Crocus Obedience & Kennel Club
Monday, February 21, 2022 - Show-6



Related Results

Obedience

Saturday, February 19 (Obedience Trial-1)
Sunday, February 20 (Obedience Trial-2)
Monday, February 21 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Saturday, February 19 (Rally Trial-1)
Sunday, February 20 (Rally Trial-2)
Monday, February 21 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Yvonne Savard
Pomeranian  
Ch Sunterra So Fired Up
Points: 145 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Yvonne Savard
Chinese Shar-Pei  
GCh Gumby's Bearposh Ever After
Points: 128
Best Puppy In Show
Judge: Yvonne Savard
Poodle (Standard)  
Elkridge Piedmont Uncharted








Group 1 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Ches-Shores Spotted Eagle
  Retriever (Chesapeake Bay)   37
Group 2nd   
Ch Trusask's Walk This Way
  Setter (Irish)   36
Group 3rd   
Ch Crossiron Asterix
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   33
Group 4th   
GCh Legacyk Made It Legal
  Pointer (German Short-Haired)   30
BPIG   Ch Candor's Making A Racket   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Crossiron Asterix

Best Of Opposite Sex
Crossiron's Catch Me If You Can

Best Puppy In Breed
Crossiron's Dream Come True



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Crossiron's Catch Me If You Can

Reserve Winners Bitch
Crossiron's Dream Come True

Junior Puppy Bitch Class
1st Crossiron's Dream Come True

12-18 Month Bitch Class
1st Crossiron's Catch Me If You Can

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Legacyk Made It Legal



Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ches-Shores Spotted Eagle


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ches-Shores Spotted Eagle

Open Dog Class
1st Ches-Shores Spotted Eagle


Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
GCh Candor's Making A Racket

Best Of Opposite Sex
Verdoro's Blazing Away

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Verdoro's Blazing Away

Best Puppy In Breed
GCh Candor's Making A Racket


Winners Dog: (1-3-3-1)
Verdoro's Blazing Flash

Junior Puppy Dog Class
1st Verdoro's Blazing Flash


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Verdoro's Blazing Away

Reserve Winners Bitch
Harmony's Dark Side Of The Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Verdoro's Blazing Away

12-18 Month Bitch Class
1st Harmony's Dark Side Of The Moon

Open Bitch Class
1st JBG's Two Pina Coladas

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 9 pts (2-5-2-1)
Makaila's Bam Ba Lam

Best Of Opposite Sex
GCh Danrich's Simply Fetching

Best Of Winners: (2-5-2-1)
Makaila's Bam Ba Lam

Best Puppy In Breed
Firebacks Maybe It's Maybelline

Select Dog
GChB Thomashenry Earthroamer


Winners Dog: (2-5-2-1)
Makaila's Bam Ba Lam

Reserve Winners Dog
Firebacks Danrich Royal Flush

Junior Puppy Dog Class
1st Firebacks Danrich Royal Flush

12-18 Month Dog Class
1st Makaila's Bam Ba Lam


Winners Bitch: (2-5-2-1)
Biscay Festival Maris

Reserve Winners Bitch
Firebacks Maybe It's Maybelline

Senior Puppy Bitch Class
1st Firebacks Maybe It's Maybelline

Canadian Bred Bitch Class
1st Biscay Preciosa Reina

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Biscay Festival Maris

Open Bitch Class
1st Biscay Fogo Island Harbour
2nd Tybo's Little Black Olive

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Trusask's Walk This Way

Best Of Opposite Sex
Ch Cairncross Red High Heels



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Puppylove Master Of The Game



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Kinwashkly Kentucky Boone

Best Of Opposite Sex
Ch Kinwashkly By A Mudslide



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Kinwashkly Buffalo Gal

Reserve Winners Bitch
Kinwashkly Magi Star

Open Bitch Class
1st Kinwashkly Buffalo Gal
2nd Kinwashkly Magi Star

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tricklecreek Twitterpated



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
GChS Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
Rosen's Darius Oliver

Best Puppy In Breed
Keypoint's Reminiscent


Winners Dog: (3-0-0-1)
Rosen's Darius Oliver

Reserve Winners Dog
Keypoint's Reminiscent

Junior Puppy Dog Class
1st Keypoint's Reminiscent
2nd Rosen's Hunter By The Moonlight

Open Dog Class
1st Rosen's Darius Oliver


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness

Best Puppy In Breed
Ch Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Minalt's Fuzzy Tai Ngamere


Winners Dog: (1-0-0-0)
Minalt's Fuzzy Tai Ngamere

Open Dog Class
1st Minalt's Fuzzy Tai Ngamere






Group 2 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Aikerskaill Leave The Door Open At SpecialD
  Whippet   4
Group 2nd   
GCh Fort Merrill Searching For A Way Out
  Basset Hound   3
Group 3rd   
Ch Longonlovings Dreams In Darkness
  Dachshund (Miniature Smooth)   2
Group 4th   
Ch RHK Mellies Vanilla Kisses
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   1
BPIG   
Ch Aikerskaill Leave The Door Open At SpecialD
  Whippet   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fort Merrill Searching For A Way Out



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch RHK Mellies Vanilla Kisses

Best Puppy In Breed
Ch RHK Mellies Vanilla Kisses



Winners Bitch: (0-1-0-1)
RHK Stormies Silver N Saphire

Open Bitch Class
1st RHK Stormies Silver N Saphire

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aikerskaill Leave The Door Open At SpecialD

Best Puppy In Breed
GCh Aikerskaill Leave The Door Open At SpecialD







Group 3 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo
  Portuguese Water Dog   23
Group 2nd   
GCh Hilltophaven's Virago Sensation
  Doberman Pinscher   22
Group 3rd   
Ch Nanook's Mistral Wind
  Siberian Husky   16
Group 4th   
Mallaig's Diamond In The Rough
  Bullmastiff   14
BPIG   
ConnQuest Turn It On Again
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tybrushe's Viennese Tripleshot

Best Puppy In Breed
ZaiZoe-Kuhl These Boots Are Made For Walkin'


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Mallaig's Diamond In The Rough

Select Bitch
Ch Ziva Diva



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Mallaig's Diamond In The Rough

Open Bitch Class
1st Mallaig's Diamond In The Rough

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChS Hilltophaven's Virago Sensation

Best Of Opposite Sex
GCh Hilltophaven's Semper Fidelis

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Hilltophaven's Wolf Of Wall Street

Best Puppy In Breed
ConnQuest Turn It On Again


Winners Dog: (1-3-1-1)
Hilltophaven's Wolf Of Wall Street

12-18 Month Dog Class
1st Hilltophaven's Wolf Of Wall Street


Winners Bitch: (1-3-1-1)
ConnQuest Turn It On Again

Reserve Winners Bitch
Gentry's High Sierra

Junior Puppy Bitch Class
1st ConnQuest Turn It On Again

Open Bitch Class
1st Gentry's High Sierra
2nd Whitcam's Pride And Freedom

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Nautica's Fallenoak Key Of Sea

Best Puppy In Breed
Nautica's Wave On Wave At Fallenoak



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Nautica's Wave On Wave At Fallenoak

Senior Puppy Bitch Class
1st Nautica's Wave On Wave At Fallenoak

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 7 pts (0-3-1-4)
GChB Winterpeg's Teija

Best Of Opposite Sex
Ch Kanook's Walk With Blue Thunder

Best Puppy In Breed
Polarfleece's Sooo Delicious

Select Bitch
Ch Winterpeg's Rags To Riches


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Jury's Karma Police



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Nanook's Mistral Wind

Best Of Opposite Sex
Nanook's Northern Footprint

Best Puppy In Breed
Nanook's Northern Footprint



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Nanook's Northern Footprint

Senior Puppy Bitch Class
1st Nanook's Northern Footprint





Group 4 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   17
Group 2nd    Julerr For The Rebel Alliance   Cesky Terrier   16
Group 3rd   
Ch Shawndee N Focus Rock The Ring
  Airedale Terrier   15
Group 4th   
Ch Amarantine's Seige Of Kattegat
  Bull Terrier (Miniature)   12
BPIG   
Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Shawndee N Focus Rock The Ring

Best Of Opposite Sex
Traquaire Raise A Glass Shawndee

Best Puppy In Breed
Shawndee Walking On Sunshine



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Traquaire Raise A Glass Shawndee

Reserve Winners Bitch
Shawndee Walking On Sunshine

Junior Puppy Bitch Class
1st Shawndee Walking On Sunshine

12-18 Month Bitch Class
1st Traquaire Raise A Glass Shawndee

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GChB Ambition's Southern Belle

Select Bitch
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Best Of Opposite Sex
Benchmark's Bella Amiga

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Castle Guard Mount Banjo Amazeeano

Best Puppy In Breed
Benchmark's Bella Amiga


Winners Dog: (1-3-1-0)
Castle Guard Mount Banjo Amazeeano

12-18 Month Dog Class
1st Castle Guard Mount Banjo Amazeeano


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Benchmark's Bella Amiga

Reserve Winners Bitch
Castle Guard Pineapple Jane

Senior Puppy Bitch Class
1st Benchmark's Bella Amiga

12-18 Month Bitch Class
1st Castle Guard's Cass Of Canterbury

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Castle Guard Pineapple Jane

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Amarantine's Seige Of Kattegat

Select Bitch
GChB Table Top Irresistible Dance Ironwood Imaginabull



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Julerr For The Rebel Alliance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Julerr For The Rebel Alliance

Open Bitch Class
1st Julerr For The Rebel Alliance

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nezhnoye Plamya Tsarevich For Sionnach


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Adrian's Waltzing Matilda With Me Shawndee


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Puppy In Breed
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stoon's Gloriana

Best Puppy In Breed
Stoon's Gloriana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stoon's Gloriana

Senior Puppy Bitch Class
1st Stoon's Gloriana





Group 5 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   16
Group 2nd   
GChB Wind's Something About Mary
  Chinese Crested Dog   15
Group 3rd   
GCh Riesa N Passionpaps Grand Adventures With Riffraff
  Papillon   7
Group 4th   
Diavolino's Gimme A Kiss
  Italian Greyhound   5
BPIG   
Diavolino's Gimme A Kiss
  Italian Greyhound   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Miss M's Black Barlow

Best Of Opposite Sex
Ch Linandy's Diamonds N Pearls



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
GChS Wind's Something About Mary

Best Of Opposite Sex
GCh NV's Pull The Stars From The Sky

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Shantel's Dancing In The Dark

Select Dog
Ch Ethereal's I Don't Want To Miss A Thing


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Rosen's Firefly Serenity

Reserve Winners Bitch
Rosen's Fireside Chat

Canadian Bred Bitch Class
1st Rosen's Firefly Serenity

Open Bitch Class
1st Rosen's Fireside Chat

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Coton CPH's Unchain My Heart



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB That's Carlosas Solar Flair



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diavolino's Gimme A Kiss

Best Puppy In Breed
Diavolino's Gimme A Kiss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diavolino's Gimme A Kiss

Junior Puppy Bitch Class
1st Diavolino's Gimme A Kiss

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Riesa N Passionpaps Grand Adventures With Riffraff

Select Dog
GChS Valifyre Hidden Treasure



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sunterra So Fired Up



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Xoe's Off With Their Heads

Best Puppy In Breed
Xoe's Off With Their Heads



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Xoe's Off With Their Heads

Senior Puppy Bitch Class
1st Xoe's Off With Their Heads





Group 6 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   16
Group 2nd   
Ch Lasalle's Bend It Like Beckham At Incognito
  French Bulldog   15
Group 3rd   
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
  Bichon Frise   14
Group 4th   
Ch Roy Go Hidden Cascade
  Shiba Inu   11
BPIG   
Elkridge Piedmont Uncharted
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm

Best Of Opposite Sex
Dalnavert Luvit The Ice Dancer

Best Puppy In Breed
Dalnavert Luvit The Ice Dancer



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Dalnavert Luvit The Ice Dancer

Reserve Winners Bitch
Luvit Dalnavert Magic Ice Crystal

Senior Puppy Bitch Class
1st Dalnavert Luvit The Ice Dancer

Open Bitch Class
1st Luvit Dalnavert Magic Ice Crystal

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Gumby's Bearposh Ever After



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lasalle's Bend It Like Beckham At Incognito



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Sunniva's Finnigans Blonde Ale

Best Of Opposite Sex
Sunniva's Sundayrose At Tyramara

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sunniva Summer Solstice

Best Puppy In Breed
Sunniva's Sundayrose At Tyramara


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sunniva Summer Solstice

Canadian Bred Dog Class
1st Sunniva Summer Solstice


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sunniva's Sundayrose At Tyramara

Senior Puppy Bitch Class
1st Sunniva's Sundayrose At Tyramara

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Elkridge Piedmont Uncharted

Best Puppy In Breed
Elkridge Piedmont Uncharted


Winners Dog: (1-0-0-0)
Elkridge Piedmont Uncharted

Senior Puppy Dog Class
1st Elkridge Piedmont Uncharted


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 7 pts (2-3-3-0)
Ch Roy Go Hidden Cascade

Best Of Opposite Sex
Satika's Born To Sparkle

Best Of Winners: (2-3-3-0)
San Jo The Man In Black

Best Puppy In Breed
San Jo The Man In Black

Select Dog
GCh BriShiWorld Hitoshi


Winners Dog: (2-3-3-0)
San Jo The Man In Black

Reserve Winners Dog
Tsukime And Urajiro Prince Henry

Junior Puppy Dog Class
1st Tsukime And Urajiro Prince Henry

Open Dog Class
1st San Jo The Man In Black


Winners Bitch: (2-3-3-0)
Satika's Born To Sparkle

Reserve Winners Bitch
BriShiWorld Naomi

Junior Puppy Bitch Class
1st BriShiWorld Mia

Senior Puppy Bitch Class
1st BriShiWorld Naomi

Canadian Bred Bitch Class
1st Satika's Born To Sparkle



Group 7 - Shirley Hubenig Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   26
Group 2nd   
Lucky Stryke Prairiefire Here We Go Again
  German Shepherd Dog   25
Group 3rd   
Ch Curig A New Hope
  Welsh Corgi (Pembroke)   21
Group 4th   
Ch Dream Meadow's All American Boy On The Bayouland
  Australian Shepherd   14
BPIG   
Caradilis & Crosswind Butterfly Kisses
  Collie (Rough)   N/A
Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChB Dream Meadow's All American Boy On The Bayouland

Best Of Opposite Sex
Ch Kinring's Act Of Valour

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Turbar's Dont Go City On Me


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Wild Edge Ryans Lila

12-18 Month Bitch Class
1st Wild Edge Ryans Lila

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Birdwing Seize The Battle At Amarantine

Best Puppy In Breed
Birdwing Seize The Battle At Amarantine


Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Caradilis & Crosswind Butterfly Kisses

Best Of Opposite Sex
Prairiepine's Montego Bay

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Caradilis & Crosswind Butterfly Kisses

Best Puppy In Breed
Caradilis & Crosswind Butterfly Kisses


Winners Dog: (1-2-0-0)
Prairiepine's Montego Bay

Junior Puppy Dog Class
1st Prairiepine's Montego Bay

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Puppy In Breed
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune



Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sugarok Magical Mystery Tour



Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Windkist Princess Bride

Best Puppy In Breed
Windkist Unbridled



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Windkist Princess Bride

Reserve Winners Bitch
Windkist Unbridled

Senior Puppy Bitch Class
1st Windkist Unbridled

Open Bitch Class
1st Windkist Princess Bride

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Zesta Most Magical

Best Of Opposite Sex
Zesta Define The Moment

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Zesta Most Magical

Best Puppy In Breed
Zesta Most Magical


Winners Dog: (1-1-0-0)
Zesta Define The Moment

Open Dog Class
1st Zesta Define The Moment


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Zesta Most Magical

Senior Puppy Bitch Class
1st Zesta Most Magical

Judge: Shirley Hubenig

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GCh Curig A New Hope

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Nootka's Emblazon Of Steel

Best Puppy In Breed
Nootka's Emblazon Of Steel


Winners Dog: (2-4-1-0)
Nootka's Emblazon Of Steel

Reserve Winners Dog
Khaskova N Nootka's Raz Ma Taz

Senior Puppy Dog Class
1st Khaskova N Nootka's Raz Ma Taz

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Nootka's Emblazon Of Steel

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By