Island Dog Club
Saturday, October 28, 2023 - Show-1



Related Results

Obedience

Saturday, October 28 (Obedience Trial-1)
Sunday, October 29 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, October 28 (Rally Trial-1)
Sunday, October 29 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Stewart Dankner
Alaskan Malamute  
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
Points: 138 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Stewart Dankner
Spaniel (English Cocker)  
GChEx Especially Classic Couture
Points: 130
Best Puppy In Show
Judge: Stewart Dankner
Shih Tzu  Ch Shente's It's All About Jazz
Best Baby Puppy In Show
Judge: Stewart Dankner
Bullmastiff   Marconian N Ridgetops Austin Knights
Best Veteran In Show
Judge: Stewart Dankner
Retriever (Golden)  
GChB YBFGoldens All Or Nothing JustB








Group 1 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   36
Group 2nd   
GCh DuValin Quartz
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   35
Group 3rd   
GChS Fyreglo's Beyond Our Wildest Dreams
  Retriever (Golden)   34
Group 4th   
GChB Clussexx Flying Ace
  Spaniel (Clumber)   21
BPIG    Westben Sealed With A Kiss At Chestnut Square   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Eirene's Sunset Strip
  Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GChB YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB DuValin Quartz







7 & Over Veteran Bitch Class
1st GCh Legacyk Stannyfield Prime Time

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
Ch Madabout's Straight From The Butcher

Best Of Opposite Sex
Gaff's Country Road

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Gaff's Country Road

Best Puppy In Breed
KhylarCreek Phoning Home From Fenwyck

Select Dog
GCh Woodducks' Gentle On My Mind


Winners Dog: (1-4-2-0)
Madabout's Rainman

Junior Puppy Dog Class
1st Madabout's Rainman

4-6 Month Dog Class
1st Madabout's Ocean Rescue


Winners Bitch: (1-4-2-0)
Gaff's Country Road

Reserve Winners Bitch
KhylarCreek Phoning Home From Fenwyck

Junior Puppy Bitch Class
1st KhylarCreek Phoning Home From Fenwyck

Canadian Bred Bitch Class
1st Gaff's Country Road
2nd Marsuvica's Cross Border News

Open Bitch Class
1st Fargoridge Cool Breeze

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Roaneden's Blueprint For Victory

Select Dog
GChS Roaneden's Thunderstruck



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChS Cornadore Branco With Annagh

Best Of Opposite Sex
Ch Annagh's Roisin

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Newireland's Mist On The Moor

Best Puppy In Breed
Newireland's Mist On The Moor

Select Dog
Ch Cormac Mac Airt Of Clancuddy


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Newireland's Mist On The Moor

Junior Puppy Bitch Class
1st Newireland's Mist On The Moor

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Alivia Flowers Klitsdvor



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Marsuvica's Golden Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Brimat's Sweet And Spicy

Best Puppy In Breed
Nevaehlea's Pretty Little Thing



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Nevaehlea's Pretty Little Thing

Reserve Winners Bitch
Nevaehlea's Uptown Girl @Brimat

Senior Puppy Bitch Class
1st Nevaehlea's Pretty Little Thing
2nd Nevaehlea's Uptown Girl @Brimat

7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Shanajens Together Forever

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Clussexx Flying Ace



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Especially Classic Couture



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wyldkatz Sweeter Than Apple Pie


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trax Taibhse


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trax Taibhse

Open Dog Class
1st Trax Taibhse






Group 2 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling
  Ibizan Hound   14
Group 2nd   
GChS Comar's River Deep Mountain High
  Whippet   13
Group 3rd   
GChB Chetcote Do You Wanna Dance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   12
Group 4th   
Blackwing'n Wasenshi's Windsong
  Basenji   9
BPIG   
Blackwing'n Wasenshi's Windsong
  Basenji   N/A
Best Baby Puppy In Group   
E R Dox Montgomery Black No's Chaos
  Dachshund (Standard Long-Haired)   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blackwing'n Wasenshi's Windsong

Best Puppy In Breed
Blackwing'n Wasenshi's Windsong



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blackwing'n Wasenshi's Windsong

Senior Puppy Bitch Class
1st Blackwing'n Wasenshi's Windsong

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cloverhill's Oh Henry



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Chetcote Do You Wanna Dance

Best Of Opposite Sex
GChB Chetcote Sky Ryder At Moonbeam

Select Dog
GCh Cream Ridge Monsieur at Er Dox



4-6 Month Bitch Class
1st Chetcote Dahlia Night Butterfly

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Chetcote's Island Girl

Best Of Opposite Sex
Admindac's This Warrior Has Arrived MS

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Admindac's This Warrior Has Arrived MS

Best Puppy In Breed
GCh Chetcote's Island Girl


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Chetcote Celestial

Reserve Winners Bitch
Admindac Hocus Pocus MSP

Senior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Celestial

Canadian Bred Bitch Class
1st Admindac Hocus Pocus MSP

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh E R Dox Merlin Green The Great

Select Dog
Award Cancelled


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Darom Kokua From The Blue Line


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High







Group 3 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   7
Group 2nd   
GCh Plainsong's Classic Country
  Bernese Mountain Dog   6
Group 3rd   
GChB Esmonds Canadian Shield
  Rottweiler   5
Group 4th   
Ch Creek Danes A Rock In The Stream
  Great Dane   4
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Marconian N Ridgetops Austin Knights   Bullmastiff   0
Best Veteran In Group   
GCh GiZah's Out of This World
  Bullmastiff   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder



7 & Over Veteran Bitch Class
1st GCh Moonsnoe's Automatic Flowers

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Plainsong's Classic Country



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot

Best Of Opposite Sex
Librrani's Now You See Me


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Librrani's Now You See Me

Open Bitch Class
1st Librrani's Now You See Me

7 & Over Veteran Bitch Class
1st GCh GiZah's Out of This World

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Creek Danes A Rock In The Stream



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Esmonds Canadian Shield



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
White Berch Eagle Feather

Best Of Opposite Sex
Astablak Simply The Best Mika

Best Of Winners: (1-1-0-0)
White Berch Eagle Feather


Winners Dog: (1-1-0-0)
White Berch Eagle Feather

Bred By Exhibitor Dog Class
1st White Berch Eagle Feather


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Astablak Simply The Best Mika

Canadian Bred Bitch Class
1st Astablak Simply The Best Mika





Group 4 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ellerker's Direct Flight
  Schnauzer (Miniature)   7
Group 2nd   
GCh Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox
  Welsh Terrier   6
Group 3rd   
Ch Showme Scottish Dancer
  Cairn Terrier   5
Group 4th    Hampton Court Endeavor At Dragonfox   Fox Terrier (Wire)   4
BPIG    Hampton Court Endeavor At Dragonfox   Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ellerker's Frederick Ruling In Peace   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Versaterre Classic Gary

Best Of Opposite Sex
Ch Versaterre's Something About Stella



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Wisterias Song Of A Siren



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Showme Scottish Dancer



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hampton Court Endeavor At Dragonfox

Best Puppy In Breed
Hampton Court Endeavor At Dragonfox



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hampton Court Endeavor At Dragonfox

Senior Puppy Bitch Class
1st Hampton Court Endeavor At Dragonfox

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Silverline Set Em Up Hank


Winners Dog: (1-0-0-0)
Silverline Set Em Up Hank

Open Dog Class
1st Silverline Set Em Up Hank


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellerker's Direct Flight


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox







Group 5 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   22
Group 2nd   
Ch Michaelmas Taylin Top Marks
  Pekingese   21
Group 3rd   
Pocopayasos Cutie Patootie
  Havanese   18
Group 4th   
Ch IslandGems Dreams Come True
  Toy Fox Terrier   17
BPIG   
Pocopayasos Cutie Patootie
  Havanese   N/A
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Hartscontent East Coast Edition

Best Of Opposite Sex
Ch Sushine Spitfire v RiverHaus

Best Puppy In Breed
Ch Sushine Spitfire v RiverHaus



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Cherrywood Winter Wonderland

Senior Puppy Bitch Class
1st Cherrywood Winter Wonderland

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gardine That Escalated Quickly

Best Of Opposite Sex
Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gardine That Escalated Quickly

Best Puppy In Breed
Lacshen Nia:wen Ki Wahi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Senior Puppy Bitch Class
1st Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pocopayasos Cutie Patootie

Best Puppy In Breed
Pocopayasos Cutie Patootie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pocopayasos Cutie Patootie

Junior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos Cutie Patootie

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Diamondsun's Lightning Strikes

Best Of Opposite Sex
Kildrummy Striking Pride

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Kildrummy Striking Pride

Best Puppy In Breed
Diamondsun's Lightning Strikes


Winners Dog: (2-4-1-0)
Kildrummy Blackjack

Reserve Winners Dog
Diamondsun's Lamborghini

Senior Puppy Dog Class
1st Kildrummy Blackjack
2nd Diamondsun's Lamborghini


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Kildrummy Striking Pride

Reserve Winners Bitch
Diamondsun's Rio

Junior Puppy Bitch Class
1st Ruffcuts Baylee
2nd Kildrummy Victory Now

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kildrummy Striking Pride

Open Bitch Class
1st Diamondsun's Rio

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Michaelmas Taylin Top Marks

Best Of Opposite Sex
Taylin Pekeeasy Celtic Kylie

Best Of Winners: (1-1-1-0)
PekeEasy Charlie Brown

Best Puppy In Breed
PekeEasy Charlie Brown


Winners Dog: (1-1-1-0)
PekeEasy Charlie Brown

Senior Puppy Dog Class
1st PekeEasy Charlie Brown


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Taylin Pekeeasy Celtic Kylie

Junior Puppy Bitch Class
1st Taylin Pekeeasy Celtic Kylie

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Citadel's Cool Breeze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Citadel's Cool Breeze

Open Bitch Class
1st Citadel's Cool Breeze

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Annadeans Toby The Tuffy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Annadeans Toby The Tuffy

Open Dog Class
1st Annadeans Toby The Tuffy


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch IslandGems Dreams Come True



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Marsuvica's Bust My Bustle



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Marsuvica's Last Time Around

Reserve Winners Bitch
Depasquiet Canadian Idol At Kiwiblue

Canadian Bred Bitch Class
1st Marsuvica's Last Time Around

Open Bitch Class
1st Depasquiet Canadian Idol At Kiwiblue





Group 6 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Onsengeltje Secretly Chiming In
  Dalmatian   14
Group 2nd   
GChS Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   12
Group 3rd   
GCh Arreau's My Fair Lady
  Poodle (Standard)   11
Group 4th    Discover Keesbrook's Pandora   Keeshond   10
BPIG   Ch Shente's It's All About Jazz   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Loghavens Zoe Achara Karamia   Shih Tzu   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Grindstones Noble Steel Seamus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Grindstones Noble Steel Seamus

12-18 Month Dog Class
1st Grindstones Noble Steel Seamus


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Muldoon In The Arms Of Angels



4-6 Month Bitch Class
1st MajesticIsland Raya Sunshine

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Onsengeltje Secretly Chiming In

Best Of Opposite Sex
Ch Hispot's Homerun



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Masino's Dirt Devil

Best Puppy In Breed
Ch Masino's Dirt Devil



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Discover Keesbrook's Pandora



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Discover Keesbrook's Pandora

Open Bitch Class
1st Discover Keesbrook's Pandora

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Arreau's My Fair Lady



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Wolfriver's Taiho Koki





Group 7 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Stonepillar's Legacy
  Bouvier des Flandres   32
Group 2nd   
GCh Northbay Xsell's Tommy Bahama
  Australian Shepherd   31
Group 3rd   
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT
  Swedish Vallhund   22
Group 4th   
GCh Seawhisper Winsmore Limelight
  Collie (Smooth)   19
BPIG   
Kyon's Northern Reflections Of Valkyries
  Norwegian Buhund   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nicha Reves D'Alaska   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 8 pts (1-4-3-1)
GChS Northbay Xsell's Tommy Bahama

Best Of Opposite Sex
Amadore Fancy Like That

Best Of Winners: (1-4-3-1)
Amadore Fancy Like That

Best Puppy In Breed
Wenlisa's All Eyes On Me At Styrka

Select Dog
Ch Empyrean's The Last Piece

Select Bitch
Ch Amadore Ray Of Sun Shine

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Nicha Cha-Ho Le Mix Parfait

Best Of Opposite Sex
Casryn's Never Give In Never Give Up

Best Puppy In Breed
Casryn's Never Give In Never Give Up


Winners Dog: (1-0-0-1)
Casryn's Never Give In Never Give Up

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Casryn's Never Give In Never Give Up


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Stonepillar's Legacy



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Seawhisper Winsmore Limelight

Best Of Opposite Sex
GChB Cardross Black Velvet

Select Dog
GCh Seawhisper Winsmore's Non-Stop



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Quymera's Awakening

Best Of Opposite Sex
Black Ice Von Kuste

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Black Ice Von Kuste

Best Puppy In Breed
Black Ice Von Kuste

Select Dog
GChS Riverryan Just Do It


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Black Ice Von Kuste

Senior Puppy Bitch Class
1st Black Ice Von Kuste

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley

Select Dog
GCh Pinewood's Classic Cowboy



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Riverhund Kyon Wingardium Leviosa

Best Puppy In Breed
Kyon's Northern Reflections Of Valkyries


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bagatelle Bad Moon Rising


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bagatelle Bad Moon Rising

12-18 Month Dog Class
1st Bagatelle Bad Moon Rising


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Martinique High Fashion

Best Of Opposite Sex
Ch Sunnyseas Knight's Quest

Best Puppy In Breed
Ch Martinique High Fashion


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT

Best Of Opposite Sex
Ch Vastgota Irish Clover ST

Select Bitch
Ch Alkemi Daisy Bell LT



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Anbarra Barriet

Best Of Opposite Sex
Dakotta Clab Gabby II

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Anbarra Barriet

Best Puppy In Breed
Brynawel Wandavision


Winners Dog: (1-2-0-0)
Anbarra Barriet

Open Dog Class
1st Anbarra Barriet


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dakotta Clab Gabby II

Reserve Winners Bitch
Brynawel Wandavision

Junior Puppy Bitch Class
1st Brynawel Wandavision

Open Bitch Class
1st Dakotta Clab Gabby II

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By