Yetieska's Running With SnowyDream NTD
Siberian Husky
(Click on breed to view standings)

Call Name: Goosak - (Male)
Owner: SnowyDream Siberians
Breeder: Yetieska Siberians
Conformation Handler: Teghyn Kube
Performance Handler: Teghyn Kube
Website: http://www.snowydreamsiberians.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 10 10 N/A N/A N/A
Group Ranking: 110 99 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 715 636 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 1 0   0 0 0 0 0   55
Win Record - 2024
Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Patricia Taylor N/A
Sunday Select Dog   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Opposite Sex   Ainslie Mills N/A
Saturday Select Dog   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 10 (3-3-2-3)
  Group 3rd   Michael Lanctot 25
Friday Best Of Opposite Sex   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Best Of Breed   David Denis 12 (3-5-2-3)
  Group 1st   David Denis 30

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 37 36 36 34 33
Group Ranking: 407 399 387 367 335
All Breed Ranking: 2560 2516 2393 2260 2053

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   21
Win Record - 2023
Show Date
Lakes District Kennel Club July 14 to July 17, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (1-1-1-1)
Sunday Reserve Winners Dog   Carmen Haller N/A
  1st Open Dog Class   Carmen Haller N/A
  Best Of Winners   Brenton Wright (2-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Brenton Wright N/A
  Winners Dog   Brenton Wright (2-1-0-1)
  1st Open Dog Class   Brenton Wright N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Nancy Popovich N/A
  Winners Dog   Nancy Popovich (2-2-0-0)
  1st Open Dog Class   Nancy Popovich N/A
  Best Of Winners   Lee Anne Bateman (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (2-2-0-0)
  Winners Dog   Lee Anne Bateman (2-2-0-0)
  1st Open Dog Class   Lee Anne Bateman N/A
Friday Reserve Winners Dog   Delvina Beaulac N/A
  1st Open Dog Class   Delvina Beaulac N/A
  Reserve Winners Dog   Judith Shurb N/A
  1st Open Dog Class   Judith Shurb N/A

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Stephen Dainard (1-2-1-2)
  1st 12-18 Month Dog Class   Stephen Dainard N/A
Saturday Winners Dog   Honey Glendinning (1-2-1-2)
  1st 12-18 Month Dog Class   Honey Glendinning N/A
Friday 2nd 12-18 Month Dog Class   Lee Anne Bateman N/A
  Winners Dog   Bonnie Derry (3-4-1-2)
  1st 12-18 Month Dog Class   Bonnie Derry N/A
  Reserve Winners Dog   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Karen Day (1-1-1-2)
  1st 12-18 Month Dog Class   Karen Day N/A
  Winners Dog   Raymond Lariviere (1-1-1-2)
  1st 12-18 Month Dog Class   Raymond Lariviere N/A
Sunday Winners Dog   Yvonne Savard (1-1-1-2)
  1st 12-18 Month Dog Class   Yvonne Savard N/A
  Winners Dog   Shawn Nichols (1-1-1-2)
  1st 12-18 Month Dog Class   Shawn Nichols N/A
Saturday Group 3rd   Susan Quesnel 15
  Best Of Winners   Susan Quesnel (1-2-1-1)
  Best Of Breed   Susan Quesnel 4 (1-2-1-1)
  Winners Dog   Susan Quesnel (1-2-1-1)
  1st 12-18 Month Dog Class   Susan Quesnel N/A
  Winners Dog   Barbara Heal (1-2-2-1)
  1st 12-18 Month Dog Class   Barbara Heal N/A

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2022
Show Date
Lakes District Kennel Club July 22 to July 25, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Winners Dog   Richard Paquette N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Richard Paquette N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Honey Glendinning N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Honey Glendinning N/A
Friday Reserve Winners Dog   Donna Conod N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Donna Conod N/A

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Friday 1st 4-6 Month Dog Class   Ainslie Mills N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday 1st 4-6 Month Dog Class   Carmen Haller N/A
  Best Baby Puppy In Group   Carmen Haller N/A
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Lee Anne Bateman N/A
  Best Baby Puppy In Group   Lee Anne Bateman N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Rick Fehler N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By