Battle River Canine Association
Sunday, March 24, 2024



Related Results

Obedience

Friday, March 22 (Obedience Trial-1)
Saturday, March 23 (Obedience Trial-2)
Sunday, March 24 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, March 22 (Rally Trial-1)
Saturday, March 23 (Rally Trial-2)
Sunday, March 24 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
GChB Ghostpine's Brightest Star
"Sirius"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Guy Spagnolo
Whippet  
Ch Brookside Forget Me Not
Points: 395 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Guy Spagnolo
Poodle (Miniature)  
GCh Staken Kandansk Digital Princess
Points: 360
Best Puppy In Show
Judge: Guy Spagnolo
Shetland Sheepdog  
Ch Mystic Suntime Essential
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Guy Spagnolo
Deerhound (Scottish)  
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood








Group 1 - Guy Spagnolo Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sevenoaks Rock Legend
  Setter (English)   77
Group 2nd   
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold
  Retriever (Golden)   75
Group 3rd   
GChB Kulana Prime Time
  Setter (Irish)   57
Group 4th   
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry
  Retriever (Labrador)   55
BPIG   
Ch Ashmores The Eighth Note
  Weimaraner   N/A
Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GCh Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu

Best Of Opposite Sex
GCh Novera's Take Me Anywhere V Crossiron

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Whiskeytown Midnight On Madison

Best Puppy In Breed
Whiskeytown Midnight On Madison

Select Bitch
GCh Crossiron's Dream Come True


Winners Dog: (1-1-1-3)
Craving A Reuben Of The 386

Senior Puppy Dog Class
1st Craving A Reuben Of The 386


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Whiskeytown Midnight On Madison

Senior Puppy Bitch Class
1st Whiskeytown Midnight On Madison

Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde

Best Of Opposite Sex
Braithwaite Quest

Best Puppy In Breed
Braithwaite Quest



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Braithwaite Quest

Senior Puppy Bitch Class
1st Braithwaite Quest

Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Bianca's Let's Dance

Select Bitch
Ch Clarity's Take The Shot



Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 17 pts (6-6-5-1)
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold

Best Of Opposite Sex
Eirene's Strip Tease

Best Of Winners: (6-6-5-1)
Verdoro's Adam 12

Best Puppy In Breed
Verdoro's Adam 12

Select Dog
Ch Hollykins Small Town Big City


Winners Dog: (6-6-5-1)
Verdoro's Adam 12

Reserve Winners Dog
Beaugolden's It's Time For Cruzin

Junior Puppy Dog Class
1st Beaugolden's It's Time For Cruzin
2nd Tashora Kadogan This Sider Up

Senior Puppy Dog Class
1st Verdoro's Adam 12
2nd Wakemup Piece Of The Puzzle

12-18 Month Dog Class
1st Kavon's Link To The Past

Open Dog Class
1st JBG's Sanford & Sons


Winners Bitch: (6-6-5-1)
Eirene's Strip Tease

Reserve Winners Bitch
Creeksidefrm's Moonlight In Paris

Junior Puppy Bitch Class
1st Verdoro's Sherry Baby

Senior Puppy Bitch Class
1st Eirene's Strip Tease
2nd Auburnmist Special Edition

12-18 Month Bitch Class
1st Creeksidefrm's Moonlight In Paris

Open Bitch Class
1st Kavon N Kennedy Kitchen Party
2nd Goldcker Bread N Biscuit

Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tollchester's Terrific Trout



Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Sevenoaks Rock Legend

Best Puppy In Breed
Fieldgate's Dream On


Winners Dog: (1-0-1-0)
Fieldgate's Dream On

Senior Puppy Dog Class
1st Fieldgate's Dream On


Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Kulana Prime Time

Select Bitch
GCh Shadowmere Copperhollow Celtic Moon N Virgo



Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 8 pts (0-4-2-3)
GChG Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
Ch KLAD Singular Scentsation

Best Puppy In Breed
Ch KLAD Singular Scentsation

Select Dog
Ch Windrose Reach For The Stars

Select Bitch
Ch Rachris Raven H'll



Winners Bitch: (0-4-2-3)
Aladdin's Aurora At Mycrest

Reserve Winners Bitch
Samamari N KLAD's Adventure Calls

Junior Puppy Bitch Class
1st Rachris Swan Song At Shadesi

Senior Puppy Bitch Class
1st Aladdin's Aurora At Mycrest

12-18 Month Bitch Class
1st Innovation Champagne Wishes At Zoeyz

Open Bitch Class
1st Samamari N KLAD's Adventure Calls

Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tanki Fire And Ice

Best Puppy In Breed
Tanki Fire And Ice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tanki Fire And Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Tanki Fire And Ice

Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tricklecreek Meadow Dancer

Best Puppy In Breed
Tricklecreek Meadow Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tricklecreek Meadow Dancer

Junior Puppy Bitch Class
1st Tricklecreek Meadow Dancer

Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pack Saddles Malted Barley Cocktail


Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
Ch Ashmores The Eighth Note

Best Of Opposite Sex
Ch Koping Can You Sea Me Now

Best Puppy In Breed
Ch Ashmores The Eighth Note

Select Dog
GCh Greyghost's LHC BreakTheSoundBarrier

Select Bitch
Ch Carnmellis Yorkshire Rose







Group 2 - Mario Knoll Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Brookside Forget Me Not
  Whippet   34
Group 2nd   
Ch Elance Velvet Ribbons
  Borzoi   26
Group 3rd   
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   20
Group 4th   
Ch E R Dox Out Of The Blue At Kaltoba SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   19
BPIG   
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   N/A
Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Telford's Knocked It Out Of The Park



Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kocar's All-Star Party

Best Puppy In Breed
Kocar's All-Star Party



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kocar's All-Star Party

Senior Puppy Bitch Class
1st Kocar's All-Star Party

Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
Ch Elance Velvet Ribbons

Best Of Opposite Sex
Ch Wolfwoods' Spirit Walker

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Swiftess Justart Proud Mary

Best Puppy In Breed
Swiftess Justart Proud Mary

Select Bitch
Ch Morozova Rey's Seraphina At Wolfwoods


Winners Dog: (2-1-1-2)
Elance Heavy Water

Reserve Winners Dog
Wolfwoods Jackson Pollock

12-18 Month Dog Class
1st Elance Heavy Water
2nd Wolfwoods Jackson Pollock


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Swiftess Justart Proud Mary

Senior Puppy Bitch Class
1st Swiftess Justart Proud Mary

Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
RHK Boos Golden Legacy

Best Of Opposite Sex
Blackpoint Royal Flush

Best Of Winners: (2-4-1-1)
RHK Boos Golden Legacy

Best Puppy In Breed
RHK Boos Golden Legacy


Winners Dog: (2-4-1-1)
RHK Boos Golden Legacy

Reserve Winners Dog
RHK Vastayan Time Winder

12-18 Month Dog Class
1st RHK Vastayan Time Winder

Open Dog Class
1st RHK Boos Golden Legacy


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Blackpoint Royal Flush

Reserve Winners Bitch
RHK Vastayan Light Bender

12-18 Month Bitch Class
1st Blackpoint Royal Flush
2nd RHK Vastayan Light Bender

Canadian Bred Bitch Class
1st BNB Marley's Miss Night Frosted Carly

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telford's Hello June

Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Longonlovings Bikini Island

Select Bitch
GChS Longonlovings Dreams In Darkness



Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch E R Dox Out Of The Blue At Kaltoba SL

Best Puppy In Breed
Ch E R Dox Out Of The Blue At Kaltoba SL



Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Stonedach's Miracle Man

Best Puppy In Breed
Stonedach's Paramount Prince


Winners Dog: (1-0-1-0)
Stonedach's Paramount Prince

Junior Puppy Dog Class
1st Stonedach's Paramount Prince


Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Matsutakes Poppy For Cegah

Select Bitch
GChB Matsutakes Daisy For Cegah



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Matsutakes Poppy For Cegah

Open Bitch Class
1st Matsutakes Poppy For Cegah

Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood

Best Puppy In Breed
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood



Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Utterly Lovely Ionmhain Norman

Best Puppy In Breed
Utterly Lovely Ionmhain Norman



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Utterly Lovely Ionmhain Norman

Senior Puppy Bitch Class
1st Utterly Lovely Ionmhain Norman

Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness

Open Bitch Class
1st Nefer-Temu Ultimate Darkness

Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Coso's Ama La Vita



Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
Ch Brookside Forget Me Not

Best Of Opposite Sex
Manorcourt's Stop The World

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Manorcourt's Stop The World

Best Puppy In Breed
Ch Clandara's Chasing Cars At Dreamwindz

Select Bitch
Ch Brookside Agarita Sunrise





Group 3 - Mario Knoll Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Aerdenhout's Make It True
  Schnauzer (Giant)   61
Group 2nd   
GChS Gentry's Dragon Fyre V Scion
  Doberman Pinscher   57
Group 3rd   
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O
  Portuguese Water Dog   49
Group 4th   
GChB Newalba's Ben Grimm
  Bullmastiff   44
BPIG   
Baywood's The Joy Of Life
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Tailspins Mirror Image

Best Of Opposite Sex
Ch Tailspins Lets Go Coconuts

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Creo's Let It Rumble

Best Puppy In Breed
Creo's Leading Lady


Winners Dog: (1-2-1-1)
Creo's Let It Rumble

Senior Puppy Dog Class
1st Creo's Let It Rumble


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Creo's Leading Lady

Reserve Winners Bitch
Talvi's Timeless Treasure

Junior Puppy Bitch Class
1st Talvi's Timeless Treasure

Senior Puppy Bitch Class
1st Creo's Leading Lady

Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hive's Jalapeno Business

Best Puppy In Breed
Ch Hive's Jalapeno Business



Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChS Newalba's Ben Grimm

Best Of Opposite Sex
Primetime New Beginnings for AllyRae

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Terremoto Alma Stone

Best Puppy In Breed
Boulder Ridge Keep Moving Forward At Allyrae


Winners Dog: (1-3-1-0)
Terremoto Alma Stone

Open Dog Class
1st Terremoto Alma Stone

Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Akna Ice Man**


Winners Dog: (1-0-0-0)
Akna Ice Man**

Open Dog Class
1st Akna Ice Man**


Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kingdom Of Pride Enzo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kingdom Of Pride Enzo

Open Dog Class
1st Kingdom Of Pride Enzo


Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 7 pts (1-3-1-3)
GChS Gentry's Dragon Fyre V Scion

Best Of Opposite Sex
GChB Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Best Of Winners: (1-3-1-3)
Victhor De Akido San

Best Puppy In Breed
Ch Sharinway's In The Arms Of An Angel

Select Bitch
Ch Gentry's Red Red Wine


Winners Dog: (1-3-1-3)
Victhor De Akido San

Open Dog Class
1st Victhor De Akido San


Winners Bitch: (1-3-1-3)
Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Reserve Winners Bitch
Janterra's Como Flor

12-18 Month Bitch Class
1st Valhalla's In The Arms Of An Angel V Avid

Canadian Bred Bitch Class
1st Janterra's Como Flor

Open Bitch Class
1st Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Beatrix Rjabina De Bergerac



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Beatrix Rjabina De Bergerac

12-18 Month Bitch Class
1st Beatrix Rjabina De Bergerac

Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Lizonas Indiana King Of Adventure

Best Of Opposite Sex
Lizonas Courageous Maiden Finlay

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Lizonas Indiana King Of Adventure

Best Puppy In Breed
Lizonas Courageous Maiden Finlay

Judge:

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O

Best Of Opposite Sex
Ch H2O Ruby Of Whoosh

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Baywood's The Joy Of Life

Best Puppy In Breed
Baywood's The Joy Of Life

Select Dog
Ch Baywood Naut Your Captain


Winners Dog: (1-1-2-1)
Baywood's The Joy Of Life

Senior Puppy Dog Class
1st Baywood's The Joy Of Life


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Sailor's Long Awaited Love

Open Bitch Class
1st Sailor's Long Awaited Love

Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Wathaman's Helluva Hasty Turn

Best Of Opposite Sex
GCh Tierney's Going 0 To 200

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Tierney's High Class Jersey Girl

Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChB Winterpeg's Teija

Best Of Opposite Sex
Ch Snowlegend Enchanting Yuki

Select Dog
GChS Blitzen's Mr Blue Sky



Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChB Aerdenhout's Make It True

Best Of Opposite Sex
Ch Innovations Git R Done

Best Puppy In Breed
Portland's Sing Your Heart Out

Select Dog
Ch Innovations Son Of A Goodfella



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Portland's Sing Your Heart Out

Senior Puppy Bitch Class
1st Portland's Sing Your Heart Out

Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxbridge High Tides Roll'n Kohle

Best Puppy In Breed
Foxbridge High Tides Roll'n Kohle


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxbridge High Tides Roll'n Kohle

Senior Puppy Dog Class
1st Foxbridge High Tides Roll'n Kohle


Judge: Mario Knoll

Best Of Breed: 9 pts (1-3-3-3)
Ch Debalys Doesn't Do Fear

Best Of Opposite Sex
GChB Snowmist's Taffy

Best Of Winners: (1-3-3-3)
Ringkona's Day Late N Dollar Short

Best Puppy In Breed
Arcticsun's Spirit Of The Race

Select Dog
Ch Debalys Oops We Did It Again

Select Bitch
Ringkona's Beat The Rush


Winners Dog: (1-3-3-3)
Arcticsun's Spirit Of The Race

Junior Puppy Dog Class
1st Arcticsun's Spirit Of The Race





Group 4 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   34
Group 2nd   
Ch Affirm's Delightful
  Lakeland Terrier   29
Group 3rd   
Ch Beguiling Gnoma Lisa
  Cairn Terrier   28
Group 4th   
GChS Benchmark's Bright Shining Fame
  Border Terrier   27
BPIG    Mysidekick N Firefly's Serendipity   Border Terrier   N/A
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 8 pts (0-2-2-5)
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Best Of Opposite Sex
Mysidekick N Firefly's Serendipity

Best Puppy In Breed
Mysidekick N Firefly's Serendipity

Select Dog
Ch Ketschup King Psi Mysteria

Select Bitch
Ch Mysidekicks Tui Byrd



Winners Bitch: (0-2-2-5)
Mysidekick N Firefly's Serendipity

Reserve Winners Bitch
Bodacious Machibuse

Junior Puppy Bitch Class
1st Mysidekick N Firefly's Serendipity

12-18 Month Bitch Class
1st Bodacious Machibuse

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Renica's Good Omens

Best Of Opposite Sex
Bullikountry's Shake And Bake

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bullikountry's Shake And Bake

Best Puppy In Breed
Bullikountry's Shake And Bake


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bullikountry's Shake And Bake

Senior Puppy Dog Class
1st Bullikountry's Shake And Bake


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Amarantine's Window To My Soul

Senior Puppy Bitch Class
1st Amarantine's Window To My Soul

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Beguiling Gnoma Lisa



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Takala Trails Basil

Best Puppy In Breed
Takala Trails Basil


Winners Dog: (1-0-0-0)
Takala Trails Basil

Junior Puppy Dog Class
1st Takala Trails Basil


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Blueve's First Edition



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Affirm's Delightful



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ambricks Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dignpop Every Flavour Beans At GoodNGold


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Aspen Ridge Pay The Piper

Best Of Opposite Sex
Ch River Glenn Be Still My Heart

Best Puppy In Breed
Aspen Ridge Pay The Piper

Select Bitch
Ch Boldheart's Pixie



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Aspen Ridge Pay The Piper

Senior Puppy Bitch Class
1st Aspen Ridge Pay The Piper

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clarity's Kaboom Of Summer



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Of Opposite Sex
Rogue's Bad Medicine

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Rogue's Bad Medicine

Best Puppy In Breed
Villam's Sinatra Berry


Winners Dog: (2-2-1-0)
Villam's Sinatra Berry

Reserve Winners Dog
Rogue's Blaze Of Glory

Senior Puppy Dog Class
1st Villam's Sinatra Berry

Open Dog Class
1st Rogue's Blaze Of Glory

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB VDK Glamorous At Embolden

Best Puppy In Breed
Gryndlscot Something Else



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Gryndlscot Something Else

Senior Puppy Bitch Class
1st Gryndlscot Something Else

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tyrone Spice Up Your Life

Best Puppy In Breed
Tyrone Spice Up Your Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tyrone Spice Up Your Life

Senior Puppy Bitch Class
1st Tyrone Spice Up Your Life

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ghostpine's Brightest Star



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Cleghorn's Million Dollar Baby

Best Of Opposite Sex
Selenidera Eternity Magic

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Selenidera Eternity Magic

Best Puppy In Breed
CryCas Exclusive Party


Winners Dog: (1-1-0-1)
Selenidera Eternity Magic

Open Dog Class
1st Selenidera Eternity Magic


Winners Bitch: (1-1-0-1)
CryCas Exclusive Party

Senior Puppy Bitch Class
1st CryCas Exclusive Party





Group 5 - Ana Beatriz Knoll Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Prairiefire Linguine
  Havanese   62
Group 2nd   
GChS Winwood Top Secret With BRK
  Chinese Crested Dog   54
Group 3rd   
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore
  Silky Terrier   39
Group 4th    Arwins Pinch My Fanny   Pomeranian   38
BPIG    Arwins Pinch My Fanny   Pomeranian   N/A
Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Kewpy's Mamma Mia

Best Of Opposite Sex
Bonitos Companeros Okawango

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bonitos Companeros Okawango

Best Puppy In Breed
Bonitos Companeros Okawango


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bonitos Companeros Okawango

Junior Puppy Dog Class
1st Bonitos Companeros Okawango


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Caruaidd Ciara

Senior Puppy Bitch Class
1st Caruaidd Ciara

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Sweet Dreem Prada Goldenrain

Best Of Opposite Sex
Ch Blue Nile Sapphier Goldernain Chinuahua



Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
DNZ's Muddy Puddles

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Sharinway's Hello Stranger

Best Puppy In Breed
Sharinway's Hello Stranger


Winners Bitch: (2-2-1-0)
DNZ's Muddy Puddles

Reserve Winners Bitch
Sharinway's Dipped In Carmel

Junior Puppy Bitch Class
1st DNZ's Muddy Puddles

Open Bitch Class
1st Sharinway's Dipped In Carmel

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 14 pts (4-6-3-2)
GChEx Winwood Top Secret With BRK

Best Of Opposite Sex
Ch Taja Rolex On A Redneck

Best Of Winners: (4-6-3-2)
WillowGlyn Dare To Dream

Best Puppy In Breed
Cristall 'N Shantel The Time Of My Life

Select Dog
Cristall 'N Shantel The Time Of My Life

Select Bitch
Ch NV And Valour's Divine Surprise


Winners Dog: (4-6-3-2)
Crestars Half Nakid At Rompford HL

Reserve Winners Dog
Shaw's Marshmallow Monster

Senior Puppy Dog Class
1st Crestars Half Nakid At Rompford HL
2nd Taja Making Waves

12-18 Month Dog Class
1st Dalen Golden Ring

Open Dog Class
1st Shaw's Marshmallow Monster


Winners Bitch: (4-6-3-2)
WillowGlyn Dare To Dream

Reserve Winners Bitch
Taja's Boldly Flirtatious

Junior Puppy Bitch Class
1st WillowGlyn Dare To Dream
2nd Taja's Boldly Flirtatious
3rd WillowGlyn I'm A Pretty Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Taja Pandora Rox

Canadian Bred Bitch Class
1st Dalen On The Wings Of A Dove

Open Bitch Class
1st Yorkhouse Surely Too Gud

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hawks'n'Hooves Liliana

Best Puppy In Breed
Hawks'n'Hooves Liliana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hawks'n'Hooves Liliana

Senior Puppy Bitch Class
1st Hawks'n'Hooves Liliana

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Alexander McQueen Of Legends Heart

Best Of Opposite Sex
Wynzall Lynperial Some Like It Rough

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Alexander McQueen Of Legends Heart


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alexander McQueen Of Legends Heart

12-18 Month Dog Class
1st Alexander McQueen Of Legends Heart

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 7 pts (0-1-3-4)
Ch Prairiefire Linguine

Best Of Opposite Sex
Ch Sylyn's Golden Beryl Of Destiny

Best Of Winners: (0-1-3-4)
Seda's Rhinestone Rhapsody By Chickadee

Best Puppy In Breed
Seda's Rhinestone Rhapsody By Chickadee

Select Dog
GCh That's A Journey For Lorwin

Select Bitch
GCh Chickadee Always On My Mind


Winners Dog: (0-1-3-4)
Sylyn's Zelensky

Canadian Bred Dog Class
1st Sylyn's Zelensky

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Mightymites Rebel To Revolutionary

Best Of Opposite Sex
Crystal's Wild N Wicked @ Mightymite

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Mightymites Rebel To Revolutionary

Best Puppy In Breed
Mightymites Rebel To Revolutionary

Select Dog
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us


Winners Dog: (1-2-1-0)
Mightymites Rebel To Revolutionary

Junior Puppy Dog Class
1st Mightymites Rebel To Revolutionary

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 9 pts (3-2-3-2)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Ch Gibraltar Around The World

Best Of Winners: (3-2-3-2)
Passionpaps Starstrike At Sunburst

Best Puppy In Breed
Passionpaps Starstrike At Sunburst

Select Dog
GChS Rae Anne's Top Gun

Select Bitch
GChB Nanrich Topflite Off To The Rodeo


Winners Dog: (3-2-3-2)
Naturalgems Ladymagic Luck Strikes At Sunburst

Reserve Winners Dog
Apsara's Dancing N Rio

Senior Puppy Dog Class
1st Rae Anne's Timeless Elegance

Canadian Bred Dog Class
1st Naturalgems Ladymagic Luck Strikes At Sunburst

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Apsara's Dancing N Rio

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Loyalguard Alpina Silver Moon

Best Puppy In Breed
Loyalguard Alpina Silver Moon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Loyalguard Alpina Silver Moon

Reserve Winners Bitch
Loyalguard Shooting Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Loyalguard Alpina Silver Moon

Senior Puppy Bitch Class
1st Loyalguard Shooting Star

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Arwins Pinch My Fanny

Best Of Opposite Sex
Ch Tofini Great Adventure

Best Puppy In Breed
Arwins Pinch My Fanny



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Arwins Pinch My Fanny

Reserve Winners Bitch
Tofini Take A Bite

Junior Puppy Bitch Class
1st Tofini Take A Bite

Senior Puppy Bitch Class
1st Arwins Pinch My Fanny

Open Bitch Class
1st Hitimes It's All About Mimi

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
Xoe's Margarita

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Xoe's Margarita

Best Puppy In Breed
Xoe's Margarita


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Xoe's Margarita

Reserve Winners Bitch
Aisle's Tribute To Carol

Junior Puppy Bitch Class
1st Xoe's Margarita

12-18 Month Bitch Class
1st Aisle's Tribute To Carol
2nd Xoe Eleki's Spring Fever

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore







Group 6 - Guy Spagnolo Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Staken Kandansk Digital Princess
  Poodle (Miniature)   52
Group 2nd   
GChB Balcsi King Mars
  Chow Chow   47
Group 3rd   
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call
  Poodle (Standard)   46
Group 4th   
GChB Cumulus Cabochon Roaring Lion
  Bichon Frise   38
BPIG    Essence Xalted Joyful Tidings   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Cumulus Cabochon Roaring Lion



Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Honorbul's Found My Furever

Best Of Opposite Sex
Rakaro's Champagne 'n Lace

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Honorbul's Found My Furever

Best Puppy In Breed
Rakaro's Champagne 'n Lace


Winners Dog: (1-1-0-0)
Honorbul's Found My Furever

12-18 Month Dog Class
1st Honorbul's Found My Furever


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rakaro's Champagne 'n Lace

Senior Puppy Bitch Class
1st Rakaro's Champagne 'n Lace

Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Siosalach's I Want To Dance With Somebody

Best Puppy In Breed
Siosalach's I Want To Dance With Somebody


Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Balcsi King Mars



Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Timepieces Too Fat To Fly

Best Of Opposite Sex
Eagertrieves Bedazzled By Attituddy Judy




Winners Dog: (1-2-6-2)
Admiraal's Perry Mason

12-18 Month Dog Class
1st Admiraal's Perry Mason


Winners Bitch: (1-2-6-2)
Chinookees Hennessey Cinder's Performance

Reserve Winners Bitch
Beaukees Fire In The Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st Beaukees Fire In The Sky

12-18 Month Bitch Class
1st Chinookees Hennessey Cinder's Performance

Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
GCh Staken Kandansk Digital Princess

Best Of Opposite Sex
Ch Rosebell Berg & Blanes Eye Spy

Best Puppy In Breed
Ch Kandansk Coming To Get You

Select Dog
Ch Kandansk Coming To Get You


Winners Dog: (1-0-3-1)
Rosebell's High Hopes

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rosebell's High Hopes


Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go

Best Of Opposite Sex
Ch Timberfox's Ministry Of Magic

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Timberfox's Life Is Your Creation

Best Puppy In Breed
Timberfox's Life Is Your Creation


Winners Dog: (1-2-1-1)
Cintara My Tucker Bouy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cintara My Tucker Bouy


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Timberfox's Life Is Your Creation

Reserve Winners Bitch
D.C.Kin's Aki Kaze

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Timberfox's Life Is Your Creation

Open Bitch Class
1st D.C.Kin's Aki Kaze

Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sunside Don't Stop Me Now



Judge: Guy Spagnolo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tyrone Walk This Way With Adominos





Group 7 - Ana Beatriz Knoll Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune
  Collie (Smooth)   69
Group 2nd   
Ch Mystic Suntime Essential
  Shetland Sheepdog   66
Group 3rd   
Ch Solo's Bayou Le Vacher
  Berger Picard   53
Group 4th   
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
  Welsh Corgi (Cardigan)   52
BPIG   
Ch Mystic Suntime Essential
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 8 pts (1-2-3-3)
GCh Katlar Cowgirl Is Comin Home

Best Of Opposite Sex
GCh Spader Thrill Of The Chase

Best Of Winners: (1-2-3-3)
Riverwild's Polar Attraction

Best Puppy In Breed
Coolhand's Latest Flame At Cowabunga

Select Dog
GCh Reel Shazam!

Select Bitch
Ch Jokarra's Pied Pyper


Winners Dog: (1-2-3-3)
Riverwild's Polar Attraction

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Riverwild's Polar Attraction


Winners Bitch: (1-2-3-3)
Coolhand's Latest Flame At Cowabunga

Reserve Winners Bitch
Catalyst's Red Headed Stranger

Junior Puppy Bitch Class
1st Coolhand's Latest Flame At Cowabunga

Open Bitch Class
1st Catalyst's Red Headed Stranger



Winners Dog: (2-1-5-3)
Oenomel's Better Shape Up

Reserve Winners Dog
Graceland's Mischief Maker

Senior Puppy Dog Class
1st Graceland's Mischief Maker

Open Dog Class
1st Oenomel's Better Shape Up


Winners Bitch: (2-1-5-3)
Casselcreek A Thing For Bling

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Casselcreek A Thing For Bling

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Kelkary's Ramblin Rose At Brandmar

Best Of Opposite Sex
Kelkary's Ring Of Fire

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Kelkary's Ramblin Rose At Brandmar

Best Puppy In Breed
Kelkary's Ring Of Fire

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh MBS Continuum

Best Of Opposite Sex
Beartooth's Flame Of Orion

Best Puppy In Breed
Beartooth's Flame Of Orion

Select Dog
GCh Shadanatam Dragon Tattoo



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Beartooth's Flame Of Orion

Senior Puppy Bitch Class
1st Beartooth's Flame Of Orion

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Solo's Bayou Le Vacher



Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh IB'lieve's Uptown Girl

Best Of Opposite Sex
IB'lieve's Theodore

Best Puppy In Breed
GCh IB'lieve's Uptown Girl


Winners Dog: (1-0-0-1)
IB'lieve's Theodore

Senior Puppy Dog Class
1st IB'lieve's Theodore


Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Rainycreek Lunessence

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Tamaron's Never Go Back

Best Puppy In Breed
High Country Catch Your Breath

Select Dog
GChB Charvell's Midnight Thunder


Winners Dog: (2-2-2-0)
Tamaron's Never Go Back

Reserve Winners Dog
Cardoness Fraser's Ridge

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cardoness Fraser's Ridge

Open Dog Class
1st Tamaron's Never Go Back


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Rainycreek Lunessence

Reserve Winners Bitch
High Country Catch Your Breath

Senior Puppy Bitch Class
1st High Country Catch Your Breath

Open Bitch Class
1st Rainycreek Lunessence

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Of Opposite Sex
Ch Tamaron's Lord Of The Rings

Select Bitch
Ch Tamaron's From Dusk Til Dawn



Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Earthwind N Sugarok No Bad Days

Best Puppy In Breed
GCh Earthwind N Sugarok No Bad Days



Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
Ch Luckystryke's Go Your Own Way

Best Of Opposite Sex
GChB Mystksand Street Justice At Kylone

Best Of Winners: (1-5-1-1)
New Era's Twizzler

Best Puppy In Breed
New Era's Holy Sheet V Taja


Winners Dog: (1-5-1-1)
New Era's Holy Sheet V Taja

Junior Puppy Dog Class
1st New Era's Holy Sheet V Taja


Winners Bitch: (1-5-1-1)
New Era's Twizzler

Reserve Winners Bitch
Mystksand's Which Witch

Senior Puppy Bitch Class
1st Mystksand's Which Witch

12-18 Month Bitch Class
1st Woodside's Rapture
2nd Atomic Vom Sternentaler

Open Bitch Class
1st New Era's Twizzler
2nd Woodside's Pepper 2nd

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rockyridge Lost In The Cosmos

Best Puppy In Breed
Rockyridge Lost In The Cosmos


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rockyridge Lost In The Cosmos

Senior Puppy Dog Class
1st Rockyridge Lost In The Cosmos


Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 12 pts (4-4-3-2)
Ch Mystic Suntime Essential

Best Of Opposite Sex
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Winners: (4-4-3-2)
Vmp Just 2 Tempting

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Essential

Select Dog
Ch Zesta Hickstead

Select Bitch
GCh Zesta Scarlet Letter


Winners Dog: (4-4-3-2)
Mystic Suntime Lightning Crashes

Reserve Winners Dog
Zesta Stanley Blueboy

Senior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime Lightning Crashes
2nd Zesta Stanley Blueboy

12-18 Month Dog Class
1st Vmp Eye Candy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gloryhill Against All Odds


Winners Bitch: (4-4-3-2)
Vmp Just 2 Tempting

Reserve Winners Bitch
Madselin Manuscript For Music

Senior Puppy Bitch Class
1st Vmp Just 2 Tempting
2nd Zesta Star In The Skye
3rd Zesta Indigo Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Madselin Manuscript For Music

Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind



Judge: Ana Beatriz Knoll

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Lillemor Ingleborough Fell

Best Of Opposite Sex
GCh Beloe Zoloto Backstory

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Khaskova's Limited Edition Edale

Best Puppy In Breed
Khaskova's Limited Edition Edale

Select Bitch
Ch Crosswind's Storybook Romance


Winners Dog: (1-1-1-2)
Khaskova's Limited Edition Edale

Senior Puppy Dog Class
1st Khaskova's Limited Edition Edale


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Classic's Voice Of Reason

Senior Puppy Bitch Class
1st Classic's Voice Of Reason

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By