Ottawa Kennel Club
Friday, November 15, 2013



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
MBIS/BISS Am GCh/Can GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
"Wally"
Owner/Breeder: Joe/Rene Allegrini and Joe Panaro
Handled By Linda Thompson
Best In Show
Judge: Rita Walker
Affenpinscher  
Ch Champagne Charly V. Tani Kazari
Points: 208 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Rita Walker
Afghan Hound  
Ch Swan Lake Carolina In My Mind
Best Baby Puppy In Show
Judge: Rita Walker
Retriever (Golden)   Stormynights Sunkozi Limelight
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Rita Walker
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Ch Keepsake's Soul Surfer
Best Veteran In Show
Judge: Rita Walker
Schipperke  Ch Camplaren's Fielder's Choice








Group 1 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Legacyk Blue Sunday
  Pointer (German Short-Haired)   46
Group 2nd   Ch Highcaliber Labradale Saffron   Retriever (Labrador)   45
Group 3rd   
GChEx Roaneden's Int'l Harvester
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   38
Group 4th   
GCh Legends What Women Want
  Setter (English)   37
BPIG    Coleman's Laney   Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stormynights Sunkozi Limelight   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   Ch Lamont Coquetel Erskine   Pointer   0
Best BBE In Group    Joyousgarde's Trick Or Treat   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
Ch Neigenuveaux In Formal Attire



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flash du Moulin de la Ramiere



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
GCh Coquetel You Had Me From Hello



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Legacyk Blue Sunday



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Caramel 'N Heywire Lookout For Follyhill



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
GCh Rowansgaard Paint It Black



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 8 pts
Ch Goldensand The Music Man



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 6 pts
Ch Highcaliber Labradale Saffron



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Roaneden's Int'l Harvester



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Legends What Women Want



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 4 pts
GCh Huntersglen Cheerleader At Samphire



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kebec's Madame La Presidente



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
Ch Giroflee Eclipse



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bryden's Walk The Line



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pemberley's Moonlight Huntress



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch Blue Velvet de l'Amadis



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Long Lane's Promise To Limberlost



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Egerton's Atlantic Red Danica



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Coleman's Laney







Group 2 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Auriga's Rock Star
  Petit Basset Griffon Vendeen   28
Group 2nd   
GChEx Tashtins Lookin For Trouble
  Beagle   27
Group 3rd   
Ch Quiet Creek's Double or Nothing for Heather
  Bloodhound   26
Group 4th   
GCh Lorricbrook Fascinator
  Whippet   25
BPIG   
Ch Swan Lake Carolina In My Mind
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Let Me Play Among The Stars   Afghan Hound   0
Best BBE In Group    Paradachs Misdemeanor   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts
GCh Karakush Gorgeous George



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ace Ventura Vejas Gluosniuose



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Tashtins Lookin For Trouble



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GCh Quiet Creek's Double or Nothing for Heather



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts
Ch Sunshine's Ring of Fire ML at ER Dox



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts
GCh Grandgables Ms Yummy Yummy



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GCh Dhu Mohr Gentom Pennant's Peacekeeper



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
Ch Pitlochry's Prada



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Auriga's Rock Star



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sirhan Kharima Windstorm



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Lorricbrook Fascinator







Group 3 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Seas Dr. Romeo MacDuff
  Portuguese Water Dog   37
Group 2nd   
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
  Rottweiler   35
Group 3rd   
GChEx Goldgrove High Intensity
  Doberman Pinscher   32
Group 4th   
Ch Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   28
BPIG   
Nikita's Skylark At Roka
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Wagenblast's Made You Look
  Bernese Mountain Dog   0
Best BBE In Group   
Sherakan Rising From The Ashes
  Siberian Husky   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
Slushpuppy's Blackie Lawless



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts
Ch La Gauloise Gallia Yunika



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts
GCh Ch (Alt) Briley's Time Of My Life



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Goldgrove High Intensity



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Ch Danastar Ally



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Monark Abbeyroads Molly Malone



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
GCh Hi Seas Dr. Romeo MacDuff



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
Ch Nikita's Skylark At Roka



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Ivan Artax's Angels



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 7 pts
GCh Highlander's Rumour Has It







Group 4 - Francisco Chapa Guajardo (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Beinneins Verona
  Fox Terrier (Wire)   12
Group 2nd   
GCh Dreamaker High Flyer
  Schnauzer (Miniature)   11
Group 3rd   
Ch Westchester Hill Boy
  Airedale Terrier   5
Group 4th   
Ch Clandara's Outlaw
  Staffordshire Bull Terrier   4
BPIG   
Crownpark Tuxntails Full Jazz
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best BBE In Group   
Ch Keepsake's Soul Surfer
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Westchester Hill Boy



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Horizons' Calluna Honey Bee



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Beinneins Verona



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Moonshadows Hero



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 5 pts
GCh Dreamaker High Flyer



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Keepsake's Soul Surfer



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Clandara's Outlaw







Group 5 - Francisco Chapa Guajardo (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Champagne Charly V. Tani Kazari
  Affenpinscher   24
Group 2nd   
GChEx NicNak's Second To None
  Yorkshire Terrier   23
Group 3rd   Ch Rexroth's Wild About Whiskey   Miniature Pinscher   22
Group 4th   
Ch Tickitbou's Shaken Not Stirred
  Griffon (Brussels)   21
BPIG   
Ch BCBG Fashion Maybeline
  Chihuahua (Long Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ashstone's Rider Of The Storm   Havanese   0
Best BBE In Group   
Riverport's Good Vibrations
  Coton De Tulear   0
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Champagne Charly V. Tani Kazari



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Bloomsbury Braveheart



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 4 pts
GCh Cogie's Burning Bordeaux



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Riverport's Good Vibrations



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tickitbou's Shaken Not Stirred



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 3 pts
GCh Rockhurst's Lalapaluluza



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rexroth's Wild About Whiskey



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Flut'by Angel Sole Survivor



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
GCh Pekeden PHD For Schuyler



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Ch Gryphon's Flyin' Solo



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GChEx NicNak's Second To None







Group 6 - Francisco Chapa Guajardo (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Nuuktok's Atka Inukshuk
  American Eskimo Dog (Standard)   23
Group 2nd   
GChEx Vetset Kate Winsit
  Poodle (Standard)   22
Group 3rd   
Ch Delenclos Cherokee Milton
  Bulldog   18
Group 4th   
GCh Foxmoor Petite Cherie Raison d'Etre
  French Bulldog   15
BPIG    Pearl From The Transilvanian Hills   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vigelais True Love   Chinese Shar-Pei   0
Best Veteran In Group   Ch Camplaren's Fielder's Choice   Schipperke   0
Best BBE In Group    Ipawd Lady Anna Bella   Bichon Frise   0
Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Nuuktok's Atka Inukshuk



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ipawd Lady Anna Bella



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
GCh Delenclos Cherokee Milton



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
GCh Tighe's Charles In Charge



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Simplydals Best Of Zenani



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxmoor Petite Cherie Raison d'Etre



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Keesbrook's Friday's Special



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
GCh Asa's Undercover Secret



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Vetset Kate Winsit







Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Tanrag Dzum Lol Sashi



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Ch Woodruff's Chantilly Lace





Group 7 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rick's Smokin' Thunder
  Australian Cattle Dog   32
Group 2nd   
Ch BaileySong He's The One
  Bearded Collie   31
Group 3rd   
Ch Hearthside Riveredge Sure Is Summum
  Australian Shepherd   29
Group 4th   
Double D's French Vanilla Bean
  Berger Picard   25
BPIG    Laureate Shades Of Grey   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Merrymoon Stand And Deliver   Welsh Corgi (Cardigan)   0
Best Veteran In Group   Ch Friendship Mystique Song   Bearded Collie   0
Best BBE In Group    Dreamchaser Strathearn Engage   Bearded Collie   0
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rick's Smokin' Thunder



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch BaileySong He's The One



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wanjeena's Bodine



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Double D's French Vanilla Bean



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Boyero Magnificent Gladiator



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Chippenhook's Gold Charmer



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
Ch Gemstone's Someone Like You



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 5 pts
Ch Billyjo's Look At Me Stonewall



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Lambluv's Apollon



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 5 pts
Laureate Shades Of Grey



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
Ch Yasashiikuma Athena's Inspiration



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Curig FaerieTale Yew Nevr Know



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By