Newfoundland (All Breed) Kennel Club
Friday, July 22, 2022 - Show-2



Related Results

Conformation

Friday, July 22 (Show-1)
Friday, July 22 (Show-2)
Saturday, July 23 (Show-3)
Saturday, July 23 (Show-4)
Sunday, July 24 (Show-5)
Sunday, July 24 (Show-6)

Obedience

Saturday, July 23 (Obedience Trial-1)
Sunday, July 24 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, July 23 (Rally Trial-1)
Sunday, July 24 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Grant Townsend
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GCh Roaneden's Dream Catcher
Points: 77 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Grant Townsend
Griffon (Brussels)  
Ch Dashwood Seagryph Perfect Alibi
Points: 48
Best Puppy In Show
Judge: Grant Townsend
Boxer  
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
Best Baby Puppy In Show
Judge: Grant Townsend
  
Best Veteran In Show
Judge: Grant Townsend
Australian Shepherd  
GCh Kirrabilli's Flying Archer
Best Altered In Show
Judge: Grant Townsend
Cavalier King Charles Spaniel  
Mallytrail Prince Charming








Group 1 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   28
Group 2nd   
GCh Bitagold's Watch Me Fly
  Retriever (Golden)   27
Group 3rd    Onarock's Sunday Morning Cash   Retriever (Labrador)   20
Group 4th   
Queensberry From Kind Of Magic
  Spaniel (Welsh Springer)   8
BPIG    Onarock's Mavrick   Retriever (Labrador)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Plaisance Marquise Joyeuse
  Setter (English)   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lossombra's Murphy's Law

Best Puppy In Breed
Lossombra's Murphy's Law



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lossombra's Murphy's Law

Senior Puppy Bitch Class
1st Lossombra's Murphy's Law

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
GChB Bitagold's Watch Me Fly

Best Of Opposite Sex
GChEx Ambertru's I'll Call'M George

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Jackson's Best Of My Love

Best Puppy In Breed
Canza's Legacy Of Mandalore


Winners Dog: (2-1-3-1)
Jackson's Best Of My Love

Reserve Winners Dog
Canza's Legacy Of Mandalore

Senior Puppy Dog Class
1st Canza's Legacy Of Mandalore

Open Dog Class
1st Jackson's Best Of My Love


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Jackson's Guilty Of The Crime

Open Bitch Class
1st Jackson's Guilty Of The Crime

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 11 pts (4-4-2-2)
Ch Onarock's Sunday Morning Cash

Best Of Opposite Sex
Ch Onarock's Pint Of Porter

Best Of Winners: (4-4-2-2)
Landnsea's Across The Tickle

Best Puppy In Breed
Onarock's Mavrick

Select Dog
GCh Landnsea's Capt. Ralph's First

Select Bitch
Ch Landnsea's Iceberg Alley


Winners Bitch: (4-4-2-2)
Landnsea's Across The Tickle

Reserve Winners Bitch
Gofetch Peppermint Nob

Junior Puppy Bitch Class
1st Onarock's Tia Maria

Senior Puppy Bitch Class
1st Gofetch Peppermint Nob

12-18 Month Bitch Class
1st Landnsea's Aint She Wonderful

Open Bitch Class
1st Landnsea's Across The Tickle

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Plaisance King Louis Jolliet

Best Of Opposite Sex
Plaisance Princess Marah

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Plaisance Princess Marah

Best Puppy In Breed
Plaisance King Neuveville


Winners Dog: (1-2-1-0)
Plaisance King Neuveville

Junior Puppy Dog Class
1st Plaisance King Neuveville


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Plaisance Princess Marah

Reserve Winners Bitch
Plaisance Queen Nala

Junior Puppy Bitch Class
1st Plaisance Queen Nala

Canadian Bred Bitch Class
1st Plaisance Princess Marah

Veteran Female
GChEx Plaisance Marquise Joyeuse

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kenerin Hugs 'n Kisses

Best Of Opposite Sex
Kenerin Kissed By A Leprechaun

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kenerin Hugs 'n Kisses


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kenerin Hugs 'n Kisses

Open Bitch Class
1st Kenerin Hugs 'n Kisses

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mar-K's La Belle Julienne



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mar-K's La Belle Julienne

Open Bitch Class
1st Mar-K's La Belle Julienne

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Queensberry From Kind Of Magic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Queensberry From Kind Of Magic

Open Bitch Class
1st Queensberry From Kind Of Magic





Group 2 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st    Duchwood's But How Low Can You Go MLP   Dachshund (Miniature Long-Haired)   3
Group 2nd   Ch Jackwyre's Heartbreak Prince   Dachshund (Standard Wire-Haired)   1
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG    Hotspot's Cindy Lou Who Lead Star Of Show   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Jackwyre's Heartbreak Prince


Winners Dog: (1-0-1-0)
Jackwyre Long Live

Open Dog Class
1st Jackwyre Long Live






Group 3 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Liberator's Kodachrome
  Doberman Pinscher   15
Group 2nd   
Ch Pine Ridge's Chasing Dreams
  Bullmastiff   8
Group 3rd   
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   7
Group 4th    King Kom Mansfield   Komondor   3
BPIG   
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   N/A
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen

Best Of Opposite Sex
GCh Briley's Wear It Like Warpaint

Best Puppy In Breed
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Maestro Vanquish Don't Be Fooled

Reserve Winners Bitch
Farmore's Lollapalooza

Junior Puppy Bitch Class
1st Farmore's Lollapalooza

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maestro Vanquish Don't Be Fooled

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pine Ridge's Chasing Dreams



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GChS Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
Outlaws Girls Got Rhythm

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Outlaws Girls Got Rhythm

Best Puppy In Breed
Outlaws Girls Got Rhythm


Winners Dog: (2-3-2-0)
Touchstone's Kiefer Little Big Man

Reserve Winners Dog
Liberator's Good Vibrations

Junior Puppy Dog Class
1st Touchstone's Kiefer Little Big Man

Open Dog Class
1st Liberator's Good Vibrations


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Outlaws Girls Got Rhythm

Reserve Winners Bitch
Sioul's La Vie Est Belle Rosie

Senior Puppy Bitch Class
1st Outlaws Girls Got Rhythm

Canadian Bred Bitch Class
1st Sioul's La Vie Est Belle Rosie

Open Bitch Class
1st Midnightsky's Back In Black

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Creek Danes Ignites A Fire

Best Puppy In Breed
Creek Danes Ignites A Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Creek Danes Ignites A Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Creek Danes Ignites A Fire


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
King Kom Mansfield


Winners Dog: (1-0-0-0)
King Kom Mansfield

Open Dog Class
1st King Kom Mansfield


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
King Of Helluland Eternity Love

Best Puppy In Breed
King Of Helluland Eternity Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
King Of Helluland Eternity Love

Senior Puppy Bitch Class
1st King Of Helluland Eternity Love

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kiraly's Chinook Sikorsky

Best Puppy In Breed
Kiraly's Chinook Sikorsky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kiraly's Chinook Sikorsky

Senior Puppy Dog Class
1st Kiraly's Chinook Sikorsky






Group 4 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   Ch McRaegan's Love For Nita   West Highland White Terrier   6
Group 2nd   
Ch Thunderally's Shining Starr
  Bull Terrier (Miniature)   4
Group 3rd   
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty
  Staffordshire Bull Terrier   3
Group 4th   
Rivendell's Eastern Pandora
  Russell Terrier   2
BPIG   
Ch Thunderally's Shining Starr
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Thunderally's Shining Starr

Best Puppy In Breed
Ch Thunderally's Shining Starr



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Rivendell's Eastern Pandora

Best Of Opposite Sex
Rivendell Alphaloup Lil Dickiens

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Journey End Nancy Whiskey

Best Puppy In Breed
Ch Rivendell's Eastern Pandora


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Journey End Nancy Whiskey

Open Bitch Class
1st Journey End Nancy Whiskey

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty

Best Puppy In Breed
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty

Senior Puppy Bitch Class
1st Ghostpine's Cassiopeia's Beauty

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch McRaegan's Love For Nita



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dunkellers Hold Fast

12-18 Month Bitch Class
1st Dunkellers Hold Fast





Group 5 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dashwood Seagryph Perfect Alibi
  Griffon (Brussels)   8
Group 2nd   
Pekeeasy Shut The Front Door
  Pekingese   7
Group 3rd   Ch Embee's Tirari Sunrise   Cavalier King Charles Spaniel   6
Group 4th    Gardine I Did It My Way @ Charkim   Chinese Crested Dog   3
BPIG   
Sheepin's Keltic Wild Irish Rose
  Miniature Pinscher   N/A
Best Altered In Group   
Mallytrail Prince Charming
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Embee's Tirari Sunrise

Best Of Opposite Sex
Crosstickle's Wellington Ernest Winston

Select Bitch
GCh Stelwen Saltwater Joys


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Gardine I Did It My Way @ Charkim

Best Puppy In Breed
Gardine Great Expectations


Winners Dog: (2-0-0-0)
Gardine I Did It My Way @ Charkim

Reserve Winners Dog
Gardine Great Expectations

Senior Puppy Dog Class
1st Gardine Great Expectations

Open Dog Class
1st Gardine I Did It My Way @ Charkim


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dashwood Seagryph Perfect Alibi



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sheepin's Keltic Wild Irish Rose

Best Puppy In Breed
Sheepin's Keltic Wild Irish Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sheepin's Keltic Wild Irish Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Sheepin's Keltic Wild Irish Rose

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pekeeasy Shut The Front Door



Winners Bitch: (1-0-0-0)
Pekeeasy Shut The Front Door

Open Bitch Class
1st Pekeeasy Shut The Front Door

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Drageltik's Bubbles


Winners Dog: (1-0-0-0)
Drageltik's Bubbles

Open Dog Class
1st Drageltik's Bubbles






Group 6 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st    Opal's Lucky Charm   Shih Tzu   6
Group 2nd   Ch Umbra Aberwyn On Target   Poodle (Miniature)   5
Group 3rd   
GCh Barhund Her Majesty
  Xoloitzcuintli (Standard)   3
Group 4th    Keesridge Colour It Up At Mcreagan   Keeshond   2
BPIG    Keesridge Colour It Up At Mcreagan   Keeshond   N/A
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaklins Wave Over Wave At Berg

Best Puppy In Breed
Jaklins Wave Over Wave At Berg



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaklins Wave Over Wave At Berg

Junior Puppy Bitch Class
1st Jaklins Wave Over Wave At Berg

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keesridge Colour It Up At Mcreagan

Best Puppy In Breed
Keesridge Colour It Up At Mcreagan



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keesridge Colour It Up At Mcreagan

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Colour It Up At Mcreagan

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Umbra Aberwyn On Target

Best Of Opposite Sex
Mrang Essence Of Beauty At Archer



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mrang Essence Of Beauty At Archer

12-18 Month Bitch Class
1st Mrang Essence Of Beauty At Archer

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seransil Atlantic Silver Jewel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seransil Atlantic Silver Jewel

12-18 Month Bitch Class
1st Seransil Atlantic Silver Jewel

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Opal's Lucky Charm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Opal's Lucky Charm

Open Bitch Class
1st Opal's Lucky Charm

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Barhund Her Majesty





Group 7 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GCh New Era's Raider
  German Shepherd Dog   5
Group 2nd   
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   3
Group 3rd   
Ch Reel Austlyn Ksenia Crown Royal Flush
  Australian Cattle Dog   2
Group 4th No Entry
BPIG   
Yukon Vom Lousar
  German Shepherd Dog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Kirrabilli's Flying Archer
  Australian Shepherd   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Reel Austlyn Ksenia Crown Royal Flush

Best Of Opposite Sex
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh New Era's Raider

Best Puppy In Breed
Yukon Vom Lousar


Winners Dog: (1-0-1-0)
Yukon Vom Lousar

Senior Puppy Dog Class
1st Yukon Vom Lousar


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By