Ottawa Kennel Club
Sunday, May 28, 2023



Related Results

Conformation

Friday, May 26
Friday, May 26 (Ltd Show- Group 3)
Saturday, May 27
Saturday, May 27 (Ltd Show - UK Breeds)
Sunday, May 28
Sunday, May 28 (Ltd Show - Group 1)

Obedience

Saturday, May 27 (Obedience Trial-1)
Saturday, May 27 (Obedience Trial-2)
Sunday, May 28 (Obedience Trial-3)
Sunday, May 28 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Friday, May 26 (Rally Trial-1)
Friday, May 26 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am Ch. / MBIS / MRBIS Can G.CHB Cammcastle's Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Michael Hill
Pekingese  
Taeplace Peking Garden Mask Of Zorro
Points: 234 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Hill
Saluki  
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
Points: 205
Best Puppy In Show
Judge: Michael Hill
Bulldog  
Ch Bulldacious Pop Of Strengthz
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michael Hill
Old English Sheepdog   Chenard Cameron








Group 1 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   68
Group 2nd   
Ch Faerie's Tragically Hip
  Weimaraner   54
Group 3rd   
GCh Inglis The Falconeious Star
  Retriever (Flat-Coated)   50
Group 4th   
GChS Treebeard's Open The Pod Doors
  Barbet   47
BPIG   
Sunkozi Rock And Roll All Night
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ambertru's Mr Boombastic   Retriever (Golden)   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch KRA N Zensu Tennessee Whiskey



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dakens Sharp Dressed Man



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChB Inglis The Falconeious Star

Best Of Opposite Sex
Risenstarr My Four Leaf Clover

Select Dog
GChG Rush's Just Another Werewolf



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Risenstarr My Four Leaf Clover

Canadian Bred Bitch Class
1st Risenstarr My Four Leaf Clover

4-6 Month Bitch Class
1st Valoranna Reverse Microwave

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 13 pts (5-1-4-4)
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight

Best Of Opposite Sex
GChS Coppermoon Orlagh's Happy One

Best Of Winners: (5-1-4-4)
Ambertru's Head Over Heels

Best Puppy In Breed
GCh Sunkozi Rock And Roll All Night

Select Dog
GCh Sunkozi Rock And Roll All Night

Select Bitch
Ch Goldpaw's We Adore You


Winners Dog: (5-1-4-4)
Ambertru's Head Over Heels

Reserve Winners Dog
Jackson Turngolds Miles Away

Junior Puppy Dog Class
1st Hillock's Shipmate For Goldpaw

Senior Puppy Dog Class
1st Storybook Jumpin Jack Flash

12-18 Month Dog Class
1st Ambertru's Head Over Heels
2nd Ambertru's Beachcomber

Open Dog Class
1st Jackson Turngolds Miles Away

4-6 Month Dog Class
1st Ambertru's Mr Boombastic


Winners Bitch: (5-1-4-4)
Sunkozi Some Like It Hot

Senior Puppy Bitch Class
1st Sunkozi Some Like It Hot

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 10 pts (4-5-1-1)
GCh Kriscoland's Heather

Best Of Opposite Sex
Ch Paevalley Poncho Burrito

Best Of Winners: (4-5-1-1)
Northlegacys Areca Palm

Best Puppy In Breed
Northlegacys Areca Palm


Winners Bitch: (4-5-1-1)
Northlegacys Areca Palm

Reserve Winners Bitch
Benacres Luna Lovegood

Senior Puppy Bitch Class
1st Monpaq's Egyptian Snow

12-18 Month Bitch Class
1st Eagertrieves Rave About It

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Northlegacys Areca Palm
2nd Benacres Luna Lovegood

Open Bitch Class
1st Mooselake's Impossible Dream

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Dragonluck's Silver Maple Angel

Best Of Opposite Sex
Cfyre's Thunder Storm At Gapanova

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dragonluck's Silver Maple Angel

Best Puppy In Breed
Dragonluck's Silver Maple Angel

Select Bitch
Ch Lady Kare Of Gapanova


Winners Dog: (1-1-0-1)
Cfyre's Thunder Storm At Gapanova

12-18 Month Dog Class
1st Cfyre's Thunder Storm At Gapanova


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dragonluck's Silver Maple Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st Dragonluck's Silver Maple Angel

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Broughall's Living A Dream

Best Of Opposite Sex
Autumncolor's Lentigo's Knight Of Bel Canto

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Autumncolor's Lentigo's Knight Of Bel Canto

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Just For The Record



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GChB Annagh's Sceolan

Best Of Opposite Sex
Midnightblue Whitehot Hugo Boss


Winners Dog: (2-0-0-1)
Midnightblue Whitehot Hugo Boss

Reserve Winners Dog
Aislingcudo Is Aingeal Milis

Canadian Bred Dog Class
1st Midnightblue Whitehot Hugo Boss

Open Dog Class
1st Aislingcudo Is Aingeal Milis


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Dochas' Summer Rose

Best Of Opposite Sex
Midnightblue Return Of The Jedi

Select Bitch
GCh Silverstone Skye Tara-Lynne


Winners Dog: (1-0-0-2)
Midnightblue Return Of The Jedi

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Midnightblue Return Of The Jedi


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Madilane's Northern Light



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Ch Texas Whispering Oaks Set Fire To The Rain

Best Of Opposite Sex
Ch Prairiestorm Fired Up

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Beauvert's Marvelous Mischief

Best Puppy In Breed
Beauvert's Marvelous Mischief


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Beauvert's Marvelous Mischief

Senior Puppy Bitch Class
1st Beauvert's Marvelous Mischief




Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Bryden's Once In A Lifetime

Best Of Opposite Sex
Ch Serenade's Lyonesse At Summerhaze



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley

Best Of Opposite Sex
Winfarthing's Solitaire



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Winfarthing's Solitaire

12-18 Month Bitch Class
1st Winfarthing's Solitaire

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sarga's Flamboyant Suzie-Q



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sarga's Flamboyant Suzie-Q

Reserve Winners Bitch
Sarga's Famous Jazmin

12-18 Month Bitch Class
1st Sarga's Flamboyant Suzie-Q
2nd Sarga's Famous Jazmin

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Faerie's Tragically Hip

Best Of Opposite Sex
Ghostpoint Trax Star Ruler

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Stargazer Gramayre Lmfao

Best Puppy In Breed
Ghostpoint Trax Star Ruler


Winners Dog: (2-1-0-1)
Ghostpoint Trax Star Ruler

Reserve Winners Dog
Seven Hills Timon

Senior Puppy Dog Class
1st Ghostpoint Trax Star Ruler
2nd Seven Hills Timon


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Stargazer Gramayre Lmfao

12-18 Month Bitch Class
1st Stargazer Gramayre Lmfao





Group 2 - Michael Leonard Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   32
Group 2nd   
GCh Aisling's Tiz The Season
  Whippet   31
Group 3rd   
GChS Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   24
Group 4th   
Ch Freckashpeng Khellovin
  Borzoi   19
BPIG   
Blythmoor It Happened One Night At Mason
  Harrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    MasonBranston Taste The Rainbow   Beagle   0
Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tokabout Living A Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tokabout Living A Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Tokabout Living A Dream





4-6 Month Bitch Class
1st MasonBranston Taste The Rainbow

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Freckashpeng Khellovin

Best Of Opposite Sex
Secret Haven's Jezabelle Hawk

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Secret Haven's Jezabelle Hawk

Select Dog
Ch Jantar The Storyteller


Winners Dog: (1-2-2-0)
Ctl Alt Del @ Freckashpeng

12-18 Month Dog Class
1st Ctl Alt Del @ Freckashpeng


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Secret Haven's Jezabelle Hawk

Reserve Winners Bitch
Anfarra Riata Of Secret Haven

Canadian Bred Bitch Class
1st Anfarra Riata Of Secret Haven

Open Bitch Class
1st Secret Haven's Jezabelle Hawk

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Freestyle's Save A Horse MW

Best Of Opposite Sex
Hunu's She's A B'otch From Freestyle MW

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Freestyle's Save A Horse MW

Best Puppy In Breed
Freestyle's Save A Horse MW


Winners Dog: (1-1-0-0)
Freestyle's Save A Horse MW

Junior Puppy Dog Class
1st Freestyle's Save A Horse MW

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChG Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
Altadach Bleeding Heart

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Altadach Bleeding Heart

Select Dog
GChS Granvalero Moonbeam Special SL


Winners Dog: (1-2-2-0)
Altadach Bachelor's Button SL

12-18 Month Dog Class
1st Altadach Bachelor's Button SL


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Altadach Bleeding Heart

Reserve Winners Bitch
Altadach Bush Morning Glory SL

12-18 Month Bitch Class
1st Altadach Bleeding Heart

Canadian Bred Bitch Class
1st Altadach Bush Morning Glory SL

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Blythmoor It Happened One Night At Mason

Best Of Opposite Sex
Blythmoor Judy At Mason

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Blythmoor It Happened One Night At Mason

Best Puppy In Breed
Blythmoor It Happened One Night At Mason

Select Dog
Ch Fellhunters Turmoil At Mason


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Blythmoor Judy At Mason

12-18 Month Bitch Class
1st Blythmoor Judy At Mason

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Sassway Chili Pepper At Hops-N-Hounds

Best Of Opposite Sex
Sir Rupert Lil Lord Of Wolfholm

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Sassway Chili Pepper At Hops-N-Hounds

Best Puppy In Breed
Sassway Chili Pepper At Hops-N-Hounds


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Sassway Chili Pepper At Hops-N-Hounds

Senior Puppy Bitch Class
1st Sassway Chili Pepper At Hops-N-Hounds

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chaparral's Bobinette At Taiaut


Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GChS Aisling's Tiz The Season

Best Of Opposite Sex
Ch Freckashpeng The Story Begins

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Freckashpeng Monet's Water Lilies

Best Puppy In Breed
Cariad's Mystic Memory


Winners Dog: (1-3-1-2)
Freckashpeng The Devil Made Me Do It

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng The Devil Made Me Do It


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Freckashpeng Monet's Water Lilies

Reserve Winners Bitch
Cariad's Mystic Memory

Senior Puppy Bitch Class
1st Cariad's Mystic Memory

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Freckashpeng Monet's Water Lilies

Open Bitch Class
1st Foxpolis Jamaica





Group 3 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Honey Of Cream Iz Teremka
  Black Russian Terrier   32
Group 2nd   
GCh Daomori's King Of The West
  Akita   28
Group 3rd   
GChS Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   27
Group 4th   
GCh Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul
  Doberman Pinscher   26
BPIG   
Kannook Full Eclipse Born At Heska
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody
  Boxer   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Daomori's King Of The West



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ice Gangsta's Ball Of Fire For Chayo



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh High Oaks Bohemian Rhapsody


Winners Dog: (1-0-1-0)
Creo's Sherman Five

Canadian Bred Dog Class
1st Creo's Sherman Five


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChB Honey Of Cream Iz Teremka

Best Of Opposite Sex
Against The Wind Iz Teremka

Best Puppy In Breed
Against The Wind Iz Teremka

Select Dog
GCh Mystery Keeper Iz Teremka


Winners Dog: (2-0-1-1)
Against The Wind Iz Teremka

Reserve Winners Dog
Barentsnight Crown Royal

Junior Puppy Dog Class
1st Against The Wind Iz Teremka

12-18 Month Dog Class
1st Barentsnight Crown Royal


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Tybrushe's Down By The River


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Mallaig's Moves Like Mick Jagger

Best Of Opposite Sex
Mallaig's Mystic Fire Storm

Best Puppy In Breed
Mallaig's Mystic Fire Storm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mallaig's Mystic Fire Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Mallaig's Mystic Fire Storm

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChB Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul

Select Bitch
GCh Midnightsky's Cinder Danandre



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Ignites HMCS Annapolis

Reserve Winners Bitch
Soulstorm Dream Within A Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Ignites HMCS Annapolis

Open Bitch Class
1st Soulstorm Dream Within A Dream

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Paquestone's Quinn Essential

Best Of Opposite Sex
Spruce Hill's Follow The Rocky Road

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Nasdane's Over The Rayne Bow

Best Puppy In Breed
Meridian's To Where The River Flows V Lawaetz


Winners Dog: (1-3-2-1)
Spruce Hill's Follow The Rocky Road

Junior Puppy Dog Class
1st Spruce Hill's Follow The Rocky Road

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polar Mist N Mishka's Party Guy At Roka



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 8 pts (2-2-3-2)
Ch Sibertrott's This Is The Way

Best Of Opposite Sex
GCh Sherakan's I Want It All

Best Of Winners: (2-2-3-2)
Kannook Full Eclipse Born At Heska

Best Puppy In Breed
Kannook Full Eclipse Born At Heska

Select Dog
GCh Sherakan's White Walker

Select Bitch
Ch Perun's Mystic Topaz


Winners Dog: (2-2-3-2)
Sherakan's Top Gun

Reserve Winners Dog
Sherakan's Night Watch

Junior Puppy Dog Class
1st Sherakan's Top Gun
2nd Sherakan's Night Watch


Winners Bitch: (2-2-3-2)
Kannook Full Eclipse Born At Heska

Reserve Winners Bitch
Debalys The Sequel At Chieko

Junior Puppy Bitch Class
1st Kannook Full Eclipse Born At Heska

12-18 Month Bitch Class
1st Debalys The Sequel At Chieko





Group 4 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   13
Group 2nd   Ch Keepsake's No Jacket Required   Soft-Coated Wheaten Terrier   12
Group 3rd   
Ch Mazara's The Conductor
  Fox Terrier (Wire)   11
Group 4th   
Thistlebitt Pinky Swear
  Border Terrier   10
BPIG    Bandsman Chances R   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Integrity's Sound Of Spring



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Integrity's Sound Of Spring

Open Bitch Class
1st Integrity's Sound Of Spring

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Thistlebitt Pinky Swear

Best Puppy In Breed
Heavensridge Phoenix Out Of The Mist



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Thistlebitt Pinky Swear

Reserve Winners Bitch
Heavensridge Phoenix Out Of The Mist

Senior Puppy Bitch Class
1st Heavensridge Phoenix Out Of The Mist

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Thistlebitt Pinky Swear

Open Bitch Class
1st Thistlebitt Amber Mist

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Graffiti Pret Pas Pret J'Y Vais



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mazara's The Conductor



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ravenlore Echos Of Locksley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ravenlore Echos Of Locksley

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravenlore Echos Of Locksley

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Sumerwynd What's Up Dachari

Best Of Opposite Sex
Bandsman Chances R

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Sumerwynd What's Up Dachari

Best Puppy In Breed
Bandsman Chances R


Winners Dog: (2-3-0-0)
Sumerwynd What's Up Dachari

Reserve Winners Dog
Dachari Back Street Boy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dachari Back Street Boy

Open Dog Class
1st Sumerwynd What's Up Dachari


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Bandsman Chances R

Reserve Winners Bitch
Ebonylyn's Classy Cricket

Senior Puppy Bitch Class
1st Bandsman Chances R

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maiha I Am The Moment

Open Bitch Class
1st Ebonylyn's Classy Cricket

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keepsake's No Jacket Required



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Taeplace Peking Garden Mask Of Zorro
  Pekingese   28
Group 2nd   
GChB WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   24
Group 3rd    Ideal Iz Doma Elen Micah Jumanji   Pug   23
Group 4th   
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy
  Miniature Pinscher   20
BPIG    Cotondeneige Iris   Coton De Tulear   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cotondeneige Flora   Coton De Tulear   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mazara's Nasty Rumour



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shirmont Remembers Sigma Chi



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Applegarden Go Play Circus

Best Puppy In Breed
Applegarden Go Play Circus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Applegarden Go Play Circus

Junior Puppy Dog Class
1st Applegarden Go Play Circus


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Pegase du Domaine de Polana

Best Of Opposite Sex
Cotondeneige Iris

Best Puppy In Breed
Cotondeneige Iris



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Cotondeneige Iris

Reserve Winners Bitch
Zara De Joyeux Coton

Junior Puppy Bitch Class
1st Zara De Joyeux Coton

Senior Puppy Bitch Class
1st Cotondeneige Iris

4-6 Month Bitch Class
1st Cotondeneige Flora

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Best Of Opposite Sex
Navyn Busy Bee

Best Puppy In Breed
Navyn Out Of The Blue



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Navyn Busy Bee

Reserve Winners Bitch
Wee Darln's Medusa

Junior Puppy Bitch Class
1st Navyn Balmoral Berry

Senior Puppy Bitch Class
1st Navyn Out Of The Blue

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Navyn Busy Bee
2nd Wee Darln's Medusa

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Riverport's Call The Shot



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Open Bitch Class
1st Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante

Best Puppy In Breed
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore

Select Dog
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ideal Iz Doma Elen Micah Jumanji

Best Of Opposite Sex
Ideal Iz Doma Elen Cherry Jam With Rose

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ideal Iz Doma Elen Micah Jumanji

Best Puppy In Breed
Heroncrests The One


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ideal Iz Doma Elen Micah Jumanji

Reserve Winners Dog
Heroncrests The One

Junior Puppy Dog Class
1st Heroncrests The One

Open Dog Class
1st Ideal Iz Doma Elen Micah Jumanji

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Rydn Hi's Templeton It's Time

Best Of Opposite Sex
Stranger Worlds Of Lore

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Rydn Hi's Templeton It's Time

Best Puppy In Breed
Stranger Worlds Of Lore


Winners Dog: (1-2-0-0)
Rydn Hi's Templeton It's Time

Open Dog Class
1st Rydn Hi's Templeton It's Time


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Stranger Worlds Of Lore

Reserve Winners Bitch
Cantell Cherry Bombs Of Lore

Junior Puppy Bitch Class
1st Cantell Cherry Bombs Of Lore

Senior Puppy Bitch Class
1st Stranger Worlds Of Lore

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bayside's Prince Louis At McLean






Group 6 - Michael Leonard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lakeridge Unstoppable
  Poodle (Standard)   26
Group 2nd   
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   18
Group 3rd   
Mardeck N'Oasis Mystic Wheel In The Sky
  Schipperke   17
Group 4th   
Ch Bulldacious Pop Of Strengthz
  Bulldog   16
BPIG   
Ch Bulldacious Pop Of Strengthz
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Afterglow Jeremiah   Poodle (Standard)   0
Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Brenheather's Why So Serious

Best Of Opposite Sex
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan

Best Puppy In Breed
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan


Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz

Best Of Opposite Sex
GCh The Ritz How Sweet It Is

Best Puppy In Breed
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Belboulecan Pintero De La Luz

Best Of Opposite Sex
DiOro Fabuleux Tresor

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Belboulecan Caelus Of The Sky

Best Puppy In Breed
Belboulecan Caelus Of The Sky


Winners Dog: (1-1-1-1)
Belboulecan Caelus Of The Sky

Junior Puppy Dog Class
1st Belboulecan Caelus Of The Sky


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Belboulecan Olympia Of The Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st Belboulecan Olympia Of The Sky

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Zoelle Horizon Living It Up

Best Of Opposite Sex
Canterbury Jay'r

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Canterbury Signet Warrior Princess @ Heritage

Best Puppy In Breed
Canterbury Signet Warrior Princess @ Heritage


Winners Dog: (1-2-0-1)
Canterbury Jay'r

Junior Puppy Dog Class
1st Canterbury Jay'r


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Canterbury Signet Warrior Princess @ Heritage

Reserve Winners Bitch
Fringe Warrior Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st Canterbury Signet Warrior Princess @ Heritage

12-18 Month Bitch Class
1st Fringe Warrior Princess

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
GCh Lakeridge Unstoppable

Best Of Opposite Sex
Ch Boucledamour Signet Forever And A Day

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Canterbury's Hillwood Hannelore

Best Puppy In Breed
Canterbury's Hillwood Hannelore

Select Dog
GChB Briarside The Favourite One


Winners Dog: (1-3-3-1)
Canterbury Hillwood Samuel

Junior Puppy Dog Class
1st Canterbury Hillwood Samuel

4-6 Month Dog Class
1st Afterglow Jeremiah


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Canterbury's Hillwood Hannelore

Reserve Winners Bitch
Bellini I Am A Believer

Junior Puppy Bitch Class
1st Canterbury's Hillwood Hannelore

12-18 Month Bitch Class
1st Ridgeside A Night In Vegas

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bellini I Am A Believer

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mardeck N'Oasis Mystic Wheel In The Sky


Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Kortar's Kastella

Best Of Opposite Sex
Nikkou Of Fu Guo

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Kortar's Kastella


Winners Dog: (1-4-0-0)
Nikkou Of Fu Guo

Open Dog Class
1st Nikkou Of Fu Guo


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Kortar's Kastella

Reserve Winners Bitch
Tenseibou Evelyn Bou

Canadian Bred Bitch Class
1st Tenseibou Evelyn Bou
2nd Tenseibou Gaia Bou

Open Bitch Class
1st Kortar's Kastella
2nd Innisfree Pika Bou



Group 7 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   29
Group 2nd   
GChS Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   28
Group 3rd   Ch Laureate Unapologetic   Shetland Sheepdog   27
Group 4th   
Lumarc Violet A Dream Come True
  Bouvier des Flandres   25
BPIG   Ch Chenard Debut De Temps Nouveau   Old English Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Chenard Cameron   Old English Sheepdog   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eagle Valley Supersonic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eagle Valley Supersonic

12-18 Month Dog Class
1st Eagle Valley Supersonic


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Delapagaille Honeybee Shelby



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Delapagaille Honeybee Shelby

12-18 Month Bitch Class
1st Delapagaille Honeybee Shelby




4-6 Month Dog Class
1st Beyond's Bad Decision


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Lumarc Violet A Dream Come True

Best Puppy In Breed
GCh Boyero Yours Forever Llama

Select Bitch
GCh Boyero Yours Forever Llama



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fameuse Finniloo Bella's Liberi



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Brookdale Come Dancing At Ginlor

Best Of Opposite Sex
Chippenhook's Moonlight Magic

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Brookdale Come Dancing At Ginlor

Best Puppy In Breed
Chippenhook's Moonlight Magic

Select Bitch
Ch Omega Crazy In Love


Winners Dog: (2-2-0-1)
Chippenhook's Moonlight Magic

Reserve Winners Dog
Charvell's Solar Vision

Senior Puppy Dog Class
1st Chippenhook's Moonlight Magic

Open Dog Class
1st Charvell's Solar Vision


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Brookdale Come Dancing At Ginlor

Reserve Winners Bitch
Blueharvest Gracefuls Hey Hey

12-18 Month Bitch Class
1st Brookdale Come Dancing At Ginlor

Open Bitch Class
1st Blueharvest Gracefuls Hey Hey

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Creekwood Taiaut Silverblu Ivy

Best Puppy In Breed
Creekwood Taiaut Silverblu Ivy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Creekwood Taiaut Silverblu Ivy

Reserve Winners Bitch
Chippenhooks Good Luck Charm

Junior Puppy Bitch Class
1st Creekwood Taiaut Silverblu Ivy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chippenhooks Good Luck Charm

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh MapleMyst Building A Mystery

Best Of Opposite Sex
GCh MapleMyst Lights Camera Action


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Camareigh Almar's Phineas Winsome


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley

Best Of Opposite Sex
Keecams Itty Bitty Bits

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Tanasi's Lightly Toasted

Best Puppy In Breed
Keecams Itty Bitty Bits


Winners Dog: (1-3-1-0)
Tanasi's Lightly Toasted

Open Dog Class
1st Tanasi's Lightly Toasted


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Keecams Itty Bitty Bits

Reserve Winners Bitch
Arklys Be Ready For The Ride

Senior Puppy Bitch Class
1st Keecams Itty Bitty Bits

Canadian Bred Bitch Class
1st Arklys Be Ready For The Ride

Open Bitch Class
1st Urban Legends Something In The Water

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chenard Debut De Temps Nouveau

Best Puppy In Breed
Chenard Debut De Temps Nouveau


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chenard Debut De Temps Nouveau

Junior Puppy Dog Class
1st Chenard Debut De Temps Nouveau

4-6 Month Dog Class
1st Chenard Cameron


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Laureate Unapologetic

Best Of Opposite Sex
Granite Whole Nine Yards


Winners Dog: (1-0-0-1)
Granite Whole Nine Yards

Open Dog Class
1st Granite Whole Nine Yards


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Curig Garden Party

Best Of Opposite Sex
Cymry Mariner's Legacy

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Curig Garden Party

Best Puppy In Breed
Celticknots A Crowning Jewel For Lilibet


Winners Dog: (1-2-0-0)
Cymry Mariner's Legacy

Junior Puppy Dog Class
1st Cymry Mariner's Legacy


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Curig Garden Party

Reserve Winners Bitch
Celticknots A Crowning Jewel For Lilibet

Junior Puppy Bitch Class
1st Celticknots A Crowning Jewel For Lilibet

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Curig Garden Party

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By