Lady Slipper Kennel Club
Sunday, July 22, 2018 - Show # 3



Related Results

Conformation

Saturday, July 21 (Show # 1)
Saturday, July 21 (Show # 2)
Sunday, July 22 (Show # 3)
Sunday, July 22 (Show #4)

Obedience

Sunday, July 22 (Obedience Trial 1)

Rally Obedience

Sunday, July 22 (Rally Trial 1)



Best In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Retriever (Golden)  
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB
Points: 144 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Norwegian Elkhound  
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star
Points: 106
Best Puppy In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Ch Keepsake's Raise Your Glass
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Australian Shepherd   Kiawah's Take Your Time
Best Altered In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Shih Tzu  
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne








Group 1 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   37
Group 2nd    Chantico's Shelter From The Storm   Spaniel (Irish Water)   25
Group 3rd    Madabout's Kiss In Motion   Retriever (Labrador)   20
Group 4th   
GCh Seasyde Believe In Me
  Pointer   16
BPIG   
Ch De Lombardie Nova Breezycreek
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jackson's Thank Your Lucky Stars   Retriever (Golden)   0
Best Altered In Group    Willowcrest Miss K C Katwalk   Retriever (Golden)   0
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde Believe In Me



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Legacyk Stannyfield Prime Time

Best Puppy In Breed
Ch De Lombardie Nova Breezycreek

Select Bitch
Ch De Lombardie Nova Breezycreek



Winners Bitch: (0-1-0-2)
De Lombardie Kheps Breezycreek

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prairielight All In The Family



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Prairielight All In The Family

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 11 pts (3-5-4-0)
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Opposite Sex
Jazzin's American Sweetheart@Starhill

Best Of Winners: (3-5-4-0)
Jazzin's American Sweetheart@Starhill

Best Puppy In Breed
Clitheroe's Bella Of Mermaid

Select Dog
GCh Nautilus Luck Of The Irish


Winners Bitch: (3-5-4-0)
Jazzin's American Sweetheart@Starhill

Reserve Winners Bitch
Clitheroe's Bella Of Mermaid

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Madabout's Kiss In Motion

Best Of Opposite Sex
Onarock Matlin Figgy Duff

Best Puppy In Breed
Onarock Matlin Figgy Duff

Select Dog
Bernfield's Rhythm N' Blues



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Onarock Matlin Figgy Duff

Reserve Winners Bitch
Marsuvica Begins at Matlin

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Plaisance Lord Kensley


Winners Dog: (1-0-0-0)
Plaisance Lord Kensley


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gordonstar Calibre de Cartier



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kulana Mandolin Wind



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs

Best Of Opposite Sex
Dtael's Encore

Best Puppy In Breed
Dtael's Encore

Select Dog
Ch Ashleysown Optical Illusions



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Dtael's Encore

Reserve Winners Bitch
Dtael's DD At Velcoff

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Bluestones Got Her Groove Back

Best Of Opposite Sex
Bluestones Special Edition

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bluestones Georgia On My Mind

Best Puppy In Breed
Bluestones Georgia On My Mind


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bluestones Special Edition


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bluestones Georgia On My Mind

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Remme's Sunset Sam



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Remme's Sunset Sam

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Chantico's Shelter From The Storm

Best Of Opposite Sex
GCh Luckpuddle's Zodiac Zinfadel

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Muddy Waters Zealot's Reincarnation

Select Dog
Ch Alto's Ode To Magic


Winners Bitch: (1-1-2-1)
O'Morn Step That Step

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Red Run Revolution







Group 2 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star
  Norwegian Elkhound   9
Group 2nd   
GCh Wasenshi's Locked'N Loaded
  Basenji   8
Group 3rd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   7
Group 4th   
GrandCru Latour II
  Greyhound   6
BPIG   
GrandCru Latour II
  Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bigsmithy Diana   Beagle   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wasenshi's Locked'N Loaded



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Corkery's Cherry on Top

Best Puppy In Breed
Corkery's Cherry on Top



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Corkery's Cherry on Top

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trajam I Believe In Fare Ies



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trajam I Believe In Fare Ies

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rockindox Short Squeeze



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
GrandCru Latour II

Best Puppy In Breed
GrandCru Latour II


Winners Dog: (1-0-0-0)
GrandCru Latour II


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Taking The High Road

Select Bitch
Ch Trumphill's Eyes Wide Open



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Puppy In Breed
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive







Group 3 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Esmonds Git 'R Done
  Rottweiler   6
Group 2nd   
Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll
  Doberman Pinscher   4
Group 3rd   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   3
Group 4th   
Ch Briley's Noble Endeavour
  Boxer   0
BPIG   
Ch Briley's Noble Endeavour
  Boxer   N/A
Best Altered In Group No Entry
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Briley's Noble Endeavour

Best Puppy In Breed
Ch Briley's Noble Endeavour



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Best Puppy In Breed
Pine Ridge's Feel the Thunder

Select Dog
GChEx Bramstoke's Walkin In Memphis


Winners Dog: (1-0-2-0)
Pine Ridge's Feel the Thunder


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Esmonds Git 'R Done

Best Of Opposite Sex
Ch Galwoods Gona Make U Love Mee

Best Puppy In Breed
Ch Galwoods Gona Make U Love Mee



Judge:

Best Baby Puppy In Breed
Snowlegend Aria Of Snowstar







Group 4 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Keepsake's Raise Your Glass
  Soft-Coated Wheaten Terrier   13
Group 2nd   
GCh Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   12
Group 3rd    Regalridge Stand On Guard   Airedale Terrier   11
Group 4th   Ch Ganymede's Europa   Border Terrier   10
BPIG   
Ch Keepsake's Raise Your Glass
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Regalridge Stand On Guard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Regalridge Stand On Guard


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Ganymede's Europa

Select Bitch
Ch Moorbern's Highway to Love



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Hjohoo's Hjo're My Kind Of Perfect

Best Of Opposite Sex
Lochlomond's Highlander Angus

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Lochlomond's Highlander Angus

Best Puppy In Breed
Lochlomond Annie Penney's Sage


Winners Dog: (1-2-0-1)
Lochlomond's Highlander Angus


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Lochlomond Annie Penney's Sage

Reserve Winners Bitch
Lochlomond Wee Babbling Brook

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mersey Smooth Criminal



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh TriNor Rebel In The Making

Best Puppy In Breed
GCh TriNor Rebel In The Making



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bristol Abbey's Got My Shine On

Best Puppy In Breed
Ch Bristol Abbey's Got My Shine On



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ellerker's Before The Sunrise


Winners Dog: (1-0-1-0)
Marwyn's Dezignated Hitter


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keepsake's Raise Your Glass

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake's Raise Your Glass







Group 5 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   28
Group 2nd    Foxworth Forever in Blue Jeans   Pomeranian   25
Group 3rd   
Ch Rockit's Simply Irresitable
  Miniature Pinscher   24
Group 4th   
GCh Fwaggles Sting Like A Bee
  Toy Manchester Terrier   23
BPIG    Foxworth Forever in Blue Jeans   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Diamondsun's Mirror Image   Papillon   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Maison Dusoleil Armand at Fields Edge

Best Of Opposite Sex
Whimsy Carnival Queen

Best Puppy In Breed
Mardigrais Sweet On Cherrywood



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Whimsy Carnival Queen

Reserve Winners Bitch
Mardigrais Sweet On Cherrywood

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful

Best Puppy In Breed
Meander Mynameiswilbywonderful


Winners Dog: (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Gardine Solar Flare

Best Puppy In Breed
Gardine Solar Flare



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Gardine Solar Flare

Reserve Winners Bitch
Gardine I Am The Liquor

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Folklore Infiniti Touchofsuper

Best Of Opposite Sex
Ch Folklore Infiniti Kal's Krypto

Select Bitch
Ch Kabecca Grayson Nor'easter



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Folklore Infiniti Touchofsuper

Reserve Winners Bitch
Ferazi-GDM-Lakeside Princess Z

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rockit's Simply Irresitable



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Kildrummy's My Lucky Charm

Best Of Opposite Sex
Diamondsun's Karma

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Starstruck Ride The Stars

Best Puppy In Breed
Diamondsun's Karma


Winners Dog: (2-2-1-0)
Starstruck Ride The Stars

Reserve Winners Dog
Diamondsun's Jinx


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Diamondsun's Karma

Reserve Winners Bitch
Renaissance Riversedge To The Top

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town

Best Of Opposite Sex
Michaelmas La Divina

Best Puppy In Breed
Michaelmas Pekeeasy Angel Eyes



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Michaelmas La Divina

Reserve Winners Bitch
Michaelmas Pekeeasy Angel Eyes

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxworth Forever in Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Foxworth Forever in Blue Jeans


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxworth Forever in Blue Jeans


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Riverview's Ms. Belle Starr

Best Of Opposite Sex
Ch Kalmadray's Son of Anarchy



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Annadeans Manitoba Prairie


Winners Dog: (2-0-0-0)
Annadeans Manitoba Prairie

Reserve Winners Dog
Annadeans Thackery Jinx


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox All In Islandgems



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Sting Like A Bee



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Paradiselee On The Mark

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Who's on First

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Shanash's Rockstar In The Ring

Best Puppy In Breed
Shanash's Rockstar In The Ring


Winners Dog: (1-1-1-0)
Shanash's Rockstar In The Ring


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Marsuvica's Who's on First





Group 6 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   13
Group 2nd   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   12
Group 3rd   
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche
  French Bulldog   11
Group 4th   
Ch Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   10
BPIG   
Opals Gimme A Break
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Keysmark's Reel 'Em In   Keeshond   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Onsengeltje N Juju Ready Or Not



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Temerity Lightning Bug

Best Of Opposite Sex
Ufourea Leaping For Love



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ufourea Leaping For Love

Reserve Winners Bitch
Dunroamin Luvs Cheap Thrills

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Rickees Show Me The Ring

Select Dog
Ch Keysmark's Spencer Tracy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rickees Show Me The Ring


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Loghavens Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Ch Opals Gimme A Break

Select Bitch
Ch Opals Gimme A Break



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Trekhond's Summer Wages



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa





Group 7 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Boyero Thats My Girl
  Bouvier des Flandres   32
Group 2nd   
GCh Timberline's Runnin' Wild
  German Shepherd Dog   31
Group 3rd   
GCh Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   29
Group 4th   Ch Immerzu High Fidelity   Puli   24
BPIG    Feoras Bank Heist   Collie (Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kiawah's Take Your Time   Australian Shepherd   0
Best Altered In Group   
Pinewood's Blaize Of Glory
  Miniature American Shepherd   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Puppy In Breed
Ch Starwood Heir Apparent

Select Dog
Ch Starwood Heir Apparent

Select Bitch
Ch Amadore Raise Your Glass



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Cowboy's Never Seen 'er Comin'

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mission Hill's Two Times A Lady

Best Of Opposite Sex
Mission Hill's Second Two None

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mission Hill's Two Times A Lady


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mission Hill's Second Two None


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mission Hill's Two Times A Lady

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh ArbourWay's Foretelling The Spring



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Boyero Thats My Girl



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Omega Buckhaven Red Rock

Best Of Opposite Sex
Midisle's Enchanted Blue Girl

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Omega Buckhaven Red Rock

Best Puppy In Breed
Midisle's Enchanted Blue Girl


Winners Dog: (2-1-0-0)
Omega Buckhaven Red Rock

Reserve Winners Dog
Midisle Golden Boy


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Midisle's Enchanted Blue Girl

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Feoras Bank Heist

Best Of Opposite Sex
Feoras Hidden Grace

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Feoras Bank Heist

Best Puppy In Breed
Feoras Bank Heist


Winners Dog: (1-2-0-0)
Feoras Bank Heist


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Feoras Hidden Grace

Reserve Winners Bitch
Chantry's Who's That Lady

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Timberline's Runnin' Wild

Best Of Opposite Sex
Ch Celine V Dan Alhedy's Hoeve







Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Immerzu High Fidelity

Select Dog
Ch Immerzu Ghostlight



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 11 pts (2-5-1-4)
Ch Truespirit Nikkilen Major Sir

Best Of Opposite Sex
Akadia Martinique Pastry Assistant

Best Of Winners: (2-5-1-4)
Akadia Martinique Pastry Assistant

Best Puppy In Breed
Ch Truespirit Nikkilen Major Sir

Select Bitch
Ch Riviera's Flash Dance At Mariboy


Winners Dog: (2-5-1-4)
Akadia Martinique Pastry Chef

Reserve Winners Dog
Shelhaven Resonance


Winners Bitch: (2-5-1-4)
Akadia Martinique Pastry Assistant

Reserve Winners Bitch
Truespirit Nikkilen Calla Lily

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vastgota Canadian Giiwedin LT


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vastgota Canadian Giiwedin LT


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By