Island Dog Club
Saturday, October 28, 2023 - Show-2



Related Results

Obedience

Saturday, October 28 (Obedience Trial-1)
Sunday, October 29 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, October 28 (Rally Trial-1)
Sunday, October 29 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Rosemary Shoreman
Spaniel (English Cocker)  
GChEx Especially Classic Couture
Points: 154 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rosemary Shoreman
Alaskan Malamute  
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
Points: 114
Best Puppy In Show
Judge: Rosemary Shoreman
Shih Tzu  Ch Shente's It's All About Jazz
Best Altered In Show
Judge: Rosemary Shoreman
Silky Terrier  
Annadeans Princess Jeni








Group 1 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   39
Group 2nd   
GChB Clussexx Flying Ace
  Spaniel (Clumber)   38
Group 3rd   Ch Westben Lovegame Of Chestnut Square   Retriever (Golden)   37
Group 4th   
GCh Woodducks' Gentle On My Mind
  Retriever (Labrador)   20
BPIG   
Quyens Ambertru's Yeti Cooler
  Retriever (Golden)   N/A
Group 1st (Altered)   
Aquagem Tell Me S'More Zuk'O
  Retriever (Golden)   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB DuValin Quartz



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
GCh Woodducks' Gentle On My Mind

Best Of Opposite Sex
Gaff's Country Road

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Madabout's Rainman

Best Puppy In Breed
Madabout's Rainman

Select Dog
Ch Madabout's Straight From The Butcher


Winners Dog: (1-4-2-0)
Madabout's Rainman

Junior Puppy Dog Class
1st Madabout's Rainman


Winners Bitch: (1-4-2-0)
Gaff's Country Road

Reserve Winners Bitch
Fargoridge Cool Breeze

Junior Puppy Bitch Class
1st KhylarCreek Phoning Home From Fenwyck

Canadian Bred Bitch Class
1st Gaff's Country Road
2nd Marsuvica's Cross Border News

Open Bitch Class
1st Fargoridge Cool Breeze

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Roaneden's Blueprint For Victory

Select Dog
GChS Roaneden's Thunderstruck



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Cormac Mac Airt Of Clancuddy

Best Of Opposite Sex
Ch Annagh's Roisin

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Newireland's Mist On The Moor

Best Puppy In Breed
Newireland's Mist On The Moor

Select Dog
GChS Cornadore Branco With Annagh


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Newireland's Mist On The Moor

Junior Puppy Bitch Class
1st Newireland's Mist On The Moor

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Alivia Flowers Klitsdvor



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Marsuvica's Golden Boy

Best Of Opposite Sex
Nevaehlea's Pretty Little Thing

Best Puppy In Breed
Nevaehlea's Pretty Little Thing

Select Bitch
Ch Brimat's Sweet And Spicy


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Clussexx Flying Ace



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Especially Classic Couture



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wyldkatz Sweeter Than Apple Pie






Group 2 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling
  Ibizan Hound   17
Group 2nd   
Ch Chetcote's Island Girl
  Dachshund (Miniature Smooth)   16
Group 3rd   
GChS Comar's River Deep Mountain High
  Whippet   11
Group 4th   
Darom Kokua From The Blue Line
  Irish Wolfhound   10
BPIG   
Ch Chetcote's Island Girl
  Dachshund (Miniature Smooth)   N/A
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blackwing'n Wasenshi's Windsong

Best Puppy In Breed
Blackwing'n Wasenshi's Windsong



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blackwing'n Wasenshi's Windsong

Senior Puppy Bitch Class
1st Blackwing'n Wasenshi's Windsong

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cloverhill's Oh Henry



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChB Chetcote Sky Ryder At Moonbeam

Best Of Opposite Sex
GChS Chetcote Do You Wanna Dance

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Chetcote's Black Pearl

Select Dog
GCh Cream Ridge Monsieur at Er Dox


Winners Dog: (2-1-2-1)
Chetcote All Around The World

Reserve Winners Dog
Chetcote Rupert Bear

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chetcote All Around The World

Open Dog Class
1st Chetcote Rupert Bear


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Chetcote's Black Pearl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote's Black Pearl

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Chetcote's Island Girl

Best Of Opposite Sex
Admindac's This Warrior Has Arrived MS

Best Of Winners: (1-0-0-0)
Chetcote Celestial

Best Puppy In Breed
GCh Chetcote's Island Girl


Winners Bitch: (1-0-0-0)
Chetcote Celestial

Reserve Winners Bitch
Admindac Hocus Pocus MSP

Senior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Celestial

Canadian Bred Bitch Class
1st Admindac Hocus Pocus MSP

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh E R Dox Merlin Green The Great

Select Dog
Award Cancelled



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Darom Kokua From The Blue Line


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High







Group 3 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   7
Group 2nd   
GChB Esmonds Canadian Shield
  Rottweiler   6
Group 3rd   
GCh Plainsong's Classic Country
  Bernese Mountain Dog   5
Group 4th   
Ch Creek Danes A Rock In The Stream
  Great Dane   4
BPIG No Entry
Group 1st (Altered)   
Ch (Alt) Corleone Cool Comeback Yoshi
  Leonberger   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Plainsong's Classic Country



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot

Best Of Opposite Sex
Librrani's Now You See Me



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Librrani's Now You See Me

Open Bitch Class
1st Librrani's Now You See Me

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Creek Danes A Rock In The Stream







Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Corleone Cool Comeback Yoshi

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Esmonds Canadian Shield



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Astablak Simply The Best Mika

Best Of Opposite Sex
White Berch Eagle Feather

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Astablak Simply The Best Mika


Winners Dog: (1-1-0-0)
White Berch Eagle Feather

Bred By Exhibitor Dog Class
1st White Berch Eagle Feather


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Astablak Simply The Best Mika

Canadian Bred Bitch Class
1st Astablak Simply The Best Mika





Group 4 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox
  Welsh Terrier   9
Group 2nd   
GChB Wisterias Song Of A Siren
  Bull Terrier (Miniature)   8
Group 3rd   
Ch Ellerker's You May Be Right
  Schnauzer (Miniature)   7
Group 4th   GCh Fairview Lady Abegweit   Dandie Dinmont Terrier   6
BPIG    Hampton Court Endeavor At Dragonfox   Fox Terrier (Wire)   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Versaterre's Something About Stella

Best Of Opposite Sex
Ch Versaterre Classic Gary



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Wisterias Song Of A Siren



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Showme Scottish Dancer



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Fairview Lady Abegweit

Best Of Opposite Sex
Glahms Fairview Echo Of The Island


Winners Dog: (1-0-0-1)
Glahms Fairview Echo Of The Island

Canadian Bred Dog Class
1st Glahms Fairview Echo Of The Island


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hampton Court Endeavor At Dragonfox

Best Puppy In Breed
Hampton Court Endeavor At Dragonfox



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hampton Court Endeavor At Dragonfox

Senior Puppy Bitch Class
1st Hampton Court Endeavor At Dragonfox

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Silverline Set Em Up Hank


Winners Dog: (1-0-0-0)
Silverline Set Em Up Hank

Open Dog Class
1st Silverline Set Em Up Hank


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellerker's You May Be Right



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox







Group 5 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Michaelmas Taylin Top Marks
  Pekingese   26
Group 2nd   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   23
Group 3rd   
Pocopayasos Cutie Patootie
  Havanese   22
Group 4th   
Ch IslandGems Dreams Come True
  Toy Fox Terrier   20
BPIG   
Pocopayasos Cutie Patootie
  Havanese   N/A
Group 1st (Altered)   
Annadeans Princess Jeni
  Silky Terrier   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Hartscontent East Coast Edition

Best Of Opposite Sex
Ch Sushine Spitfire v RiverHaus

Best Puppy In Breed
Ch Sushine Spitfire v RiverHaus



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Cherrywood Winter Wonderland

Senior Puppy Bitch Class
1st Cherrywood Winter Wonderland

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Gardine That Escalated Quickly

Best Of Opposite Sex
Gardine Do I Look Like A Brenda 2U?

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Gardine That Escalated Quickly

Best Puppy In Breed
Lacshen Nia:wen Ki Wahi


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Gardine Do I Look Like A Brenda 2U?

Reserve Winners Bitch
Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Senior Puppy Bitch Class
1st Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Canadian Bred Bitch Class
1st Gardine Do I Look Like A Brenda 2U?

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-0)
Pocopayasos Cutie Patootie

Best Puppy In Breed
Pocopayasos Cutie Patootie

Select Bitch
Ch Weatherford's Moonbeam Valentine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pocopayasos Cutie Patootie

Junior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos Cutie Patootie

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Diamondsun's Lightning Strikes

Best Of Opposite Sex
Kildrummy Striking Pride

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Kildrummy Striking Pride

Best Puppy In Breed
Diamondsun's Lightning Strikes


Winners Dog: (2-4-1-0)
Kildrummy Blackjack

Reserve Winners Dog
Diamondsun's Lamborghini

Senior Puppy Dog Class
1st Kildrummy Blackjack
2nd Diamondsun's Lamborghini


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Kildrummy Striking Pride

Reserve Winners Bitch
Kildrummy Victory Now

Junior Puppy Bitch Class
1st Kildrummy Victory Now
2nd Ruffcuts Baylee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kildrummy Striking Pride

Open Bitch Class
1st Diamondsun's Rio

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Michaelmas Taylin Top Marks

Best Of Opposite Sex
Taylin Pekeeasy Celtic Kylie

Best Of Winners: (1-1-1-0)
PekeEasy Charlie Brown

Best Puppy In Breed
PekeEasy Charlie Brown


Winners Dog: (1-1-1-0)
PekeEasy Charlie Brown

Senior Puppy Dog Class
1st PekeEasy Charlie Brown


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Taylin Pekeeasy Celtic Kylie

Junior Puppy Bitch Class
1st Taylin Pekeeasy Celtic Kylie

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Hidden Perch Starry Night Sky

Best Puppy In Breed
Hidden Perch Starry Night Sky



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Hidden Perch Starry Night Sky

Reserve Winners Bitch
Citadel's Cool Breeze

Junior Puppy Bitch Class
1st Hidden Perch Starry Night Sky
2nd Hidden Perch Crescendo Of Excitement

Open Bitch Class
1st Citadel's Cool Breeze

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Annadeans Toby The Tuffy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Annadeans Toby The Tuffy

Open Dog Class
1st Annadeans Toby The Tuffy


Sexually Altered Bitch Class
1st Annadeans Princess Jeni

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch IslandGems Dreams Come True



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Depasquiet Canadian Idol At Kiwiblue

Select Bitch
Ch Marsuvica's Bust My Bustle



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Depasquiet Canadian Idol At Kiwiblue

Reserve Winners Bitch
Marsuvica's Last Time Around

Canadian Bred Bitch Class
1st Marsuvica's Last Time Around

Open Bitch Class
1st Depasquiet Canadian Idol At Kiwiblue





Group 6 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   14
Group 2nd   Ch Shente's It's All About Jazz   Shih Tzu   13
Group 3rd   
GChB Onsengeltje Secretly Chiming In
  Dalmatian   9
Group 4th   
GChS Wolfriver's Taiho Koki
  Shiba Inu   7
BPIG   Ch Shente's It's All About Jazz   Shih Tzu   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Muldoon In The Arms Of Angels



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Onsengeltje Secretly Chiming In

Best Of Opposite Sex
Ch Hispot's Homerun



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Masino's Dirt Devil

Best Puppy In Breed
Ch Masino's Dirt Devil



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Discover Keesbrook's Pandora



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Discover Keesbrook's Pandora

Open Bitch Class
1st Discover Keesbrook's Pandora

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Arreau's My Fair Lady

Best Of Opposite Sex
Ch Maydele's Data Never Lies

Best Puppy In Breed
Ch Maydele's Data Never Lies



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Wolfriver's Taiho Koki





Group 7 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT
  Swedish Vallhund   36
Group 2nd   
GCh Northbay Xsell's Tommy Bahama
  Australian Shepherd   33
Group 3rd   GCh Seawhisper Winsmore's Non-Stop   Collie (Smooth)   24
Group 4th   
Ch Martinique High Fashion
  Shetland Sheepdog   21
BPIG   
Ch Martinique High Fashion
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 8 pts (1-4-3-1)
GChS Northbay Xsell's Tommy Bahama

Best Of Opposite Sex
Ch Amadore Ray Of Sun Shine

Best Of Winners: (1-4-3-1)
Amadore Fancy Like That

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Keep Your Eye On The Prize At Amadore

Select Dog
GChS Cowboy's Locked And Loaded


Winners Bitch: (1-4-3-1)
Amadore Fancy Like That

Reserve Winners Bitch
Malka's Under The Sea

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's Under The Sea
2nd Wenlisa's All Eyes On Me At Styrka

12-18 Month Bitch Class
1st Amadore Fancy Like That
2nd Malka's Soft Kitty

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Casryn's Never Give In Never Give Up

Best Of Opposite Sex
GChB Nicha Cha-Ho Le Mix Parfait

Best Puppy In Breed
Casryn's Never Give In Never Give Up


Winners Dog: (1-0-0-1)
Casryn's Never Give In Never Give Up

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Casryn's Never Give In Never Give Up


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Stonepillar's Legacy



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Seawhisper Winsmore's Non-Stop

Best Of Opposite Sex
GChB Cardross Black Velvet

Select Dog
GCh Seawhisper Winsmore Limelight



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChB Quymera's Awakening

Best Of Opposite Sex
Black Ice Von Kuste

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Luckystryke's Over The Mooin At Arisingstar

Best Puppy In Breed
Luckystryke's Over The Mooin At Arisingstar

Select Dog
GChS Riverryan Just Do It


Winners Dog: (2-1-2-0)
Luckystryke's Over The Mooin At Arisingstar

Reserve Winners Dog
Kylo Von Mowatt

Junior Puppy Dog Class
1st Luckystryke's Over The Mooin At Arisingstar

12-18 Month Dog Class
1st Kylo Von Mowatt


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Black Ice Von Kuste

Senior Puppy Bitch Class
1st Black Ice Von Kuste

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Pinewood's Classic Cowboy

Select Dog
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Riverhund Kyon Wingardium Leviosa

Best Puppy In Breed
Kyon's Northern Reflections Of Valkyries


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bagatelle Bad Moon Rising


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bagatelle Bad Moon Rising

12-18 Month Dog Class
1st Bagatelle Bad Moon Rising


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Martinique High Fashion

Best Of Opposite Sex
Ch Sunnyseas Knight's Quest

Best Puppy In Breed
Ch Martinique High Fashion



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT

Best Of Opposite Sex
Ch Vastgota Irish Clover ST

Select Bitch
Ch Alkemi Daisy Bell LT



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Ch Anbarra Barriet

Best Of Opposite Sex
Wenlisa's Social Butterfly

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Wenlisa's Social Butterfly

Best Puppy In Breed
Brynawel Wandavision


Winners Dog: (1-4-1-0)
Wenlisa's Held For Ransome

Junior Puppy Dog Class
1st Wenlisa's Held For Ransome


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Wenlisa's Social Butterfly

Reserve Winners Bitch
Wenlisa's Barefoot On The Beach

Junior Puppy Bitch Class
1st Brynawel Wandavision

12-18 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Social Butterfly

Open Bitch Class
1st Wenlisa's Barefoot On The Beach
2nd Dakotta Clab Gabby II

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By