Nipissing Kennel Club
Monday, October 12, 2015 - Show # 5



Related Results

Conformation

Saturday, October 10 (Show # 1)
Saturday, October 10 (Show # 2)
Sunday, October 11 (Show # 3)
Sunday, October 11 (Show # 4)
Monday, October 12 (Show # 5)
Monday, October 12 (Show # 6)



Results courtesy of:

-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate
Owners: Collie Winslow and Linda Thompson
Handler: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Bruce Owen
Affenpinscher  
GCh Avantgarde Moon Song
Points: 131 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Bruce Owen
Poodle (Miniature)  
Bellefleet's Love Story
Best Baby Puppy In Show
Judge: Bruce Owen
Doberman Pinscher   Gatehouse Black Friday
Best Veteran In Show
Judge: Bruce Owen
Norwegian Elkhound  Ch Thomthom N Apple Independence








Group 1 - Phyllis Pancel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Reidwood Run For The Roses
  Setter (English)   27
Group 2nd   
Ch Seasyde Enclave The Admiral
  Pointer   26
Group 3rd   
Ch Eros del Fiume
  Lagotto Romagnolo   25
Group 4th   
GChEx Butterblac Rider At Freestyle
  Retriever (Flat-Coated)   24
BPIG   
Ch Oakpoint Follyhill Winoka Showbz
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fieldbrook's Ryse For Honour   Retriever (Labrador)   0
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eros del Fiume




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Seasyde Enclave The Admiral




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whisperfield Storm Warning




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Butterblac Rider At Freestyle


Winners Dog: (1-0-1-0)
Timberblac's Call To Arms

Open Dog Class
1st Timberblac's Call To Arms



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
Ch Gotta Be Cool Hand Luke

Best Of Opposite Sex
GCh Goodasgold N Glorious

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Goodasgold's Pride's Prodigy

Best Puppy In Breed
Shadymist Ambercroft Shesofine

Select Dog
Ch Born To Be Free Jailbreaker

Select Bitch
Ch Ambercroft Shadymist Olachiqta


Winners Dog: (1-4-2-2)
Goodasgold's Pride's Prodigy

Canadian Bred Dog Class
1st Goodasgold's Pride's Prodigy


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Shadymist Ambercroft Shesofine

Reserve Winners Bitch
Shadymist Ambercroft Let It Go

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadymist Ambercroft Shesofine
2nd Golden Angels Gotta Have Hope

12-18 Month Bitch Class
1st Sunkozi Shiver Me Timbers

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shadymist Ambercroft Let It Go


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Samphire Starburst

Best Of Opposite Sex
Ch Skazka Hugo Boss

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Wimberway's Otter Do It

Best Puppy In Breed
Elliquin's Mr Crackers

Select Bitch
Ch Castilleja Skazka Rus Roulette


Winners Dog: (2-1-1-2)
Wimberway's Huckamuck

Reserve Winners Dog
Elliquin's Mr Crackers

Senior Puppy Dog Class
1st Elliquin's Mr Crackers

Open Dog Class
1st Wimberway's Huckamuck


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Wimberway's Otter Do It

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wimberway's Otter Do It

3-6 Month Bitch Class
1st Fieldbrook's Ryse For Honour


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Reidwood Run For The Roses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Haradwater Step Foward At Dixie Blues

Best Puppy In Breed
Haradwater Step Foward At Dixie Blues



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pawmarc's Our Lady Liberty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ourdream's Red Sky At Night




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Gramayre Leith Indie Rock

Best Puppy In Breed
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Instar's Adventure Is Waiting

Reserve Winners Bitch
Instar's Tia For Short

Junior Puppy Bitch Class
1st Instar's Adventure Is Waiting

Open Bitch Class
1st Instar's Tia For Short


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Phyllis Pancel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   18
Group 2nd   
GCh Pan Clan Pedro Cabral
  Basset Hound   16
Group 3rd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   15
Group 4th   
GCh Neuenrade's Down To The Wire
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   14
BPIG    McCartney's Shared Belief   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Elgwood's Silvertip Mtn   Norwegian Elkhound   0
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Winterbourne's Amantaka

Select Dog
GCh Mijkelh Tequesta




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pan Clan Pedro Cabral




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neuenrade's Down To The Wire


3-6 Month Dog Class
1st Hunu The Patriot At Freestyle MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Vom Branche Bed of Roses SW

Best Of Opposite Sex
Keep On Tracking Von Schloss Rosenau

Best Puppy In Breed
Keep On Tracking Von Schloss Rosenau



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Fernhill's Ansdell

Best Of Opposite Sex
Fernhill's Olyvia

Best Puppy In Breed
Fernhill's Olyvia



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Fernhill's Olyvia

Junior Puppy Bitch Class
1st Fernhill's Olyvia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Quiquen Activist

Best Of Opposite Sex
Quiquen Prairie Spring

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Quiquen Prairie Spring


Winners Dog: (1-1-1-0)
Elgwood's Fyre Diamond

Open Dog Class
1st Elgwood's Fyre Diamond

Veteran Dog Class
1st Ch Thomthom N Apple Independence


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Quiquen Prairie Spring

12-18 Month Bitch Class
1st Quiquen Prairie Spring

3-6 Month Bitch Class
1st Elgwood's Silvertip Mtn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Auriga's Pocketful of Dreams

Best Puppy In Breed
GCh Auriga's Pocketful of Dreams




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Shumbatsvuku Sindebele

Best Puppy In Breed
Sarjo Nairobi



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Shumbatsvuku Sindebele

Reserve Winners Bitch
Sarjo Nairobi

Senior Puppy Bitch Class
1st Sarjo Nairobi

Open Bitch Class
1st Shumbatsvuku Sindebele


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
McCartney's Shared Belief

Best Of Opposite Sex
Ch Doonabrig Priceless McCartney

Best Of Winners: (1-1-0-1)
McCartney's Shared Belief

Best Puppy In Breed
McCartney's Shared Belief


Winners Dog: (1-1-0-1)
McCartney's Shared Belief

Junior Puppy Dog Class
1st McCartney's Shared Belief


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Shetara's The Oracle

Open Bitch Class
1st Shetara's The Oracle


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Phyllis Pancel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gatehouse K Hold Your Fire
  Doberman Pinscher   18
Group 2nd   Ch Tickitbou's Fatal Attraction   Boxer   13
Group 3rd   
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate
  Rottweiler   9
Group 4th   
Ch Striders Kokanee Gold
  Great Dane   8
BPIG   
Ch Striders Kokanee Gold
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gatehouse Black Friday   Doberman Pinscher   0
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Integrity's Twilight At Fall Moon

Best Puppy In Breed
Integrity's Twilight At Fall Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Belnois Romeo Ruba Cuori

Best Puppy In Breed
Belnois Unlike Any Other


Winners Dog: (1-0-1-0)
Belnois Unlike Any Other

Junior Puppy Dog Class
1st Belnois Unlike Any Other



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Tickitbou's Fatal Attraction

Best Of Opposite Sex
GCh Briley's Wild As The Wind

Best Puppy In Breed
Tybrushe's All That Jazz



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Tybrushe's All That Jazz

Reserve Winners Bitch
Alighieri's Lady Of The Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Tybrushe's All That Jazz

Open Bitch Class
1st Alighieri's Lady Of The Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChEx Gatehouse K Hold Your Fire

Best Of Opposite Sex
Kansa's There's Nothing Like This

Best Puppy In Breed
Redstone's Who's That Girl


3-6 Month Dog Class
1st Gatehouse Black Friday


Winners Bitch: (0-4-1-0)
Kansa's There's Nothing Like This

Reserve Winners Bitch
Shadeko's Jewel V Redstone

Junior Puppy Bitch Class
1st Redstone's Who's That Girl
2nd Liberator's Goldsail v DreamOn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shadeko's Jewel V Redstone

Open Bitch Class
1st Kansa's There's Nothing Like This


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Striders Kokanee Gold

Best Puppy In Breed
GCh Striders Kokanee Gold




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Belouro's Copper Baie Fine

Best Of Opposite Sex
Belouro's Viana

Best Puppy In Breed
Belouro's Viana



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Belouro's Viana

Reserve Winners Bitch
Belouro's Gemma

Junior Puppy Bitch Class
1st Belouro's Viana

Open Bitch Class
1st Belouro's Gemma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Phyllis Pancel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxglove Red Rascal At Syryn
  Cairn Terrier   7
Group 2nd   
Ch Windeire Firebreak
  Irish Terrier   6
Group 3rd   
Ch Silverstreem's Spartacus
  Scottish Terrier   5
Group 4th   
Glahms Lord Dixon
  Dandie Dinmont Terrier   2
BPIG   
Ch Haslemere Haggis Heads To Toulin
  Scottish Terrier   N/A
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Camerata Don't Spoil The Party

Best Puppy In Breed
Ch Camerata Don't Spoil The Party




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxglove Red Rascal At Syryn




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glahms Lord Dixon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glahms Lord Dixon

Open Dog Class
1st Glahms Lord Dixon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Silverstreem's Spartacus

Best Puppy In Breed
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin

Select Dog
GCh Paloma Scalawag Field Of Honor




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pinehome's Clever One




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Avantgarde Moon Song
  Affenpinscher   19
Group 2nd   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   18
Group 3rd    Ladyday's Red Headed Miracle   Italian Greyhound   15
Group 4th   GCh MnSpaws Glitz And Glamour   Pug   13
BPIG    Ladyday's Red Headed Miracle   Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Romiche Coeur De Milord   Pekingese   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Avantgarde Moon Song




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Roterr Griff Luiza

Best Puppy In Breed
Roterr Griff Luiza



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Roterr Griff Luiza

Junior Puppy Bitch Class
1st Roterr Griff Luiza


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
GCh Christa's Jumpy Clown Cadillac

Best Of Opposite Sex
Ch Classical Set Fire To The Rain

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Twinkle's Ammolite

Best Puppy In Breed
Ch Classical Set Fire To The Rain


Winners Dog: (1-5-1-1)
Baribal's Undercover Agent

Open Dog Class
1st Baribal's Undercover Agent


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ladyday's Red Headed Miracle

Best Of Opposite Sex
Clandara's Rockstar

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ladyday's Red Headed Miracle

Best Puppy In Breed
Ladyday's Red Headed Miracle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Clandara's Rockstar

Junior Puppy Dog Class
1st Clandara's Rockstar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ladyday's Red Headed Miracle

Senior Puppy Bitch Class
1st Ladyday's Red Headed Miracle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Whitehouse's Young Troubadour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Algos Northern Dancer Of Monarch

Best Of Opposite Sex
Medlee's Let's Play Mozart

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Algos Northern Reflection

Best Puppy In Breed
Algos Northern Reflection


Winners Dog: (1-1-0-1)
Medlee's Let's Play Mozart

Open Dog Class
1st Medlee's Let's Play Mozart


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Algos Northern Reflection

Senior Puppy Bitch Class
1st Algos Northern Reflection

3-6 Month Bitch Class
1st Algos Star Of The North


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Pekeden PHD For Schuyler

Best Puppy In Breed
GCh Coodeefoo Enkido

Select Dog
GCh Romiche Coeur du Brave


3-6 Month Dog Class
1st Romiche Coeur De Milord



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh MnSpaws Glitz And Glamour




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   7
Group 2nd   
Ch Dawin In Hot Pursuit
  Poodle (Standard)   6
Group 3rd   
GCh Keesridge Inferno
  Keeshond   5
Group 4th   
Bellefleet's Love Story
  Poodle (Miniature)   4
BPIG   
Bellefleet's Love Story
  Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Krak-Mont's Blessing In Disguise




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Commitment's Holy Diver

Best Puppy In Breed
Commitment's Holy Diver


Winners Dog: (1-0-0-0)
Commitment's Holy Diver

Junior Puppy Dog Class
1st Commitment's Holy Diver



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Keesridge Inferno




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bellefleet's Love Story

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Love Story



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bellefleet's Love Story

Reserve Winners Bitch
Bellefleet Don't Stop Believin

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Love Story

Canadian Bred Bitch Class
1st Bellefleet Don't Stop Believin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dawin In Hot Pursuit




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dabalars Rumour Has It



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dabalars Rumour Has It

Open Bitch Class
1st Dabalars Rumour Has It


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Sengalas Frankly Classical
  Bearded Collie   29
Group 2nd   
GCh Rick's Smokin' Thunder
  Australian Cattle Dog   28
Group 3rd   Ch Foxlore I've Got A Secret   Welsh Corgi (Pembroke)   27
Group 4th    Regaloake's Kylemore Abby   Shetland Sheepdog   26
BPIG    Lynphil Push Your Buttons   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Catalyst's Something Special
  Australian Cattle Dog   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rick's Smokin' Thunder



3-6 Month Bitch Class
1st Catalyst's Something Special


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Novacoast Believe In Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Wenlisa's Nice 'N Easy

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Ewenique's Simply Two Shades

Best Puppy In Breed
Ch Wenlisa's Nice 'N Easy

Select Dog
GCh Mi-T K-Aus Over The Border


Winners Dog: (1-2-2-1)
Ewenique's Simply Two Shades

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ewenique's Simply Two Shades


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Eweniques's Worth The Wait

Reserve Winners Bitch
Wenlisa's I Dare You

Junior Puppy Bitch Class
1st Eweniques's Worth The Wait

Open Bitch Class
1st Wenlisa's I Dare You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sengalas Frankly Classical




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chaotic's Flawless Red Ruby




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
Brookdale Dark Skys

Best Puppy In Breed
Brookdale Dark Skys


3-6 Month Dog Class
1st Glasgowhill's Make Some Noise


Winners Bitch: (0-4-1-0)
Brookdale Dark Skys

Reserve Winners Bitch
Glasgowhill's Hot Topic

Junior Puppy Bitch Class
1st Brookdale Dark Skys

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kanawa Cardross She's Country

Open Bitch Class
1st Glasgowhill's Hot Topic
2nd Oroglenn's Beautiful Midnight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Heaven Sent Dressed To Impress

Best Of Opposite Sex
Dune's Renaissceatglasgowhill

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Glasgowhill's Bare Nesseities

Best Puppy In Breed
Glasgowhill's Bare Nesseities


Winners Dog: (1-1-0-1)
Dune's Renaissceatglasgowhill

Open Dog Class
1st Dune's Renaissceatglasgowhill


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Glasgowhill's Bare Nesseities

Senior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhill's Bare Nesseities


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Breakaway's No Looking Back Now

Best Of Opposite Sex
Cappi Vom Burgimwald

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Chica Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
GCh Breakaway's No Looking Back Now


Winners Dog: (2-2-0-1)
Cappi Vom Burgimwald

Reserve Winners Dog
Aeroforce Vom Albtal

Senior Puppy Dog Class
1st Aeroforce Vom Albtal

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cappi Vom Burgimwald


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Chica Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
V Irina Vom Trienzbachtal, Ipo Iii

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chica Vom Burgimwald

Open Bitch Class
1st V Irina Vom Trienzbachtal, Ipo Iii


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Nyirsegfia Renegade



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 6 pts (2-1-1-3)
Ch Regaloake's Kylemore Abby

Best Of Opposite Sex
GCh MOTCh TCh Redpine's One For The Books

Best Of Winners: (2-1-1-3)
Cermel Bradshaw Ilhabela

Best Puppy In Breed
Ch Lynphil Push Your Buttons

Select Bitch
Ch Lynphil Push Your Buttons


Winners Dog: (2-1-1-3)
Hatfield Cermel Fire And Ice

Reserve Winners Dog
MB Hatfield Loganberry Ice T

Junior Puppy Dog Class
1st MB Hatfield Loganberry Ice T

Open Dog Class
1st Hatfield Cermel Fire And Ice

Veteran Dog Class
1st Ch Herdabout Hamming It Up


Winners Bitch: (2-1-1-3)
Cermel Bradshaw Ilhabela

Junior Puppy Bitch Class
1st Cermel Bradshaw Ilhabela


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxlore I've Got A Secret




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By