Tantramar Kennel Club
Sunday, May 22, 2022 - Show-4



Related Results

Conformation

Saturday, May 21 (Show-1)
Saturday, May 21 (Show-2)
Sunday, May 22 (Show-3)
Sunday, May 22 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Richard Lopaschuk
Bullmastiff  
GCh SaxmarkStonehill InstantReplay
Points: 132 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Richard Lopaschuk
Pomeranian  
Chriscendo Charmed Robbery
Points: 119
Best Puppy In Show
Judge: Richard Lopaschuk
Pomeranian  
Chriscendo Charmed Robbery
Best Altered In Show
Judge: Richard Lopaschuk
  








Group 1 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Zion's Captain America
  Spaniel (American Cocker)   34
Group 2nd   
GCh Clussexx Flying Ace
  Spaniel (Clumber)   32
Group 3rd   
GChB Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   31
Group 4th   
GChEx Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   24
BPIG   
GChB Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
DuValin Quartz

Best Puppy In Breed
DuValin Quartz


Winners Dog: (1-0-0-0)
DuValin Quartz

Senior Puppy Dog Class
1st DuValin Quartz


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seasyde Everwood Connect The Dots

Best Puppy In Breed
Seasyde Everwood Connect The Dots



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seasyde Everwood Connect The Dots

Senior Puppy Bitch Class
1st Seasyde Everwood Connect The Dots

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Mistcurl Sir Sully Of Rosemoor

Best Of Opposite Sex
Mistcurl's Leanders Blackpearl



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mistcurl's Leanders Blackpearl

Open Bitch Class
1st Mistcurl's Leanders Blackpearl

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 9 pts (2-4-2-2)
GChB Ambercroft's Fare Rising Tide At Skyline

Best Of Opposite Sex
GCh Jackson's Always Remember Us This Way

Best Of Winners: (2-4-2-2)
Goldiva's The Full Monty

Best Puppy In Breed
Richwood Bluenose Island Son

Select Dog
GChEx Ambertru's I'll Call'M George

Select Bitch
Ch Goldiva's Casino Royale


Winners Dog: (2-4-2-2)
Goldiva's The Full Monty

Reserve Winners Dog
Richwood Bluenose Island Son

Senior Puppy Dog Class
1st Richwood Bluenose Island Son

Open Dog Class
1st Goldiva's The Full Monty

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Madabout's Call The Butcher

Best Of Opposite Sex
Everwood Startop's Midnight Expresso

Best Puppy In Breed
Madabout's Is That You Rose


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 6 pts (0-3-4-0)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
RCToller's Amazingly Beautiful

Best Puppy In Breed
GChG Roaneden's Shorelander

Select Dog
Ch Red Dory Rawley


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Zion's Captain America

Select Dog
GCh Scottfree Stage Door Johnny



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Clussexx Flying Ace



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shore Reign On



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kamand's Flying Solo At NevaehLea



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Queensberry From Kind Of Magic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Queensberry From Kind Of Magic

Open Bitch Class
1st Queensberry From Kind Of Magic

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
BraemarsRose East Coast Connection


Winners Dog: (1-0-0-0)
BraemarsRose East Coast Connection

12-18 Month Dog Class
1st BraemarsRose East Coast Connection


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bassetacres Man In The Mirror
  Basset Hound   9
Group 2nd    Shillington Show Pony   Beagle   7
Group 3rd    Kaskazini Hukalani @ Trumphill   Rhodesian Ridgeback   4
Group 4th   
Ch Passport Are There Lines SS
  Dachshund (Standard Smooth)   1
BPIG    Shillington Show Pony   Beagle   N/A
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bassetacres Man In The Mirror

Best Of Opposite Sex
Highnoon's Let's Talk Gertie



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Highnoon's Let's Talk Gertie

12-18 Month Bitch Class
1st Highnoon's Let's Talk Gertie

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Shillington Show Pony

Best Of Opposite Sex
GChS Shillington Sweet Tooth

Best Puppy In Breed
Shillington Show Pony


Winners Dog: (2-0-0-1)
Shillington Show Pony

Reserve Winners Dog
Lemonladies Peter

Junior Puppy Dog Class
1st Shillington Show Pony

12-18 Month Dog Class
1st Lemonladies Peter


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Karonika's DevotedDoxie Dudley



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Passport Are There Lines SS



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Kaskazini Hukalani @ Trumphill

Best Of Opposite Sex
GCh Kiromols Morning Moon

Best Puppy In Breed
Ch Kaskazini Hukalani @ Trumphill

Select Bitch
GChEx Trumphill's Taking The High Road







Group 3 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh SaxmarkStonehill InstantReplay
  Bullmastiff   12
Group 2nd   Ch Platinum's I'm Ready For The Garden   Doberman Pinscher   11
Group 3rd   
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   8
Group 4th   
Ch Daybreaker's Forget Me Not
  Newfoundland   6
BPIG   
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   N/A
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ans Enearian Ed Jay

Best Puppy In Breed
Ans Enearian Ed Jay


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ans Enearian Ed Jay

Senior Puppy Dog Class
1st Ans Enearian Ed Jay


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bernova Tricks Are For Kids



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bernova Tricks Are For Kids

12-18 Month Bitch Class
1st Bernova Tricks Are For Kids

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Adria N Ensigns Odessa At Elharlen

Best Puppy In Breed
Adria N Ensigns Odessa At Elharlen



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Adria N Ensigns Odessa At Elharlen

Reserve Winners Bitch
Tiamat's Miracle On Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Adria N Ensigns Odessa At Elharlen

12-18 Month Bitch Class
1st Tiamat's Miracle On Ice

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB SaxmarkStonehill InstantReplay



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Platinum's I'm Ready For The Garden

Best Of Opposite Sex
GCh Cassels Red Sky At Night

Best Puppy In Breed
GCh Cassels Red Sky At Night

Select Bitch
GChB Regnancy A Touch Of Class



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Karador's Legend In My Time


Winners Dog: (1-0-0-0)
Karador's Legend In My Time

Open Dog Class
1st Karador's Legend In My Time


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daybreaker's Forget Me Not



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Daybreaker's Forget Me Not

Open Bitch Class
1st Daybreaker's Forget Me Not

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Dushanbe's Sweeter Dreams



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Snowshoe Rise And Shine

Reserve Winners Bitch
Brightwood's Sweet Pea

Open Bitch Class
1st Snowshoe Rise And Shine
2nd Brightwood's Sweet Pea





Group 4 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   GCh Alinta Loch Ryba's Hint Of Mint   Australian Terrier   13
Group 2nd   
Ch All Jacks Hacker
  Russell Terrier   12
Group 3rd   
GCh M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   11
Group 4th   
Ch Ellerker's By The Light Of The Moon
  Schnauzer (Miniature)   10
BPIG    Spiritdreams Skor A Bella   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alinta Loch Ryba's Hint Of Mint



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB M&M Lamz The World Is Not Enough



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Brightrain's A Step In Time

Best Of Opposite Sex
Brightrain's Hey There Delilah

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Brightrain's A Step In Time


Winners Dog: (1-1-0-0)
Brightrain's A Step In Time

Open Dog Class
1st Brightrain's A Step In Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Brightrain's Hey There Delilah

Open Bitch Class
1st Brightrain's Hey There Delilah

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blue Ribbon Black Dahlia



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lochlomond Scalawag's Shenanigans

Best Puppy In Breed
Lochlomond Scalawag's Shenanigans



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lochlomond Scalawag's Shenanigans

Senior Puppy Bitch Class
1st Lochlomond Scalawag's Shenanigans

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch River Glenn Perfect Crime

Best Of Opposite Sex
Caudlewood Seize The Day



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Caudlewood Seize The Day

12-18 Month Bitch Class
1st Caudlewood Seize The Day

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch All Jacks Hacker



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Ellerker's By The Light Of The Moon



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Presbrooke Daisy Mae

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Presbrooke Daisy Mae

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Keigan's Weekend At Bernies

Best Of Opposite Sex
Spiritdreams Skor A Bella

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Keigan's Weekend At Bernies

Best Puppy In Breed
Spiritdreams Skor A Bella


Winners Dog: (1-1-0-0)
Keigan's Weekend At Bernies

12-18 Month Dog Class
1st Keigan's Weekend At Bernies


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Spiritdreams Skor A Bella

Senior Puppy Bitch Class
1st Spiritdreams Skor A Bella

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox

Best Puppy In Breed
Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox






Group 5 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chriscendo Charmed Robbery
  Pomeranian   12
Group 2nd   
GChB Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   11
Group 3rd    Cherrywood Sunrise On The Bay   Cavalier King Charles Spaniel   6
Group 4th   
Ch Antonio From Castle Of White Sweethearts Polana
  Coton De Tulear   4
BPIG   
Ch Chriscendo Charmed Robbery
  Pomeranian   N/A
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Cherrywood Sunrise On The Bay

Best Puppy In Breed
Cherrywood Sunrise On The Bay

Select Bitch
GCh Sigma Chi's Liberty Bell



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cherrywood Sunrise On The Bay

Senior Puppy Bitch Class
1st Cherrywood Sunrise On The Bay

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Delrae's Dragonsfly


Winners Dog: (1-0-0-0)
Delrae's Dragonsfly

12-18 Month Dog Class
1st Delrae's Dragonsfly


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Antonio From Castle Of White Sweethearts Polana


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
GCh Cassiopeia Spring Into Action

Select Dog
GCh Cassiopeia I've Got A Little Spring In My Step


Winners Dog: (1-0-3-1)
Kabecca Raindance Secret Keeper

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kabecca Raindance Secret Keeper


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Mightymites Dare To Dream!

Best Of Opposite Sex
Encores A Touch Of Drama At Sheepin


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Wildfire Catch The Tidal Wave



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chriscendo Charmed Robbery

Best Puppy In Breed
Ch Chriscendo Charmed Robbery







Group 6 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
Napoli We'll Dance The Night Away
  Poodle (Miniature)   9
Group 2nd   
Ch Southcar's Stormwatcher At Bijzondere
  Keeshond   7
Group 3rd   
Ch Celtmacbhaid I Got You Babe
  French Bulldog   6
Group 4th    Nuuktok's Embrace The Journey   American Eskimo Dog (Standard)   1
BPIG   
Napoli We'll Dance The Night Away
  Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nuuktok's Embrace The Journey

Best Puppy In Breed
Nuuktok's Embrace The Journey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nuuktok's Embrace The Journey

Senior Puppy Bitch Class
1st Nuuktok's Embrace The Journey

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChB Celtmacbhaid I Got You Babe

Best Of Opposite Sex
Ch Tuckerlake's Hocus Pocus At Dewkist

Best Puppy In Breed
Shore Manzanilla Martini Olive

Select Bitch
GChB Celtmacbhaid We Will Rock You



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Shore Winter Solstice

Reserve Winners Bitch
Shore Manzanilla Martini Olive

Senior Puppy Bitch Class
1st Shore Manzanilla Martini Olive

Open Bitch Class
1st Shore Winter Solstice

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Southcar's Stormwatcher At Bijzondere



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Napoli We'll Dance The Night Away

Best Of Opposite Sex
Glow LeeAnns Angel Of Bliss

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Napoli We'll Dance The Night Away

Best Puppy In Breed
Napoli We'll Dance The Night Away


Winners Dog: (1-1-0-0)
Napoli We'll Dance The Night Away

Senior Puppy Dog Class
1st Napoli We'll Dance The Night Away


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glow LeeAnns Angel Of Bliss

Junior Puppy Bitch Class
1st Glow LeeAnns Angel Of Bliss

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jempaw's Lasya's Legacy Lives On Layla Jean




Group 7 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Omega's Divine Right
  Collie (Rough)   37
Group 2nd   
GCh Stonepillar's Breakaway
  Bouvier des Flandres   35
Group 3rd    Shelhaven Hypnotic   Shetland Sheepdog   34
Group 4th   
Asset's Running On Empty
  Border Collie   29
BPIG    Shelhaven Hypnotic   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 9 pts (2-5-1-2)
Ch Wenlisa's New Rootz For Bootez

Best Of Opposite Sex
Garrison's Goddess Of Light And Dark

Best Of Winners: (2-5-1-2)
Garrison's Goddess Of Light And Dark

Best Puppy In Breed
Ch Malka's Beyond The Shadows

Select Bitch
Ch Malka's Beyond The Shadows


Winners Dog: (2-5-1-2)
Enroute's To The Cookout

Reserve Winners Dog
Stone Hill's Paint Me

Senior Puppy Dog Class
1st Enroute's To The Cookout
2nd Stone Hill's Paint Me


Winners Bitch: (2-5-1-2)
Garrison's Goddess Of Light And Dark

Reserve Winners Bitch
Riverside Ray Of Sunshine

Junior Puppy Bitch Class
1st Amadore Shimmer And Shine
2nd Amadore New Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Garrison's Goddess Of Light And Dark
2nd Amadore Seriously Loaded

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Riverside Ray Of Sunshine

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glimbi's Risky Roxanne V Gaia

Best Of Opposite Sex
Stryker Du Pre De La Sommerau

Best Puppy In Breed
Glimbi's Risky Roxanne V Gaia


Winners Dog: (1-1-0-0)
Stryker Du Pre De La Sommerau

12-18 Month Dog Class
1st Stryker Du Pre De La Sommerau


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glimbi's Risky Roxanne V Gaia

Senior Puppy Bitch Class
1st Glimbi's Risky Roxanne V Gaia

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Asset's Running On Empty

Best Of Opposite Sex
Whitecap Springs Back To Arbourway

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Asset's Running On Empty


Winners Dog: (1-1-0-0)
Whitecap Springs Back To Arbourway

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Whitecap Springs Back To Arbourway


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Asset's Running On Empty

Open Bitch Class
1st Asset's Running On Empty

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonepillar's Breakaway



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Omega's Divine Right



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Seawhisper In The Limelight

12-18 Month Bitch Class
1st Seawhisper In The Limelight

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cardross Back In Time To Seafoam

Best Of Opposite Sex
Seawhisper Winsmore's Cee It My Way

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cardross Back In Time To Seafoam

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 9 pts (2-6-1-1)
GChB Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills

Best Of Opposite Sex
GChS Riverryan Just Do It

Best Of Winners: (2-6-1-1)
Riverryan's Dark Moon Rising

Best Puppy In Breed
Ghalia Safaa Von Amalaberg


Winners Dog: (2-6-1-1)
Player Von Edle Zucht

Reserve Winners Dog
Torch Von Zwillingseichen

Senior Puppy Dog Class
1st Torch Von Zwillingseichen

12-18 Month Dog Class
1st Player Von Edle Zucht


Winners Bitch: (2-6-1-1)
Riverryan's Dark Moon Rising

Reserve Winners Bitch
Aspin Von Sealand

Junior Puppy Bitch Class
1st Lyka Vom Renegat Haus

Senior Puppy Bitch Class
1st Ghalia Safaa Von Amalaberg

12-18 Month Bitch Class
1st Nyx Von Mowatt

Open Bitch Class
1st Riverryan's Dark Moon Rising
2nd Aspin Von Sealand
3rd Estemeed K9's Kassadee

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Windkist Moving Target

Best Of Opposite Sex
Immerzu Lucky Guess

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Windkist Moving Target


Winners Dog: (1-2-0-0)
Windkist Moving Target

Open Dog Class
1st Windkist Moving Target


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Immerzu Lucky Guess

Reserve Winners Bitch
Immerzu Mischief Managed

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Immerzu Lucky Guess
2nd Immerzu Mischief Managed

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Shelhaven Hypnotic

Best Of Opposite Sex
Ch Wyndenfog's Mera Mera On The Wall

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Kelbren Carbon Copy

Best Puppy In Breed
Ch Shelhaven Hypnotic

Select Dog
Ch Sunnyseas Knight's Quest


Winners Dog: (1-1-2-1)
Kelbren Carbon Copy

Open Dog Class
1st Kelbren Carbon Copy


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Shelhaven Seeing Double

Senior Puppy Bitch Class
1st Shelhaven Seeing Double

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Silver Lining Don't Steal My Shine At Wenlisa


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By