Meander Mynameiswilbywonderful
Chihuahua (Short Coat)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Shawna Mcgovern
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 21 21 20 20 19
Group Ranking: 575 569 539 513 471
All Breed Ranking: 4379 4302 4103 3890 3606

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2019
Show Date
South Shore Kennel Club June 01 to June 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Olga Gagne N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Winners Dog   Olga Gagne N/A
  Winners Dog   Stephen Dainard N/A
Saturday Winners Dog   Vickie Umpleby N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 3rd   Vickie Umpleby 4

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 11 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Judith Taylor N/A
  Winners Dog   Judith Taylor N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Winners Dog   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Thomas Alexander N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Patricia Taylor N/A
  Winners Dog   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Winners Dog   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 11 11 11 11 10
Group Ranking: 238 231 216 202
All Breed Ranking: 1891 1830 1750 1687 1549

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 2   0 0 0 0 0   35
Win Record - 2018
Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Bruce Owen N/A
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  BPIG   Bruce Owen N/A
  Winners Dog   Bruce Owen N/A
Friday 1st Senior Puppy Dog Class   Robert Whitney N/A
  Winners Dog   Robert Whitney N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Elaine Whitney N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Winners Dog   Elaine Whitney N/A
  Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 23
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Winners Dog   Mel Saranchuk N/A
  Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Winners Dog   Lynda Saranchuk N/A
  BPIG   Lynda Saranchuk N/A
Saturday Winners Dog   James Reynolds N/A
  Best Puppy In Breed   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Winners Dog   Carol Graham N/A
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Abegweit Kennel Club July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Winners Dog   Donna Conod N/A
  Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Winners Dog   Grant Townsend N/A

Show Date
Evangeline Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Bill Walkey N/A
  Best Puppy In Breed   Bill Walkey N/A
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Winners Dog   Michelle Scott N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Bill Walkey N/A
  Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Roger Hartinger N/A
  Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Winners Dog   Roger Hartinger N/A
  BPIG   Roger Hartinger N/A
  Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
  Group 3rd   Roger Hartinger 6
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  1st Junior Puppy Dog Class   Paula Hartinger N/A
  Winners Dog   Paula Hartinger N/A

Show Date
South Shore Kennel Club June 02 to June 03, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Joe Lobb 3
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 4th   Michael Woods (Dr) 3

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 12 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Terry Carter N/A
  Best Baby Puppy In Group   Pamela Bruce N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Terry Carter N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Pamela Bruce N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By