Lower Mainland Dog Fanciers Of BC
Sunday, September 17, 2017



Related Results

Conformation

Thursday, September 14
Thursday, September 14 (Ltd Breed Show for Group 7)
Friday, September 15
Friday, September 15 (Ltd Breed Show for Groups 5 & 6)
Saturday, September 16
Saturday, September 16 (Ltd Breed Show for Groups 1 & 3)
Sunday, September 17
Sunday, September 17 (Ltd Breed Show for Groups 2 & 4)



Results courtesy of:


-- Wayne Davidson --
BC Dog Show Services Ltd
www.bcdogshowservicesltd.ca


Best In Show
Judge: Malgorzata Supronowicz
Poodle (Standard)  
GCh Crystalton Chikoda Mystery
Points: 214 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Malgorzata Supronowicz
Doberman Pinscher  
Ch Willowcreek's Midnight In Paris
Best Puppy In Show
Judge: Malgorzata Supronowicz
Boston Terrier   Dorkay's Bob's Weeping Willow
Best Baby Puppy In Show
Judge: Malgorzata Supronowicz
Shetland Sheepdog   Lynphil Undress Me
Best Veteran In Show
Judge: Malgorzata Supronowicz
Doberman Pinscher  
Ch Ka-Tet Bet on Black Holmrun
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Malgorzata Supronowicz
Welsh Terrier  
Ch Darwyn's Sorcerer's Apprentice








Group 1 - Tomasz Borkowski (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Parador Sinnadar
  Pointer (German Short-Haired)   37
Group 2nd   
GCh RoseWins Iconic Rnway V Target
  Weimaraner   36
Group 3rd   GCh Redmoon's What The Duck   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   33
Group 4th    Tashora Bard Of Glassloon   Retriever (Golden)   29
BPIG   
Fyreglo's Tuffguys Don't Dance
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Readyfor Tryst At Scaraval   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best BBE In Group   
GCh Nowwithem Double Dot Ammo
  Pointer   0
Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
GCh LK Wallaby



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Nowwithem Double Dot Ammo



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Parador Sinnadar



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
GCh Radford Autumn's Eve



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 14 pts
Ch Tashora Bard Of Glassloon



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
Ch Stryking's Pay The Piper



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
GCh Redmoon's What The Duck



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Newsongs On The Air



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ryallcourt In A Spin



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
GCh RoseWins Iconic Rnway V Target







Group 2 - Osamu Toyokawa Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani
  Rhodesian Ridgeback   26
Group 2nd    Ina's Fashion Bold   Greyhound   25
Group 3rd   
GCh Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice
  Petit Basset Griffon Vendeen   23
Group 4th   
GCh Barkerville Nelson
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   22
BPIG   
Ch Treadway Imagine That
  Whippet   N/A
Best BBE In Group   
GCh Barkerville Nelson
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   0
Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 1 pts
Scented Criminal Case



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 2 pts
GCh Beaubri's Quantum Theory



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 2 pts
Ch Akadan's Ready Aim Fire



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 1 pts
Ch Couture's Minnie Mouse MS



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
GCh Barkerville Nelson



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 2 pts
Wiretap Time Stands Still



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ina's Fashion Bold



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 1 pts
Ch Logan O'Quinn



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 5 pts
GCh Kamada's Double Down A Million







Group 3 - Malgorzata Supronowicz Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Willowcreek's Midnight In Paris
  Doberman Pinscher   35
Group 2nd   
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty
  Boxer   29
Group 3rd   
GChEx Heartsease Empress Of India
  Newfoundland   26
Group 4th   
Ch Skansen's Last Man Standing
  Schnauzer (Giant)   22
BPIG   
Reigning In It To Win It
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Kroos Family's Black Hole Sun
  Newfoundland   0
Best Veteran In Group   
Ch Ka-Tet Bet on Black Holmrun
  Doberman Pinscher   0
Best BBE In Group   
Ch Ka-Tet Black Dog
  Doberman Pinscher   0
Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 3 pts
GCh BernerGold's Chasin' The Dream



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 2 pts
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 5 pts
Ch Willowcreek's Midnight In Paris



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 2 pts
Ch Snowy Mountain's Kuda



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 0 pts
Mirabella's The Viking King Before BBM



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Heartsease Empress Of India



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tanaki's Happily Ever After



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 4 pts
GCh BigLuv's Let It Ride



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 3 pts
Ch Skansen's Last Man Standing



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 0 pts
GCh Steinhaus Joie De Vie



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 3 pts
Ch Reigning In It To Win It







Group 4 - Malgorzata Supronowicz Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Takala Trails Darcy
  Irish Terrier   19
Group 2nd   
Ch Darwyn's Sorcerer's Apprentice
  Welsh Terrier   18
Group 3rd    Sayo's Lupita   Fox Terrier (Smooth)   17
Group 4th   
Ch Sea Of Flames
  Norwich Terrier   15
BPIG   
Dralion's Amblegreen Mavi Gold
  Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Iz's Red Moon Rising
  Cairn Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Grayfriar's Max
  Cairn Terrier   0
Best BBE In Group   
Ch Darwyn's Sorcerer's Apprentice
  Welsh Terrier   0
Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 1 pts
GCh Michl R Redneck Reflection



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 0 pts
GCh Grayfriar's Max



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 1 pts
Ch Sayo's Lupita



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 0 pts
Ch Takala Trails Darcy



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 0 pts
Krisma's Graceful Gait



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 1 pts
GCh TCh Black Bandits Qiss Me Kwik



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 1 pts
GCh Sea Of Flames



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 2 pts
GCh Kinsey's Gargolas Tempting Fate



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 1 pts
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 0 pts
Ch Darwyn's Sorcerer's Apprentice



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 2 pts
GCh Cleghorn's Fortune And Glory







Group 5 - Osamu Toyokawa Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks
  Papillon   40
Group 2nd   Ch Pastoral Rising Star   Yorkshire Terrier   39
Group 3rd   
GCh Pocopayasos I'm Aim N High
  Havanese   36
Group 4th   
GCh Caillets Sweepin Up My Dreams
  Pug   31
BPIG   
Envi Mi Pinup Girl
  Miniature Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kewpy's Lacey   Cavalier King Charles Spaniel   0
Best BBE In Group    Westmeath Limited Edition   Yorkshire Terrier   0
Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lakewood's Once Upon A Moon



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 8 pts
GCh Blue Moon Cavaliers Ocean Sunshine Of Oswin



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 2 pts
Ch Hileigh Midsummer Nights Dream



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 3 pts
Luffy D Monkey Pazzda



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 1 pts
Ch Jespersen's Kingsley



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 4 pts
GCh Pocopayasos I'm Aim N High



Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 6 pts
GCh Lionheart Mi Miyazu



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
Ch Envi Mi Pinup Girl



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 0 pts
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 4 pts
GCh Caillets Sweepin Up My Dreams



Judge: Osamu Toyokawa

Best Of Breed: 2 pts
GCh Pastoral Rising Star







Group 6 - Tomasz Borkowski (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   31
Group 2nd   
Rickees Green Machine
  Keeshond   30
Group 3rd    Dorkay's Bob's Weeping Willow   Boston Terrier   29
Group 4th    Beaumonde's Crystal Clear   French Bulldog   23
BPIG    Dorkay's Bob's Weeping Willow   Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Unabelle's Hot Java   French Bulldog   0
Best BBE In Group   
Rickees Green Machine
  Keeshond   0
Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 5 pts
Ch Absolutely Agape Happy Talk



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 5 pts
Ch Dorkay's Bob's Weeping Willow



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
GCh Babylon's Nebuchadnezzar



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 6 pts
Ch Beaumonde's Crystal Clear



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rickees Green Machine



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Kumi Kian Sophie At Furchila



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Ch Hushaby's Runvs



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Crystalton Chikoda Mystery



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
GCh Sealegends Magic In Moonlight



Judge: Tomasz Borkowski (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Playpoint Tiptop





Group 7 - Malgorzata Supronowicz Top Dog
Points
Group 1st   
Aristes Kalkulated Khaos
  Bouvier des Flandres   20
Group 2nd   
GCh MountainAsh Cowboy Casanova
  Australian Shepherd   18
Group 3rd   
GCh Bottom Shaker Zhivko Of Stoneyroyde
  Old English Sheepdog   16
Group 4th   Ch Mosaic Heaven Sent   Shetland Sheepdog   13
BPIG   Ch Mosaic Heaven Sent   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lynphil Undress Me   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GCh Pineridgice Eyvindur
  Iceland Sheepdog   0
Best BBE In Group   
Triecho's 501 Original
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 1 pts
GCh MountainAsh Cowboy Casanova



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 2 pts
GCh Kelkary's Ragtyme Tango



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 1 pts
Ch Aristes Kalkulated Khaos



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 1 pts
GCh Bigsky's Kayene Pepper Marleesha



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pineridgice Eyvindur



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 2 pts
GCh Bottom Shaker Zhivko Of Stoneyroyde



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 6 pts
Ch Mosaic Heaven Sent



Judge: Malgorzata Supronowicz

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aurigan Mantle The Highlander



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By