Lady Slipper Kennel Club
Saturday, July 21, 2018 - Show # 2



Related Results

Conformation

Saturday, July 21 (Show # 1)
Saturday, July 21 (Show # 2)
Sunday, July 22 (Show # 3)
Sunday, July 22 (Show #4)

Obedience

Sunday, July 22 (Obedience Trial 1)

Rally Obedience

Sunday, July 22 (Rally Trial 1)



Best In Show
Judge: Carol Graham
Afghan Hound  
GCh Obiwan Heart Of Darkness
Points: 149 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Carol Graham
Pekingese  
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
Points: 137
Best Puppy In Show
Judge: Carol Graham
Whippet  
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive
Best Baby Puppy In Show
Judge: Carol Graham
Toy Fox Terrier  
IslandGems Dream Girl
Best Altered In Show
Judge: Carol Graham
Shih Tzu  
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne








Group 1 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Seasyde Believe In Me
  Pointer   38
Group 2nd    Bernfield's Rhythm N' Blues   Retriever (Labrador)   37
Group 3rd   
Ch Luckpuddle's Zodiac Zinfadel
  Spaniel (Irish Water)   33
Group 4th   
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   29
BPIG   
Clitheroe's Bella Of Mermaid
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Jackson's Thank Your Lucky Star
  Retriever (Golden)   0
Best Altered In Group    Sassenach Oakisle Time Lord   Setter (Gordon)   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde Believe In Me



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Legacyk Stannyfield Prime Time

Best Puppy In Breed
Ch De Lombardie Nova Breezycreek

Select Bitch
Ch De Lombardie Nova Breezycreek



Winners Bitch: (0-1-0-2)
De Lombardie Kheps Breezycreek

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prairielight All In The Family



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Prairielight All In The Family

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 12 pts (3-5-5-0)
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Opposite Sex
Jazzin's American Sweetheart@Starhill

Best Of Winners: (3-5-5-0)
Jazzin's American Sweetheart@Starhill

Best Puppy In Breed
Clitheroe's Bella Of Mermaid

Select Dog
Ch Cressida Latitude


Winners Bitch: (3-5-5-0)
Jazzin's American Sweetheart@Starhill

Reserve Winners Bitch
Clitheroe's Bella Of Mermaid

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Bernfield's Rhythm N' Blues

Best Of Opposite Sex
Onarock Matlin Figgy Duff

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Madabout's Kiss In Motion

Best Puppy In Breed
Onarock Matlin Figgy Duff


Winners Dog: (1-2-1-0)
Madabout's Kiss In Motion


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Onarock Matlin Figgy Duff

Reserve Winners Bitch
Marsuvica Begins at Matlin

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Plaisance Lord Kensley


Winners Dog: (1-0-0-0)
Plaisance Lord Kensley


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gordonstar Calibre de Cartier



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kulana Mandolin Wind



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Ashleysown Optical Illusions

Best Of Opposite Sex
Dtael's DD At Velcoff

Best Puppy In Breed
Dtael's DD At Velcoff

Select Dog
Ch Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Dtael's DD At Velcoff

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ruffwood's I've Got Spirit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ruffwood's I've Got Spirit


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Bluestones Got Her Groove Back

Best Of Opposite Sex
Bluestones Special Edition

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Bluestones Georgia On My Mind

Best Puppy In Breed
Bluestones Georgia On My Mind

Select Bitch
GCh Bluestone's Little Black Dress


Winners Dog: (1-1-0-2)
Bluestones Special Edition


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Bluestones Georgia On My Mind

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Remme's Sunset Sam



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Remme's Sunset Sam

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Luckpuddle's Zodiac Zinfadel

Best Of Opposite Sex
Ch Alto's Ode To Magic

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Muddy Waters Zealot's Reincarnation

Best Puppy In Breed
Poole's Ide That Touch of Mink


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Poole's Ide That Touch of Mink

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Red Run Revolution







Group 2 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   11
Group 2nd   
GCh TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   10
Group 3rd   
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star
  Norwegian Elkhound   8
Group 4th   
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   7
BPIG   
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bigsmithy Diana   Beagle   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wasenshi's Locked'N Loaded



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Corkery's Cherry on Top

Best Puppy In Breed
Corkery's Cherry on Top



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Corkery's Cherry on Top

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Trajam I Believe In Fare Ies

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Rhill's The Force Awakens At Ashdown MS

Select Dog
GCh Rockindox Short Squeeze


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
GrandCru Latour II

Best Puppy In Breed
GrandCru Latour II


Winners Dog: (1-0-0-0)
GrandCru Latour II


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Trumphill's Taking The High Road

Best Of Opposite Sex
Ch Asoshi Sadiki Of Omega



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Puppy In Breed
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive







Group 3 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Esmonds Git 'R Done
  Rottweiler   6
Group 2nd   
GCh Bramstoke's Walkin In Memphis
  Bullmastiff   4
Group 3rd   
Snowstar's Christmas Miracle
  Samoyed   3
Group 4th   
Briley's Noble Endeavour
  Boxer   2
BPIG   
Snowstar's Christmas Miracle
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cedar Knoll Ojadn Firestorm Gallant Ciden
  Doberman Pinscher   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Briley's Noble Endeavour

Best Puppy In Breed
GCh Briley's Noble Endeavour



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bramstoke's Walkin In Memphis



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll



Winners Bitch: (0-1-0-1)
ConnQuest Baby I'm A Star

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Esmonds Git 'R Done

Best Of Opposite Sex
Ch Galwoods Gona Make U Love Mee

Best Puppy In Breed
Ch Galwoods Gona Make U Love Mee



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snowstar's Christmas Miracle

Best Puppy In Breed
Snowstar's Christmas Miracle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snowstar's Christmas Miracle





Group 4 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   Ch Hjohoo's Hjo're My Kind Of Perfect   Cairn Terrier   14
Group 2nd   
GCh Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   10
Group 3rd   
Ch Keepsake's Raise Your Glass
  Soft-Coated Wheaten Terrier   9
Group 4th   
Glahms Anne Of A Thousand Days
  Dandie Dinmont Terrier   7
BPIG    Lochlomond Annie Penney's Sage   Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Regalridge Stand On Guard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Regalridge Stand On Guard


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Ganymede's Europa



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Hjohoo's Hjo're My Kind Of Perfect

Best Of Opposite Sex
Lochlomond's Highlander Angus

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Lochlomond's Highlander Angus

Best Puppy In Breed
Lochlomond Annie Penney's Sage


Winners Dog: (1-2-0-1)
Lochlomond's Highlander Angus


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Lochlomond Wee Babbling Brook

Reserve Winners Bitch
Lochlomond Annie Penney's Sage

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glahms Anne Of A Thousand Days



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glahms Anne Of A Thousand Days

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mersey Smooth Criminal



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bristol Abbey's Got My Shine On

Best Puppy In Breed
GCh Bristol Abbey's Got My Shine On



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ellerker's Before The Sunrise


Winners Dog: (1-0-1-0)
Marwyn's Dezignated Hitter


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Keepsake's Raise Your Glass

Best Of Opposite Sex
GCh Pinehome Merrimoor CameToDance

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake's Raise Your Glass







Group 5 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   25
Group 2nd   
Ch Maldonfox All In Islandgems
  Toy Fox Terrier   22
Group 3rd   
Ch Rockit's Simply Irresitable
  Miniature Pinscher   21
Group 4th    Foxworth Forever in Blue Jeans   Pomeranian   20
BPIG    Foxworth Forever in Blue Jeans   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
IslandGems Dream Girl
  Toy Fox Terrier   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Maison Dusoleil Armand at Fields Edge

Best Of Opposite Sex
Whimsy Carnival Queen

Best Puppy In Breed
Mardigrais Sweet On Cherrywood



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Whimsy Carnival Queen

Reserve Winners Bitch
Mardigrais Sweet On Cherrywood

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful

Best Puppy In Breed
Meander Mynameiswilbywonderful


Winners Dog: (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Kabecca Grayson Nor'easter

Best Of Opposite Sex
Ch Folklore Infiniti Kal's Krypto



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Folklore Infiniti Touchofsuper

Reserve Winners Bitch
Ferazi-GDM-Lakeside Princess Z

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rockit's Simply Irresitable



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Kildrummy's My Lucky Charm

Best Of Opposite Sex
Renaissance Riversedge To The Top

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Starstruck Ride The Stars

Best Puppy In Breed
Diamondsun's Karma


Winners Dog: (2-2-1-0)
Starstruck Ride The Stars

Reserve Winners Dog
Diamondsun's Jinx


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Renaissance Riversedge To The Top

Reserve Winners Bitch
Diamondsun's Karma

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town

Best Of Opposite Sex
Michaelmas La Divina

Best Puppy In Breed
Michaelmas Pekeeasy Angel Eyes



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Michaelmas La Divina

Reserve Winners Bitch
Michaelmas Pekeeasy Angel Eyes

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxworth Forever in Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Foxworth Forever in Blue Jeans


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxworth Forever in Blue Jeans


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Kalmadray's Son of Anarchy

Best Of Opposite Sex
GCh Riverview's Ms. Belle Starr



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Annadeans Manitoba Prairie


Winners Dog: (2-0-0-0)
Annadeans Manitoba Prairie

Reserve Winners Dog
Annadeans Thackery Jinx


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox All In Islandgems



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Paradiselee On The Mark

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Who's on First

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Shanash's Rockstar In The Ring

Best Puppy In Breed
Shanash's Rockstar In The Ring


Winners Dog: (1-1-1-0)
Shanash's Rockstar In The Ring


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Marsuvica's Who's on First





Group 6 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Onsengeltje N Juju Ready Or Not
  Dalmatian   14
Group 2nd   
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche
  French Bulldog   13
Group 3rd   
Ch Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   12
Group 4th   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   11
BPIG    Sumanshu Black Diamond   Tibetan Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cross B's Clara Kye   Chow Chow   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eastway's Michele Anastasia Ursula



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Onsengeltje N Juju Ready Or Not



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ufourea Leaping For Love

Best Of Opposite Sex
GCh Temerity Lightning Bug



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ufourea Leaping For Love

Reserve Winners Bitch
Dunroamin Luvs Cheap Thrills

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Rickees Show Me The Ring

Select Dog
Ch Keysmark's Spencer Tracy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rickees Show Me The Ring


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Napoli Andre De L'Eden

Best Puppy In Breed
Napoli Andre De L'Eden


Winners Dog: (1-0-0-0)
Napoli Andre De L'Eden


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loghavens Kindred Spirit



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Trekhond's Summer Wages



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa

Best Puppy In Breed
Sumanshu Black Diamond


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sumanshu Black Diamond




Group 7 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh ArbourWay's Foretelling The Spring
  Border Collie   35
Group 2nd    Laureate Everything Nice   Shetland Sheepdog   34
Group 3rd   
Ch Boyero Thats My Girl
  Bouvier des Flandres   22
Group 4th    Vastgota Canadian Giiwedin LT   Swedish Vallhund   21
BPIG   
Ch Kelbren Amapola
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kiawah's Take Your Time   Australian Shepherd   0
Best Altered In Group    Dunroamin's Finally There   Australian Shepherd   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Puppy In Breed
GCh Starwood Heir Apparent

Select Dog
GCh Starwood Heir Apparent



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Aussieacres B Girl

Reserve Winners Bitch
Cowboy's Never Seen 'er Comin'

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mission Hill's Two Times A Lady

Best Of Opposite Sex
Mission Hill's Second Two None

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mission Hill's Two Times A Lady


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mission Hill's Second Two None


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mission Hill's Two Times A Lady

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx ArbourWay's Foretelling The Spring



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Boyero Thats My Girl



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Omega Buckhaven Red Rock

Best Of Opposite Sex
Midisle's Freetown Kid

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Omega Buckhaven Red Rock

Best Puppy In Breed
Midisle's Freetown Kid


Winners Dog: (2-2-0-0)
Omega Buckhaven Red Rock

Reserve Winners Dog
Midisle Golden Boy


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Midisle's Freetown Kid

Reserve Winners Bitch
Cardross Parallel Line

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Feoras Bank Heist

Best Of Opposite Sex
Chantry's Who's That Lady

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Feoras Bank Heist

Best Puppy In Breed
Feoras Bank Heist


Winners Dog: (1-2-0-0)
Feoras Bank Heist


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Chantry's Who's That Lady

Reserve Winners Bitch
Feoras Hidden Grace

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Timberline's Runnin' Wild


Winners Dog: (1-0-1-0)
Call Me Samson Von Lousar


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Immerzu High Fidelity

Select Dog
Ch Immerzu Ghostlight



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Schapannro's P Luuk

Best Puppy In Breed
Schapannro's P Luuk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Schapannro's P Luuk


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 11 pts (2-5-1-4)
Laureate Everything Nice

Best Of Opposite Sex
Ch Truespirit Nikkilen Major Sir

Best Of Winners: (2-5-1-4)
Akadia Martinique Pastry Assistant

Best Puppy In Breed
Ch Kelbren Amapola

Select Bitch
Ch Kelbren Amapola


Winners Dog: (2-5-1-4)
Akadia Martinique Pastry Chef

Reserve Winners Dog
Shelhaven Resonance


Winners Bitch: (2-5-1-4)
Akadia Martinique Pastry Assistant

Reserve Winners Bitch
Nikkilen's Truespirit Royalty

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vastgota Canadian Giiwedin LT


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vastgota Canadian Giiwedin LT


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By