Lethbridge & District Kennel Club
Friday, November 15, 2019 - Show #1



Related Results

Obedience

Friday, November 15 (Obedience Trial 1)
Saturday, November 16 (Obedience Trial 2)
Sunday, November 17 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, November 15 (Rally Trial 1)
Saturday, November 16 (Rally Trial 2)
Sunday, November 17 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
BIS RBIS BPISS MBPIS GCHEX Ghostpine's DiamondOfHope RN RATI RATN
"Remi"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski


Best In Show
Judge: Yvonne Savard
Setter (English)  
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain
Points: 180 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Yvonne Savard
Griffon (Brussels)  
GCh Roterr Griff Alisa
Points: 153
Best Puppy In Show
Judge: Yvonne Savard
Old English Sheepdog   Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar








Group 1 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain
  Setter (English)   26
Group 2nd   
Ch Peregrine's Semper Fidelis
  Pointer (German Short-Haired)   25
Group 3rd   GCh Windwood Celestial Starlight   Setter (Irish)   23
Group 4th   
GCh Stonepeake Dirty Tommie
  Retriever (Chesapeake Bay)   22
BPIG   
Ch Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   N/A
Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Peregrine's Semper Fidelis

Best Of Opposite Sex
GCh Firepoint Flyxtheseatofurpants



Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
GCh Verdoro's Saving Silverman

Best Of Opposite Sex
Verdoro's Mission To Wyncora

Best Of Winners: (1-3-3-0)
Verdoro's Mission To Wyncora

Best Puppy In Breed
Ch Eirene's Chase N Chicks

Select Dog
GCh Allsgold Tip Your Hat


Winners Dog: (1-3-3-0)
Goldcker At Peace In The Water


Winners Bitch: (1-3-3-0)
Verdoro's Mission To Wyncora

Reserve Winners Bitch
Kavon's Fantasia

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Cambridge's Frankly My Dear

Best Of Opposite Sex
Labralayne's Redline RPM

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Cambridge's Frankly My Dear

Best Puppy In Breed
Lab'SPB Ghost Buster

Select Bitch
GCh Cambridge's Yabba Dabba Doozie


Winners Dog: (2-2-0-1)
Cambridge's Frankly My Dear

Reserve Winners Dog
Lab'SPB Ghost Buster


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Labralayne's Redline RPM

Reserve Winners Bitch
Cambridge's Rockabye Jasmine

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Caltansis Mike Trouts Honour

Best Puppy In Breed
Caltansis Mike Trouts Honour



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Caltansis Mike Trouts Honour

Reserve Winners Bitch
Aqueus 6 Karat Peridot

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain



Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Xenaran Sassenach Kendrew

Best Of Opposite Sex
Sassenach Evans On Fire

Best Puppy In Breed
Sassenach Evans On Fire



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sassenach Evans On Fire

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windwood Celestial Starlight



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Bluestone Summer At Tricaliber



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Ragtime Masquarde

Reserve Winners Bitch
Winauby's Xternal Flame

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Koping Win'Weim BirdsOfAFeather

Best Of Opposite Sex
Koping Flaunt Your Feathers

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Koping Flaunt Your Feathers

Best Puppy In Breed
Koping Flaunt Your Feathers


Winners Dog: (1-1-0-1)
Koping Flaunt Your Feathers


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Koping I Love Rock N' Roll





Group 2 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chilcotin's Stretch Limo
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   19
Group 2nd   Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo   Whippet   18
Group 3rd   
GCh Era Of The Command Performance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   16
Group 4th   Ch Justart's White Hot Sonya To Taugo   Borzoi   11
BPIG   
Shecaras Tell A Tale
  Basset Hound   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noblewinds A Wakh Among The Stars


Winners Dog: (1-0-0-0)
Noblewinds A Wakh Among The Stars


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shecaras Phenomenal

Best Of Opposite Sex
Shecaras Otto

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shecaras Phenomenal

Best Puppy In Breed
Shecaras Tell A Tale


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shecaras Otto


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shecaras Phenomenal

Reserve Winners Bitch
Shecaras Tell A Tale

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boru's Grace Too



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boru's Grace Too

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Justart's White Hot Sonya To Taugo



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Era Of The Command Performance

Best Of Opposite Sex
Vindachs Colours Of The Wind

Best Puppy In Breed
Vindachs Colours Of The Wind

Select Dog
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Select Bitch
Ch RHK Mochas Melody In Stripes



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Vindachs Colours Of The Wind

Reserve Winners Bitch
RHK Frostys Dark Diva

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chilcotin's Stretch Limo



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wiretap Forever Autumn

Best Puppy In Breed
Wiretap Zinging In The Rain



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wiretap Forever Autumn

Reserve Winners Bitch
Wiretap Zinging In The Rain

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Pikkinokka's Smoke 'N Silver

Best Of Opposite Sex
Pikkinokka's Morningstar Vixen

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Pikkinokka's Smoke 'N Silver

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Smoke 'N Silver


Winners Dog: (2-1-0-0)
Pikkinokka's Smoke 'N Silver

Reserve Winners Dog
K Trail Blazer Fenrir


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Pikkinokka's Morningstar Vixen

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hawkhaven Autumn Mist



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hawkhaven Autumn Mist

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dreamwindz Veuve Clicquot





Group 3 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   35
Group 2nd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   34
Group 3rd   
GCh Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   30
Group 4th   
Ch Prairiegems Boomkanani Irawaru
  Bernese Mountain Dog   27
BPIG    Janterra's Living In The Storm   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 8 pts (3-2-2-2)
GCh Prairiegems Boomkanani Irawaru

Best Of Opposite Sex
Ch Nitroberner's Fire Me Up

Best Of Winners: (3-2-2-2)
Nitroberner's Fire & Fury

Best Puppy In Breed
Drumroll Down Under V. Sasaunna

Select Dog
Ch Tailspins Northern Reflections

Select Bitch
Ch Creo's Northern Nugget


Winners Dog: (3-2-2-2)
Nitroberner's Fire & Fury

Reserve Winners Dog
Drumroll Down Under V. Sasaunna


Winners Bitch: (3-2-2-2)
Alpinemist's Wish Upon A Star

Reserve Winners Bitch
Creo's Shakespearean Minion

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Tybrushe's Livin The High Life

Best Of Opposite Sex
Breakout's Diamond In The Ruff

Best Puppy In Breed
Breakout's Diamond In The Ruff

Select Dog
Ch Samson's Crooked Halo



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Breakout's Diamond In The Ruff

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch B'mew Newcastle Cheeto Bandito

Best Of Opposite Sex
Kenterains Raisin Hope



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kenterains Raisin Hope

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Cassels Chillin On The Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Mojave's Gateway To Gold

Best Puppy In Breed
Janterra's Living In The Storm


Winners Dog: (2-0-1-1)
Janterra's Living In The Storm

Reserve Winners Dog
Mojave's Secret Treasure


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Best Puppy In Breed
Ch Cilka's Iron Giant

Select Dog
Ch Cilka's Iron Giant



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nocturne Du Grande Tendre



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Blarneys Mo Chuisle V. Sanften Loewen



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Foxglove Elysium Von Alpensee

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bendegeit's Arson Around



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kroos Family's Black Hole Sun



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Esmonds God Of All



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Desertwind's Betcha X Luke

Best Puppy In Breed
Desertwind's Cloud9 Albertasky



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Desertwind's Cloud9 Albertasky

Reserve Winners Bitch
Desertwind's Benita X Luke

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Opposite Sex
Ch Snowlegend Aurora Morning Star

Select Dog
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Histyle's Make It Rain



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Histyle's Make It Rain

Reserve Winners Bitch
Lindsayleigh's Kyra





Group 4 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   12
Group 2nd   
GCh Schaber's Chargers The Legend Of Troy
  American Staffordshire Terrier   11
Group 3rd   
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope
  Staffordshire Bull Terrier   10
Group 4th   
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   9
BPIG    VDK She's A Dimepiece   Scottish Terrier   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Schaber's Chargers The Legend Of Troy



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Mysidekicks Mystique

Best Of Opposite Sex
Ch Ganymede's Holy Grail



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kingsmere Tenacious Timbit



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sylkera Stairway To The Stars



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sylkera Stairway To The Stars

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blackrystal Rhinestone Cowgirl



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Boldheart's Bend The Rules

Best Of Opposite Sex
Foxbend Westham Red Hot



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Foxbend Westham Red Hot

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Murdock's Phantom Power

Best Of Opposite Sex
VDK She's A Dimepiece

Best Puppy In Breed
VDK She's A Dimepiece



Winners Bitch: (0-1-1-0)
VDK She's A Dimepiece

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   26
Group 2nd   
GCh Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   25
Group 3rd   GCh Xoe's Wheat King At Eleki   Pug   19
Group 4th   
Ch Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   18
BPIG   
Ch Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Nordictouch Bravo Batta

Best Of Opposite Sex
Luckycharm Anastasia

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Luckycharm Anastasia


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Luckycharm Anastasia

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ibiza On My Love Vom Loewengarten

Best Of Opposite Sex
Louis

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ibiza On My Love Vom Loewengarten

Best Puppy In Breed
Ibiza On My Love Vom Loewengarten


Winners Dog: (2-1-0-0)
Louis

Reserve Winners Dog
Linda's Timbit's Timmy


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Ibiza On My Love Vom Loewengarten

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zen's Shake It Up



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Mikorason Divine Tempest Of MT

Best Of Opposite Sex
Sylyn's Ivan The Terrible Great

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Orea Agate Of Frisky Paws


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sylyn's Ivan The Terrible Great


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Orea Agate Of Frisky Paws

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Diavolino's A Kiss For Luck

Best Puppy In Breed
Ch Diavolino's A Kiss For Luck



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Diavolino's Kiss The Dealer

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Marron's Katy Perry

Best Of Opposite Sex
Vala's Little Lion Man

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Vala's Little Lion Man


Winners Dog: (1-3-0-1)
Vala's Little Lion Man


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Marron's I Will Always Luv You

Reserve Winners Bitch
Animato Annacott Divine Amber

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 5 pts (2-0-1-3)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Firesprite One Tuff Flyboy

Best Puppy In Breed
Majesty N Firesprite Move It On Over


Winners Dog: (2-0-1-3)
Firesprite Done N Dusted

Reserve Winners Dog
Majesty N Firesprite Move It On Over


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xoe's Wheat King At Eleki



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
VeeVee's Spanish Moon

Best Puppy In Breed
VeeVee's Spanish Moon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
VeeVee's Spanish Moon





Group 6 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   17
Group 2nd   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   16
Group 3rd   
Ch Sunside Never Say Never
  Shih Tzu   15
Group 4th    Mrang Belcourt Compass Rose   Poodle (Miniature)   12
BPIG    Mrang Belcourt Compass Rose   Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch ChowRidge Jewels In Rough

Best Of Opposite Sex
Cross B All That And More For Chowridge

Best Puppy In Breed
Cross B All That And More For Chowridge


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Milo's Here Comes Freddie


Winners Dog: (1-0-1-0)
Onsengeltje Shining At Dashing


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Konalea's Sky's The Limit

Best Of Opposite Sex
Ch Newtonbears Echo From The Sky

Best Puppy In Breed
Ch Newtonbears Echo From The Sky



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Konalea's Sky's The Limit

Reserve Winners Bitch
Marymay Berry

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mrang Belcourt Compass Rose

Best Puppy In Breed
Mrang Belcourt Compass Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mrang Belcourt Compass Rose

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Seransil Singular Sensation

Best Of Opposite Sex
Ch Edencourt Little White Lie

Best Puppy In Breed
Ch Seransil Singular Sensation


Winners Dog: (1-0-1-1)
Conbrio Skyewell Roc'On 1Mrtym


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tsukime's Kaori At D C Kin

Best Puppy In Breed
Tsukime's Kaori At D C Kin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tsukime's Kaori At D C Kin

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Sunside Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Fantasy's Girl On Fire At Sunside

Best Puppy In Breed
Sunside Rhythm Of The Night



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Fantasy's Girl On Fire At Sunside

Reserve Winners Bitch
Sunside Rhythm Of The Night



Group 7 - Shirley Hubenig Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   39
Group 2nd   
GCh Lacomtesse Vampire Slayer
  German Shepherd Dog   38
Group 3rd   
GCh Orical Outback Adventure
  Finnish Lapphund   35
Group 4th    Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar   Old English Sheepdog   31
BPIG    Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar   Old English Sheepdog   N/A
Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Spader Thrill Of The Chase



Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 4 pts (2-0-0-3)
Ch Kiji Crazy Beautiful Life

Best Of Opposite Sex
Casselcreek Order In The Court

Best Puppy In Breed
Casselcreek Order In The Court

Select Bitch
GCh Turbar's Minty Fresh


Winners Dog: (2-0-0-3)
Casselcreek Order In The Court

Reserve Winners Dog
Turbar's Hop To It


Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Alistair's Xtremely Cute

Best Of Opposite Sex
GCh Ragtyme Soul Of Motion

Best Puppy In Breed
Rhosown's Anchor My World


Winners Dog: (1-0-1-1)
Rhosown's Anchor My World


Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Omniscient Between Two Worlds

Best Of Opposite Sex
Allante's Asap Of Woods Cove

Best Puppy In Breed
Allante's Asap Of Woods Cove

Select Dog
GCh Kon Tiki av Vikholmen



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Allante's Asap Of Woods Cove

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Abfab Trisilver Ur Meant To Be



Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven



Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
Ch Cardoness Off To The Fair

Best Of Opposite Sex
Charvell's I Walk The Line

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Charvell's I Walk The Line

Best Puppy In Breed
Ch Cardoness Off To The Fair


Winners Dog: (3-3-0-1)
Charvell's I Walk The Line

Reserve Winners Dog
Charvell Windswept Fire Within


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Caradilis Alpine Chalet

Reserve Winners Bitch
Rainycreek Tallywood Coquette

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Orical Outback Adventure

Best Of Opposite Sex
Bearspaw Polar Nightcap Porter

Best Puppy In Breed
Ch Bearspaw Odin's Tippel

Select Dog
Ch Bearspaw Odin's Tippel



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Bearspaw Polar Nightcap Porter

Reserve Winners Bitch
Tibone Larzac

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Lacomtesse Vampire Slayer

Best Of Opposite Sex
Woodside's Leppard

Best Puppy In Breed
Woodside's Leppard

Select Bitch
GCh Woodside's Bella Jun



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Woodside's Leppard

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar

Best Of Opposite Sex
Valubal BB's Lucille

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar

Best Puppy In Breed
Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar

Select Dog
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Valubal BB's Lucille

Reserve Winners Bitch
Valubal Room On The Broom

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GCh Zesta Callisto

Best Of Opposite Sex
Ch Emmy's Simply Orange

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Blue Heavens Dangerous Curves

Best Puppy In Breed
Ch Coastalview Gloryhill Penyrose

Select Bitch
Ch Coastalview Gloryhill Penyrose


Winners Dog: (2-2-1-2)
Shadland Spellbound

Reserve Winners Dog
Shadland On Cloud Nine


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Blue Heavens Dangerous Curves

Reserve Winners Bitch
Shadland Cinnamon Twist

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By