Fort St. John & District Kennel Club
Monday, May 22, 2023 - Show-6



Related Results

Conformation

Saturday, May 20 (Show-1)
Saturday, May 20 (Show-2)
Sunday, May 21 (Show-3)
Sunday, May 21 (Show-4)
Monday, May 22 (Show-5)
Monday, May 22 (Show-6)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
Ghostpine's Brightest Star
"Sirius"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Karen Day
Kerry Blue Terrier  
GChB Blueve's First Edition
Points: 113 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Karen Day
Havanese  
GChEx Oeste's Askin For Kisses
Points: 105
Best Puppy In Show
Judge: Karen Day
Poodle (Standard)  Ch Tees Me Spice Girl
Best Veteran In Show
Judge: Karen Day
Shetland Sheepdog  
GChB Zesta Shiver Me Timbur
Best Brace In Show
Judge: Karen Day
Siberian Husky 
Snowydreams Ancient Times & Siberian Husky 
Ch Winter Melody Smoking Hot








Group 1 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Keypoint's Play On Words
  Spaniel (English Springer)   16
Group 2nd   
Ch Verdoro's Double Bluff
  Retriever (Golden)   13
Group 3rd   
GChEx Rainydaze Let Freedom Reign
  Retriever (Labrador)   12
Group 4th   
Ch Target's Surrounded By Your Embrace
  Weimaraner   8
BPIG    Keypoint's Changing It Up At Merry Thoughts   Spaniel (English Springer)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Eltin's Persnickety Spice
  Setter (Irish)   0
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Vielseitigs Keeper Of The Lines

Best Of Opposite Sex
Vielseitigs Legacy Lives On

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Vielseitigs Keeper Of The Lines

Best Puppy In Breed
Vielseitigs Keeper Of The Lines


Winners Dog: (1-1-0-0)
Vielseitigs Legacy Lives On

Junior Puppy Dog Class
1st Vielseitigs Legacy Lives On


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Vielseitigs Keeper Of The Lines

Junior Puppy Bitch Class
1st Vielseitigs Keeper Of The Lines

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Dyffryn's Junebug

Best Of Opposite Sex
Dyffryn's Hunden

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Dyffryn's Junebug

Best Puppy In Breed
Dyffryn's Junebug


Winners Dog: (2-1-0-0)
Dyffryn's Hunden

Reserve Winners Dog
Dyffryn's Enbarr

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dyffryn's Hunden

Open Dog Class
1st Dyffryn's Enbarr


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Dyffryn's Junebug

Junior Puppy Bitch Class
1st Dyffryn's Junebug

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Verdoro's Double Bluff



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChEx Rainydaze Let Freedom Reign

Best Of Opposite Sex
Ch Reinin's LeanOnMe

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Ashbys Tcheskinut's Country Roads

Best Puppy In Breed
Ashbys Tcheskinut's Country Roads


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Ashbys Tcheskinut's Country Roads

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashbys Tcheskinut's Country Roads

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
Keypoint's Changing It Up At Merry Thoughts

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Keypoint's Changing It Up At Merry Thoughts

Best Puppy In Breed
Keypoint's Changing It Up At Merry Thoughts


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Keypoint's Be The Change

Junior Puppy Bitch Class
1st Keypoint's Be The Change

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Target's Surrounded By Your Embrace

Best Of Opposite Sex
GCh Leith Gramayre Fortified Spirit







Group 2 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
Boru's Law Of Surprise
  Bloodhound   8
Group 2nd   
GCh Counterpoint Perfect Circle
  Whippet   7
Group 3rd   
Chrislynn's Doesn't Give A Hoot SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   6
Group 4th   
Elance Watercolour
  Borzoi   5
BPIG   
Chrislynn's Doesn't Give A Hoot SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Teckelwood Rae's Casper ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kel Simoon Rindima N'Sambala

Best Of Opposite Sex
Eidi N'Amanar Gaelle

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kel Simoon Rindima N'Sambala


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kel Simoon Rindima N'Sambala

Open Dog Class
1st Kel Simoon Rindima N'Sambala


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Eidi N'Amanar Gaelle

Reserve Winners Bitch
Aria Of Wildmoor

12-18 Month Bitch Class
1st Aria Of Wildmoor

Open Bitch Class
1st Eidi N'Amanar Gaelle

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boru's Law Of Surprise



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boru's Law Of Surprise

12-18 Month Bitch Class
1st Boru's Law Of Surprise

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elance Watercolour



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elance Watercolour

12-18 Month Bitch Class
1st Elance Watercolour

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
RHK And Telfords Seize The Day

Best Puppy In Breed
RHK And Telfords Seize The Day


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chrislynn's Doesn't Give A Hoot SW

Best Puppy In Breed
Chrislynn's Doesn't Give A Hoot SW


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chrislynn's Doesn't Give A Hoot SW

Junior Puppy Dog Class
1st Chrislynn's Doesn't Give A Hoot SW


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Anubis' Theorsis At Tafita


Winners Dog: (1-0-0-0)
Anubis' Theorsis At Tafita

Open Dog Class
1st Anubis' Theorsis At Tafita


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Counterpoint Perfect Circle







Group 3 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Prairiegems Boomkanani Irawaru
  Bernese Mountain Dog   23
Group 2nd   
GCh Cilka's Rising Tsar
  Great Dane   21
Group 3rd   
GCh Gentry's Califragilistic
  Doberman Pinscher   16
Group 4th   
Sundogs Xceceptional Zeke
  Eurasier   15
BPIG   
Joenrannan Pikki
  Karelian Bear Dog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Debalys Sultana Jasmine
  Siberian Husky   0
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Prairiegems Boomkanani Irawaru

Select Dog
Ch Bernergold's Lake Ozette V Fw



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sei Bella N Breka's Gem Of Good Fortune

Best Of Opposite Sex
Hive N Breka's Taking Over

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sei Bella N Breka's Gem Of Good Fortune

Best Puppy In Breed
Wyndridge N Breka's Social Butterfly


Winners Dog: (1-2-0-0)
Hive N Breka's Taking Over

12-18 Month Dog Class
1st Hive N Breka's Taking Over

Veteran Male
GCh Tienlung's I Got The Swagger

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Gentry's Califragilistic



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sundogs Xceceptional Zeke


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sundogs Xceceptional Zeke

12-18 Month Dog Class
1st Sundogs Xceceptional Zeke


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Cilka's Rising Tsar

Best Of Opposite Sex
GChB Kiltic's She's Got It All At JetAir

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Meraki's Magnificent Black Pearl

Best Puppy In Breed
GChB Kiltic's She's Got It All At JetAir

Select Bitch
Ch DanemarkNGlacier 4 Daytonas CourtneyForce


Winners Dog: (1-1-1-2)
Meraki's Magnificent Black Pearl

Senior Puppy Dog Class
1st Meraki's Magnificent Black Pearl

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Joenrannan Pikki

Best Of Opposite Sex
Ch Rohmoivan Evita

Best Puppy In Breed
Joenrannan Pikki


Winners Dog: (1-0-0-1)
Joenrannan Pikki

Senior Puppy Dog Class
1st Joenrannan Pikki


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Lexington Excelsior Empire States Ava At Katywinds

Best Of Opposite Sex
Cabezon's The Menace

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Cabezon's The Menace

Best Puppy In Breed
Cabezon's The Menace


Winners Dog: (1-1-0-1)
Cabezon's The Menace

Junior Puppy Dog Class
1st Cabezon's The Menace


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bendegeit's Peridots N Pearls

Open Bitch Class
1st Bendegeit's Peridots N Pearls

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains

Best Puppy In Breed
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Snowlegend Jewel Of The North



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Debalys Curtain Call

Best Of Opposite Sex
GChB Debalys Christmas Caper

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Debalys Third Times The Charm

Best Puppy In Breed
Debalys Third Times The Charm


Winners Dog: (1-1-1-2)
Yetieska's Running With Snowydream

12-18 Month Dog Class
1st Yetieska's Running With Snowydream


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Debalys Third Times The Charm

Junior Puppy Bitch Class
1st Debalys Third Times The Charm

Veteran Female
GCh Debalys Sultana Jasmine





Group 4 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   7
Group 2nd   
GChB Rina Lob Od 1300 Kaplara
  American Staffordshire Terrier   6
Group 3rd   
GCh Lotus' Hot Topic At Impact
  Bull Terrier (Miniature)   5
Group 4th   
Ch Ghostpine's Brightest Star
  Staffordshire Bull Terrier   4
BPIG    Langholm's Dynasty   Scottish Terrier   N/A
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lotus' Hot Topic At Impact



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Blueve's First Edition



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Langholm's Dynasty

Best Puppy In Breed
Langholm's Dynasty



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Langholm's Dynasty

Reserve Winners Bitch
Langholm Champagne On Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Langholm's Dynasty
2nd Langholm Champagne On Ice

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChB Ghostpine's Brightest Star

Select Dog
GChB Tequila's Total Package Kit


Winners Dog: (1-0-2-0)
Adorabull Chaos Across The Realms

12-18 Month Dog Class
1st Adorabull Chaos Across The Realms






Group 5 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   18
Group 2nd   
GChB Winwood Top Secret With BRK
  Chinese Crested Dog   15
Group 3rd   
GChB Xoe Eleki's Harvest Moon
  Pug   13
Group 4th   
Ch Custom's Devolution
  Poodle (Toy)   9
BPIG   
Taja Rolex On A Redneck
  Chinese Crested Dog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Wynneira's Sweet Little Lady
  American Eskimo Dog (Toy)   0
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChB Wynneiras Double Shot

Best Of Opposite Sex
Wynneiras Moonlight On The River

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Wynneira Polars Takin Care O Biznez

Best Puppy In Breed
Wynneiras Moonlight On The River


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Wynneiras Moonlight On The River

Reserve Winners Bitch
Wynneiras Who Do You Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Wynneiras Moonlight On The River

12-18 Month Bitch Class
1st Wynneiras Who Do You Love

Open Bitch Class
1st Wynneiras Polar DiamondnPearls

Veteran Female
GCh Wynneira's Sweet Little Lady

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Exquisite Luxury Of Veevee



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChEx Winwood Top Secret With BRK

Best Of Opposite Sex
Taja Rolex On A Redneck

Best Puppy In Breed
Taja Rolex On A Redneck


Winners Dog: (1-0-0-1)
Taja Rolex On A Redneck

Senior Puppy Dog Class
1st Taja Rolex On A Redneck


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Puppy In Breed
Chickadee Always On My Mind



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Chickadee Always On My Mind

Reserve Winners Bitch
Delsols She's Back In Black 4 Chickadee

12-18 Month Bitch Class
1st Delsols She's Back In Black 4 Chickadee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chickadee Always On My Mind

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
La Ren PH Annacott Animato Sparks Will Fly

Best Of Opposite Sex
Annacott Animato Impish One

Best Of Winners: (1-2-0-0)
La Ren PH Annacott Animato Sparks Will Fly

Best Puppy In Breed
La Ren PH Annacott Animato Sparks Will Fly


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Annacott Animato Impish One

Reserve Winners Bitch
Annacott Tiarna Fandango Fanfare

12-18 Month Bitch Class
1st Annacott Tiarna Fandango Fanfare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Annacott Animato Impish One

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Custom's Devolution



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon

Best Of Opposite Sex
Aisle's Don't Say A Word

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Xoe's Motley Fool


Winners Dog: (1-1-2-0)
Xoe's Motley Fool

12-18 Month Dog Class
1st Xoe's Motley Fool


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Aisle's Don't Say A Word

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aisle's Don't Say A Word





Group 6 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   Ch Tees Me Spice Girl   Poodle (Standard)   14
Group 2nd    Kiji Harry Styles   Lowchen   10
Group 3rd   
GCh Admiraal's Rocky Road
  Keeshond   9
Group 4th   
Ch Timepieces Wicket Wilma
  French Bulldog   8
BPIG   Ch Tees Me Spice Girl   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Arruga N' Gumby's Pop The Bubbly

Best Puppy In Breed
Arruga N' Gumby's Pop The Bubbly



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Arruga N' Gumby's Pop The Bubbly

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Arruga N' Gumby's Pop The Bubbly

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Timepieces Wicket Wilma

Best Puppy In Breed
GCh Timepieces Wicket Wilma



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Seven

Senior Puppy Bitch Class
1st Seven

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Admiraal's Rocky Road



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kiji Harry Styles

Best Puppy In Breed
Kiji Harry Styles


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kiji Harry Styles

Senior Puppy Dog Class
1st Kiji Harry Styles


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Tees Me Spice Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Tees Me Canadian Playboy

Best Puppy In Breed
Ch Tees Me Spice Girl


Winners Dog: (2-0-1-1)
Tees Me Safari Im The Boss

Reserve Winners Dog
Diamond Class Bentley Of Araeahs

Junior Puppy Dog Class
1st Tees Me Safari Im The Boss

Open Dog Class
1st Diamond Class Bentley Of Araeahs


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin

Best Of Opposite Sex
D.C.Kin's Untold Tale Of Hiroshima At Makisig

Best Of Winners: (1-3-0-1)
D.C.Kin's Magic & Midnight Lace

Best Puppy In Breed
D.C.Kin's Magic & Midnight Lace


Winners Bitch: (1-3-0-1)
D.C.Kin's Magic & Midnight Lace

Reserve Winners Bitch
D.C.Kin's Aki Kaze

Junior Puppy Bitch Class
1st D.C.Kin's Magic & Midnight Lace
2nd D.C.Kin's Aki Kaze

12-18 Month Bitch Class
1st Langan's Brushwood Faline

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kiji Crazy Beautiful Life
  Australian Shepherd   21
Group 2nd    Tamaron's Valkyrie   Collie (Smooth)   18
Group 3rd   
Kelkary Gamsun Ohana At Central Perks
  Bearded Collie   17
Group 4th   Ch Zesta Joy Of My Heart Lil Scamp   Shetland Sheepdog   15
BPIG    Tamaron's Valkyrie   Collie (Smooth)   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Zesta Shiver Me Timbur
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Kiji Crazy Beautiful Life

Best Of Opposite Sex
Y'all Eh Willy Billy

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Sheep's Kin Heard The Beat


Winners Dog: (1-1-0-1)
Y'all Eh Willy Billy

Open Dog Class
1st Y'all Eh Willy Billy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Sheep's Kin Heard The Beat

Open Bitch Class
1st Sheep's Kin Heard The Beat

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kelkary Gamsun Ohana At Central Perks

Best Puppy In Breed
Kelkary Gamsun Ohana At Central Perks



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kelkary Gamsun Ohana At Central Perks

Reserve Winners Bitch
Hpnotiqs Silver Willow

Senior Puppy Bitch Class
1st Kelkary Gamsun Ohana At Central Perks

Open Bitch Class
1st Hpnotiqs Silver Willow

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tamaron's Valkyrie

Best Puppy In Breed
Tamaron's Valkyrie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tamaron's Valkyrie

Senior Puppy Bitch Class
1st Tamaron's Valkyrie

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vittetoes Silfra Keplersdottir



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vittetoes Silfra Keplersdottir

Open Bitch Class
1st Vittetoes Silfra Keplersdottir

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 13 pts (4-8-2-0)
Ch Zesta Joy Of My Heart Lil Scamp

Best Of Opposite Sex
Zesta Play Or Get Played

Best Of Winners: (4-8-2-0)
Zesta Play Or Get Played

Best Puppy In Breed
Zesta No Motive Required

Select Dog
GChB Zesta Shiver Me Timbur


Winners Dog: (4-8-2-0)
Zesta Time To Shine

Reserve Winners Dog
Zesta No Motive Required

Junior Puppy Dog Class
1st Zesta No Motive Required
2nd Zesta Care To Shine

Senior Puppy Dog Class
1st Emmy Simply Rhymes With Orange

Open Dog Class
1st Zesta Time To Shine

Veteran Male
GChB Zesta Shiver Me Timbur


Winners Bitch: (4-8-2-0)
Zesta Play Or Get Played

Reserve Winners Bitch
Zesta National Geographic

Senior Puppy Bitch Class
1st Zesta National Enquirer

12-18 Month Bitch Class
1st Zesta Luxurious
2nd Foursure Change My Mind

Canadian Bred Bitch Class
1st Zesta Secret Ingredient
2nd Mystic Suntime Who Dis

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foursure Dont Change A Thing

Open Bitch Class
1st Zesta Play Or Get Played
2nd Zesta National Geographic

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By