Nanaimo Kennel Club
Saturday, June 17, 2023



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Kerryn Harvey
Deerhound (Scottish)  
GChS Necesse's Defendo Dominus
Points: 239 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kerryn Harvey
Retriever (Golden)  
GCh Allsgold Where The Wild Things Are
Points: 222
Best Puppy In Show
Judge: Kerryn Harvey
Great Dane   Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man
Best Veteran In Show
Judge: Kerryn Harvey
Akita  
Ch Matis Rogue
Best Altered In Show
Judge: Kerryn Harvey
Akita  
Ch Matis Rogue








Group 1 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Allsgold Where The Wild Things Are
  Retriever (Golden)   48
Group 2nd   
Ch Readyfor Everyones Favorite Redhead
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   36
Group 3rd   
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   26
Group 4th   
GChS Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   25
BPIG   
Rhapsody Better With Sprinkles
  Vizsla (Smooth)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Ch (Alt) Donieka's Party Time
  Retriever (Golden)   0
Best Altered In Group   
GCh Ch (Alt) Donieka's Party Time
  Retriever (Golden)   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChB Malhaven Mastro Di Saltello

Best Of Opposite Sex
Hunterspride High Spirits

Select Dog
GChB Suma's Mistero L'Uomo Mascherato



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Hunterspride High Spirits

Reserve Winners Bitch
Hunterspride Rivereen Rambler

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hunterspride High Spirits

Open Bitch Class
1st Hunterspride Rivereen Rambler

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonepeake Third Time Lucky



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonepeake Third Time Lucky

12-18 Month Bitch Class
1st Stonepeake Third Time Lucky

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-4-0-1)
GChS Danrich's Polly Pocket

Best Of Opposite Sex
Ashbys Boot Scootin Boogie

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Ashbys Boot Scootin Boogie

Best Puppy In Breed
Ashbys Boot Scootin Boogie


Winners Dog: (2-4-0-1)
Ashbys Boot Scootin Boogie

Reserve Winners Dog
Tchesinkut's The High Life

Junior Puppy Dog Class
1st Ashbys Boot Scootin Boogie

Senior Puppy Dog Class
1st Tchesinkut's The High Life


Winners Bitch: (2-4-0-1)
Wish List Bella Mare

Reserve Winners Bitch
Kermodei Kamchatka

Junior Puppy Bitch Class
1st Kermodei Kamchatka

Senior Puppy Bitch Class
1st Britton's Crown Jewel
2nd Firebacks Coastal Tide

Open Bitch Class
1st Wish List Bella Mare

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 9 pts (1-2-4-3)
GChB Readyfor Everyones Favorite Redhead

Best Of Opposite Sex
Ch Readyfor Brilliant Ruby Of Rainkist

Best Of Winners: (1-2-4-3)
Lealee's Iridescent Star

Best Puppy In Breed
Lealee's Iridescent Star

Select Dog
GChS Tollchester Free'Dom Fighter

Select Bitch
Ch Tollchester Spice It Up


Winners Dog: (1-2-4-3)
Lealee's Chasing Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Lealee's Chasing Stars


Winners Bitch: (1-2-4-3)
Lealee's Iridescent Star

Reserve Winners Bitch
Redfox Dazzling Firefly

Junior Puppy Bitch Class
1st Lealee's Iridescent Star

12-18 Month Bitch Class
1st Redfox Dazzling Firefly

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Reidwood More Than A Pretty Face

Best Puppy In Breed
Reidwood More Than A Pretty Face



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Reidwood More Than A Pretty Face

Reserve Winners Bitch
Briarstone's Original Citrus

Junior Puppy Bitch Class
1st Reidwood More Than A Pretty Face

Open Bitch Class
1st Briarstone's Original Citrus

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Islandview Wild At Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Islandview Wild At Heart

Open Dog Class
1st Islandview Wild At Heart


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Stirling Morro Bay

Best Of Opposite Sex
Labeth's Forever Yours With Edasiy

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Elcazador Hot Topic

Best Puppy In Breed
Elcazador Hot Topic


Winners Dog: (2-1-0-1)
Labeth's Forever Yours With Edasiy

Reserve Winners Dog
Elcazador Highest Score

Senior Puppy Dog Class
1st Elcazador Highest Score

12-18 Month Dog Class
1st Labeth's Forever Yours With Edasiy


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Elcazador Hot Topic

Senior Puppy Bitch Class
1st Elcazador Hot Topic

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Beswin Ynot Dream With Mee

Best Of Opposite Sex
GCh Keypoint's My What A Guy That Gaston



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Rhapsody Better With Sprinkles

Best Puppy In Breed
Rhapsody Better With Sprinkles


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
Ch Bartland's Smoke On The Water







Group 2 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   16
Group 2nd   
GChS Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   15
Group 3rd    Westknock Sweet Magnolia   Whippet   10
Group 4th   
Phenomenal Pharaoh King
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   5
BPIG   
Coso's Ama La Vita
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Veteran In Group   
Foxtrot's Rose Moon
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Breigayt's Steeldust River

Best Puppy In Breed
Kdolet's Take My Breath Away



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kdolet's Take My Breath Away

Junior Puppy Bitch Class
1st Kdolet's Take My Breath Away

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Phenomenal Pharaoh King

Best Of Opposite Sex
Ch Waldiedox Can U Keep A Secret

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Phenomenal Pharaoh King

Best Puppy In Breed
Phenomenal Pharaoh King


Winners Dog: (1-2-0-1)
Phenomenal Pharaoh King

Junior Puppy Dog Class
1st Phenomenal Pharaoh King


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Joskip's Moonray ML

Reserve Winners Bitch
Phenomenal Femme Fatal

Junior Puppy Bitch Class
1st Phenomenal Femme Fatal

12-18 Month Bitch Class
1st Joskip's Moonray ML

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
GChS Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
GChB Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Best Puppy In Breed
Coso's Ama La Vita

Select Dog
Ch Martella's Lets Talk Business AtTopOfTheRock



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Coso's Ama La Vita

Senior Puppy Bitch Class
1st Coso's Ama La Vita

Veteran Female
Foxtrot's Rose Moon

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Westknock Sweet Magnolia

Best Of Opposite Sex
GCh Jetstream Game On

Select Dog
Ch Westknock Imagine Tiger Tiger

Select Bitch
Ch Meadowmouse Bombalurina



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Westknock Sweet Magnolia

Reserve Winners Bitch
Counterpoint Let's Get This Party Started

12-18 Month Bitch Class
1st Counterpoint Let's Get This Party Started

Open Bitch Class
1st Westknock Sweet Magnolia





Group 3 - Kerryn Harvey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl
  Boxer   28
Group 2nd   
Ch Kiraly's Hot Stuff
  Schnauzer (Giant)   26
Group 3rd   
GChS Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   25
Group 4th   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   23
BPIG    Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man   Great Dane   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Matis Rogue
  Akita   0
Best Altered In Group   
Ch Matis Rogue
  Akita   0
Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Outlander's Take Me Back In Time

Best Of Opposite Sex
Outlander's Dream Of Greatness

Best Puppy In Breed
Outlander's Dream Of Greatness

Select Dog
GCh Outlander's I Can Hold My Own

Select Bitch
GCh Daomori Dream Big To Outlander



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Outlander's Dream Of Greatness

Reserve Winners Bitch
Outlander's That Certain Mystique

Junior Puppy Bitch Class
1st Outlander's Dream Of Greatness

Open Bitch Class
1st Outlander's That Certain Mystique

Veteran Female
Ch Matis Rogue

Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Seaberns Starseeker


Winners Dog: (1-0-0-0)
Seaberns Starseeker

12-18 Month Dog Class
1st Seaberns Starseeker


Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl

Select Bitch
Ch Hive's The Queen Bee



Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
GCh Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style



Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Brauchbar Fireball Whiskey

Best Of Opposite Sex
Redstone's Murder By Numbers V Aludra

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Brauchbar Fireball Whiskey

Best Puppy In Breed
Redstone's Murder By Numbers V Aludra


Winners Dog: (2-2-0-0)
Redstone's Murder By Numbers V Aludra

Reserve Winners Dog
Rudy The Thunder Moose

Junior Puppy Dog Class
1st Redstone's Murder By Numbers V Aludra

Open Dog Class
1st Rudy The Thunder Moose


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Brauchbar Fireball Whiskey

Reserve Winners Bitch
Sant Kreal Rated R

Open Bitch Class
1st Brauchbar Fireball Whiskey
2nd Sant Kreal Rated R

Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-1)
Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man

Best Of Opposite Sex
Kapari's Ain't Nothin' But A G Thang

Best Of Winners: (0-2-0-1)
Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man

Best Puppy In Breed
Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kapari's Ain't Nothin' But A G Thang

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kapari's Ain't Nothin' But A G Thang

Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Marinella's Ladies Love Country Boy's At Tanaki



Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Debeau's Thunder Wengel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Debeau's Thunder Wengel

Canadian Bred Dog Class
1st Debeau's Thunder Wengel


Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Sancha's Elevated Proof For Samoden

Best Of Opposite Sex
Xuebi From Hillset

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Sancha's Elevated Proof For Samoden

Best Puppy In Breed
Sancha's Elevated Proof For Samoden


Winners Dog: (2-3-0-0)
Xuebi From Hillset

Reserve Winners Dog
Sancha's Falkor's Solo Flight

Junior Puppy Dog Class
1st Sancha's Falkor's Solo Flight

Senior Puppy Dog Class
1st Xuebi From Hillset

Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kiraly's Hot Stuff



Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow



Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Almazy Anabara Tania Fairy Princess






Group 4 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   Ch Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   33
Group 2nd   
GChB Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   32
Group 3rd   
GCh Takala Trails Hazel
  Irish Terrier   27
Group 4th   
GChS Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   26
BPIG   
Dreamaker Leap Of Faith
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Veteran In Group   Ch Mysticgold's Hear Me Roar   West Highland White Terrier   0
Best Altered In Group    Mysticgold's Holly Bree   West Highland White Terrier   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Takala Trails P!nk Glitter In The Air

Best Puppy In Breed
Takala Trails P!nk Glitter In The Air



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Takala Trails P!nk Glitter In The Air

Senior Puppy Bitch Class
1st Takala Trails P!nk Glitter In The Air

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Delicious Abernethy

Best Puppy In Breed
Snarfington Groucho Mouse


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Chrysaliss Avenged Sevenfold

Best Of Opposite Sex
GChB Wisterias Song Of A Siren

Select Dog
GCh Troll Dogs Harold


Winners Dog: (1-0-1-1)
Chrysaliss Avenged Sevenfold

Open Dog Class
1st Chrysaliss Avenged Sevenfold


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Takala Trails Hazel



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In

Best Of Opposite Sex
Amblegreen Sidney By The Sea

Best Of Winners: (1-3-1-0)
A-Lunit Ewidoir

Best Puppy In Breed
A-Lunit Ewidoir


Winners Dog: (1-3-1-0)
A-Lunit Ewidoir

Senior Puppy Dog Class
1st A-Lunit Ewidoir

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (3-2-1-2)
Ch Dreamaker Red Danger Zone

Best Puppy In Breed
Dreamaker Leap Of Faith

Select Bitch
Ch Kinsey's Mimicker Practically Magic


Winners Bitch: (3-2-1-2)
Empire I Am A Movie Star

Reserve Winners Bitch
Dreamaker Leap Of Faith

Junior Puppy Bitch Class
1st Dreamaker Leap Of Faith

12-18 Month Bitch Class
1st Empire I Am A Movie Star

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Lucas (Estonia)

Select Dog
GCh Kometa Rossi Kovid



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Distaff Chuffed To Bits

Best Of Opposite Sex
Ch Rustik's It's Only Money Honey With Qwik N Thik



12-18 Month Bitch Class
1st Distaff Cascade

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 7 pts (3-2-1-2)
GChB Windacre In Fine Fettle

Best Of Opposite Sex
Ch Mysticgold's Hear Me Roar

Best Of Winners: (3-2-1-2)
Ladyleigh She's Sugar Coated

Best Puppy In Breed
Mysticgold's Thyme After Thyme

Select Bitch
GCh Ladyleigh She's Cooking Now


Winners Bitch: (3-2-1-2)
Ladyleigh She's Sugar Coated

Reserve Winners Bitch
Mysticgold's Thyme After Thyme

Junior Puppy Bitch Class
1st Mysticgold's Thyme After Thyme

12-18 Month Bitch Class
1st Ladyleigh She's Sugar Coated





Group 5 - Kerryn Harvey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rae Anne's Top Gun
  Papillon   43
Group 2nd   
Ch Sightnscent Dont Speak
  Miniature Pinscher   38
Group 3rd    Intime Poms In A Pinch   Pomeranian   37
Group 4th   
GChS Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   30
BPIG    Furrycreek's Catch Me If You Can   Pomeranian   N/A
Best Veteran In Group   
GChS Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   0
Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Wynneiras Double Shot

Best Of Opposite Sex
Ch Wynneiras Moonlight On The River

Best Puppy In Breed
Ch Wynneiras Moonlight On The River



Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lyn's Sir Thomas At Lemoge



Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Pastel's Web Of Lies

Best Of Opposite Sex
Ch Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Cheyennes Lil Drummer Boy

Best Puppy In Breed
Ch Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy


Winners Dog: (1-1-1-1)
Cheyennes Lil Drummer Boy

Junior Puppy Dog Class
1st Cheyennes Lil Drummer Boy


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Dewdrops Tutti Fruitti

Junior Puppy Bitch Class
1st Dewdrops Tutti Fruitti

Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChS MistyTrails Caught On Radar

Best Of Opposite Sex
Ch Specialty La Belle's Luna

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Pandabear's Astro

Best Puppy In Breed
Ch Specialty La Belle's Luna

Select Dog
Ch MistyTrails Lil Prince Of Finland


Winners Dog: (1-3-2-1)
Pandabear's Astro

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pandabear's Astro


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Salida Del Sol Havadahl Gucci

Reserve Winners Bitch
Specialty Brie's Laurel

Junior Puppy Bitch Class
1st Specialty Brie's Laurel

Senior Puppy Bitch Class
1st Pandabear's Willow

Canadian Bred Bitch Class
1st Salida Del Sol Havadahl Gucci

Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Best Puppy In Breed
Spoildrotten Sealegends Snow Princess



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Sightnscent Dont Speak



Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChS Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
GChB Truluv's Once Upon A Time

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Flinters Steal A Kiss

Best Puppy In Breed
Flinters Steal A Kiss


Winners Dog: (1-2-1-1)
Flinters Steal A Kiss

Junior Puppy Dog Class
1st Flinters Steal A Kiss


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Flinters Angel Kiss

Reserve Winners Bitch
Stromarlyn Truluv's Witchcraft

Junior Puppy Bitch Class
1st Flinters Angel Kiss

Canadian Bred Bitch Class
1st Stromarlyn Truluv's Witchcraft

Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 6 pts (1-2-4-0)
Ch Intime Poms In A Pinch

Best Of Opposite Sex
Cheyennes Rainbow Connection

Best Of Winners: (1-2-4-0)
Furrycreek's Catch Me If You Can

Best Puppy In Breed
Furrycreek's Catch Me If You Can

Select Dog
Ch Furrycreek's Feel Like Flying


Winners Bitch: (1-2-4-0)
Cheyennes Rainbow Connection

Reserve Winners Bitch
Pomhaven's Shamrock

Junior Puppy Bitch Class
1st Cheyennes Rainbow Connection

Open Bitch Class
1st Pomhaven's Shamrock

Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Bellefleet Lemoges Wise Caleb

Best Of Opposite Sex
Koehl's Ice Ice Baby

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Lemoges My Danny Boy

Best Puppy In Breed
Lemoges My Danny Boy


Winners Dog: (2-2-1-0)
Lemoges My Danny Boy

Reserve Winners Dog
Lemoges Silver Prince Charming

Senior Puppy Dog Class
1st Lemoges My Danny Boy
2nd Lemoges Silver Prince Charming


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Koehl's Ice Ice Baby

Reserve Winners Bitch
Lemoge's Snow Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st Lemoge's Snow Angel

Open Bitch Class
1st Koehl's Ice Ice Baby

Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Carlin & Fantasy's Some Kind Of Wonderful

Best Of Opposite Sex
Hyclass Summer Love

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Carlin & Fantasy's Some Kind Of Wonderful

Best Puppy In Breed
Hyclass Summer Love

Judge: Kerryn Harvey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer

Best Puppy In Breed
Carmorosa's Lady Sophie



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Artemus Victoria Regina

Reserve Winners Bitch
Carmorosa's Lady Sophie

Senior Puppy Bitch Class
1st Carmorosa's Lady Sophie

Open Bitch Class
1st Artemus Victoria Regina





Group 6 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   31
Group 2nd   
GChB Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   30
Group 3rd   
GChB Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   27
Group 4th   
GChB Timberfoxs Mystic Falls Sunojo
  Shiba Inu   23
BPIG    Theory Nuit d'Etoiles   Poodle (Standard)   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Timberfoxs Mystic Falls Sunojo
  Shiba Inu   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wynneiras Made For Me'



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wynneiras Made For Me'

Open Bitch Class
1st Wynneiras Made For Me'

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Encores Rockin The Pandemonium

Select Dog
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Waylin's Sound Of Music

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Waylin N Havasu's Moon Landing


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Waylin's Sound Of Music

12-18 Month Bitch Class
1st Waylin's Sound Of Music

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Milo's Out On A Limb



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

Best Puppy In Breed
Fuyumi Hime Go Hajimari



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

Junior Puppy Bitch Class
1st Fuyumi Hime Go Hajimari

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Beaukees Pursuit Of Perfection

Best Puppy In Breed
Beaukees Pursuit Of Perfection

Select Bitch
Ch Beaukees Killer Cruise



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Beaukees Pursuit Of Perfection

Junior Puppy Bitch Class
1st Beaukees Pursuit Of Perfection

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
Theory Nuit d'Etoiles

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Theory Nuit d'Etoiles

Best Puppy In Breed
Theory Nuit d'Etoiles


Winners Dog: (1-2-1-0)
Delphinium's Island Adventurers

Senior Puppy Dog Class
1st Delphinium's Island Adventurers


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Theory Nuit d'Etoiles

Reserve Winners Bitch
Berkshire Piedmont Kizomba With Haseya

Junior Puppy Bitch Class
1st Berkshire Piedmont Kizomba With Haseya

Senior Puppy Bitch Class
1st Theory Nuit d'Etoiles

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Timberfoxs Mystic Falls Sunojo

Best Of Opposite Sex
GChB Sunojo I Aim To Misbehave


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChB Sealegends Moonlight Magic

Best Of Opposite Sex
Sealegend's Angel's Trumpet

Select Dog
Ch Sealegends Magical Midnight Dance



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Sealegend's Angel's Trumpet

12-18 Month Bitch Class
1st Sealegend's Angel's Trumpet

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Trekhond's Dressed For A Parti

Best Of Opposite Sex
GCh Trekhond's King Of The Road

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Sandon Im So Striking At Trekhond

Best Puppy In Breed
Meadowpark's Pledging My Love Too Trekhond

Select Dog
Ch Trekhond's Solitary Man


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Meadowpark's Pledging My Love Too Trekhond

Reserve Winners Bitch
Trekhond's Jump For Joy

Junior Puppy Bitch Class
1st Meadowpark's Pledging My Love Too Trekhond

Senior Puppy Bitch Class
1st Trekhond's Jump For Joy

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   34
Group 2nd   
Ch Eclipse Boom Boom Pow
  Berger Picard   31
Group 3rd   
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro
  Welsh Corgi (Cardigan)   30
Group 4th    Morning Mist Flexible Flyer   Australian Shepherd   29
BPIG    Kelkary FullMoon Remember My Name Fame   Bearded Collie   N/A
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
WNR's Frankly Speaking

Best Of Opposite Sex
Aquila's Northern Exposure

Best Of Winners: (2-3-0-0)
WNR's Frankly Speaking

Best Puppy In Breed
Downriver Bric-A-Brac Barrett


Winners Dog: (2-3-0-0)
Aquila's Northern Exposure

Reserve Winners Dog
Downriver Bric-A-Brac Barrett

Senior Puppy Dog Class
1st Downriver Bric-A-Brac Barrett

Open Dog Class
1st Aquila's Northern Exposure


Winners Bitch: (2-3-0-0)
WNR's Frankly Speaking

Reserve Winners Bitch
Aquila's Rockitt To The Stars

Senior Puppy Bitch Class
1st Downrivernkarab Over The Red Sea

12-18 Month Bitch Class
1st WNR's Frankly Speaking

Open Bitch Class
1st Aquila's Rockitt To The Stars

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Morning Mist Flexible Flyer

Best Of Opposite Sex
Dancin' Eyes Fire By Vanstone

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Morning Mist Flexible Flyer


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Dancin' Eyes Fire By Vanstone

Reserve Winners Bitch
MountainAsh Sugar And Spice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st MountainAsh Sugar And Spice

Open Bitch Class
1st Dancin' Eyes Fire By Vanstone
2nd Tanasi's Copy Cat

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Addlee's First Lady At Tiffany

Best Puppy In Breed
Kelkary FullMoon Remember My Name Fame


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Kaizen's Kismet

Best Of Opposite Sex
Mordecai At EclatDeToil

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Kaizen's Kismet


Winners Dog: (1-3-0-0)
Mordecai At EclatDeToil

Open Dog Class
1st Mordecai At EclatDeToil


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Kaizen's Kismet

Reserve Winners Bitch
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

12-18 Month Bitch Class
1st Kaizen's Kismet

Open Bitch Class
1st Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe
2nd H' Storm Cat Of Ot Vitosha

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eclipse Boom Boom Pow



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Outburst Hurley Burley

Best Of Opposite Sex
GChB Border Lane Air On The G String


Winners Dog: (1-0-0-1)
Outburst Hurley Burley

Open Dog Class
1st Outburst Hurley Burley


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vanisle's Diamond Girl



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Snowventure Thunderstruck



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Opposite Sex
Woodsides Silver Charm Gable Hills


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Alta Little Red Corvette At RF

Best Of Opposite Sex
Ch Renaissance Farms Zizi Does It

Best Puppy In Breed
Karma's Witchcraft Of Dantero



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Karma's Witchcraft Of Dantero

Junior Puppy Bitch Class
1st Karma's Witchcraft Of Dantero

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Blueshire's Big Ben

Best Of Opposite Sex
Ch Stoneyroydes Lola Is A Show Girl



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChS CoastalViews Winter Shades

Best Of Opposite Sex
Ch Cincerlee's Revival

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Tresta Chasing Summer


Winners Dog: (1-1-1-1)
Cincerlee Prince Of The Universe

Canadian Bred Dog Class
1st Cincerlee Prince Of The Universe


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Tresta Chasing Summer

Open Bitch Class
1st Tresta Chasing Summer

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brigadoon Krystal Dragon At Pinemeade



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By