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 4 pts
Ch Lynbary's Captivator



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mr Chivas DeVersailles



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Liberator's Triple Crown



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
GCh Danetastixs Step'n Out In Styl



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch A. Feiner Eros



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Summerford's Remember Me



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Seabury's Sophie Tucker



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 5 pts
Ch Agni Of Carnivous



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vanderbilt's Causin' Trouble



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 7 pts
GCh Teeghan Of Siberian Lady







Group 4 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   Ch Fauxpaw Shock'n Awe   Fox Terrier (Smooth)   17
Group 2nd   
Ch Mazara's Virtuosity
  Fox Terrier (Wire)   16
Group 3rd   
Ch Kishniga's HMS Maximus
  Skye Terrier   14
Group 4th   
Ch Keepsake's Soul Surfer
  Soft-Coated Wheaten Terrier   13
BPIG    Yvana's Bella Julia   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Huntwood's Wildest Expectations Of Tobylinn



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Benchmark's Winning Goal



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 4 pts
GCh Graffiti My Cherie Amour



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fauxpaw Shock'n Awe



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Mazara's Virtuosity



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Szulik's Solid Goliath Diventy



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
GCh Crownpark Tuxntails Full Jazz



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kishniga's HMS Maximus



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Keepsake's Soul Surfer







Group 5 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Sir Galahad de Diventy
  Toy Manchester Terrier   36
Group 2nd   
Ch Miletree Northern Star
  Cavalier King Charles Spaniel   35
Group 3rd   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   34
Group 4th   
Ch Crest-Vue's Chili Will-Lee
  Chinese Crested   31
BPIG   
Ch Crest-Vue's Chili Will-Lee
  Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group    Keepsake Not At Liberty To Say   Pomeranian   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Ch Miletree Northern Star



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts
GCh Crest-Vue's Chili Will-Lee



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Ch Riverport's Good Vibrations



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
Ch Domlina The One And Only



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts
Storybook's Sureluck Holmes



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
Ch Lenskaja Vizantia



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
GCh Pekeden PHD For Schuyler



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts
Mountain Valley Sparky



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
GCh Lordemar Dare And Go At White Magic



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts
GCh Pekeapug's Wise Guy



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sir Galahad de Diventy



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
Eros Dei Fiocchi Rossi







Group 6 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Delenclos Cherokee Milton
  Bulldog   22
Group 2nd   
Ch Foxmoor Petite Cherie Creme de la Creme
  French Bulldog   17
Group 3rd   
GCh Crystalton Suspence
  Poodle (Standard)   15
Group 4th   
Dunroamin's Wire To Wire
  German Pinscher   12
BPIG   
Ch Foxmoor Petite Cherie Creme de la Creme
  French Bulldog   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Sunwood Dash Of Class



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 4 pts
GCh Delenclos Cherokee Milton



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shenandal's Believe In The Joy



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Foxmoor Petite Cherie Creme de la Creme



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dunroamin's Wire To Wire



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
GCh Signet William The Conqueror



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
GCh Crystalton Suspence



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 4 pts
Ch Wassong's On To Glory





Group 7 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Signature's Harry Nile V Kridler
  German Shepherd Dog   31
Group 2nd   
Ch Blu Ridge Say It Ain't So
  Collie (Smooth)   25
Group 3rd    Somom's Without Limits   Australian Shepherd   23
Group 4th   
Ch Pluperfect Merrymoon Proper Bloke
  Welsh Corgi (Cardigan)   21
BPIG    Somom's Without Limits   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hellwigg's Nothing But The Best
  German Shepherd Dog   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
Somom's Without Limits



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
Ch Fiona du Chateau de Montmirail



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GCh Zegen van Vlaanderen



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
Enchante's Going For The Gold



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
Ch Taiaut's Celtic Thunder



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
GCh Blu Ridge Say It Ain't So



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts
GCh Coastalview Cincerlee Bijou



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts
Ch Pluperfect Merrymoon Proper Bloke



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
GCh Cymry Lord Of Misrule



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By