Avalon Kennel Club
Sunday, October 8, 2023 - Show-3



Related Results

Obedience

Saturday, October 07 (Obedience Trial-1)
Sunday, October 08 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, October 07 (Rally Trial-1)
Sunday, October 08 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Barbara Heal
Beauceron  
GCh Sing It Syko Killa du Feu Eternel
Points: 74 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Barbara Heal
Doberman Pinscher  
GChB Liberator's Kodachrome
Points: 70
Best Puppy In Show
Judge: Barbara Heal
Setter (Irish)  
Ch Richleen Fish Filleter's Daughter
Best Baby Puppy In Show
Judge: Barbara Heal
Setter (Irish)   Richleen Farmer's Son
Best Altered In Show
Judge: Barbara Heal
Dachshund (Standard Wire-Haired)  
GCh Jackwyre Walking Trouble








Group 1 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Richleen Fish Filleter's Daughter
  Setter (Irish)   28
Group 2nd    Landnsea's Tip Of The Iceberg   Retriever (Labrador)   26
Group 3rd    Legacyk Stay Grounded In The Wind   Pointer (German Short-Haired)   16
Group 4th   
Fiume's Never Enough
  Lagotto Romagnolo   15
BPIG   
Ch Richleen Fish Filleter's Daughter
  Setter (Irish)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Richleen Farmer's Son   Setter (Irish)   0
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lossombra's Murphy's Law



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fiume's Never Enough

Best Of Opposite Sex
Jack Nicholson Delle Gualdarie

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fiume's Never Enough

Best Puppy In Breed
Jack Nicholson Delle Gualdarie


Winners Dog: (1-1-0-0)
Jack Nicholson Delle Gualdarie

Senior Puppy Dog Class
1st Jack Nicholson Delle Gualdarie


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fiume's Never Enough

Canadian Bred Bitch Class
1st Fiume's Never Enough

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Legacyk Stay Grounded In The Wind

Best Puppy In Breed
Legacyk Stay Grounded In The Wind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Legacyk Stay Grounded In The Wind

Junior Puppy Bitch Class
1st Legacyk Stay Grounded In The Wind

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
Ch Goldiemay's Million Reasons

Best Of Opposite Sex
Goldiemay's Purple Reign

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Goldiemay's Purple Reign

Best Puppy In Breed
Nautilus Come From Away

Select Dog
Ch Goldpaws Rainbow Classic

Select Bitch
Ch Ambercreek Princess Marleena


Winners Dog: (2-1-3-1)
Nautilus Come From Away

Reserve Winners Dog
Jefflaur Frank Of Stonemead

Junior Puppy Dog Class
1st Nautilus Come From Away
2nd Jefflaur Frank Of Stonemead


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Goldiemay's Purple Reign

Open Bitch Class
1st Goldiemay's Purple Reign

4-6 Month Bitch Class
1st Sunkozi Love Me Tender 2nd

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 9 pts (2-2-2-4)
Ch Landnsea's Tip Of The Iceberg

Best Of Opposite Sex
Onarock's Special Brew

Best Of Winners: (2-2-2-4)
Azureblue East Bound And Down

Best Puppy In Breed
Ch Onarock's Hoist The Jib At Midnight

Select Dog
Ch Onarock's Sonny's Dream

Select Bitch
GCh Gofetch Peppermint Nob


Winners Dog: (2-2-2-4)
Azureblue East Bound And Down

Reserve Winners Dog
Nyroca's Dug Right In At Onarock

Junior Puppy Dog Class
1st Nyroca's Dug Right In At Onarock

12-18 Month Dog Class
1st Azureblue East Bound And Down


Winners Bitch: (2-2-2-4)
Gofetch Puddin On The Ritz

Reserve Winners Bitch
Gofetch Harbour Grace

Senior Puppy Bitch Class
1st Gofetch Puddin On The Ritz
2nd Gofetch Harbour Grace

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Plaisance King Neuveville

Best Of Opposite Sex
GChB Plaisance Princess Maia



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Richleen Fish Filleter's Daughter

Best Of Opposite Sex
Richleen Second Chance Blessing

Best Puppy In Breed
Ch Richleen Fish Filleter's Daughter


Winners Dog: (1-0-0-1)
Richleen Second Chance Blessing

12-18 Month Dog Class
1st Richleen Second Chance Blessing

4-6 Month Dog Class
1st Richleen Farmer's Son


4-6 Month Bitch Class
1st Richleen Rose Of St. Bride

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Echo's I'm Your Man

Best Puppy In Breed
Mar-K's It's Lights Out And Away We Go


Winners Dog: (2-0-0-0)
Echo's I'm Your Man

Reserve Winners Dog
Mar-K's It's Lights Out And Away We Go

Senior Puppy Dog Class
1st Mar-K's It's Lights Out And Away We Go

12-18 Month Dog Class
1st Echo's I'm Your Man






Group 2 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   Ch Shillington Smart Cookie   Beagle   2
Group 2nd   Ch Jackwyre's Heartbreak Prince   Dachshund (Standard Wire-Haired)   1
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Group 1st (Altered)   
GCh Jackwyre Walking Trouble
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shillington Smart Cookie



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Jackwyre's Heartbreak Prince

Select Dog
Ch Jackwyre Long Live







Group 3 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Liberator's Kodachrome
  Doberman Pinscher   11
Group 2nd   
GCh Maestro Vanquish Don't Be Fooled
  Boxer   5
Group 3rd   
Ch King Of Helluland Hate It Or Love It
  Newfoundland   3
Group 4th   
Ch Laurado's N Sobeit’s I’ll Be There For You
  Great Dane   1
BPIG    Maestro Vanquish Gold Dust Woman   Boxer   N/A
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Maestro Vanquish Don't Be Fooled

Best Puppy In Breed
Maestro Vanquish Gold Dust Woman



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Maestro Vanquish Gold Dust Woman

Senior Puppy Bitch Class
1st Maestro Vanquish Gold Dust Woman

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GChS Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
GChB Outlaws Girls Got Rhythm

Select Dog
GChB Touchstone's Sweet Talking Ziggy Zhivago

Select Bitch
Ch Midnightsky's California Love



Winners Bitch: (0-1-3-2)
Midnightsky's Back In Black

Open Bitch Class
1st Midnightsky's Back In Black

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Laurado's N Sobeit’s I’ll Be There For You



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch King Of Helluland Hate It Or Love It

Best Puppy In Breed
Homeport Island's Sable Chief


Winners Dog: (1-0-1-0)
Homeport Island's Sable Chief

Junior Puppy Dog Class
1st Homeport Island's Sable Chief


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Brooklane's Cruzin Camero







Group 4 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ghostpine's Cassiopeia's Beauty
  Staffordshire Bull Terrier   7
Group 2nd   
Ch Dashwood's I Knew You Were Trouble
  West Highland White Terrier   6
Group 3rd   
GCh Caudlewood Dash Clarke
  Parson Russell Terrier   3
Group 4th    Eastern's Tezla Charged And Ready To Go   Russell Terrier   1
BPIG    Eastern's Tezla Charged And Ready To Go   Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dunkellers Crown Jewel   West Highland White Terrier   0
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Caudlewood Dash Clarke

Best Of Opposite Sex
Caudlewood Unstoppable Wynn

Best Puppy In Breed
Caudlewood Unstoppable Wynn



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Caudlewood Unstoppable Wynn

Junior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Unstoppable Wynn

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Eastern's Tezla Charged And Ready To Go

Best Puppy In Breed
Eastern's Tezla Charged And Ready To Go


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ghostpine's Cassiopeia's Beauty



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Dashwood's I Knew You Were Trouble

Select Bitch
Ch McRaegan's Here's To High Style



4-6 Month Bitch Class
1st Dunkellers Crown Jewel





Group 5 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Joval Full Of Pastabilities
  Griffon (Brussels)   12
Group 2nd   
GCh Stelwen Saltwater Joys
  Cavalier King Charles Spaniel   11
Group 3rd   
Ch Michaelmas Taylin Top Marks
  Pekingese   7
Group 4th    Papirusse Dazzle At Dunkeller   Papillon   2
BPIG    Michaelmas Taylin The Sorcerer's Apprentice   Pekingese   N/A
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Amore Star Phebe

Best Puppy In Breed
Amore Star Phebe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Amore Star Phebe

Senior Puppy Bitch Class
1st Amore Star Phebe

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Stelwen Saltwater Joys

Best Puppy In Breed
Embee Cantata Celestial Charm


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Denali's Danger Zone



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Joval Full Of Pastabilities



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Papirusse Dazzle At Dunkeller



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Papirusse Dazzle At Dunkeller

12-18 Month Bitch Class
1st Papirusse Dazzle At Dunkeller

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Michaelmas Taylin Top Marks

Best Of Opposite Sex
Taylin Practical Magic

Best Puppy In Breed
Ch Michaelmas Taylin The Sorcerer's Apprentice



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Taylin Practical Magic

Reserve Winners Bitch
Taylin It's Me Margaret

Junior Puppy Bitch Class
1st Taylin It's Me Margaret
2nd Taylin Ffion For Michaelmas

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Taylin Practical Magic





Group 6 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   Ch Conashwil Sorry Not Sorry N'Mocean   Poodle (Standard)   5
Group 2nd   
Cedar's Set Sail To Riverhead
  French Bulldog   3
Group 3rd    Penumbra's Mischief Managed   Poodle (Miniature)   2
Group 4th   
Ch Onsengeltje's Sunshine And Lollispots
  Dalmatian   1
BPIG   Ch Conashwil Sorry Not Sorry N'Mocean   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onsengeltje's Sunshine And Lollispots



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cedar's Set Sail To Riverhead



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cedar's Set Sail To Riverhead

12-18 Month Bitch Class
1st Cedar's Set Sail To Riverhead

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keesridge Colour It Up At Mcreagan



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Penumbra's Mischief Managed



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Penumbra's Mischief Managed

12-18 Month Bitch Class
1st Penumbra's Mischief Managed

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Conashwil Sorry Not Sorry N'Mocean

Best Puppy In Breed
Ch Conashwil Sorry Not Sorry N'Mocean



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Seransil Atlantic Silver Jewel

Open Bitch Class
1st Seransil Atlantic Silver Jewel



Group 7 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sing It Syko Killa du Feu Eternel
  Beauceron   3
Group 2nd   
GCh New Era's Raider
  German Shepherd Dog   2
Group 3rd   
Ch McFinley And Wigglebutt's Canadian Connection
  Miniature American Shepherd   1
Group 4th    Malka's Red Solo Cup   Australian Shepherd   0
BPIG    Malka's Red Solo Cup   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    McFinley's Little Mermaid   Miniature American Shepherd   0
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Malka's Red Solo Cup

Best Puppy In Breed
Malka's Red Solo Cup


Winners Dog: (1-0-0-0)
Malka's Red Solo Cup

Junior Puppy Dog Class
1st Malka's Red Solo Cup


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sing It Syko Killa du Feu Eternel



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh New Era's Raider



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh McFinley And Wigglebutt's Canadian Connection



4-6 Month Bitch Class
1st McFinley's Little Mermaid

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By