Lakehead Kennel Club
Saturday, April 30, 2016 - [Morning Show]



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Gerig --
Ch Oakridgelane Nakoma of Shunico
Making Breed History...
with handler Justin Young


Best In Show
Judge: James Noe
Shetland Sheepdog  
Ch Shadland Risky Business
Points: 158 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: James Noe
Pomeranian  
GCh Sunterra Star Status
Best Puppy In Show
Judge: James Noe
Portuguese Water Dog  
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova
Best Baby Puppy In Show
Judge: James Noe
Alaskan Malamute  
TyOhni's Keikewabic IrishCream
Best Altered In Show
Judge: James Noe
Australian Shepherd   Diamond Aire Right On Track
Best Brace In Show
Judge: James Noe
Retriever (Flat-Coated) GCh Labrys Night Echo Of The North & Retriever (Flat-Coated) 
Ch Labrys Robbing You Blind








Group 1 - James Noe Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Butterblac's Freestyle Spicegrl
  Retriever (Flat-Coated)   37
Group 2nd   
Ch Oakisle Knight Vision
  Setter (Gordon)   23
Group 3rd    Rolyart's Sound Of Thunder   Spaniel (Welsh Springer)   22
Group 4th   
Ch Shaankata's Double The Sins
  Spaniel (American Cocker)   21
BPIG   
Northsyde N Docmar Flyin' Solo
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shaankata's Demons N Desires   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
Suci's Heart's Afire



Judge: James Noe

Best Of Breed: 13 pts
GCh Butterblac's Freestyle Spicegrl



Judge: James Noe

Best Of Breed: 4 pts
DocMar's Just Don't Give A D'amn



Judge: James Noe

Best Of Breed: 1 pts
Ch Keswick Rains Of Castamere



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Oakisle Knight Vision



Judge: James Noe

Best Of Breed: 3 pts
Ch Shaankata's Double The Sins



Judge: James Noe

Best Of Breed: 1 pts
Ch Twoemz Take Me To The Max



Judge: James Noe

Best Of Breed: 2 pts
GCh Winmara's Chasing Rainbows



Judge: James Noe

Best Of Breed: 3 pts
Cymbeline's Medal Of Honor



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fastien Boysson Bohemia



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rolyart's Sound Of Thunder







Group 2 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid
  Basenji   12
Group 2nd   
Ch Boru's Breaking News
  Bloodhound   11
Group 3rd   Ch Nomistakin Came Tumbling Down   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   10
Group 4th    Sporting Fields All That Glitters   Whippet   9
BPIG    Sporting Fields All That Glitters   Whippet   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Polo's Chillin Like A Villain



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Boru's Breaking News



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Longonlovings RhubarbNCreamPie



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chazlyn's Sir Percival Red Knight SL



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Nomistakin Came Tumbling Down



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts
GCh Hiddenwires Blue Christmas



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Kamgaard Kaministiquia of Wrathwood



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Sporting Fields All That Glitters







Group 3 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st    Kimtuck's Triple Play At Komopok   Siberian Husky   24
Group 2nd   
Ch Strider N Leinenstones Happy Hour
  Great Dane   15
Group 3rd   
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova
  Portuguese Water Dog   14
Group 4th   
GCh Sioul's Black Caviar
  Doberman Pinscher   13
BPIG   
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
TyOhni's Keikewabic IrishCream
  Alaskan Malamute   0
Best Altered In Group   
GChEx Liberator's Mirage
  Doberman Pinscher   0
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 4 pts
Ch Tundra's Keikewabic Kiaranuk



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Jenda's Rumour Has It



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lynbary's Emmitt Jackson



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Goldhills Pandora



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Sioul's Black Caviar



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Strider N Leinenstones Happy Hour



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Brookside's Super Sport Monte Carlo



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 8 pts
Ch Kimtuck's Triple Play At Komopok



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Saras Himalaya's Classy Sweetheart







Group 4 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Absolutely Oh Yeah
  Fox Terrier (Smooth)   11
Group 2nd   
Ch Bueollin's Xtra Special
  Staffordshire Bull Terrier   10
Group 3rd   
Ispy Deal Or No Deal
  Bedlington Terrier   9
Group 4th    Magor Nellie Bly From Islay   Bull Terrier   8
BPIG   
Ispy Deal Or No Deal
  Bedlington Terrier   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ispy Deal Or No Deal



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Conundrum Enchanted Boldwind



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Ch Magor Nellie Bly From Islay



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts
Quarrydene's Back To Black



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Absolutely Oh Yeah



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Wards Creek's Shut Up And Dance With Me



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bueollin's Xtra Special







Group 5 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sunterra Star Status
  Pomeranian   15
Group 2nd   
Ch Bloomsbury Bellissimo
  Chihuahua (Long Coat)   14
Group 3rd   
GCh Salatino La Dame Sans Camelia
  Papillon   11
Group 4th   
Ch Whitehouse's Young Troubadour
  Miniature Pinscher   8
BPIG   
Gibby's Hurricane Bella
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rokila Never Forget Riesa   Papillon   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Bloomsbury Bellissimo



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cogie's Imperial Death Star



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Willow Gates Sandra Dee



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GCh JBLittle Amigo's Bandito



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Whitehouse's Young Troubadour



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Salatino La Dame Sans Camelia



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sunterra Star Status



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Solnes Eden Rose



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gibby's Hurricane Bella



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch RanMar's Simply A Twist of Fate







Group 6 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Crystalton's Fifty Shades
  Poodle (Standard)   16
Group 2nd   
Ch Symaruns Fifth Element
  Bulldog   14
Group 3rd   
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again
  Keeshond   9
Group 4th   
GChEx Onsengeltje N Splash Unearthed
  Dalmatian   8
BPIG    Symarun's Pretty Little Liar   Bulldog   N/A
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 4 pts
GCh Symaruns Fifth Element



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Onsengeltje N Splash Unearthed



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shurans Sh-Boom Sh-Boom



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts
Amity's Silent Cal



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Crystalton's Fifty Shades



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch WolfRiver's Hear Mee Roar





Group 7 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Shadland Risky Business
  Shetland Sheepdog   37
Group 2nd   
GCh Spotlite's Starlet
  German Shepherd Dog   28
Group 3rd   
GChEx KamValley N Lismore Bazzinga
  Welsh Corgi (Pembroke)   22
Group 4th   
Ch Crystal Winds Dakotah Von Adler Acres
  Australian Shepherd   18
BPIG   
Ch Echodell Shadagrace Hot Signat
  Finnish Lapphund   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dalgarnoch By Request
  Shetland Sheepdog   0
Best Altered In Group    Diamond Aire Right On Track   Australian Shepherd   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts
Reddenblu's August At Willow Brook



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 5 pts
Ch Crystal Winds Dakotah Von Adler Acres



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bellaclan Sunset Love Spell



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 5 pts
Ch Glenwaters Sincerely



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts
GCh Prairiepine Afterhours Lady Million



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts
GCh Echodell Shadagrace Hot Signat



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Spotlite's Starlet



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 8 pts
GCh Shadland Risky Business



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts
GChEx KamValley N Lismore Bazzinga



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By