Grey-Bruce Kennel & Obedience Club
Wednesday, August 9, 2023 - Show-3



Related Results


Results courtesy of:


-- Kassy McCartney --
MBIS MRBIS Can GCHS GCHex Am GCH Especially Classic Couture TD
"Versace"
Breeder/Owner: Yvonne van Wyk
Handler in Canada: Kassy McCartney


Best In Show
Judge: Wendy Maisey
Doberman Pinscher  
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler
Points: 159 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wendy Maisey
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GChG Roaneden's Shorelander
Points: 135
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Maisey
Saluki  
Kismet Barafrukhta Sultry Shwana Sass
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wendy Maisey
Retriever (Golden)  
Maplehill N' Fly Golden A Thousand Years
Best Altered In Show
Judge: Wendy Maisey
Shetland Sheepdog  
Ch Karmuns Raven Darkholme At Cambria








Group 1 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   31
Group 2nd   
Ch Seasyde Rapture Of Zephyr
  Pointer   30
Group 3rd   
Ch Coldwater's Mmm Mmm Good
  Pointer (German Short-Haired)   29
Group 4th   
GCh Bearabella's Be Legendary
  Retriever (Golden)   26
BPIG    Nonnies N Jesselles Dream On   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Maplehill N' Fly Golden A Thousand Years
  Retriever (Golden)   0
Group 1st (Altered)    Forestfield's Cleopatra   Barbet   0
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Treebeard's Tangled Up In Blue

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Treebeard's Tangled Up In Blue

Best Puppy In Breed
Treebeard's Tangled Up In Blue


Winners Dog: (1-3-0-1)
Treebeard's Tangled Up In Blue

Senior Puppy Dog Class
1st Treebeard's Tangled Up In Blue


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Rover's The Big Bang Theory Penny

Reserve Winners Bitch
Rover's Unbreakable Victory

Senior Puppy Bitch Class
1st Rover's The Big Bang Theory Penny

Canadian Bred Bitch Class
1st Rover's Unbreakable Victory
2nd Rover's TV Young Sheldon Missy

Sexually Altered Bitch Class
1st Forestfield's Cleopatra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pine Grove's Golden Girl At Last

Best Puppy In Breed
Pine Grove's Golden Girl At Last



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pine Grove's Golden Girl At Last

Junior Puppy Bitch Class
1st Pine Grove's Golden Girl At Last


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Seasyde Rapture Of Zephyr




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Coldwater's Mmm Mmm Good

Best Of Opposite Sex
Ch Blastem's All Time High

Select Dog
GChS Leasides Dax




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sun Devil Stormy Chardonnay Karma




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Butterblac's Designated Survivor




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 11 pts (2-6-1-3)
GChB Bearabella's Be Legendary

Best Of Opposite Sex
Ch Goldpaw's Moonlight Sonata

Best Of Winners: (2-6-1-3)
Makani's Gin Daisy

Best Puppy In Breed
Ridgepond Sounds Of Summer

Select Bitch
Ch Sarabay Uptown Girl Dallys In The Ally At Amagi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander




Class results courtesy of: MJN Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Tilda's Bright Star @ Lentigo's


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nonnies N Jesselles Dream On

Best Of Opposite Sex
Nonnies N Jesselles Dreamweaver

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nonnies N Jesselles Dream On

Best Puppy In Breed
Nonnies N Jesselles Dream On


Winners Dog: (1-1-0-0)
Nonnies N Jesselles Dream On

Senior Puppy Dog Class
1st Nonnies N Jesselles Dream On

4-6 Month Dog Class
1st Wynridge's What You See Is What You Get


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nonnies N Jesselles Dreamweaver

Senior Puppy Bitch Class
1st Nonnies N Jesselles Dreamweaver

4-6 Month Bitch Class
1st Wynridge's Careful Where You Step


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Old Blue Jeans Forever My Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Old Blue Jeans Forever My Girl

Open Bitch Class
1st Old Blue Jeans Forever My Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Especially Classic Couture



4-6 Month Bitch Class
1st Meadowset Especially Spicey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Nanjay's Altitude




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Clussexx Redline Espresso

Best Of Opposite Sex
Long Lane 8 Point Star

Best Puppy In Breed
Long Lane 8 Point Star



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Long Lane 8 Point Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Long Lane 8 Point Star


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   16
Group 2nd   
GCh Tayleefarm Carlos Santana
  Irish Wolfhound   15
Group 3rd    Dublin Creek 310 To Yuma SS   Dachshund (Standard Smooth)   14
Group 4th   
Ch Shwana Courageous Windstorm
  Saluki   13
BPIG   
Kismet Barafrukhta Sultry Shwana Sass
  Saluki   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Group 1st (Altered)    Jetstream's Celtic Connection   Whippet   0
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Generation Jagar Lt Torres



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Generation Jagar Lt Torres

12-18 Month Bitch Class
1st Generation Jagar Lt Torres


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Bushwacker High Heels Intrigue

Best Puppy In Breed
Ambertail's Little Dazzling Trophy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ambertail's Little Dazzling Trophy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ambertail's Little Dazzling Trophy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dublin Creek 310 To Yuma SS



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dublin Creek 310 To Yuma SS

Open Bitch Class
1st Dublin Creek 310 To Yuma SS


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Eynhallow's Gaston At Tormore

Best Of Opposite Sex
Fernhill's Lea Ivy

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Eynhallow's Gaston At Tormore


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Fernhill's Lea Ivy

Open Bitch Class
1st Fernhill's Lea Ivy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tayleefarm Carlos Santana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Briarroot’s Mixing Up Sweet Mischief



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Shwana Courageous Windstorm

Best Of Opposite Sex
Kismet Barafrukhta Sultry Shwana Sass

Best Puppy In Breed
Kismet Barafrukhta Sultry Shwana Sass



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kismet Barafrukhta Sultry Shwana Sass

Senior Puppy Bitch Class
1st Kismet Barafrukhta Sultry Shwana Sass


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GCh McCartney's Celestial Precious Gem

Best Of Opposite Sex
Cherche' Cheeseburger In Paradise

Select Bitch
GCh Vrymeer Sonata


Winners Dog: (1-0-0-3)
Cherche' Cheeseburger In Paradise

Open Dog Class
1st Cherche' Cheeseburger In Paradise

Sexually Altered Dog Class
1st Jetstream's Celtic Connection



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   23
Group 2nd   
Ch Kristari's Formal Attire
  Siberian Husky   15
Group 3rd   
Ch Lindsayleigh's Batman
  Schnauzer (Giant)   14
Group 4th   
Ch Almandeene Chertik Iz Tabakerki
  Black Russian Terrier   13
BPIG    Ambermark' N Starlaine With A Twist   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bearhug'n Canamarok Gentle One



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bearhug'n Canamarok Gentle One

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bearhug'n Canamarok Gentle One


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChB Almandeene Chertik Iz Tabakerki

Best Of Opposite Sex
GCh Midnightsolo Hanani Bat Haviva

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Luchezar Lelishny Dar For Kalinka

Select Dog
GChS Kalinka Esugey Bagatur


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Midnightsolo Renaissance of RussianPride

Reserve Winners Bitch
Midnightsolo Right By My Side

12-18 Month Bitch Class
1st Midnightsolo Renaissance of RussianPride

Canadian Bred Bitch Class
1st Midnightsolo Right By My Side


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Moonlight N Ravencrest UAintSeenNothinYet CinnRhee

Best Puppy In Breed
Ch Dajen's Sparking A New Flame

Select Bitch
Ch Dajen's Sparking A New Flame



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Dajen She's A Wildflower

12-18 Month Bitch Class
1st Dajen She's A Wildflower


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Woolmarsh All You Need Is Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Woolmarsh All You Need Is Love

Canadian Bred Bitch Class
1st Woolmarsh All You Need Is Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Orbit Vom Brandauerweg

Best Of Opposite Sex
Laila Von Evman Ii



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Laila Von Evman Ii

Reserve Winners Bitch
Queenie Von Evman

Open Bitch Class
1st Laila Von Evman Ii
2nd Queenie Von Evman


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lindsayleigh's Batman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Kristari's Formal Attire




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Massawippi Mad Money
  Schnauzer (Miniature)   10
Group 2nd   
Pridestar The One To Shine
  Airedale Terrier   9
Group 3rd   
Ch King's Mtn Marvelous Mrs Maisel
  Dandie Dinmont Terrier   7
Group 4th   Ch Adako Squeegee Luigi   Soft-Coated Wheaten Terrier   6
BPIG   Ch Adako Squeegee Luigi   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Diamondjewel's Tinkerbelle At Wheatnridge
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Pridestar The One To Shine

Select Bitch
GCh Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Pridestar The One To Shine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pridestar The One To Shine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Kilmaree Torrance At Mistybrig




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB King's Mtn Marvelous Mrs Maisel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Massawippi Mad Money




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Toulin's Why Not Wilbur



4-6 Month Bitch Class
1st Toulin's Keltie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Adako Squeegee Luigi

Best Of Opposite Sex
Ch Pinehome's Looking Good

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Adako Squeegee Luigi

Best Puppy In Breed
Adako Squeegee Luigi


Winners Dog: (3-1-0-1)
Adako Squeegee Luigi

Reserve Winners Dog
Pinehome's Clear Sailing

Junior Puppy Dog Class
1st Pinehome's Clear Sailing
2nd Tyrone I Made You Look

Senior Puppy Dog Class
1st Adako Squeegee Luigi


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Pinehome's Clear Skies

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinehome's Clear Skies

4-6 Month Bitch Class
1st Diamondjewel's Tinkerbelle At Wheatnridge


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st   
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   33
Group 2nd   
Ch Dathuil FitzWug
  Cavalier King Charles Spaniel   31
Group 3rd   Ch De La Passion Barista To Lynroys   Poodle (Toy)   19
Group 4th   
GCh Deebet's Time To Bloom
  Toy Manchester Terrier   18
BPIG   
Ch Dathuil FitzWug
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 11 pts (3-3-5-1)
GCh Dathuil FitzWug

Best Of Opposite Sex
Ch Midsummers Circle Of Life

Best Of Winners: (3-3-5-1)
Kiss Me Quick FitzWug

Best Puppy In Breed
GCh Dathuil FitzWug

Select Dog
GChB Midsummer Day Tripper


Winners Dog: (3-3-5-1)
Kiss Me Quick FitzWug

Reserve Winners Dog
Carriagehill Back In Black

Junior Puppy Dog Class
1st Kiss Me Quick FitzWug
2nd Halfmoon Ebony Chip

12-18 Month Dog Class
1st Carriagehill Back In Black


Winners Bitch: (3-3-5-1)
Midsummers Archangel Ariel

Reserve Winners Bitch
Crazy Lil Thing Called Wug

Canadian Bred Bitch Class
1st Midsummers Cinnamon Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Midsummers Archangel Ariel
2nd Crazy Lil Thing Called Wug


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Miso Miss Swipe Right

Select Bitch
Ch Miso Miss The Party




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
NV Valour's SassyTails Freyja




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Of Opposite Sex
GChB Seda's Ryder At Amistosa And Twinkle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Esken'Dereya Of Ojibway




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Coverdale Conquering Everest At Kimika

Best Of Opposite Sex
Kimika's Golden Girl

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Coverdale Conquering Everest At Kimika


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kimika's Golden Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kimika's Golden Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch De La Passion Barista To Lynroys




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Northgate's Black Tie Affair

Best Of Opposite Sex
Inthecedars Mary-Jo Sue

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Northgate's Black Tie Affair


Winners Dog: (2-1-0-0)
Northgate's Black Tie Affair

Reserve Winners Dog
Inthecedars Kadarbra

12-18 Month Dog Class
1st Northgate's Black Tie Affair
2nd Inthecedars Kadarbra


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Inthecedars Mary-Jo Sue

12-18 Month Bitch Class
1st Inthecedars Mary-Jo Sue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Deebet's Time To Bloom




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Oro Bello Raquel

Best Of Opposite Sex
Oro Bello Tico

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dahlia (Arena) MEX FCI

Best Puppy In Breed
Dahlia (Arena) MEX FCI


Winners Dog: (1-1-0-1)
Oro Bello Tico

Open Dog Class
1st Oro Bello Tico


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dahlia (Arena) MEX FCI

Senior Puppy Bitch Class
1st Dahlia (Arena) MEX FCI


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 4 pts (3-0-0-2)
GCh Justatitch Sophie

Best Of Opposite Sex
Angel's Body Stribrne Prani

Best Puppy In Breed
Camparis Hashtag

Select Bitch
Ch Camparis No Angel


Winners Dog: (3-0-0-2)
Angel's Body Stribrne Prani

Reserve Winners Dog
Depasquiet Blaze Of Glory

Junior Puppy Dog Class
1st Camparis Hashtag

12-18 Month Dog Class
1st Depasquiet Blaze Of Glory

Open Dog Class
1st Angel's Body Stribrne Prani



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Keesridge's My Girl
  Keeshond   18
Group 2nd   Ch Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo   Bulldog   14
Group 3rd   
WrinkleRanch Little Miss Sure Shot With Periwrinkles
  Chinese Shar-Pei   9
Group 4th    Sanvar's Autumn Breeze   Poodle (Standard)   8
BPIG   
WrinkleRanch Little Miss Sure Shot With Periwrinkles
  Chinese Shar-Pei   N/A
Best Baby Puppy In Group    CW Sir Winston   French Bulldog   0
Group 1st (Altered)   
Ch Gumby's Flew The Cooper Buoy
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChB Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo

Best Of Opposite Sex
Jacib's They're Singing My Song

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Pelee's A Move In The Ripe Direction

Best Puppy In Breed
Bulldacious We Dig 'er


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Jacib's They're Singing My Song

Reserve Winners Bitch
Bulldacious French Milk Maid

Junior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious We Dig 'er

Canadian Bred Bitch Class
1st Jacib's They're Singing My Song

Open Bitch Class
1st Bulldacious French Milk Maid


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Seulement De La Dentelle

Best Puppy In Breed
Bythebulls Hey Mickey


4-6 Month Dog Class
1st CW Sir Winston


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Seulement De La Dentelle

Reserve Winners Bitch
Bythebulls Hey Mickey

Canadian Bred Bitch Class
1st Seulement De La Dentelle

Open Bitch Class
1st Bythebulls Hey Mickey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Keesridge's My Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Keepsake The Rhythm Is A Ride

Best Puppy In Breed
Keesridge Quintessentially Yours



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Keesridge's Jolie Petite Chose

Reserve Winners Bitch
Keesridge Quintessentially Yours

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Quintessentially Yours

Open Bitch Class
1st Keesridge's Jolie Petite Chose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Sanvar's Jubilee Of Tiva

Best Puppy In Breed
Ch Sanvar's Jubilee Of Tiva



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Aery On A Whim For Bibelot

Junior Puppy Bitch Class
1st Aery On A Whim For Bibelot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Sanvar's Autumn Breeze

Best Of Opposite Sex
Shorebird Snow Goose

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Sanvar's Autumn Breeze

Best Puppy In Breed
Sanvar's Time To Shine At Tiva


Winners Dog: (1-4-0-0)
Shorebird Snow Goose

Junior Puppy Dog Class
1st Shorebird Snow Goose


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Sanvar's Autumn Breeze

Reserve Winners Bitch
Sanvar's Time To Shine At Tiva

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanvar's Time To Shine At Tiva

12-18 Month Bitch Class
1st Sanvar's Autumn Breeze

Canadian Bred Bitch Class
1st Mazinblue Journey To Killbride

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gardenpath Indulgence


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bonny And Clyde's Email My Heart
  Bearded Collie   22
Group 2nd    Brynheulog The Bees Knees   Welsh Corgi (Pembroke)   19
Group 3rd   
Casryn's Never Give In Never Give Up
  Belgian Shepherd Dog   18
Group 4th    Mylestone's Countess Mondego   Shetland Sheepdog   17
BPIG   
Casryn's Never Give In Never Give Up
  Belgian Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ulrika De La Tourbiere Des Dauges   Swedish Vallhund   0
Group 1st (Altered)   
Ch Karmuns Raven Darkholme At Cambria
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Holler's Outdoor Adventure

Best Puppy In Breed
GChB Northbay Xsell's Tommy Bahama

Select Dog
GChB Northbay Xsell's Tommy Bahama


Winners Dog: (1-0-1-0)
Holler's Outdoor Adventure

12-18 Month Dog Class
1st Holler's Outdoor Adventure



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bonny And Clyde's Email My Heart



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Bonny And Clyde's Email My Heart

Reserve Winners Bitch
Romar's Millie

12-18 Month Bitch Class
1st Balvenie's Drink It Neat

Open Bitch Class
1st Bonny And Clyde's Email My Heart
2nd Romar's Millie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Casryn's Never Give In Never Give Up

Best Puppy In Breed
Casryn's Never Give In Never Give Up


Winners Dog: (1-0-0-0)
Casryn's Never Give In Never Give Up

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Casryn's Never Give In Never Give Up



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
Ch Wigglebutt Any Way The Wind Blows

Best Of Opposite Sex
Kidds Whats One More

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Mtn Breeze Fighting For Honor

Best Puppy In Breed
Mtn Breeze Fighting For Honor

Select Dog
GCh Pinewood's Classic Cowboy


Winners Dog: (2-4-1-1)
Kidds Whats One More

Reserve Winners Dog
Tresrullah's You Had Me At Hello

Junior Puppy Dog Class
1st Kidds Whats One More

Senior Puppy Dog Class
1st Tresrullah's You Had Me At Hello

4-6 Month Dog Class
1st Pinewood's Sunshine & Whiskey


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Mtn Breeze Fighting For Honor

Reserve Winners Bitch
Just 4 Paws Follow Me Gold Medalist

Junior Puppy Bitch Class
1st Loyaltypaw's Cowgirl Royalty@ Pinewood

Senior Puppy Bitch Class
1st Mtn Breeze Fighting For Honor

12-18 Month Bitch Class
1st Blue Elk Debs Cherry Delight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Just 4 Paws Follow Me Gold Medalist


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kecskeri Gyongye Harlee

Best Of Opposite Sex
GCh Herdabout 100 Smiles Per Hour


4-6 Month Dog Class
1st Herdabout Happy Daze



Class results courtesy of: MJN Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Ulrika De La Tourbiere Des Dauges


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brynheulog The Bees Knees



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brynheulog The Bees Knees

Open Bitch Class
1st Brynheulog The Bees Knees


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By