Yukon Kennel Club
Saturday, June 10, 2017 - Show # 3



Related Results

Conformation

Friday, June 09 (Show # 1)
Friday, June 09 (Show # 2)
Saturday, June 10 (Show # 3)
Saturday, June 10 (Show #4)
Sunday, June 11 (Show # 6)
Sunday, June 11 (Show # 5)

Obedience

Friday, June 09 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 10 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 11 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, June 09 (Rally Trial #1)
Saturday, June 10 (Rally Trial 2)
Sunday, June 11 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:


-- Kathy McLaughlin --
Arctic Dreams Show Services
www.arcticdreams.ca


Best In Show
Judge: Charles Bett
Schnauzer (Giant)  
Ch Skansen's Last Man Standing
Points: 87 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Charles Bett
Afghan Hound  Ch Prohphecy's Silver D'Zines By Gucci
Best Puppy In Show
Judge: Charles Bett
Doberman Pinscher  
Cassius de Akido San
Best Baby Puppy In Show
Judge: Charles Bett
  








Group 1 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st    Wingate's High Noon Star   Retriever (Golden)   10
Group 2nd   Ch Caltansis 23 Curiosities   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   9
Group 3rd   
GCh Baroque Eastwind's Cool Runnings
  Vizsla (Smooth-Haired)   8
Group 4th    Vericool Giglio Era Qui   Spinone Italiano   7
BPIG   
Zoldmali Zerge
  Vizsla (Wire-Haired)   N/A
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 2 pts
Nuka Bay Purple Lupin On The Koyukuk



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Rowansgaard Sundog At Tegart



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wingate's High Noon Star



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Caltansis 23 Curiosities



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wittersham Sunday's Child



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
Vericool Giglio Era Qui



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Baroque Eastwind's Cool Runnings



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Zoldmali Zerge







Group 2 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st   Ch Prohphecy's Silver D'Zines By Gucci   Afghan Hound   10
Group 2nd   
GCh Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice
  Petit Basset Griffon Vendeen   7
Group 3rd   
Ch Seacrest Jade's Legacy
  Norwegian Elkhound   6
Group 4th    Silverempire Kid's Best Friend   Whippet   5
BPIG    Silverempire Kid's Best Friend   Whippet   N/A
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 2 pts
Ch Prohphecy's Silver D'Zines By Gucci



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tarma's Louisiana Woman MW



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Seacrest Jade's Legacy



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mobukhosi's Hannah Of Priderock



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 3 pts
Silverempire Kid's Best Friend







Group 3 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skansen's Last Man Standing
  Schnauzer (Giant)   22
Group 2nd   
GCh Nautica's Trade Secret
  Newfoundland   21
Group 3rd    Foxfire N Electron's Violets Bloom Easy In Snow   Doberman Pinscher   20
Group 4th    Sugar Hill C'est La Vie   Boxer   17
BPIG   
Cassius de Akido San
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 9 pts
Ch Borealbreeze's Kryptonite



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Sugar Hill C'est La Vie



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 2 pts
Foxfire N Electron's Violets Bloom Easy In Snow



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Wild Alaska Thyme's Irish Clogger



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Forty Below Cirque de Vie



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Nautica's Trade Secret



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stoneridge Uisge Beatha



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Skansen's Last Man Standing



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 2 pts
TouchMeNot's Wilson Mesa







Group 4 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st    Alaska Sky Ursa Minor   Norwich Terrier   3
Group 2nd    Black Marbles I'm Stylin   Fox Terrier (Smooth)   1
Group 3rd    Hosszubereki-Csaszar Shiva   Schnauzer (Miniature)   0
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Black Marbles I'm Stylin



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
Alaska Sky Ursa Minor



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Hosszubereki-Csaszar Shiva







Group 5 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st    Rockcreek Mark Me First At Hiflt   Cavalier King Charles Spaniel   15
Group 2nd   
GCh Sharinway's Belinda
  Chihuahua (Short Coat)   13
Group 3rd   Ch Kartellas Talladega Nights   Pomeranian   12
Group 4th    Skylocke's I'm A Tuffy Two   Toy Fox Terrier   9
BPIG    Kandyland's Aurora Treasure Of The North   Poodle (Toy)   N/A
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Rockcreek Mark Me First At Hiflt



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sharinway's Belinda



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 4 pts
Katagnik Chloe



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Alfheim's Scintilla Della Fiamma



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
Steneko Arctic Winter Morn



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 2 pts
Ch Kartellas Talladega Nights



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Kandyland's Aurora Treasure Of The North



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Skylocke's I'm A Tuffy Two







Group 6 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tees Me Canadian Playboy
  Poodle (Standard)   13
Group 2nd   
Ch Danzn Starz Wicked Weather From DHS
  Schipperke   12
Group 3rd    Rockstar's The Man Of St Louis Blues   French Bulldog   11
Group 4th    Soba Sugar N Spice Of Iroc   Bulldog   5
BPIG   
Ch Tees Me Canadian Playboy
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
LLB's Warrior From The Gods



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 2 pts
GCh Soba Sugar N Spice Of Iroc



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 5 pts
Rockstar's The Man Of St Louis Blues



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
Haverhill Can You Hear Me Now



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Tees Me Canadian Playboy



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Danzn Starz Wicked Weather From DHS





Group 7 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st    Sleeping Ladys Lilly Of The Valley   Bouvier des Flandres   8
Group 2nd   Ch Baywind's Flying Dragon   Australian Shepherd   7
Group 3rd   
GCh Zesta Callisto
  Shetland Sheepdog   3
Group 4th   
GCh Bigsky's Kayene Pepper Marleesha
  German Shepherd Dog   1
BPIG   
GCh Zesta Callisto
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 3 pts
Ch Baywind's Flying Dragon



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Malinger's Ruby Red Slippers



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Sleeping Ladys Lilly Of The Valley



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bigsky's Kayene Pepper Marleesha



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Zesta Callisto



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By