Tantramar Kennel Club
Sunday, May 18, 2014 - Show 4



Related Results

Conformation

Saturday, May 17 (Show 1)
Saturday, May 17 (Show 2)
Sunday, May 18 (Show 3)
Sunday, May 18 (Show 4)

Obedience

Saturday, May 17 (Obedience Trial 1)
Sunday, May 18 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, May 17 (Rally Obedience Trial 1)
Sunday, May 18 (Rally Obedience Trial 2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Peter Machen
Fox Terrier (Wire)  
Ch Dragonfox Just Do It
Points: 104 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Peter Machen
Havanese  
Ch Rockhurst Rockabilly








Group 1 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bowbell's Crosby Ajax Newton
  Retriever (Golden)   16
Group 2nd   Ch Shore's New River Beach   Spaniel (English Springer)   12
Group 3rd    Madabout's Ride On To Handyhill   Retriever (Labrador)   10
Group 4th    Sun Devil Heat Wave At Mystcurl   Retriever (Curly-Coated)   8
BPIG    Sun Devil Heat Wave At Mystcurl   Retriever (Curly-Coated)   N/A
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts
Ch LK Ilario



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Sun Devil Heat Wave At Mystcurl



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Bowbell's Crosby Ajax Newton



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Madabout's Ride On To Handyhill



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Lizabethan's Summer Nite Dream



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Whidbey's Kit Kat Extra Crispy



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Shore's New River Beach



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Egerton's Bold Red Flyer







Group 2 - Maida Puterman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lorricbrook Fascinator
  Whippet   11
Group 2nd   
Ch Aotearoa Mataati Tama O Tote
  Irish Wolfhound   10
Group 3rd   
Ch Trumphill's The X Factor
  Rhodesian Ridgeback   9
Group 4th   Ch Akadan's Dikerdachs Top Gun   Dachshund (Miniature Long-Haired)   7
BPIG    TG Cheesecake Factory   Beagle   N/A
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sonbar's Worth Watching At Miloki



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts
Ch TG Cheesecake Factory



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Akadan's Dikerdachs Top Gun



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Paradachs Heist At Held Farms



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts
GCh Genson's Sharpshooter



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Aotearoa Mataati Tama O Tote



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Trumphill's The X Factor



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Lorricbrook Fascinator







Group 3 - Deirdre McKinnon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch ConnQuest Wanted Dead or Alive
  Doberman Pinscher   19
Group 2nd   
Ch Stonerose Pushing The Limits
  Rottweiler   17
Group 3rd   
Ch Briley's Wild As The Wind
  Boxer   16
Group 4th   
GCh Silcort Cindy
  Schnauzer (Standard)   15
BPIG   
Ch Briley's Wild As The Wind
  Boxer   N/A
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts
Bloemco's Elli Of The Valley



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts
GCh Briley's Wild As The Wind



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 3 pts
GCh Beowulf Running For Glory



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts
GCh ConnQuest Wanted Dead or Alive



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tavernier's Move'N On Up



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts
Ch Gentle Touch Z Kasétek



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts
GCh Stonerose Pushing The Limits



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 3 pts
Ch Lucerne's Written In The Stars



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts
GCh Silcort Cindy







Group 4 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dragonfox Just Do It
  Fox Terrier (Wire)   12
Group 2nd   
Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   11
Group 3rd    Wilfnbell Red Bondi   Australian Terrier   10
Group 4th    Ellerker's Chosen Tribute   Schnauzer (Miniature)   9
BPIG    Wilfnbell Red Bondi   Australian Terrier   N/A
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wilfnbell Red Bondi



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 3 pts
Ch Crombie's EA Poe



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Dragonfox Just Do It



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mersey Smooth Criminal



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ellerker's Chosen Tribute



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Brynmawr Dragon Fox Turbo Juke



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Wintergems Teddy Bear







Group 5 - Maida Puterman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rockhurst Rockabilly
  Havanese   15
Group 2nd   
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese   13
Group 3rd   
Ch Cheristar's It's In His Kiss
  Miniature Pinscher   12
Group 4th    Tinkilees Mor Knoll Blue Sky   Poodle (Toy)   11
BPIG   
Ch Rockhurst Rockabilly
  Havanese   N/A
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cuordha's Only The Lonely



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Rockhurst Rockabilly



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Folklore Pineridge Pot Of Gold



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cheristar's It's In His Kiss



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Kildrummy's Dream Come True



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Chriscendo Call Of The Sun



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Tinkilees Mor Knoll Blue Sky



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts
Ch Fwaggles Hot 'N Bothered



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Risha Lucky Stryke







Group 6 - Maida Puterman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vetset A League Of Her Own
  Poodle (Standard)   9
Group 2nd   
Onsengeltje Kanu Keep a Secret
  Dalmatian   8
Group 3rd   
Ch HiTorq's Something Wicked at Arisu
  Shiba Inu   7
Group 4th   
Gubernator Esdeka of Bluemount
  Bulldog   6
BPIG   
Onsengeltje Kanu Keep a Secret
  Dalmatian   N/A
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gubernator Esdeka of Bluemount



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Onsengeltje Kanu Keep a Secret



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Mapti's Vinyl Cafe



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Temerity Lightning Bug



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vetset A League Of Her Own



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Ch HiTorq's Something Wicked at Arisu



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Loghavens Forever And A Day





Group 7 - Maida Puterman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Timberline's Runnin' Wild
  German Shepherd Dog   16
Group 2nd   
Ch Stonepillar's Magnum
  Bouvier des Flandres   15
Group 3rd   Ch Celticmoon's Lady Of Light   Belgian Shepherd Dog   14
Group 4th   
Ch TrueSpirit Brown Sugar Spencer
  Shetland Sheepdog   13
BPIG    Laureate Iridescent   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Agassiz's Come From Away



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Anes Aussies Friendly Sweet Dream



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Celticmoon's Lady Of Light



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stonepillar's Magnum



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Timberline's Runnin' Wild



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Stonepillar's Aloysius



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 6 pts
GChEx TrueSpirit Brown Sugar Spencer



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Vastgota Nova Mayflower ST



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By