Conception Bay Kennel Club
Saturday, August 10, 2019 - Show #1



Related Results

Conformation

Saturday, August 10 (Show #1)
Saturday, August 10 (Show #2)
Sunday, August 11 (Show #3)
Sunday, August 11 (Show #4)

Obedience

Saturday, August 10 (Obedience Trial 1)
Sunday, August 11 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, August 10 (Rally Trial 1)
Sunday, August 11 (Rally Trial 2)



Best In Show
Judge: Terry Gains
Retriever (Labrador)  Ch Onarock's Barley And Hops
Points: 60 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Terry Gains
Shih Tzu   Winterholme Why Don't U And I
Points: 44
Best Puppy In Show
Judge: Terry Gains
Shih Tzu   Winterholme Why Don't U And I
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Terry Gains
  
Best Baby Puppy In Show
Judge: Terry Gains
  
Best Altered In Show
Judge: Terry Gains
  








Group 1 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st   Ch Onarock's Barley And Hops   Retriever (Labrador)   15
Group 2nd   Ch Goldiemay's Magic Mike XXL   Retriever (Golden)   5
Group 3rd   
GCh Plaisance Marquise Joyeuse
  Setter (English)   4
Group 4th   
Ch Bluestone Fairy Tail
  Spaniel (English Cocker)   3
BPIG   
Ch Bluestone Fairy Tail
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Goldiemay's Magic Mike XXL



Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 9 pts (4-3-1-2)
Ch Onarock's Barley And Hops

Best Of Opposite Sex
Tampa Bay Saltwater Tasman Sea

Best Of Winners: (4-3-1-2)
Tampa Bay Saltwater Coral Sea

Best Puppy In Breed
Onarock's Harvest Moon


Winners Dog: (4-3-1-2)
Tampa Bay Saltwater Tasman Sea

Reserve Winners Dog
Gofetch Feller From Fortune


Winners Bitch: (4-3-1-2)
Tampa Bay Saltwater Coral Sea

Reserve Winners Bitch
Onarock's Harvest Moon

Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Plaisance Marquise Joyeuse



Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Captiva Kathleen

Best Of Opposite Sex
Silverstone Seaside Ripple


Winners Dog: (1-0-0-1)
Silverstone Seaside Ripple


Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bluestone Fairy Tail

Best Puppy In Breed
Ch Bluestone Fairy Tail



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bluestone Femme Fetail





Group 2 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   4
Group 2nd   
Mahali Black Watch At Windfall
  Afghan Hound   3
Group 3rd   
Longonlovings Dark'nDazzling
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   2
Group 4th   
Ch Jackwyre Walking Trouble
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
BPIG   
Longonlovings Dark'nDazzling
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mahali Black Watch At Windfall


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mahali Black Watch At Windfall


Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Longonlovings Dark'nDazzling

Best Puppy In Breed
Longonlovings Dark'nDazzling

Select Dog
GCh Rockindox Short Squeeze


Winners Dog: (1-0-1-0)
Longonlovings Dark'nDazzling


Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jackwyre Walking Trouble







Group 3 - Stephen Andrews Top Dog
Points
Group 1st   Ch Davik's Luck Of The Draw   Siberian Husky   7
Group 2nd   GCh Trails End Phantom Menace   Newfoundland   5
Group 3rd   
GCh Vanquish To Da Rock at Maestro
  Boxer   4
Group 4th   
GCh Kingsrock Atlantic Monarch
  Leonberger   2
BPIG   
Vanquish Cinbar Maestros Venom
  Boxer   N/A
Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Vanquish To Da Rock at Maestro

Best Of Opposite Sex
Vanquish Cinbar Maestros Venom

Best Puppy In Breed
Vanquish Cinbar Maestros Venom


Winners Dog: (1-0-0-1)
Vanquish Cinbar Maestros Venom


Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Touchstone's Sweet Talking Ziggy Zhivago

Select Dog
Ch Liberator's Unfinished Business



Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kingsrock Atlantic Monarch



Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Trails End Phantom Menace



Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Davik's Luck Of The Draw

Best Of Opposite Sex
Ch Daviks Houston Has A Problem







Group 4 - Stephen Andrews Top Dog
Points
Group 1st   GCh Bisou Bisou De La Pomme   West Highland White Terrier   7
Group 2nd    Happytime Bold Red Star   Border Terrier   0
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG    Dashwood's Dawn Of McRaegan   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-0)
Happytime Bold Red Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Happytime Bold Red Star

Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Bisou Bisou De La Pomme

Best Of Opposite Sex
Ch Party Girl Tory's Secret

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Windacre Hip Hip Hurray

Best Puppy In Breed
Dashwood's Dawn Of McRaegan

Select Bitch
Ch My Westie Kissy Lilly


Winners Dog: (1-3-1-2)
Haeloganlane's Alfie Layne


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Windacre Hip Hip Hurray

Reserve Winners Bitch
CryCa's Paris Of The Prairies





Group 5 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st   
Taylin The Gladiator
  Pekingese   13
Group 2nd    Winterholme Mssr Commissaire   Pomeranian   9
Group 3rd    Maracaibo Sparkling Wine   Cavalier King Charles Spaniel   8
Group 4th    Charkim A Shade Darker   Chinese Crested   1
BPIG   
Taylin The Gladiator
  Pekingese   N/A
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 6 pts (4-3-0-0)
Maracaibo Sparkling Wine

Best Of Opposite Sex
Maracaibo Just Luke

Best Of Winners: (4-3-0-0)
Maracaibo Sparkling Wine

Best Puppy In Breed
Sigma Chi Kratos From Cuddle Me


Winners Dog: (4-3-0-0)
Maracaibo Just Luke

Reserve Winners Dog
Sigma Chi Kratos From Cuddle Me


Winners Bitch: (4-3-0-0)
Maracaibo Sparkling Wine

Reserve Winners Bitch
Embee's Tirari Sunrise

Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Charkim A Shade Darker

Best Puppy In Breed
Charkim A Shade Darker



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Charkim A Shade Darker

Reserve Winners Bitch
Charkim A Bit Of Sass

Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Taylin The Gladiator

Best Of Opposite Sex
Michaelmas Singular Sensation

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Michaelmas Mantichorister

Best Puppy In Breed
Ch Taylin The Gladiator


Winners Dog: (2-1-1-0)
Michaelmas Mantichorister

Reserve Winners Dog
Michaelmas Red Reuben


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Michaelmas Singular Sensation

Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Winterholme Mssr Commissaire

Best Puppy In Breed
Winterholme Mssr Commissaire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Winterholme Mssr Commissaire






Group 6 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st    Winterholme Why Don't U And I   Shih Tzu   8
Group 2nd    Yorkbulldogs Lord Nero   Bulldog   6
Group 3rd   
Conashwil Big Attitude
  Poodle (Standard)   4
Group 4th   
Ahkama Ser Khe Po A Ma
  Tibetan Terrier   2
BPIG    Winterholme Why Don't U And I   Shih Tzu   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Yorkbulldogs Lord Nero

Best Puppy In Breed
Yorkbulldogs Lord Nero

Select Dog
Ch Libby's Manhattan Charm


Winners Dog: (1-0-1-0)
Yorkbulldogs Lord Nero


Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
De Calida's Ollie Olliander

Best Puppy In Breed
De Calida's Ollie Olliander


Winners Dog: (1-0-0-0)
De Calida's Ollie Olliander


Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Conashwil Big Attitude

Best Of Opposite Sex
Treasurepets Trucker T Too

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Conashwil Big Attitude

Best Puppy In Breed
Conashwil Big Attitude


Winners Dog: (1-1-0-0)
Treasurepets Trucker T Too


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Conashwil Big Attitude

Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Winterholme Why Don't U And I

Best Puppy In Breed
Winterholme Why Don't U And I



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Winterholme Why Don't U And I

Reserve Winners Bitch
Opals Fashionably Late

Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ahkama Ser Khe Po A Ma



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ahkama Ser Khe Po A Ma

Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Barhund Her Majesty

Best Puppy In Breed
Barhund Her Majesty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Barhund Her Majesty



Group 7 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st    Sunnyseas East Coast Nightstar   Shetland Sheepdog   0
Group 2nd No Entry
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sunnyseas East Coast Nightstar



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sunnyseas East Coast Nightstar

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By