Evangeline Kennel Club
Saturday, June 30, 2018 - Show #1



Related Results

Conformation

Saturday, June 30 (Show #1)
Saturday, June 30 (Show #2)
Sunday, July 01 (Show #3)
Sunday, July 01 (Show #4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Roger Hartinger
Pekingese  
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
Points: 126 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Roger Hartinger
Pointer  
GCh Seasyde Believe In Me
Points: 110
Best Puppy In Show
Judge: Roger Hartinger
Shih Tzu  
Ch Opals No Strings Attached
Best Baby Puppy In Show
Judge: Roger Hartinger
Retriever (Golden)  
Jackson's Riznstar At Foxylane
Best Altered In Show
Judge: Roger Hartinger
Welsh Corgi (Pembroke)  
Bredright Mysterious Maya








Group 1 - Roger Hartinger Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Seasyde Believe In Me
  Pointer   22
Group 2nd   
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   21
Group 3rd   
Edenvalley Red Dory
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   15
Group 4th   
Ch Red Run Revolution
  Vizsla (Smooth-Haired)   14
BPIG   
Ch Quyen's Mystical Quintavis
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Jackson's Riznstar At Foxylane
  Retriever (Golden)   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Felipe's Freyja At Los Sombra

Best Puppy In Breed
Lossombra Remembers Vimy Ridge



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Felipe's Freyja At Los Sombra

Reserve Winners Bitch
Lossombra Remembers Vimy Ridge

Junior Puppy Bitch Class
1st Lossombra Remembers Vimy Ridge

Open Bitch Class
1st Felipe's Freyja At Los Sombra


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde Believe In Me




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mistcurl's Jemseg

Best Of Opposite Sex
Mistcurl Capt Worden Of Canaan

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mistcurl's Jemseg


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mistcurl's Jemseg

Open Bitch Class
1st Mistcurl's Jemseg


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prairielight All In The Family



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Prairielight All In The Family

Open Bitch Class
1st Prairielight All In The Family


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Opposite Sex
Quyen's Mystical Quintana

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Quyen's Mystical Quintavis

Best Puppy In Breed
Quyen's Mystical Quintavis

Select Dog
GCh MeliaGold Thank You My Friend


Winners Dog: (1-3-2-0)
Quyen's Mystical Quintavis

Junior Puppy Dog Class
1st Quyen's Mystical Quintavis

3-6 Month Dog Class
1st Jackson's Riznstar At Foxylane


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Quyen's Mystical Quintana

Reserve Winners Bitch
Foxylane Little Miss Sunshine

Junior Puppy Bitch Class
1st Quyen's Mystical Quintana

Senior Puppy Bitch Class
1st Ambercroft Goldquest Cookie

Open Bitch Class
1st Foxylane Little Miss Sunshine

3-6 Month Bitch Class
1st Jackson's Blaznstar At Longwyn


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eagertrieves Hill of Dreams

Best Puppy In Breed
Eagertrieves Hill of Dreams



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eagertrieves Hill of Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Eagertrieves Hill of Dreams


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Edenvalley Red Dory



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Edenvalley Red Dory

Open Bitch Class
1st Edenvalley Red Dory


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Palarset's Winter Whimsy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Palarset's Winter Whimsy

Reserve Winners Bitch
Palarset MemorableGwendolynBee

12-18 Month Bitch Class
1st Palarset MemorableGwendolynBee

Canadian Bred Bitch Class
1st Palarset's Winter Whimsy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Ashleysown Optical Illusions

Best Of Opposite Sex
Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Best Puppy In Breed
Marsuvica Plays' A Jazzy Tune



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Reserve Winners Bitch
Nevaehlea's Made to Order

Senior Puppy Bitch Class
1st Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Open Bitch Class
1st Nevaehlea's Made to Order


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Bluestones Got Her Groove Back

Best Puppy In Breed
Ch Bluestones Hop Skip And A Jump

Select Bitch
Ch Bluestones Hop Skip And A Jump




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Waternymphs Affair Of Th Heart




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Red Run Revolution

Best Puppy In Breed
GCh Red Run Revolution




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Paula Hartinger Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star
  Norwegian Elkhound   18
Group 2nd   
Livewire's Flash Drive v Raydachs
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   17
Group 3rd   
Just Amira Of Meadow Valley
  Afghan Hound   16
Group 4th   
GCh Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   15
BPIG    Shillington Soft Kitty   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kiromols Morning Moon   Rhodesian Ridgeback   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Just Amira Of Meadow Valley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Just Amira Of Meadow Valley

Open Bitch Class
1st Just Amira Of Meadow Valley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Miloki's Deuces Wild

Best Of Opposite Sex
Miloki's Abstract Art

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Miloki's Deuces Wild

Select Dog
GCh Wasenshi's Locked'N Loaded


Winners Dog: (1-1-1-0)
Miloki's Deuces Wild

Open Dog Class
1st Miloki's Deuces Wild


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Miloki's Abstract Art

Open Bitch Class
1st Miloki's Abstract Art


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Shillington Smartie Pants

Best Puppy In Breed
Shillington Soft Kitty



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Shillington Smartie Pants

Reserve Winners Bitch
Shillington Soft Kitty

Junior Puppy Bitch Class
1st Shillington Soft Kitty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st TG Shillington Sovereign

Open Bitch Class
1st Shillington Smartie Pants


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Heather Bets It's A Humdinger




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kinobi Overachiever At Norjon

Best Of Opposite Sex
Wolfwoods Midnight Aurora


Winners Dog: (1-0-0-1)
Wolfwoods Midnight Aurora

Open Dog Class
1st Wolfwoods Midnight Aurora



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rhill's The Force Awakens At Ashdown MS



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Livewire's Flash Drive v Raydachs


Winners Dog: (1-0-0-0)
Livewire's Flash Drive v Raydachs

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Livewire's Flash Drive v Raydachs



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
GrandCru Latour II

Best Puppy In Breed
GrandCru Latour II


Winners Dog: (1-0-0-0)
GrandCru Latour II

Junior Puppy Dog Class
1st GrandCru Latour II



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Veloz Atilt on Insolent Waters T'marras

Best Of Opposite Sex
Ch Alfheim's No Quarter Given



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Taking The High Road

Select Bitch
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie


3-6 Month Dog Class
1st Kiromols Morning Moon



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Puppy In Breed
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Roger Hartinger Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   17
Group 2nd   
GCh GiZah's Out of This World
  Bullmastiff   13
Group 3rd   
Champagne Wmwallace Braveheart
  Schnauzer (Standard)   11
Group 4th   Ch Bernova Let The Games Begin   Bernese Mountain Dog   9
BPIG   
Briley's Noble Endeavour
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Champagne Sexy Sadie
  Schnauzer (Standard)   0
Best Altered In Group   
Snowstar Dushanbe Remember Me
  Samoyed   0
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bernova Let The Games Begin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bernova Let The Games Begin

Open Bitch Class
1st Bernova Let The Games Begin


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Briley's Noble Endeavour

Best Puppy In Breed
Briley's Noble Endeavour


Winners Dog: (1-0-0-0)
Briley's Noble Endeavour

Junior Puppy Dog Class
1st Briley's Noble Endeavour



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh GiZah's Out of This World

Best Of Opposite Sex
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Elio Del Ecousse




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Redstone's Roving Gypsy Girl

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Hey Casanova Baby

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Redstone's Roving Gypsy Girl

Select Bitch
Sharinway's You Are Not Alone


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sharinway's Hey Casanova Baby

12-18 Month Dog Class
1st Sharinway's Hey Casanova Baby


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Redstone's Roving Gypsy Girl

Open Bitch Class
1st Redstone's Roving Gypsy Girl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Riverwest Becca

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwest Bojangles




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Stonerose Take It on Faith

Best Of Opposite Sex
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

Best Puppy In Breed
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose


Winners Dog: (1-0-0-1)
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

Junior Puppy Dog Class
1st Lonecreeks Lets Dance At Stonerose



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
L-Essem M.M-N's Snowshoe's Starlight Of The Lee Cr

Select Bitch
Ch Dushanbe Just Minted Brightwood



Winners Bitch: (0-2-1-1)
L-Essem M.M-N's Snowshoe's Starlight Of The Lee Cr

Reserve Winners Bitch
Dushanbe's Showcase

Open Bitch Class
2nd Dushanbe's Showcase

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Snowstar Dushanbe Remember Me


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Of Opposite Sex
Champagne National Velvet

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart


Winners Dog: (1-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Open Dog Class
1st Champagne Wmwallace Braveheart

3-6 Month Dog Class
1st Leader Alarm Beskyd


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Champagne National Velvet

Open Bitch Class
1st Champagne National Velvet

3-6 Month Bitch Class
1st Champagne Sexy Sadie


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Paula Hartinger Top Dog
Points
Group 1st   
Jonaire's Grace O Loch Bhreagh
  Soft-Coated Wheaten Terrier   10
Group 2nd   
GCh Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   8
Group 3rd   Ch Maybush Red Starry Knight   Australian Terrier   7
Group 4th    Regalridge Stand On Guard   Airedale Terrier   6
BPIG   
Jonaire's Grace O Loch Bhreagh
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Presbrooke Nor'easter   Schnauzer (Miniature)   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Regalridge Stand On Guard

Best Puppy In Breed
Regalridge Stand On Guard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Regalridge Stand On Guard

Senior Puppy Dog Class
1st Regalridge Stand On Guard



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maybush Red Starry Knight


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maybush Red Starry Knight

12-18 Month Dog Class
1st Maybush Red Starry Knight



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Moorbern's Highway to Love




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Gleann Holy Hannah




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mersey Smooth Criminal




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Presbrooke Stand Back



3-6 Month Bitch Class
1st Presbrooke Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Jonaire's Grace O Loch Bhreagh

Best Of Opposite Sex
Mariner's Hide and Zeke

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Jonaire's Grace O Loch Bhreagh

Best Puppy In Breed
Jonaire's Grace O Loch Bhreagh


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mariner's Hide and Zeke

Open Dog Class
1st Mariner's Hide and Zeke


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Jonaire's Grace O Loch Bhreagh

Junior Puppy Bitch Class
1st Jonaire's Grace O Loch Bhreagh


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regalridge Be On The Lookout



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regalridge Be On The Lookout

Open Bitch Class
1st Regalridge Be On The Lookout


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Haeloganlane's Girl On The Move



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Haeloganlane's Girl On The Move

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Haeloganlane's Girl On The Move


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Roger Hartinger Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   15
Group 2nd   GCh Kildrummy's My Lucky Charm   Papillon   12
Group 3rd    Meander Mynameiswilbywonderful   Chihuahua (Short Coat)   6
Group 4th    Shanash Leader Of The Pack   Yorkshire Terrier   5
BPIG    Meander Mynameiswilbywonderful   Chihuahua (Short Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bar-Ken's Northern Gold Rush
  Coton De Tulear   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful

Best Puppy In Breed
Meander Mynameiswilbywonderful


Winners Dog: (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful

Junior Puppy Dog Class
1st Meander Mynameiswilbywonderful



Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Bar-Ken's Northern Gold Rush


3-6 Month Bitch Class
1st Alikatia Danza Tango


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lossombra's Little Runway Star

Best Puppy In Breed
Lossombra's Little Runway Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lossombra's Little Runway Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Lossombra's Little Runway Star


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rockit's Simply Irresitable



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rockit's Simply Irresitable

Open Bitch Class
1st Rockit's Simply Irresitable


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GCh Kildrummy's My Lucky Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Minegold Fantasys Fantazia

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Kildrummy Lightning Strikes

Best Puppy In Breed
Kildrummy Lightning Strikes

Select Dog
Ch Kinduhaven's Sassy Flashfire

Select Bitch
Ch Kildrummy Karma for Kinduhaven


Winners Dog: (1-1-2-2)
Kildrummy Lightning Strikes

Senior Puppy Dog Class
1st Kildrummy Lightning Strikes


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Gnomehavens Spell Checkr Charm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gnomehavens Spell Checkr Charm


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town

Best Of Opposite Sex
Michaelmas Pekeeasy Angel Eyes

Best Puppy In Breed
Michaelmas Pekeeasy Angel Eyes



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Michaelmas Pekeeasy Angel Eyes

Reserve Winners Bitch
Michaelmas La Divina

Junior Puppy Bitch Class
1st Michaelmas Pekeeasy Angel Eyes

Open Bitch Class
1st Michaelmas La Divina


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox All In Islandgems




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane

Best Puppy In Breed
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Shanash Leader Of The Pack

Best Puppy In Breed
Shanash's Rockstar In The Ring



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Paula Hartinger Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Opals No Strings Attached
  Shih Tzu   8
Group 2nd   
Viceroy's The Paragon
  Tibetan Terrier   5
Group 3rd   
Ch Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   4
Group 4th   Ch Eastway's Michele Anastasia Ursula   Chow Chow   0
BPIG   
Ch Opals No Strings Attached
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Majekin's Acadian Nor'Easter
  Schipperke   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly

Best Of Opposite Sex
Waylin's Without A Cause

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Waylin's Without A Cause


Winners Dog: (2-1-1-0)
Bramley's One and Only

Reserve Winners Dog
Tasco's Texas Two Step

Open Dog Class
1st Bramley's One and Only
2nd Tasco's Texas Two Step


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Waylin's Without A Cause

12-18 Month Bitch Class
1st Waylin's Without A Cause


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eastway's Michele Anastasia Ursula



3-6 Month Bitch Class
1st Cross B's Clara Kye


Class results courtesy of: John Macdonald

Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Majekin's Acadian Nor'Easter



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Opals No Strings Attached

Best Puppy In Breed
Opals No Strings Attached

Select Bitch
Ch Halo's Purple Rain



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Opals No Strings Attached

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Opals No Strings Attached

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Viceroy's The Paragon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Viceroy's The Paragon

Open Bitch Class
1st Viceroy's The Paragon


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Paula Hartinger Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Boyero Thats My Girl
  Bouvier des Flandres   30
Group 2nd   Ch Truespirit Nikkilen Remember   Shetland Sheepdog   28
Group 3rd   Ch Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   19
Group 4th   
Ch Estrella's Pretty Betty Quick
  Bearded Collie   18
BPIG   Ch Truespirit Nikkilen Remember   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Novacoast All Or Nothing   Australian Shepherd   0
Best Altered In Group   
Bredright Mysterious Maya
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Group 2nd (Altered)   
Denim Image's Apollo
  Belgian Shepherd Dog   0
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 9 pts (1-4-4-1)
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Winners: (1-4-4-1)
Malka's Tidal Wave A Driften

Best Puppy In Breed
GCh Malka's Believe In Yourself

Select Dog
Ch Becen's Double Take


Winners Dog: (1-4-4-1)
Malka's Tidal Wave A Driften

Canadian Bred Dog Class
1st Malka's Tidal Wave A Driften


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estrella's Pretty Betty Quick




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Groguard Flash Point


Winners Dog: (1-0-0-0)
Groguard Flash Point

Open Dog Class
1st Groguard Flash Point

Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) OTCh Denim Image's Apollo



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx ArbourWay's Foretelling The Spring




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Boyero Thats My Girl

Best Of Opposite Sex
Integrity's Playing In Poppys

Best Puppy In Breed
Integrity's Playing In Poppys


Winners Dog: (1-0-0-1)
Integrity's Playing In Poppys

Junior Puppy Dog Class
1st Integrity's Playing In Poppys



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Call Me Samson Von Lousar

Best Of Opposite Sex
Celine V Dan Alhedy's Hoeve

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Call Me Samson Von Lousar


Winners Dog: (1-2-0-0)
Call Me Samson Von Lousar

Open Dog Class
1st Call Me Samson Von Lousar


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Celine V Dan Alhedy's Hoeve

Reserve Winners Bitch
Keanesberg Astra

12-18 Month Bitch Class
1st Keanesberg Astra

Open Bitch Class
1st Celine V Dan Alhedy's Hoeve


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Schapannro's P Luuk



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
Ch Truespirit Nikkilen Remember

Best Of Opposite Sex
Talisker's All About The Base

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Talisker's All About The Base

Best Puppy In Breed
Ch Truespirit Nikkilen Remember

Select Dog
Ch Truespirit Nikkilen Major Sir

Select Bitch
GCh Kelbren Aurora Borealis


Winners Dog: (2-4-1-2)
Talisker's All About The Base

Reserve Winners Dog
Akadia Martinique Pastry Chef

Junior Puppy Dog Class
1st Akadia Martinique Pastry Chef

Canadian Bred Dog Class
1st Talisker's All About The Base

3-6 Month Dog Class
1st Shelhaven Resonance


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Curig FaerieTale Keltic Magick



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Curig Upland Thistle

12-18 Month Bitch Class
1st Curig Upland Thistle

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Bredright Mysterious Maya


Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By