Prince Albert Kennel & Obedience Club
Friday, March 8, 2019 - Show #1



Related Results

Conformation

Friday, March 08 (Show #1)
Friday, March 08 (Show #2)
Saturday, March 09 (Show #3)
Saturday, March 09 (Show #4)
Sunday, March 10 (Show #5)
Sunday, March 10 (Show #6)



Results courtesy of:


-- Diane Fast --
GCH Aikerskaill Speciald Never Enf N.T.
"Beau"
Breeders/Owners: D Fast, Rob Lindey, Harriett Lee
Handler: Diane Fast, Special "D" Dalmatians


Best In Show
Judge: Brenton Wright
Vizsla (Smooth-Haired)  
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess
Points: 164 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Brenton Wright
Berger Picard  
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
Points: 129
Best Puppy In Show
Judge: Brenton Wright
Pug  
Ch Eleki Xoe's Superbowl Titan
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Brenton Wright
Shetland Sheepdog  
Mystic Suntime Everclear








Group 1 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess
  Vizsla (Smooth-Haired)   34
Group 2nd   
Prairie Crest's Orion
  Setter (English)   33
Group 3rd    Busy B's Tenacious D   Spinone Italiano   32
Group 4th   Ch Especially Hot Rod Harley   Spaniel (English Cocker)   31
BPIG    Leith Gramayre Fortified Spirit   Weimaraner   N/A
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Localuna's Viva La Revolution

Best Of Opposite Sex
Legacyk Made It Legal

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Localuna's Viva La Revolution

Best Puppy In Breed
Localuna's Viva La Revolution


Winners Dog: (1-3-0-0)
Legacyk Made It Legal


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Localuna's Viva La Revolution

Reserve Winners Bitch
Eva Von Den Donau-Wirblen

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Heirborn Above The Law



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
Ch Chanirich's The Spy Who Loved Me

Best Of Opposite Sex
Ch Goldcker Fish N Ships

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Harmony's Icandy

Best Puppy In Breed
Goldcker Water U Sinkin A Boat

Select Dog
Ch Luchan's No Cook'n The Books

Select Bitch
Ch Verdoro's Heaven Can Wait


Winners Dog: (1-4-2-2)
Goldcker Udo Knot No Jack Ship


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Harmony's Icandy

Reserve Winners Bitch
Verdoro's Family Hairloom

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 7 pts (0-5-1-2)
Ch Cambridge's Miss Moneypenny

Best Of Opposite Sex
GCh Ekho's Endless Bounty

Best Puppy In Breed
Dunrovins Follow Your Arrow

Select Bitch
Ch Biscay Bien La Vie en Rose



Winners Bitch: (0-5-1-2)
Cambridge's Yabba Dabba Doozie

Reserve Winners Bitch
Labralynes Molly

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Prairie Crest's Orion


Winners Dog: (1-0-0-0)
Prairie Crest's Orion


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rhuzara's Blown Away



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChEx Fanciful's Let The Games Begin

Best Of Opposite Sex
Ch Stand Alone's Hearts On Fire

Best Puppy In Breed
Mar-K's Here We Go Again!

Select Bitch
GCh Sunshuel Rock Me


Winners Dog: (1-0-1-2)
Mar-K's Here We Go Again!


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cupric's Meet Me In The Memory



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cupric's Meet Me In The Memory

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Especially Hot Rod Harley



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Paradise Hidden Courage


Winners Dog: (1-0-0-0)
Paradise Hidden Courage


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Anwen's Shining Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Anwen's Shining Star


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Busy B's Tenacious D


Winners Dog: (1-0-0-0)
Busy B's Tenacious D


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Leith Gramayre Fortified Spirit

Best Puppy In Breed
Leith Gramayre Fortified Spirit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Leith Gramayre Fortified Spirit






Group 2 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   12
Group 2nd   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   11
Group 3rd   GCh Teckelwood Rae's Casper ML   Dachshund (Miniature Long-Haired)   10
Group 4th   
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf
  Whippet   4
BPIG    RHK Goldys Twinkle Little Star   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
DragonPearl Asiago Pixie Dust



Winners Bitch: (0-1-0-0)
DragonPearl Asiago Pixie Dust

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Best Of Opposite Sex
Ch RHK Sillys Cinder Ella

Best Puppy In Breed
RHK Goldys Twinkle Little Star



Winners Bitch: (0-4-1-1)
RHK Goldys Twinkle Little Star

Reserve Winners Bitch
RHK Goldys Night Star

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Where The Cagebd Sings Divine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Where The Cagebd Sings Divine

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cahladen's Braveheart



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf

Select Dog
Ch Bretica's Endless Pastabilities







Group 3 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Janterra's Diamonds And Rust
  Doberman Pinscher   26
Group 2nd   
GCh Winterdance's Let It Storm
  Samoyed   18
Group 3rd   
Ch ValbyDane Powers Of One
  Great Dane   17
Group 4th   
Ch Tan-Ro Minoka Stellar
  Akita   15
BPIG   
Ch Sharinway's Day Of Reckoning
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tan-Ro Minoka Stellar



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Samson's Chili Gone Bad

Best Of Opposite Sex
Ch Gallardo Tybrushe Shellshocked

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Bimberg's Ever So Clever

Best Puppy In Breed
Bimberg's Ever So Clever

Select Dog
Ch Samson's Hatch Chili Express

Select Bitch
Ch Zaizoe's Sheeza Keeper


Winners Dog: (1-2-2-2)
Zaizoe's Heezso Crazy


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Bimberg's Ever So Clever

Reserve Winners Bitch
Mizey's First Lady

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 7 pts (2-1-2-3)
GChEx Janterra's Diamonds And Rust

Best Of Opposite Sex
GCh Cassius de Akido San

Best Of Winners: (2-1-2-3)
Sensei Val Di Taro

Best Puppy In Breed
Ch Sharinway's Day Of Reckoning

Select Dog
Ch Sharinway's Day Of Reckoning

Select Bitch
GCh Holmrun's Witchery At Kaladob


Winners Dog: (2-1-2-3)
Sensei Val Di Taro

Reserve Winners Dog
Regnancy's Always Siriusly Charming


Winners Bitch: (2-1-2-3)
Sunny's Abby

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch ValbyDane Powers Of One

Select Bitch
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Cragland's Seeing Stars

Best Of Opposite Sex
Fortail Puna At Brotom

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Cragland's Seeing Stars

Best Puppy In Breed
Cragland's Seeing Stars


Winners Dog: (1-2-0-0)
Fortail Puna At Brotom


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Cragland's Seeing Stars

Reserve Winners Bitch
JungerSohn A Story Four The Ages

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterdance's Let It Storm



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Innovations The Next Generation

Best Puppy In Breed
Innovations The Next Generation


Winners Dog: (1-0-0-0)
Innovations The Next Generation


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Echoing Winds Destiny Whirlwind

Best Of Opposite Sex
Echoing Wind's Take It All

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Echoing Wind's Take It All

Best Puppy In Breed
Ringkona N Aurorabaltos Sprite


Winners Dog: (1-2-0-1)
Echoing Wind's Take It All


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Ringkona N Aurorabaltos Sprite

Reserve Winners Bitch
Kansa's Whirlwind Fury





Group 4 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bo Jangles vom Hause Manhartsberg
  American Staffordshire Terrier   12
Group 2nd   
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   11
Group 3rd   
Dinnyesvarosi Underground Star
  Kerry Blue Terrier   9
Group 4th    Varlas Bullish Vanity   Bull Terrier (Miniature)   8
BPIG   
CryCa's Paris Of The Prairies
  West Highland White Terrier   N/A
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Varlas Bullish Vanity


Winners Dog: (1-0-0-0)
Varlas Bullish Vanity


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dinnyesvarosi Underground Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dinnyesvarosi Underground Star


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jacks Wild International Playboy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jacks Wild International Playboy


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mapherna's Phara Takes Flight



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mapherna's Phara Takes Flight

Reserve Winners Bitch
Villam's Mystic Moon Mapherna

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch VDK Kenzie Of Glenshiel

Best Of Opposite Sex
Glenshiel's Highlander

Best Puppy In Breed
Glenshiel's Highlander


Winners Dog: (1-0-0-1)
Glenshiel's Highlander


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Best Of Opposite Sex
Holweit's Perfect Storm


Winners Dog: (1-0-0-1)
Holweit's Perfect Storm


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Red Rocks Tequila Sunrise



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
CryCa's Paris Of The Prairies

Best Puppy In Breed
CryCa's Paris Of The Prairies



Winners Bitch: (0-2-0-0)
CryCa's Paris Of The Prairies

Reserve Winners Bitch
CryCa's Spice Girl





Group 5 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Eleki Xoe's Superbowl Titan
  Pug   21
Group 2nd   
GCh Involo Come On Over
  Papillon   20
Group 3rd   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   19
Group 4th   
Ch Taja Ruffino Moscato
  Chinese Crested   17
BPIG   
Ch Eleki Xoe's Superbowl Titan
  Pug   N/A
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Sigma Chi's Daydream Believer

Best Of Opposite Sex
Cragland's Sunny Side Up

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cragland's Sunny Side Up

Best Puppy In Breed
Cragland's Sunny Side Up


Winners Dog: (1-1-1-0)
Rivermead Practical Magic


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cragland's Sunny Side Up

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Taja Ruffino Moscato

Best Of Opposite Sex
Willowglyn Chicka Cherry Cola

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Willowglyn Illumination

Best Puppy In Breed
Willowglyn Illumination


Winners Dog: (2-1-1-0)
Willowglyn Illumination

Reserve Winners Dog
Firecrest A Girl's Best Friend


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Willowglyn Chicka Cherry Cola

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jespersen's Heidi Surprise



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Roterr Griff Alisa

Best Of Opposite Sex
Ch Wynzall Taste The Rainbow



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diavolino's Demerara

Best Puppy In Breed
Diavolino's Demerara



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diavolino's Demerara

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Teddi Bear Del Ailend

Best Of Opposite Sex
Dilimbazi Pineapple Express

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Teddi Bear Del Ailend


Winners Dog: (1-1-0-0)
Teddi Bear Del Ailend


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dilimbazi Pineapple Express

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Involo Come On Over



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Firesprite One Tuff Flyboy

Best Puppy In Breed
Firesprite One Tuff Flyboy


Winners Dog: (3-0-0-0)
Firesprite One Tuff Flyboy

Reserve Winners Dog
Geezava's Legend Has It


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh NaDals Gran Torino

Best Of Opposite Sex
Nadals Cup'a'Ambition

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Nadals Cup'a'Ambition

Best Puppy In Breed
Nadals Cup'a'Ambition


Winners Dog: (1-1-1-0)
Keja's Apache Sundance


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Nadals Cup'a'Ambition

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan

Best Puppy In Breed
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan







Group 6 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   15
Group 2nd   
Ch Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   14
Group 3rd   
Ch Beaukees Southern Comfort Zone
  Keeshond   13
Group 4th   
Ch Keja Sonora Sintaro Mystical Beige
  Poodle (Miniature)   11
BPIG   Ch Gumby's Cruzin To Arruga   Chinese Shar-Pei   N/A
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hpnotiq's Who's Up To Bat



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Gumby's Cruzin To Arruga

Best Of Opposite Sex
Ch Gumby's Bearposh For Ever Mine

Best Puppy In Breed
Ch Gumby's Cruzin To Arruga



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Josol's Threads Of Gold



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellemstra Unforgettable



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Incognito's Kiss My Glass

Best Of Opposite Sex
Incognito's Liv Like A Captain

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Incognito's Kiss My Glass

Best Puppy In Breed
Incognito's Kiss My Glass


Winners Dog: (1-2-0-0)
Incognito's Liv Like A Captain


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Incognito's Kiss My Glass

Reserve Winners Bitch
Southern Devil's Wrecking Ball

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Beaukees Southern Comfort Zone

Best Of Opposite Sex
GCh Trumpet's Set Fire To The Rain



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Keja Sonora Sintaro Mystical Beige

Best Of Opposite Sex
Ch Lezerin's Cool Kid

Best Puppy In Breed
Glow Lezerin She's In Charge



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Glow Lezerin She's In Charge

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet





Group 7 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   38
Group 2nd   GCh Zesta Step Up   Shetland Sheepdog   36
Group 3rd   
Ch Casselcreek Love It Or List It
  Australian Shepherd   13
Group 4th   
Quanda Over A Mile To Khaskova
  Welsh Corgi (Pembroke)   8
BPIG   
Mystic Suntime Everclear
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Spader Thrill Of The Chase

Best Of Opposite Sex
Downriver Grand Aura

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Spader Thrill Of The Chase

Best Puppy In Breed
Spader Thrill Of The Chase


Winners Dog: (2-1-0-0)
Spader Thrill Of The Chase

Reserve Winners Dog
Downriver Ride To Cowcutta


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Downriver Grand Aura

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Casselcreek Love It Or List It

Best Of Opposite Sex
Ch Lk Michigan's Oh It's Happening

Best Puppy In Breed
Ch Casselcreek Love It Or List It



Winners Bitch: (0-2-2-1)
WR Aussies Standing Outside The Fire

Reserve Winners Bitch
Casselcreek London Fog

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer


Winners Dog: (1-0-1-0)
Picardiers Opportunity Knocks


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cherfire Lochanside's Aurora

Best Puppy In Breed
Cherfire Lochanside's Aurora



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cherfire Lochanside's Aurora

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tamaron's Livin' On A Prayer



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Peikkovuoren Peski


Winners Dog: (1-0-0-0)
Peikkovuoren Peski


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lacomtesse Vampire Slayer



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stoneyroydes Penny Lane

Best Puppy In Breed
Stoneyroydes Penny Lane



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stoneyroydes Penny Lane

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 22 pts (6-11-4-2)
GCh Zesta Step Up

Best Of Opposite Sex
GCh Zesta Callisto

Best Of Winners: (6-11-4-2)
Mystic Suntime Everclear

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime Everclear

Select Dog
GCh Prairiemist Epic Impact

Select Bitch
Ch Braewick Cincerlee Acapella


Winners Dog: (6-11-4-2)
Miqelon Life Of Leisure

Reserve Winners Dog
Cincerlee Agile Aristotle


Winners Bitch: (6-11-4-2)
Mystic Suntime Everclear

Reserve Winners Bitch
WillowGlyn Summer Dream

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quanda Over A Mile To Khaskova



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quanda Over A Mile To Khaskova

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By