Newfoundland (All Breed) Kennel Club
Friday, July 22, 2022 - Show-1



Related Results

Conformation

Friday, July 22 (Show-1)
Friday, July 22 (Show-2)
Saturday, July 23 (Show-3)
Saturday, July 23 (Show-4)
Sunday, July 24 (Show-5)
Sunday, July 24 (Show-6)

Obedience

Saturday, July 23 (Obedience Trial-1)
Sunday, July 24 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, July 23 (Rally Trial-1)
Sunday, July 24 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Murray Eason
Griffon (Brussels)  
Ch Dashwood Seagryph Perfect Alibi
Points: 74 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Murray Eason
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GCh Roaneden's Dream Catcher
Points: 65
Best Puppy In Show
Judge: Murray Eason
Doberman Pinscher  
Outlaws Girls Got Rhythm
Best Baby Puppy In Show
Judge: Murray Eason
Mastiff  
Nottinghill's Judgement Day
Best Veteran In Show
Judge: Murray Eason
Setter (English)  
GCh Plaisance Marquise Joyeuse
Best Altered In Show
Judge: Murray Eason
Cavalier King Charles Spaniel  
Mallytrail Prince Charming








Group 1 - Murray Eason Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   28
Group 2nd   
GChS Ambertru's I'll Call'M George
  Retriever (Golden)   27
Group 3rd   
Queensberry From Kind Of Magic
  Spaniel (Welsh Springer)   20
Group 4th   
GCh Plaisance King Louis Jolliet
  Setter (English)   19
BPIG    Gofetch Peppermint Nob   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Onarock's Rain Drizzle And Fog   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GCh Plaisance Marquise Joyeuse
  Setter (English)   0
Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lossombra's Murphy's Law

Best Puppy In Breed
Lossombra's Murphy's Law



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lossombra's Murphy's Law

Senior Puppy Bitch Class
1st Lossombra's Murphy's Law

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
GChEx Ambertru's I'll Call'M George

Best Of Opposite Sex
GChB Bitagold's Watch Me Fly

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Jackson's Best Of My Love

Best Puppy In Breed
Canza's Legacy Of Mandalore


Winners Dog: (2-1-3-1)
Jackson's Best Of My Love

Reserve Winners Dog
Canza's Legacy Of Mandalore

Senior Puppy Dog Class
1st Canza's Legacy Of Mandalore

Open Dog Class
1st Jackson's Best Of My Love


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Jackson's Guilty Of The Crime

Open Bitch Class
1st Jackson's Guilty Of The Crime

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 11 pts (4-4-2-2)
Ch Onarock's Pint Of Porter

Best Of Opposite Sex
Ch Onarock's Sunday Morning Cash

Best Of Winners: (4-4-2-2)
Gofetch Peppermint Nob

Best Puppy In Breed
Gofetch Peppermint Nob

Select Dog
GCh Landnsea's Capt. Ralph's First

Select Bitch
Ch Landnsea's Iceberg Alley


Winners Bitch: (4-4-2-2)
Gofetch Peppermint Nob

Reserve Winners Bitch
Landnsea's Across The Tickle

Junior Puppy Bitch Class
1st Onarock's Tia Maria

Senior Puppy Bitch Class
1st Gofetch Peppermint Nob

12-18 Month Bitch Class
1st Landnsea's Aint She Wonderful

Open Bitch Class
1st Landnsea's Across The Tickle

4-6 Month Bitch Class
1st Onarock's Rain Drizzle And Fog

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Plaisance King Louis Jolliet

Best Of Opposite Sex
Plaisance Princess Marah

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Plaisance Princess Marah

Best Puppy In Breed
Plaisance King Neuveville


Winners Dog: (1-2-1-0)
Plaisance King Neuveville

Junior Puppy Dog Class
1st Plaisance King Neuveville


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Plaisance Princess Marah

Reserve Winners Bitch
Plaisance Queen Nala

Junior Puppy Bitch Class
1st Plaisance Queen Nala

Canadian Bred Bitch Class
1st Plaisance Princess Marah

Veteran Female
GChEx Plaisance Marquise Joyeuse

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kenerin Kissed By A Leprechaun

Best Of Opposite Sex
Kenerin Hugs 'n Kisses

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kenerin Kissed By A Leprechaun


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kenerin Hugs 'n Kisses

Open Bitch Class
1st Kenerin Hugs 'n Kisses

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mar-K's La Belle Julienne



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mar-K's La Belle Julienne

Open Bitch Class
1st Mar-K's La Belle Julienne

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Queensberry From Kind Of Magic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Queensberry From Kind Of Magic

Open Bitch Class
1st Queensberry From Kind Of Magic





Group 2 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st    Hotspot's Cindy Lou Who Lead Star Of Show   Dachshund (Miniature Long-Haired)   2
Group 2nd   Ch Jackwyre's Heartbreak Prince   Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG    Hotspot's Cindy Lou Who Lead Star Of Show   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jackwyre's Heartbreak Prince







Group 3 - Murray Eason Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pine Ridge's Chasing Dreams
  Bullmastiff   15
Group 2nd   
Outlaws Girls Got Rhythm
  Doberman Pinscher   14
Group 3rd   
GCh Briley's Wear It Like Warpaint
  Boxer   7
Group 4th    King Kom Mansfield   Komondor   3
BPIG   
Outlaws Girls Got Rhythm
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nottinghill's Judgement Day
  Mastiff   0
Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Briley's Wear It Like Warpaint

Best Of Opposite Sex
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen

Best Puppy In Breed
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Farmore's Lollapalooza

Reserve Winners Bitch
Maestro Vanquish Don't Be Fooled

Junior Puppy Bitch Class
1st Farmore's Lollapalooza

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maestro Vanquish Don't Be Fooled

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pine Ridge's Chasing Dreams



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
Outlaws Girls Got Rhythm

Best Of Opposite Sex
GChS Liberator's Kodachrome

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Outlaws Girls Got Rhythm

Best Puppy In Breed
Outlaws Girls Got Rhythm


Winners Dog: (2-3-2-0)
Touchstone's Kiefer Little Big Man

Reserve Winners Dog
Liberator's Good Vibrations

Junior Puppy Dog Class
1st Touchstone's Kiefer Little Big Man

Open Dog Class
1st Liberator's Good Vibrations


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Outlaws Girls Got Rhythm

Reserve Winners Bitch
Sioul's La Vie Est Belle Rosie

Senior Puppy Bitch Class
1st Outlaws Girls Got Rhythm

Canadian Bred Bitch Class
1st Sioul's La Vie Est Belle Rosie

Open Bitch Class
1st Midnightsky's Back In Black

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Creek Danes Ignites A Fire

Best Puppy In Breed
Creek Danes Ignites A Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Creek Danes Ignites A Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Creek Danes Ignites A Fire


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
King Kom Mansfield


Winners Dog: (1-0-0-0)
King Kom Mansfield

Open Dog Class
1st King Kom Mansfield





4-6 Month Dog Class
1st Nottinghill's Judgement Day


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
King Of Helluland Eternity Love

Best Puppy In Breed
King Of Helluland Eternity Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
King Of Helluland Eternity Love

Senior Puppy Bitch Class
1st King Of Helluland Eternity Love

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kiraly's Chinook Sikorsky

Best Puppy In Breed
Kiraly's Chinook Sikorsky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kiraly's Chinook Sikorsky

Senior Puppy Dog Class
1st Kiraly's Chinook Sikorsky






Group 4 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   Ch McRaegan's Love For Nita   West Highland White Terrier   6
Group 2nd   
Rivendell's Eastern Pandora
  Russell Terrier   4
Group 3rd   
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty
  Staffordshire Bull Terrier   1
Group 4th   
Ch Thunderally's Shining Starr
  Bull Terrier (Miniature)   0
BPIG   
Ch Thunderally's Shining Starr
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Thunderally's Shining Starr

Best Puppy In Breed
Ch Thunderally's Shining Starr



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Rivendell's Eastern Pandora

Best Of Opposite Sex
Rivendell Alphaloup Lil Dickiens

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Journey End Nancy Whiskey

Best Puppy In Breed
Ch Rivendell's Eastern Pandora


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Journey End Nancy Whiskey

Open Bitch Class
1st Journey End Nancy Whiskey

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty

Best Puppy In Breed
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty

Senior Puppy Bitch Class
1st Ghostpine's Cassiopeia's Beauty

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch McRaegan's Love For Nita



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dunkellers Hold Fast

12-18 Month Bitch Class
1st Dunkellers Hold Fast





Group 5 - Murray Eason Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dashwood Seagryph Perfect Alibi
  Griffon (Brussels)   8
Group 2nd   
GCh Michaelmas Yue Yue Fen
  Pekingese   7
Group 3rd   
Sheepin's Keltic Wild Irish Rose
  Miniature Pinscher   5
Group 4th    Gardine I Did It My Way @ Charkim   Chinese Crested Dog   4
BPIG   
Sheepin's Keltic Wild Irish Rose
  Miniature Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cantata's Mischief And Fairy Dust   Cavalier King Charles Spaniel   0
Best Altered In Group   
Mallytrail Prince Charming
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-1)
Ch Embee's Tirari Sunrise

Best Of Opposite Sex
Stelwen Chiffinch Pride And Joy

Best Puppy In Breed
Stelwen Chiffinch Pride And Joy


Winners Dog: (1-0-0-1)
Stelwen Chiffinch Pride And Joy

Senior Puppy Dog Class
1st Stelwen Chiffinch Pride And Joy

4-6 Month Dog Class
1st Cantata's Mischief And Fairy Dust


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Gardine I Did It My Way @ Charkim

Best Puppy In Breed
Gardine Great Expectations


Winners Dog: (2-0-0-0)
Gardine I Did It My Way @ Charkim

Reserve Winners Dog
Gardine Great Expectations

Senior Puppy Dog Class
1st Gardine Great Expectations

Open Dog Class
1st Gardine I Did It My Way @ Charkim


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dashwood Seagryph Perfect Alibi



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sheepin's Keltic Wild Irish Rose

Best Puppy In Breed
Sheepin's Keltic Wild Irish Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sheepin's Keltic Wild Irish Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Sheepin's Keltic Wild Irish Rose

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Michaelmas Yue Yue Fen

Select Dog
GChB Pekehuis Sorcerer



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Drageltik's Bubbles


Winners Dog: (1-0-0-0)
Drageltik's Bubbles

Open Dog Class
1st Drageltik's Bubbles






Group 6 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   Ch Umbra Aberwyn On Target   Poodle (Miniature)   5
Group 2nd    Keesridge Colour It Up At Mcreagan   Keeshond   3
Group 3rd    Opal's Lucky Charm   Shih Tzu   2
Group 4th    Jaklins Wave Over Wave At Berg   French Bulldog   1
BPIG    Keesridge Colour It Up At Mcreagan   Keeshond   N/A
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaklins Wave Over Wave At Berg

Best Puppy In Breed
Jaklins Wave Over Wave At Berg



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaklins Wave Over Wave At Berg

Junior Puppy Bitch Class
1st Jaklins Wave Over Wave At Berg

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keesridge Colour It Up At Mcreagan

Best Puppy In Breed
Keesridge Colour It Up At Mcreagan



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keesridge Colour It Up At Mcreagan

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Colour It Up At Mcreagan

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Umbra Aberwyn On Target

Best Of Opposite Sex
Mrang Essence Of Beauty At Archer



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mrang Essence Of Beauty At Archer

12-18 Month Bitch Class
1st Mrang Essence Of Beauty At Archer

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seransil Atlantic Silver Jewel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seransil Atlantic Silver Jewel

12-18 Month Bitch Class
1st Seransil Atlantic Silver Jewel

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Opal's Lucky Charm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Opal's Lucky Charm

Open Bitch Class
1st Opal's Lucky Charm



Group 7 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh New Era's Raider
  German Shepherd Dog   4
Group 2nd   
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro
  Australian Cattle Dog   2
Group 3rd   
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   0
Group 4th No Entry
BPIG   
Yukon Vom Lousar
  German Shepherd Dog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Kirrabilli's Flying Archer
  Australian Shepherd   0
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro

Best Of Opposite Sex
GCh Reel Austlyn Ksenia Crown Royal Flush


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh New Era's Raider

Best Puppy In Breed
Yukon Vom Lousar


Winners Dog: (1-0-1-0)
Yukon Vom Lousar

Senior Puppy Dog Class
1st Yukon Vom Lousar


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By