Credit Valley Kennel & Obedience Club
Sunday, November 5, 2023 - Ltd Show - Group 1



Related Results

Conformation

Friday, November 03
Friday, November 03 (Ltd Show - Group 6)
Saturday, November 04
Saturday, November 04 (Ltd Breed - Ye Olde Group 3)
Sunday, November 05
Sunday, November 05 (Ltd Show - Group 1)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS MBISS Can GChG/MBIS Mex GCh/Am Ch Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard








Group 1 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   90
Group 2nd   
GChEx Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   76
Group 3rd   Ch Sun Devil Stormy Chardonnay Karma   Retriever (Curly-Coated)   69
Group 4th   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   68
BPIG    Tchesinkut's Mediangeles Master Mariner   Retriever (Labrador)   N/A
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Northrock's Song Of The Sea

Best Puppy In Breed
Northrock's Song Of The Sea



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Northrock's Song Of The Sea

Reserve Winners Bitch
Patronum Hufflepuff Maya At Northrock


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Seasyde Rapture Of Zephyr




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
GChB Cedar Run 'N Roctanian Old Fashion CeCe

Select Dog
GChB Coldwater's Mmm Mmm Good

Select Bitch
GCh Fogelhund's Big Ole Betsy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Eastern Waters' Mountain Man Burtwizzle

Best Puppy In Breed
Ch Eastern Waters' Mountain Man Burtwizzle

Select Dog
GChS Redlion's Invasion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sun Devil Stormy Chardonnay Karma




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Rush's You Lil' Brite Jewel

Best Of Opposite Sex
Ch RGCh Rowansgaard Dandelion Wine

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Sedgeblac's Swing Dance

Best Puppy In Breed
Sedgeblac's Swing Dance

Select Dog
Ch Rush's X's And O's


Winners Dog: (2-1-2-1)
Rowansgaard Ocean Breeze

Reserve Winners Dog
Bonaccord's Peerie Scalloway Lad


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Sedgeblac's Swing Dance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 21 pts (2-8-4-8)
Ch Westben Lovegame Of Chestnut Square

Best Of Opposite Sex
GChB Ambertru's Head Over Heels

Best Of Winners: (2-8-4-8)
Ridgepond Sounds Of Summer

Best Puppy In Breed
Blastem's Northern Lights On The Rocks

Select Dog
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight

Select Bitch
Ch Baileymist Never Gonna Look Back


Winners Dog: (2-8-4-8)
Cheer And Wing-T Cardinal Sin

Reserve Winners Dog
Gilbryan Poetic License


Winners Bitch: (2-8-4-8)
Ridgepond Sounds Of Summer

Reserve Winners Bitch
Bearabella's Burning Down The House


Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Bitch: (1-5-6-2)
Wyndance's Here Comes Da' Judd

Reserve Winners Bitch
Saugeencreeks Georgia Peach


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Annagh's Taithligh

Select Bitch
GCh Annagh's Maeve The Minx




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Ch Clanagroe N Shaankata's Livin' The Dream

Best Of Opposite Sex
Clanagroe N Shaankata's Dreamer's Delight

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Blackgem's Shiny Topaz

Best Puppy In Breed
Ch Clanagroe N Shaankata's Livin' The Dream

Select Dog
Ch Blackgem's Rocket Man


Winners Dog: (2-2-2-0)
Blackgem's Shiny Topaz

Reserve Winners Dog
Be-Fit N Brickett's Black Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChEx Especially Classic Couture

Best Of Opposite Sex
GChS Carnaby Especially Rockette

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Carnaby One And Done

Best Puppy In Breed
Carnaby One And Done

Select Dog
GCh Brass Ring Winsome Diamonds Are Forever


Winners Dog: (1-3-2-1)
Carnaby One And Done


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Meadowset Especially Spicey

Reserve Winners Bitch
Henley's Daydreaming Brandyfoot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Nanjay's Altitude

Best Puppy In Breed
Segre's Almost Too Early


Winners Dog: (1-0-1-0)
Segre's Almost Too Early



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Clussexx Redline Espresso




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 6 pts (4-3-0-0)
Almamater Gunar

Best Of Opposite Sex
Almamater Tally Let's Move

Best Of Winners: (4-3-0-0)
Almamater Gunar

Best Puppy In Breed
Sandyridge's Thought You Should Know


Winners Dog: (4-3-0-0)
Almamater Gunar

Reserve Winners Dog
Almamater All Star


Winners Bitch: (4-3-0-0)
Almamater Tally Let's Move

Reserve Winners Bitch
Almamater Dancing Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By