Kent Kennel Club
Friday, May 26, 2023 - Show-1



Related Results

Conformation

Friday, May 26 (Show-1)
Friday, May 26 (Show-2)
Saturday, May 27 (Show-3)
Saturday, May 27 (Show-4)
Sunday, May 28 (Show-5)
Sunday, May 28 (Show-6)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
CAN Ch / SRB GCh / ROU Ch Montevento’s Caravaggio
"Caravaggio"
Breeder: Cristina Castellani
Owners: Cristina Castellani, Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Gail Forsythe (Dr)
Pekingese  
GChB Diaquiris Dam Yankees
Points: 177 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Gail Forsythe (Dr)
Australian Shepherd  
GChB Runway Down To The River
Points: 146
Best Puppy In Show
Judge: Gail Forsythe (Dr)
Pointer (German Short-Haired)  
Ch Cedar Run 'N Roctanian Old Fashion CeCe
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Gail Forsythe (Dr)
Pekingese  
Diaquiris Sno-Peke Flawless








Group 1 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   39
Group 2nd   
GChB Redlion's Invasion
  Retriever (Chesapeake Bay)   37
Group 3rd   
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   36
Group 4th   
GChB Nanjay's Altitude
  Spaniel (English Springer)   35
BPIG   
Ch Cedar Run 'N Roctanian Old Fashion CeCe
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dolce Vita Montefalco at Oryxes




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Brackenmoor Royal Finest

Best Of Opposite Sex
Coquetel I've Got You Under My Skin

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Coquetel Catch Me If You Can


Winners Dog: (1-1-0-1)
Coquetel I've Got You Under My Skin

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Coquetel I've Got You Under My Skin


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Coquetel Catch Me If You Can

12-18 Month Bitch Class
1st Coquetel Catch Me If You Can


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GCh Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

Best Of Opposite Sex
GChS Leasides Dax

Best Puppy In Breed
GChB Cedar Run 'N Roctanian Old Fashion CeCe

Select Bitch
Ch Pointer Hill Willow Pointing To The North



Winners Bitch: (0-2-1-3)
Fernweh's Solid Plan

Reserve Winners Bitch
Fernweh's Fortune Favours The Bold

12-18 Month Bitch Class
1st Fernweh's Solid Plan

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fernweh's Fortune Favours The Bold


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Redlion's Invasion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Day With Yellow Dessert Tornado Beta



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 12 pts (3-4-3-3)
GCh Bearabella's Super Smash Flash Avenger

Best Of Opposite Sex
GCh Bearabella's Heart Of The Ocean

Best Of Winners: (3-4-3-3)
Kyon's Natural Goodness

Best Puppy In Breed
Cheer’s Bridge of Light to Cedargrove

Select Dog
GChB Bearabella's Be Legendary

Select Bitch
Ch Baileymist Never Gonna Look Back


Winners Bitch: (3-4-3-3)
Kyon's Natural Goodness

Reserve Winners Bitch
Berkden's Ginger Maple Lee

Senior Puppy Bitch Class
1st Cheer’s Bridge of Light to Cedargrove

Canadian Bred Bitch Class
1st Berkden's Ginger Maple Lee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Blastem's Holy Water

Open Bitch Class
1st Kyon's Natural Goodness


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Endeavor Just The One

Best Of Opposite Sex
Ch Fargoridge Livin The Dream

Select Bitch
GChG Kriscoland's Pure Serendipity


Winners Dog: (2-0-0-2)
Endeavor Just The One

Reserve Winners Dog
Fargoridge Gone Country

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Endeavor Just The One

Open Dog Class
1st Fargoridge Gone Country



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Ch Dunfield's Spirit Fox




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Especially Classic Couture

Best Of Opposite Sex
Cockerlea's Meant To Be



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cockerlea's Meant To Be

12-18 Month Bitch Class
1st Cockerlea's Meant To Be


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Nanjay's Altitude




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Clussexx Cafe Jumping Bean

Best Puppy In Breed
Clussexx Cafe Jumping Bean

Select Dog
GCh Clussexx Redline Espresso


Winners Dog: (1-0-1-0)
Clussexx Cafe Jumping Bean

Senior Puppy Dog Class
1st Clussexx Cafe Jumping Bean



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Deerrun's Moira Rose




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Breica Feel The Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   21
Group 2nd   Ch FoxTail's Fate Of The Furious   Beagle   20
Group 3rd   
GCh Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin
  Saluki   19
Group 4th   
Daybreak's Frozen Assets W
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   18
BPIG    Freestyle's Saddle Up Buttercup MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB FoxTail's Fate Of The Furious




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Abdeka's Bayaway Glenisla



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Abdeka's Bayaway Glenrothes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Abdeka's Bayaway Glenrothes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Sonoma's It's A New Beginning ML

Best Of Opposite Sex
GCh Chetcote The Musketeer

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Sonoma's It's A New Beginning ML

Best Puppy In Breed
Daydreamer Rythme N Blues


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Sonoma's It's A New Beginning ML

Reserve Winners Bitch
Daydreamer Rythme N Blues

Canadian Bred Bitch Class
1st Sonoma's It's A New Beginning ML

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Daydreamer Rythme N Blues


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chilcotin's Yellow Brick Road


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chilcotin's Yellow Brick Road

12-18 Month Dog Class
1st Chilcotin's Yellow Brick Road



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Daybreak's Frozen Assets W


Winners Dog: (1-0-0-0)
Daybreak's Frozen Assets W

Open Dog Class
1st Daybreak's Frozen Assets W



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eynhallow's Gaston At Tormore

Best Puppy In Breed
Eynhallow's Gaston At Tormore


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eynhallow's Gaston At Tormore

Senior Puppy Dog Class
1st Eynhallow's Gaston At Tormore



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tayleefarm Carlos Santana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kopera's Golden Gait




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lindsayleigh's Batman
  Schnauzer (Giant)   21
Group 2nd   
GChB Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   20
Group 3rd   
GChB Danetastixs Bust A Move
  Great Dane   19
Group 4th   
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   17
BPIG   Ch Kristari's Fun In The Sun   Siberian Husky   N/A
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Almandeene Chertik Iz Tabakerki

Best Of Opposite Sex
Blackpantera Antique Gems Adelaide



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Blackpantera Antique Gems Adelaide

12-18 Month Bitch Class
1st Blackpantera Antique Gems Adelaide


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChB K-Krew N Woodside's Red Sky At Night

Best Of Opposite Sex
GCh Uppercut All My Hope

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Barquentine Salty Dog

Select Dog
Ch Uppercut Mountain Rocky High


Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Dog: (3-2-2-0)
Nightflight Roll The Dice

Reserve Winners Dog
Nightflight's Let's Go Bruno

Senior Puppy Dog Class
1st Nightflight's Let's Go Bruno

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Nightflight Roll The Dice

Open Dog Class
1st Ambermark'n Starlaine's What I Got


Winners Bitch: (3-2-2-0)
Ambermark 'N Starlaine Dirty Martini

Reserve Winners Bitch
L'Oil Rogue Empire V Ignite

Junior Puppy Bitch Class
1st Ambermark 'N Starlaine Dirty Martini

12-18 Month Bitch Class
1st L'Oil Rogue Empire V Ignite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Danetastixs Bust A Move

Best Puppy In Breed
Liberty's Empire Of Dreams


Winners Dog: (1-0-1-0)
Liberty's Empire Of Dreams

Junior Puppy Dog Class
1st Liberty's Empire Of Dreams



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Montevento's Caravaggio




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls

Best Puppy In Breed
Ch Claircreek Vincents Starry Night




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zvyozdnyi Mir Ontario Elegant


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zvyozdnyi Mir Ontario Elegant

Open Dog Class
1st Zvyozdnyi Mir Ontario Elegant



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lindsayleigh's Batman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kristari's Fun In The Sun

Best Puppy In Breed
Ch Kristari's Fun In The Sun




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
Ch RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   18
Group 2nd   
Ch Wheatnbrook's Against All Odds
  Soft-Coated Wheaten Terrier   17
Group 3rd   
Ch Fishback It's Miller Time
  Norwich Terrier   15
Group 4th   
Ch Toulin's Why Not Wilbur
  Scottish Terrier   13
BPIG   
Ch RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Benchmark's Best Kept Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Equinox N Jazz Simon Says A Lot

Best Of Opposite Sex
Ch Equinox N Jazz Dream Weaver




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxheart Courtesy Of The Red White And Blue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Gleann Quite A Doll

Best Puppy In Breed
Mythwood Maia Astari



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Gleann Quite A Doll

Reserve Winners Bitch
Mythwood Maia Astari

Junior Puppy Bitch Class
1st Mythwood Maia Astari
2nd Mythwood Rosie Cotton

Open Bitch Class
1st Gleann Quite A Doll


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RexRoth's Tom Collins

Best Puppy In Breed
GCh RexRoth's Tom Collins




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Fishback It's Miller Time

Select Dog
GCh Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout


Winners Dog: (1-0-1-0)
Fishback It's Miller Time

Open Dog Class
1st Fishback It's Miller Time



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Haven's I Love Lucy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Toulin's Why Not Wilbur

Best Puppy In Breed
GChB Toulin's Why Not Wilbur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rocglen Money Talks Bushaway

Best Of Opposite Sex
Vegasdreams Park Avenue View



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vegasdreams Park Avenue View

12-18 Month Bitch Class
1st Vegasdreams Park Avenue View


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Wheatnbrook's Against All Odds

Best Of Opposite Sex
Ch Boreal SpecialK Kayleigh Grace




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica

12-18 Month Dog Class
1st Chi Risica Non Rosica



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Diaquiris Dam Yankees
  Pekingese   30
Group 2nd   Ch That's Amyla's At The Barricade   Havanese   28
Group 3rd   
GCh Southcreek's Toast Of The Town
  Papillon   17
Group 4th   
GChS CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   14
BPIG   
Diaquiris Sno-Peke Flawless
  Pekingese   N/A
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Carriagehill Burnt Orange

Best Of Opposite Sex
Carriagehill Beyond Expectations

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Carriagehill Burnt Orange


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Carriagehill Burnt Orange

Reserve Winners Bitch
Syrenia's Damascus Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Carriagehill Burnt Orange

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Syrenia's Damascus Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Miso Miss Swipe Right




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Fiery Fame Vow Of Love




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 10 pts (3-6-1-1)
That's Amyla's At The Barricade

Best Of Opposite Sex
Ch Twinkle's You Gotta Love Ellie

Best Of Winners: (3-6-1-1)
That's Amyla's At The Barricade

Best Puppy In Breed
That's Amyla's At The Barricade

Select Dog
Ch Weatherford's I Am A Rock At Delsol


Winners Dog: (3-6-1-1)
That's Amyla's At The Barricade

Reserve Winners Dog
Almendares Pargo

Junior Puppy Dog Class
1st That's Amyla's At The Barricade

12-18 Month Dog Class
1st That's Carlosas Bandera Pirata

Open Dog Class
1st Almendares Pargo


Winners Bitch: (3-6-1-1)
Laurelgate's Uptown Girl

Reserve Winners Bitch
That's Precision, Elegance, And Performance

Junior Puppy Bitch Class
1st That's Simply Stellar

12-18 Month Bitch Class
1st Amistosa's Tequila With Twinkle
2nd That's Suvida Luxor At Carlosas

Canadian Bred Bitch Class
1st Weatherford's On The Wings Of An Angel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st That's Precision, Elegance, And Performance

Open Bitch Class
1st Laurelgate's Uptown Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Southcreek's Toast Of The Town

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Tokabout Lewenhart's The Rose

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Regaloake's Tokabout Lewenhart's The Rose

Best Puppy In Breed
Regaloake's Tokabout Lewenhart's The Rose


Winners Dog: (1-1-1-0)
Algos What's It All About Alfie

12-18 Month Dog Class
1st Algos What's It All About Alfie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Diaquiris Dam Yankees

Best Of Opposite Sex
Diaquiris Sno-Peke Flawless

Best Puppy In Breed
Diaquiris Sno-Peke Flawless



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Diaquiris Sno-Peke Flawless

Junior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Sno-Peke Flawless


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Diaquiris To Cute To Shoot

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris To Cute To Shoot




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Jimary's Miss Clara

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Jimary's Wakanda Forever At Timeless

Best Puppy In Breed
Jimary's Wakanda Forever At Timeless


Winners Dog: (2-3-1-0)
Jimary's Wakanda Forever At Timeless

Reserve Winners Dog
Inthecedars Kadarbra

Junior Puppy Dog Class
1st Jimary's Wakanda Forever At Timeless

Senior Puppy Dog Class
1st Inthecedars Kadarbra


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Jimary's Miss Clara

Reserve Winners Bitch
Inthecedars Paris-Sue

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Miss Clara

Senior Puppy Bitch Class
1st Inthecedars Paris-Sue

Open Bitch Class
1st Inthecedars Mary Lou-Sue's Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Roeders Millie Bobby Brown



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Roeders Millie Bobby Brown

Open Bitch Class
1st Roeders Millie Bobby Brown


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Denys Janssen Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Amanda Miguel
  Poodle (Standard)   24
Group 2nd   
Ch Daveren's Time Stands Still
  German Pinscher   19
Group 3rd   
Ch Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox
  Shiba Inu   14
Group 4th    Fanfare Purrkees Right On The Money   Keeshond   12
BPIG   
Ch Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox
  Shiba Inu   N/A
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Starlit's Scarlett Of Luna

Best Of Opposite Sex
Ch Belle Creek's Magical Love At Parmele




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Bulldacious Rolex On A Redneck

Best Of Opposite Sex
Jacib's Hermes

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Cherokee Legend Jacib's Leftovers For Dinner

Best Puppy In Breed
Cherokee Legend Jacib's Leftovers For Dinner


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Jacib's Hermes

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Jacib's Lucy Mae

Junior Puppy Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Lucy Mae

Open Bitch Class
1st Jacib's Hermes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Long Feng Sheldon Cooper

Best Puppy In Breed
Long Feng Sheldon Cooper

Select Dog
GCh Long Feng Nightcrawler


Winners Dog: (1-0-1-0)
Long Feng Sheldon Cooper

Junior Puppy Dog Class
1st Long Feng Sheldon Cooper



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nifty's Sippin On Firewater




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChB Daveren's Time Stands Still

Best Of Opposite Sex
Superlative's Queen Isabella

Best Puppy In Breed
Superlative's Queen Isabella

Select Dog
Ch Superlative's Lion Hearted Leo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fanfare Purrkees Right On The Money



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fanfare Purrkees Right On The Money

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fanfare Purrkees Right On The Money


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Logos II

Best Puppy In Breed
Ch Logos II




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GChB Amanda Miguel

Best Puppy In Breed
Piedmont Mazinblue La Conquista

Select Bitch
GCh Carrington's To Nicheca With Love



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Stone Run Lakeridge Love Never Dies

Reserve Winners Bitch
Mazinblue Journey To Killbride

Senior Puppy Bitch Class
1st Piedmont Mazinblue La Conquista

Canadian Bred Bitch Class
1st Mazinblue Journey To Killbride

Open Bitch Class
1st Stone Run Lakeridge Love Never Dies


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Best Puppy In Breed
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Select Bitch
GChB Hibiscus Chisana Takaramono




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chopin's Secret Agent

Best Puppy In Breed
Chopin's Secret Agent


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chopin's Secret Agent

Junior Puppy Dog Class
1st Chopin's Secret Agent



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Denys Janssen Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Runway Down To The River
  Australian Shepherd   18
Group 2nd   
Ch MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   15
Group 3rd   
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet
  Welsh Corgi (Pembroke)   13
Group 4th   
GChB Byeyo's Gonna Get Me Sum
  Australian Cattle Dog   12
BPIG   
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Byeyo's Gonna Get Me Sum

Best Of Opposite Sex
Byeyo's Thundering Blue Max


Winners Dog: (1-0-0-1)
Byeyo's Thundering Blue Max

12-18 Month Dog Class
1st Byeyo's Thundering Blue Max



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Runway Down To The River

Best Of Opposite Sex
Ch Beachbum's Sand Dollar

Select Dog
GChB Legacy's Callibreeze Next Spark




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dissonance Valley Of Kings


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dissonance Valley Of Kings

Open Dog Class
1st Dissonance Valley Of Kings



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Belgiadors Aura Eclipse Du Soul

Best Of Opposite Sex
Chachet Noir Skylark

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Belgiadors Aura Eclipse Du Soul


Winners Dog: (1-1-0-0)
Chachet Noir Skylark

Open Dog Class
1st Chachet Noir Skylark


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Belgiadors Aura Eclipse Du Soul

Open Bitch Class
1st Belgiadors Aura Eclipse Du Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Heronwood Notorious Of Bellaclan



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Heronwood Notorious Of Bellaclan

Reserve Winners Bitch
Bellaclan Wanna Take A Selfie

12-18 Month Bitch Class
1st Heronwood Notorious Of Bellaclan

Open Bitch Class
1st Bellaclan Wanna Take A Selfie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wyntre Valkyrie Of Thunderpaws

Open Bitch Class
1st Wyntre Valkyrie Of Thunderpaws


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Legacy's The Heat Is On

Best Of Opposite Sex
Bold Legends Chronicles Of Riddick

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Legacy's The Heat Is On


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Legacy's The Heat Is On

Open Bitch Class
1st Legacy's The Heat Is On


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Regaloake's Spirit Chaser

Best Puppy In Breed
Rivermyst Embers In The Fire At Regaloak



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Regaloake's Spirit Chaser

Reserve Winners Bitch
Crinan The Secrets Out

Senior Puppy Bitch Class
1st Rivermyst Embers In The Fire At Regaloak

Open Bitch Class
1st Regaloake's Spirit Chaser
2nd Crinan The Secrets Out


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vastgota Summer Breeze LT



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vastgota Summer Breeze LT

Open Bitch Class
1st Vastgota Summer Breeze LT


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet

Best Puppy In Breed
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By