BBPIS Stannyfield Whole Lotta Trouble
Pointer (German Short-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Kevin - (Male)
Owner: Emily MacKinnon
Breeder: Emily MacKinnon
Handler: Emily MacKinnon
Website: http://www.stannyfield.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Winners Dog   Kristen Francis N/A
  Reserve Winners Dog   Mike Macbeth N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Kristen Francis N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Mike Macbeth N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Roberto Alvarez Marquez N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Roberto Alvarez Marquez N/A
  Winners Dog   Roberto Alvarez Marquez (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Roberto Alvarez Marquez N/A
Saturday Winners Dog   Kim Ramey-Leblanc (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Best Of Opposite Sex   Kim Ramey-Leblanc N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Kim Ramey-Leblanc N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Michel Chaloux N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Ted Fahlgren N/A
  Winners Dog   Ted Fahlgren (3-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Ted Fahlgren N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Nancy Popovich (1-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Nancy Popovich N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Nancy Popovich N/A
  Best Of Opposite Sex   Nancy Popovich N/A
Saturday Winners Dog   Honey Glendinning (1-1-0-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   Honey Glendinning N/A
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
Friday Winners Dog   Stephen Dainard (3-2-0-2)
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  BPIG   Stephen Dainard N/A
  Best Of Winners   Stephen Dainard (3-2-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Stephen Dainard N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel (2-0-0-1)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Lanctot N/A
  Winners Dog   Patricia Lanctot (2-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Michael Lanctot N/A
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Edgar Bajona (1-1-1-3)
  1st Junior Puppy Dog Class   Edgar Bajona N/A
  Best Of Winners   Edgar Bajona (1-1-1-3)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Francis Smith Moffat N/A
  Reserve Winners Dog   Francis Smith Moffat N/A
Friday Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A
  Winners Dog   Thomas Nesbitt (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Opposite Sex   Thomas Nesbitt N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   David Swartwood N/A
  Winners Dog   David Swartwood (1-0-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Thomas Nesbitt N/A
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Patrice Johansen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Joanne Fernall N/A
  Best Baby Puppy In Group   Patrice Johansen N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Wendy Schira N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Dianne Jovanovic N/A
  Best Baby Puppy In Group   Dianne Jovanovic N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Gordon Hayburn N/A
  Best Baby Puppy In Group   Gordon Hayburn N/A
Friday 1st 3-6 Month Dog Class   John Hodgkinson N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Joy Hodgkinson N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Terry Stacy N/A
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Carl Liepmann N/A
Friday 1st 3-6 Month Dog Class   Richard Lopaschuk N/A
  Best Baby Puppy In Group   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 13 to February 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Deborah Graffmann N/A
  Best Baby Puppy In Group   William Gunn N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By